Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι είναι αυτά ρε? δεν σε πιάνω ευτυχώς μάλλον. Η συνάντηση κοντοζυγώνει πάντως...

αυτος που πρεπει να με πιασει μ επιασε...😋.Αντε αρκετα το "λερωσαμε" το τοπικ..ειπαμε ολα χρειαζονται αλλα με μετρο παντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Εκείνο το μπλεδακι στην Ρωσία... θα μας επισκεφτεί καθόλου;;;

76B8DBC3-2BE4-4B98-8C50-B185860AA38C.jpeg

Το εχω ξαναγραψει και στο παρελθον.Τα αμερικανακια δεν ξερουν γεωγραφια.Παρτε το χαμπαρι.Απο το καλοκαιρι μονο απατο πανε οι μακροπρόθεσμες τους προβλεψεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και χθες εμαθα οτι τους χαρτες αυτους τους βγαζουν εκκολαπτομενα παιδακια που κανουν κατι σαν τεστ στον ακιου φορεα....οι Αμερικανοι δεν τους δινουν καμια σημασια....και μαλιστα μου ελεγε φιλος που πηγαινοερχεται Αμερικη, οτι απορει με το πως αρκετα ατομα στην Ελλαδα περιμενουν αυτους τους χαρτες σαν το μαννα εξ ουρανου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από τι καταλαβαίνω εμείς ή κέντρο βόρειοι θα μείνουμε παραπονεμενει από τον χειμώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

από τι καταλαβαίνω εμείς ή κέντρο βόρειοι θα μείνουμε παραπονεμενει από τον χειμώνα 

Και γενικά τα Βαλκάνια. Σε τέτοιους αδιάφορους χειμώνες περιμένουμε την φωτοβολιδα που θα κάνει τη διαφορά. Αλλά ας μην προδικαζουμε τίποτα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως καθαρά απο εμπειρική παρατήρηση..οταν χιονιζει οκτωβριο εδω στη βασιλιτσα και στα γυρω βουνα,ο χειμωνας μετα εδω πιο κατω αργει να ερθει ..ενω οταν χιονιζει νοεμβριο στα βουνα χιονιζει καθε φορα νοεμβριο η δεκεμβριο κι εδω...δε ξερω αν σημαινει κατι αυτο απλα το λεω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρία διαφορετικά μακροπρόθεσμα από τρεις διαφορετικές χώρες δίνουν τρία διαφορετικά σενάρια το καθένα για τον χειμώνα που έρχεται στην τελευταία τους ανανέωση για την ευρώπη.....

1ον Το Γαλλικό δίνει αντικυκλώνα ισχυρό στις Αζόρες να επεκτείνεται στην ευρώπη  μέχρι και τα Βαλκάνια να πιάνει και την Αγγλία όμως με το χαμηλό της Ισλανδίας αρκετά βόρεια(ποιο μεσημβρινή κυκλοφορία κατά κάποιο τρόπο) για όλο το επόμενο 4μηνο μέχρι και τον Φλεβάρη ως κύρια κυκλοφορία με άνομβρο καιρό στις περισσότερες περιοχές που πιάνει ο αντικυκλώνας και θερμοκρασίες απάνω από τα κανονικά στα δυτικά κεντρικά και νότια εκτός της περιοχής μας που θα έχει ποιο κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα λόγο μάλλον της επίδρασης του βορειοανατολικού ρεύματος που δείχνει να επικρατεί...με όμως ποιο άνομβρο καιρό κυρίως στα δυτικά και βορειοδυτικά της χώρας....

2ον Το Ευρωπαικό μακροπρόθεσμο (συνεχίζει όπως και στην προηγούμενη ανανέωση) δίνει μια ποιο ζωνική κυκλοφορία στην ευρώπη με έναν πανευρωπαικό αντικυκλώνα(να πιάνει όλη την Μεσόγειο) αλλά το χαμηλό της Ισλανδίας(τζετ στριμ) να πιάνει τη γραμμή Αγγλίας Σκανδιναβίας με αποτέλεσμα να έχει νοτιοδυτικό και δυτικό ρεύμα όλη η ευρώπη και έτσι πολύ πάνω από κλιματικά παντού σχεδόν στην ευρώπη και άνομβρα(και σε εμάς εννοείται)......

και 3ον το Γεμρανικό που αντίθετα με όλα τα άλλα δίνει χαμηλές πιέσεις σην κεντρική ευρώπη και τα δυτικά Βαλκάνια με αποτέλεσμα παρότι είναι ποιο θερμό στα νότια άρα και σε εμάς  να είναι πάνω από τα κανονικά υετικά σε όλη την εντρική ευρώπη και τα δυτικά Βαλκάνια και τις περισσότερες περιοχές της χώρας μας ..... 

όλα αυτά στο παρακάτω βίντεο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Νοέμβριος 2019 από το Γαλλικό μακρό La-Meteo....τα ίδια κι εδώ με ψυχρότερο μήνα, όσον αφορά τη χώρα μας!!

image.png.813889f58cc8758c445f80dcc8d0e734.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε και στην πρόβλεψη για τους 3 μήνες του χειμώνα (τρέξιμο Οκτωβρίου...ανανεωμένο), όπου στην περιοχή μας θα έχουμε από κανονικούς έως κρύους τους 3 μήνες της αγαπημένη μας εποχής!!

image.png.4b1d5557f8b9cba245a7dbe155b79bd0.png

image.png.525cacd16b41b14e0a740468e3a56535.png

image.png.d4a26d6bbf514eabfc8622c930503bf1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πάμε και στην πρόβλεψη για τους 3 μήνες του χειμώνα (τρέξιμο Οκτωβρίου...ανανεωμένο), όπου στην περιοχή μας θα έχουμε από κανονικούς έως κρύους τους 3 μήνες της αγαπημένη μας εποχής!!

image.png.4b1d5557f8b9cba245a7dbe155b79bd0.png

image.png.525cacd16b41b14e0a740468e3a56535.png

image.png.d4a26d6bbf514eabfc8622c930503bf1.png

δεκεμβριος χαλια ζωνικη του @@..γεναρης καλος..φλεβαρης μετριος.κοπι πειστ μου κανει 16-17 και 18-19.οχι οτι με χαλαει απλα βαρεθηκα να μην κανει τιποτα τον δεκεμβριο☹️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Θα φάει η μύγα σίδερο και η αλεπού ατσάλι!!!

εγω ήξερα για το κουνούπι ρε συ Κώστα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

εγω ήξερα για το κουνούπι ρε συ Κώστα🤣

Το ξέρω έτσι είναι, απλά εγώ το άλλαξα λίγο....χαχαχα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Το ξέρω έτσι είναι, απλά εγώ το άλλαξα λίγο....χαχαχα.....

ωραιος Κώστα..μην βλέπετε χάρτες ..η φύση λεει άλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνώ κοιτώντας τους χάρτες που ανεβάζουν όλοι μάλλον πάμε σε άνυδρο χειμώνα και ζεστό επίσης. ..................Ελπίζω να αλλάξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To CFS εδώ κι ένα μήνα, αλλάζει σχεδόν κάθε εβδομάδα τα χρώματα ανά μήνα....φυσικά οι παραπάνω χάρτες μόνο αστείοι μπορεί να χαρακτηριστούν, με όλα αυτά που παρατηρούμε ήδη γενικώς στο βόρειο ημισφαίριο....και φυσικά δεν μπορεί να είναι κόκκινος ή ίδιου χρώματος ένας χάρτης πχ στο Ην.Βασ. και στην Ελλάδα....παρατηρώ αρκετά μακρό μοντέλα και ειδικά αυτά εδώ τα 2-3 χαρακτηριστικά (CFS, Iταλικό, Γαλλλικό), αλλά δεν έχει ουσία μεγάλη....η ροή με όλους αυτούς τους δείκτες που έχω αναφέρει σε άλλο πόστ, αλλά και οι έντονες πρώιμες χιονοπτώσεις σε Σιβηρία και Ευρασία γενικότερα (και μάλιστα με ουδέτερο Ελ Νινιο), είναι στοιχεία που δίνουν πολύ ενδιαφέρον στο χειμώνα μας....παρακάτω τα σπουδαιότερα....ο καιρός φυσικά αποφασίζει στο φινάλε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...