Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το ecmwf το μονο παρηγορο μακροπροθεσμο για το χειμωνα...

FB_IMG_1669550928184.jpg

και το μακροπρόθεσμο μοντέλο του ουκμο του αγγλικού μοντέλου δίνει πάρα πολύ δυνατό χειμώνα στην ανατολική Ευρώπη τα Βαλκάνια και την Ελλάδα 

Screenshot_2022-11-27-14-17-43-136_com.facebook.katana.jpg

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Το ecmwf το μονο παρηγορο μακροπροθεσμο για το χειμωνα...

FB_IMG_1669550928184.jpg

και το ουκμο το αγγλικό μοντέλο δίνει πάρα πολύ δυνατό χειμώνα στην ανατολική Ευρώπη τα Βαλκάνια και την Ελλάδα 

Screenshot_2022-11-27-14-17-43-136_com.facebook.katana.jpg

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

Δεν το έχωω δει ακόμα. Ελπίζωνα έχει καλύτερα νέα από άλλα παγκόσμια μοντέλα

Το ειδα πριν...πολυ ανακατεμα...σαν γενικο πατερν βγαζει χαμηλες πιεσεις πανω στην Ευρωπη...για ψυχος ειδα 2 καλους  χειμωνες να βγαζει κ στα 2 αναλογικα του το 2012 κ 2015 αλλα ειδα και το αισχρο 2010(αν και για την Ηπειρο ειναι 100 φορες καλυτερο)...αλλα παρηγορα που πηρε το ματι μου ειναι οι χειμωνες 2002 και 2003 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 29/11/2022 at 12:15 ΜΜ, Snow sick είπε:

Τρομερη τούμπα πλέον το Cfs μας καίει το Δεκέμβρη 

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html

δεν καιει μονο εμας καιει ολη την ευρωπη μαλλον κατι δεν παει καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάτο άπατο έπιασε το αμερικάνικο cfsv2 που έφτασε Δεκέμβρης για να βρει ότι η κυκλοφορία θα είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με το τι έδειχνε επί 2-3 μήνες σερί τον Δεκέμβρη για την ευρώπη....

τι έδειχνε ότι θα είχαμε για απίστευτα πολλές εβδομάδες

glbz700MonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

Και τι δείχνει τώρα ότι θα έχουμε εφόσον ήδη έχουμε μπει στον μήνα και ξέρουμε ότι μέχρι τα μισά του πως θα κιλήσει

glbz700MonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

360 μοίρες διαφορετικοί χάρτες.... τελείως διαφορετικά όλα....εκεί που έδινε τις υψηλές πιέσεις θα έχουμε πολύ χαμηλές και το αντίθετο και εκεί που έδινε την ζέστη θα έχουμε πολύ κρύο και το αντίθετο.......

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Πάτο άπατο έπιασε το αμερικάνικο cfsv2 που έφτασε Δεκέμβρης για να βρει ότι η κυκλοφορία θα είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με το τι έδειχνε επί 2-3 μήνες σερί τον Δεκέμβρη για την ευρώπη....

τι έδειχνε ότι θα είχαμε για απίστευτα πολλές εβδομάδες

glbz700MonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

Και τι δείχνει τώρα ότι θα έχουμε εφόσον ήδη έχουμε μπει στον μήνα και ξέρουμε ότι μέχρι τα μισά του πως θα κιλήσει

glbz700MonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

360 μοίρες διαφορετικοί χάρτες.... τελείως διαφορετικά όλα....εκεί που έδινε τις υψηλές πιέσεις θα έχουμε πολύ χαμηλές και το αντίθετο και εκεί που έδινε την ζέστη θα έχουμε πολύ κρύο και το αντίθετο.......

 

 

Αν και δεν έχει σημασία, πριν κάποιους μήνες έχει ε όντως την σωστή κυκλοφορία.. δηλαδή υψηλές πιέσεις βόρεια, χαμηλές στην ιβηρική. Στροφή...360 μοιρών χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πράγματι το cfsv2 διασύρθηκε εντελώς για το Δεκέμβρη που τον έβγαζε επίμονα για μήνες το πιο ενδιαφέρον διάστημα για εδώ ενώ τώρα το γύρισε τελείως τούμπα έχοντας τις ρεαλιστικές προβλέψεις με την παρούσα κυκλοφορία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όπως είχα πει σε ένα παλιότερο ποστ, δηλαδή όχι πολύ παλιότερα, άντε 10-15 ημερών, είχα πει πως όπως έγινε το αντίθετο στον υετό στον Νοέμβριο, έτσι μπορεί να γίνει τον Δεκέμβριο, μιας και τότε έδινε ξηρή την Ήπειρο, ενώ ήδη αρχίσαμε να βλέπουμε τα πρώτα σημάδια της αλλαγής κυκλοφορίας. Ηδού, με 10 μέρες διαφορά, στον υετό σε όλη την Ευρώπη είναι σχεδόν σε όλα ανάποδα!!

 

euPrecMonInd1 (9).gif

euPrecMonInd1 (10).gif

Μακάρι να συνεχίσει να αποτυγχάνει το cfs και έτσι θα πάμε για τον καλύτερο και πιο ενδιαφέρον χειμώνα των τελευταίων ετών.😃

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 22/11/2022 at 8:52 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

To cfs έδειχνε καταξερο τον Νοέμβριο, ειδικά όσο δυτικότερα πηγαίνουμε στον χάρτη της Ελλάδας. Τελικά έγινε το αντίθετο, και νομίζω ότι και ο Δεκέμβρης θα αλλάξει πολύ. Φαίνεται να έχουμε ενδιαφέρον και κινητικότητα.

Να το το ποστ, 2 εβδομάδες πριν!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Χιών είπε:

Καλά ναι, το CFS δίνει 2 βαρβάτους προσήνεμους χιονιάδες με -13 στα 850 στην Αττική, μέσα σε διάστημα 5 ημερών!

Αχχ αυτό το -13... αχχχ.. να δω πότε επιτέλους θα συμβεί αυτό το πράγμα ξανά.... να χιονίζει και να είμαστε σίγουροι, άνετοι και χαλαροί για στρώσιμο ακόμη και στις πιο δύσκολες περιοχές... με κούρασε αυτός ο κόφτης στο -10... κι αυτή η Ελπίδα ψυχολογικό μας άφησε εμάς στα δυτικά...

... κούρασα να το λέω το ξέρω.. αλλά έτσι τον θέλω εγώ τον επόμενο αττικό χιονιά.. πως να το κάνουμε τώρα;;

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Michael είπε:

Αίρχαιτε κε δεθτερο μαιτά!!

Μήπως θα γινόταν αλα 1911 δηλαδή;;🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Αχχ αυτό το -13... αχχχ.. να δω πότε επιτέλους θα συμβεί αυτό το πράγμα ξανά.... να χιονίζει και να είμαστε σίγουροι, άνετοι και χαλαροί για στρώσιμο ακόμη και στις πιο δύσκολες περιοχές... με κούρασε αυτός ο κόφτης στο -10...... αυτή η Ελπίδα ψυχολογικό μας άφησε εμάς στα δυτικά...

... κούρασα να το λέω το ξέρω.. αλλά έτσι τον θέλω εγώ τον επόμενο αττικό χιονιά.. πως να το κάνουμε τώρα;;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εντάξει δεν θα είμαι υποκριτής, η Ελπίδα ήταν ένα έπος για εμάς στα ανατολικά και δεν χάθηκε τίποτα σε χιονόστρωση. Αλλά αυτό το μόνιμο άγχος με τα δέκατα της Τ, που δεν βάρεσε ούτε μια αξιοπρεπή αρνητική, και μόλις σταμάταγε η χιονόπτωση έσταζαν δέντρα, σκεπές κάγκελα κλπ...Ε δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο κοιτάω τους χάρτες του Cfs για τις πρώτες ημέρες του 2023 πραγματικά τρελενομαι... Ιδανικά σενάρια για τρελό χιόνι πανελλαδικώς.... Υπέροχα... 

Ανυπομονώ να δω ποια θα είναι η εξέλιξη..

(Λες και δεν ξέρω ήδη 🥲

 

 

 

 

cfs-1-660.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το παρακολουθω και ας ξερω οτι δεν εχει ιδιαιτερη αξια, αλλα λεω να το αναφερω.
απο εκει που ολα ηταν καφε ( δηλ, το μεγιστο προς το θερμοτερο), πλεον τα αποχρωματιζει και αμα παει ετσι θα τα κανει μπλε στα ΒΑ μας.
ισως κατι παει να αλλαξει
 

euT2mMonInd1.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρωτη φορα σημερα το cfsv2 αφηνει καποιο περιθωριο για κατι μετα τις 6 Γεναρη.  

Screenshot_20221216-223340_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά την πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου μπορούμε να ελπίζουμε ξανά έστω και συγκρατημένα.

CFS_h500_anom_202301_2022121900.png

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...