Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μπράβο ρε Σώτο αυτό χρειαζόμουν και χρειαζόμασταν....άρα όλα είναι ανοιχτά τα ενδεχόμενα.....εγώ το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι μετά από τον περσινό χειμώνα που στο επίπεδο της στρατόσφαιρας και των ζωνικών ανέμων σε αυτήν κυμάνθηκαν σε επίπεδα ρεκόρ σχεδόν καθ όλη την διάρκειά του ...η λογική λέει ότι δύσκολα θα επαναληφθεί και φέτος δεύτερη σερί χρονιά ...και λογικά θα έχουμε ένα αρκετά ποιο χαλαρό πολικό στρόβιλο σε σχέση με πέρσι τουλάχιστον ένα διάστημα του χειμώνα... εκτός αν όντως το κλίμα έχει ξεχαρβαλώσει τόσο έντονα που οι αλλαγές τέτοιου μεγέθους γίνουν ρουτίνα....

Πάντως ειναι και η κεντροδυτική Ευρώπη στο παιχνίδι. Και εκεί έχει κάνει έπη με La Nina.  Αυτό το 1984-85 που έχω βάλει είναι μαζί με το 1962-63 κ το Φλεβάρη 1956 οι βαρύτεροι χειμώνες στα κεντροδυτικά. Το 2010 που χε κάνει τα μεγάλα χιόνια και είχαν κλεισει τα αεροδρομια σε αγγλογαλλογερμανιες με La Nina ειχε γινει πολυ ισχυρό όμως τότε. Και το 2017-18 το πιο προσφατο ειχε χιόνια στην Αγγλια τον Δεκέμβρη και μετά το beast from the east τέλος Φλεβάρη- αρχές Μάρτη που ίσα μας έπιασε εμάς στα βόρεια.

Γενικά με La Nina συνήθως κάτι σοβαρό έχει κάπου στην Ευρώπη δεν πιστεύω να χουμε τα περσινά με νέκρα παντού. Βγαίνει και Σιβηρικός σε αρκετά από τα χρόνια που έβαλα παραπάνω😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως φτιάχτηκα και θα προσπαθήσω να είμαι αισιόδοξος για τα Γιάννενα φέτος, παρόλο που ξεκινήσαμε τελείως στραβά.  Θα κοιτάξω τους χειμώνες όταν βρω χρόνο, αλλά έτυχε να κοιτάξω πχ τον 70-71 που ήταν μέτριος, αλλά έπαιξε και η κεντροδυτική Ευρώπη. Φυσικά όπως είπα ο 17-18 ήταν ο καλύτερος για Γιάννενα όσο είμαι εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πάντως ειναι και η κεντροδυτική Ευρώπη στο παιχνίδι. Και εκεί έχει κάνει έπη με La Nina.  Αυτό το 1984-85 που έχω βάλει είναι μαζί με το 1962-63 κ το Φλεβάρη 1956 οι βαρύτεροι χειμώνες στα κεντροδυτικά. Το 2010 που χε κάνει τα μεγάλα χιόνια και είχαν κλεισει τα αεροδρομια σε αγγλογαλλογερμανιες με La Nina ειχε γινει πολυ ισχυρό όμως τότε. Και το 2017-18 το πιο προσφατο ειχε χιόνια στην Αγγλια τον Δεκέμβρη και μετά το beast from the east τέλος Φλεβάρη- αρχές Μάρτη που ίσα μας έπιασε εμάς στα βόρεια.

Γενικά με La Nina συνήθως κάτι σοβαρό έχει κάπου στην Ευρώπη δεν πιστεύω να χουμε τα περσινά με νέκρα παντού. Βγαίνει και Σιβηρικός σε αρκετά από τα χρόνια που έβαλα παραπάνω😉

τι διαταξάρα έβγαλε στα μέσα του Φλεβάρη του 56 για τα Γιάννενα!!! πωω το θέλω το θέλω!!!😭

 

 

archives-1956-2-14-0-0.png

 

ενώ είχε και συνέχεια.. λιποθυμία...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

Πάντως ειναι και η κεντροδυτική Ευρώπη στο παιχνίδι. Και εκεί έχει κάνει έπη με La Nina.  Αυτό το 1984-85 που έχω βάλει είναι μαζί με το 1962-63 κ το Φλεβάρη 1956 οι βαρύτεροι χειμώνες στα κεντροδυτικά. Το 2010 που χε κάνει τα μεγάλα χιόνια και είχαν κλεισει τα αεροδρομια σε αγγλογαλλογερμανιες με La Nina ειχε γινει πολυ ισχυρό όμως τότε. Και το 2017-18 το πιο προσφατο ειχε χιόνια στην Αγγλια τον Δεκέμβρη και μετά το beast from the east τέλος Φλεβάρη- αρχές Μάρτη που ίσα μας έπιασε εμάς στα βόρεια.

Γενικά με La Nina συνήθως κάτι σοβαρό έχει κάπου στην Ευρώπη δεν πιστεύω να χουμε τα περσινά με νέκρα παντού. Βγαίνει και Σιβηρικός σε αρκετά από τα χρόνια που έβαλα παραπάνω😉

το 1962-63 τι είχε Σώτο...La Nina ; και αν ναι σε τι ένταση; μια από τις επικότερες χρονιές ever για την χώρα μας κυρίως κεντροβόρεια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

το 1962-63 τι είχε Σώτο...La Nina ; και αν ναι σε τι ένταση; μια από τις επικότερες χρονιές ever για την χώρα μας κυρίως κεντροβόρεια....

Ουδέτερες συνθήκες είχε.  -0.4 . Στο όριο για πολύ ελαφριά Λα Νινα.

Έτσι πρόχειρα για τους βαρείς χειμώνες στα βόρεια:

Βαρεις Χειμώνες με ουδέτερο +0.2 με -0.3

1962-63

Γενάρης 1968

1980-81

1990-91

2001-02

2003-04

2004-05

Βαρείς χειμώνες με μέτρια Λα Νίνα 

1955-56

1984-85

2005-06

2011-12

2016-17

Βαρείς χειμώνες με μεγάλο ακραίο Λα Νίνα

1988 Δεκέμβρης

Γενάρης 1995

1998-99

1999-2000

Βαρείς χειμώνες με μέτριο Ελ Νινο

1986-87

Βαρείς χειμώνες με μεγάλο ακραίο Ελ Νινο

1982-83(προσηνεμο)

1991-92(προσηνεμο)

Στα βόρεια ο μόνος χειμώνας με μεγάλα χιόνια με πάνω από +0,8 ήταν το 1986-87. Σχεδόν όλα έχουν βγει σε χειμώνα ουδέτερο ή Λα Νινα

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο ρε Σωτο κινητή εγκυκλοπαίδεια εισαι !!! Θα μας χρειαστούν όλες αυτές οι πληροφορίες ευχαριστω  κι ευχαριστούμε πολύ !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια-ανάλυση, του φίλου ερασιτέχνη μετεωρολόγου Βασίλη Πανάκογλου, με το βλέμμα στο επερχόμενο φθινόπωρο και κυρίως τον επερχόμενο χειμώνα, με βάσει το αναμενόμενο φαινόμενο La Nina, που έχουμε μπροστά μας....πόσο και πως άραγε αναμένεται να έπηρεαστούμε, η Ευρώπη και η Ελλάδα;; Τι αλλαγές θα έχουμε στον αγαπημένο μας χειμώνα, από τα περυσινά δεδομένα;;
'Εχουμε ξαναπεί αρκετές φορές για το φαινόμενα La Nina, αλλά διαβάστε όλο άρθρο του φίλου συνδαιτυμόνα καιρόφιλου-χιονόφιλου Βασίλη από την Λάρισα....είναι απλό και κατανοητό, με πίνακες και ποσοστά!!
 
 
AAAAA.JPG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To έχουν ανεβάσει τα παιδιά από την Λάρισα Κώστα σε προηγούμενα μηνύματα την προσπάθεια του Βασίλη από Λάρισα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

To έχουν ανεβάσει τα παιδιά από την Λάρισα Κώστα σε προηγούμενα μηνύματα την προσπάθεια του Βασίλη από Λάρισα.....

Δεν είδα κάτι εδώ σε αυτό το πόστ.....άλλωστε μόλις χθες το έβγαλε ο Βασίλης....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν είδα κάτι εδώ σε αυτό το πόστ.....άλλωστε μόλις χθες το έβγαλε ο Βασίλης....

Είναι μια σελίδα πισω  Κωστα ..το ανεβασε ο ICELARISSA...Γιατί μπηκα απο το λινκ και το διάβασα το λεω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Είναι μια σελίδα πισω  Κωστα ..το ανεβασε ο ICELARISSA...Γιατί μπηκα απο το λινκ και το διάβασα το λεω...

Δεν το είδα, ήταν και τελευταίο στη σελίδα....οκ.....έβαλα και δυο λόγια....χαχαχαχα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, LarissaSnow είπε:

Θα βάλω το ρεζουμέ της ανάλυσης ..την μετάφρασή της στο google: "

Χωρίς ένα στρατοσφαιρικό συμβάν θέρμανσης, ο χειμώνας της Λα Νίνα μπορεί γενικά να είναι πιο ήπιος στην Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Το ίδιο ισχύει και για το δυτικό QBO, ξεχωριστά. Αλλά σε συνδυασμό, έχουν ήδη παράγει αρκετά κρύους χειμώνες στο παρελθόν. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο η κατάσταση της στρωματοσφαιρικής πολικής δίνης είναι σημαντική, καθώς και η φάση του QBO. Τα τρέχοντα σήματα δείχνουν την πιθανότητα ενός στρατοσφαιρικού φαινομένου θέρμανσης στα μέσα του χειμώνα, με βάση τις τρέχουσες παραμέτρους. Πολλά εξαρτώνται από τη θέση των μαζικών συστημάτων υψηλής και χαμηλής πίεσης στον Βόρειο Ειρηνικό. Εδώ παίζουν και άλλοι βραχυπρόθεσμοι παράγοντες, όπως εβδομαδιαία μεταβλητότητα καιρού, τροπική μεταφορά, ανωμαλίες θερμοκρασίας ωκεανού κ.λπ."

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα πολύ κοντινά μας το αμερικάνικο μακροπρόθεσμο προβλέπει συνέχιση της ίδιας κυκλοφορίας που επικρατεί και θα επικρατήσει στην Ευρασία το αμέσως επόμενο διάστημα και για όλο τον Οκτώβρη....πολύ έντονος και δυνατός "μπάστακας"στη δυτική Σιβηρία -ευρωπαική Ρωσία.....

glbz700MonInd1.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

Μοναδική ελπίδα ότι μία φορά ο Δεκέμβριος θα κάτσει όπως οι τελευταίοι 10 Απριλιοι

 

Δηλαδή???? βροχερός?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από μόνο του το ελ νίνιο ή λα νίνα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως νομίζω για την Ευρώπη...σε αντίθεση με τη βόρεια Αμερική που έχει όντως άμεσο αντίκτυπο στην κυκλοφορία και ήδη σχεδόν όλοι συμφωνούν για το τι θα γίνει φέτος εκεί σε αντίθεση με την Ευρώπη που πάλι φαίνονται πολλά διαφορετικά σενάρια....θεωρώ ότι πολλοί έξτρα δείκτες πρέπει να λαμβάνονται υπόψη παράλληλα (ΝΑΟ κτλ)...και οι πολύ διαφορετικοί χειμώνες που έχουν υπάρξει με ίδιο τύπο, αυτό δείχνουν....

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μακροπροθεσμη προβλεψη για τον χειμωνα στις.ΗΠΑ απο το accuweather

https://www.accuweather.com/en/winter-weather/accuweathers-2020-2021-us-winter-forecast/818601?utm_campaign=AccuWeather&utm_content=&utm_medium=social&utm_source=facebook

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, geornik είπε:

Από μόνο του το ελ νίνιο ή λα νίνα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως νομίζω για την Ευρώπη...σε αντίθεση με τη βόρεια Αμερική που έχει όντως άμεσο αντίκτυπο στην κυκλοφορία και ήδη σχεδόν όλοι συμφωνούν για το τι θα γίνει φέτος εκεί σε αντίθεση με την Ευρώπη που πάλι φαίνονται πολλά διαφορετικά σενάρια....θεωρώ ότι πολλοί έξτρα δείκτες πρέπει να λαμβάνονται υπόψη παράλληλα (ΝΑΟ κτλ)...και οι πολύ διαφορετικοί χειμώνες που έχουν υπάρξει με ίδιο τύπο, αυτό δείχνουν....

Ακριβώς έτσι είναι..η Ευρώπη δεν επηρεάζεται άμεσα από το La Nina....συνδυασμό παραγόντων θέλει...με έναν πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου την ζωνικότητα της στρατόσφαιρας-ένταση δυτικών/ζωνικών ανέμων εκεί ψηλά....

με La nina έχουν υπάρξει διάφοροι τύποι χειμώνων στην ευρώπη και τη χώρα μας...κι έτσι όλα είναι πιθανά....προσωπικά για το μόνο που είμαι πολύ συγκρατημένα αισιόδοξος είναι ότι πολύ δύσκολα θα επαναληφθεί  στο καπάκι μετά τον περσινό ..χειμώνας με τόσο έντονους ζωνικούς ανέμους στην στρατόσφαιρα που δημιούργησαν πολύ έντονο και συσπειρωμένο πολικό στρόβιλο........τουλάχιστον ένα διάστημα του χειμώνα θα μας δοθούν ευκαιρίες λογικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...