Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Συμφωνώ κοιτώντας τους χάρτες που ανεβάζουν όλοι μάλλον πάμε σε άνυδρο χειμώνα και ζεστό επίσης. ..................Ελπίζω να αλλάξει 

Μα δεν υπάρχει κάτι βέβαιο για να αλλάξει....εγώ εύχομαι να μην αλλάξει η κυκλοφορία που υφίσταται!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αφού έβγαλε το ακιού ζεστό και άνυδρο χειμώνα περιμένουμε πολλά χιόνια και βροχές φέτος τον χειμώνα. μακάρι να μας πει για ζεστή άνοιξη και καλοκαίρι.

Μου έχουν πει ότι και μέσα στο ακιού οι συνθήκες εργασίας δεν είναι καλές. Πολύ καταπίεση και πολλοί παραιτήθηκαν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά τις 30 του μήνα αλλάζει η κυκλοφορία σύμφωνα με το μακροπρόθεσμο του ευρωπαίου στην χθεσινή του ανανέωση ....κρύο για τις περισσότερες περιοχές της βόρειας κεντρικής και ανατολικής ευρώπης και τα κεντροβόρεια Βαλκάνια με εμάς να είμαστε σε ποιο φυσιολογικές θερμορκασίες για το πρώτο 15ήμερο  και να ξεκινούν οι βροχές από τα δυτικά σύμφωνα με αυτή την ανανέωση...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ανεβάζω εδώ ως εκτίμηση/πρόβλεψη για τον χειμώνα . Κυρίως Αμερική αλλά και Δυτική Ευρώπη υποτίθεται ότι θα ευνοηθούν . 

https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-19-20-statistical-outlook-solar-cycle-enso-fa/?fbclid=IwAR2SDpL_EYhaD9Vj06AW5OHqZGbY-JBXcg0qarYN4aAOzjNEK0mUMoZZU6U

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 1η φορά βλέπω το IRI Columbia (μακρό), να έχει τόσο ανοιχτά χρώματα....τίποτε άλλο δεν σχολιάζω....

image.png.5b47ff9367be5910e2a946b22c0a1baf.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην λεκτική τους όμως ανάλυση, αναφέρουν ότι σημαντικό μέρος της Ευρώπης, θα έχει αδύναμη την τάση για υψηλότερες θερμοκρασίες, ενώ η Αν.Ευρώπη από Δεκέμβριο ως Απρίλιο, θα έχει θερμοκρασίες κάτω από τα κανονικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Στην λεκτική τους όμως ανάλυση, αναφέρουν ότι σημαντικό μέρος της Ευρώπης, θα έχει αδύναμη την τάση για υψηλότερες θερμοκρασίες, ενώ η Αν.Ευρώπη από Δεκέμβριο ως Απρίλιο, θα έχει θερμοκρασίες κάτω από τα κανονικά!!

εδω ολοκληρο gfs δεν ξερει τι κανει μετα απο λιγες μερες στα κοντινα κιολας μην τα πιστευεις αυτα.. κανεις δεν μπορει να δει τοσο μακρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βαζω εδω για να μην ενοχλω στο σχολιασμο...μηπως εχει καποιος το λινκ που δειχνει αο και ναο πανω κατω σε καρτελες;;;αν μπορει να το στειλει λιγο😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Το βαζω εδω για να μην ενοχλω στο σχολιασμο...μηπως εχει καποιος το λινκ που δειχνει αο και ναο πανω κατω σε καρτελες;;;αν μπορει να το στειλει λιγο😀

Για πανω κατω δε ξερω.Εδω μεμονωμενα αν θες https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/teleconnections.shtml Στις μπλε καρτελες απο κατω αν περασεις απλα τον κερσορα απο πανω τους βλεπεις και τα 2 χωρις κλικ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό που η Ευρώπη είναι στα κόκκινα το Δεκέμβρη, αλλά είναι η Τουρκία και ανατολικά στα μπλε οπότε μην σκάνε εκεί οι αυλώνες και τρώμε εμείς ξερόκρυο με αντηλιακά. Αν βγει, βέβαια, λέμε τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όλα τα μεγάλα μακροπρόθεσμα Ευρωπαικό-Γαλικό-Ούκμο και cfsv2(Αμερικάνικο) στις τελευταίες τους ανανεώσεις δίνουν ουσιαστικά ως κύρια κυκλοφορία τον χειμώνα στην ευρώπη την ζωνική και μάλιστα έντονη.....φυσικά ακόμα κι έτσι να είναι δεν πάει να πει ότι δεν θα έχουμε κάποια διαστήματα με μεσημβρινή κυκλοφορία αλλά αν τυχόν έβγαιναν οι χάρτες όντως θα χαμε κατά κύριο λόγο ζωνική.....προσωπικά προτιμώ να βγάζουν τετοιους χάρτες και  να έχουμε εκπλήξεις παρά να τάζουν ωραίες διατάξεις και να μένουμε με την προσμονή και την ελπίδα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.thumb.png.da878ec575572c91686f0b772234e605.png

 

image.thumb.png.25de7dbe98fd7ffedd436c86196531a6.png

image.thumb.png.aa570da9f5deb7f85bf1dfdccdbfb850.png

 

Καθόλου καλό σενάριο, εάν τελικά επικρατήσει...  Άνυδρος Δεκέμβριος καθότι ο αζορικός δε δείχνει να αντέχει στην πίεση των ατλαντικών χαμηλών, με αποτέλεσμα ο πρώτος να καταρρέει στο μεγαλύτερο μέρος της ευρωπαϊκής ηπείρου, ενώ η θερμοκρασία στην επιφάνεια (όσον αφορά τη χώρα μας) θα παραμένει κατά μέσο όρο σε κανονικά επίπεδα λόγω των ξάστερων νυχτών σε συνδυασμό πάντα με τη μικρή διάρκεια της ημέρας....

 

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εγώ φέτος φοβάμαι συνεχόμενες κατεβασιες σε Δυτική Ευρώπη όπως πριν δύο χρόνια , ελπίζω να μην επαληθευτεί ο φόβος μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

Παιδιά εγώ φέτος φοβάμαι συνεχόμενες κατεβασιες σε Δυτική Ευρώπη όπως πριν δύο χρόνια , ελπίζω να μην επαληθευτεί ο φόβος μου

Αν επαληθευτεί ο φόβος σου στα Γιάννενα θα έχω ενδιαφέρον χειμώνα Εϊναι χαρακτηριστικό ότι τους 5 χειμώνες που ήμουν εκεί ο πιο ενδιαφέρον μακράν ήταν ο προπέρσινος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι βρε παιδια κανα καλο σεναριο με παμπολλα χαμηλα βαρομετρικα , αφθονο υετο και χιονια μεχρι τα ψαρια δεν υπαρχει να βαλει καποιος; Αν καει ο χειμωνας μου με βλεπω να κανω χαρακιρι;;Λατρευω και το καλοκαιρι αλλα στην εποχη του και οχι να βαστα 8 και βαλε μηνες το χρονο.😖

Επεξεργάστηκε από John_B.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, John_B. είπε:

Οχι βρε παιδια κανα καλο σεναριο με παμπολλα χαμηλα βαρομετρικα , αφθονο υετο και χιονια μεχρι τα ψαρια δεν υπαρχει να βαλει καποιος; Αν καει ο χειμωνας μου με βλεπω να κανω χαρακιρι;;Λατρευω και το καλοκαιρι αλλα στην εποχη του και οχι να βαστα 8 και βαλε μηνες το χρονο.😖

Φιλε ...αλλαξε χωρα...δυστυχως στην ελλαδα 8 μηνες και βαλε ειναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, LarissaSnow είπε:

 

 

 

Καθόλου καλό σενάριο, εάν τελικά επικρατήσει...  Άνυδρος Δεκέμβριος καθότι ο αζορικός δε δείχνει να αντέχει στην πίεση των ατλαντικών χαμηλών, με αποτέλεσμα ο πρώτος να καταρρέει στο μεγαλύτερο μέρος της ευρωπαϊκής ηπείρου, ενώ η θερμοκρασία στην επιφάνεια (όσον αφορά τη χώρα μας) θα παραμένει κατά μέσο όρο σε κανονικά επίπεδα λόγω των ξάστερων νυχτών σε συνδυασμό πάντα με τη μικρή διάρκεια της ημέρας....

 

Το μόνο καλό είναι ότι φέτος το cfsv2 από τον Μάιο που το παρακολουθώ έχει συνεχώς παταγώδεις αποτυχίες...τελείως άχρηστο..σε όλους μα όλους τους μήνες μ'εχρι και τον Οκτώβρη έπεσε τελείως έξω......μας είχε συνέχεια στα δροσερά έως και ψυχρά και υετοφόρα και σε όλους αυτούς τους μήνες έκανε ακριβώς τελείως όμως το αντίθετο τεράστιες διαφορές ακόμα και λίγες μέρες πριν ξεκινήσει ο κάθε μήνας ακόμα και όταν ξεκινούσε .έπεφτε τραγικά έξω....είναι το μόνο που μου δίνει ελπίδες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν επαληθευτεί ο φόβος σου στα Γιάννενα θα έχω ενδιαφέρον χειμώνα Εϊναι χαρακτηριστικό ότι τους 5 χειμώνες που ήμουν εκεί ο πιο ενδιαφέρον μακράν ήταν ο προπέρσινος

Ας βγει τότε σαν το προπερσινο μόνο το χιόνι που έκανε τέλη Φλεβάρη ας το κάνει Δεκέμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kilkisaios είπε:

Ας βγει τότε σαν το προπερσινο μόνο το χιόνι που έκανε τέλη Φλεβάρη ας το κάνει Δεκέμβρη

Συμφωνω και επαυξάνω. ήταν και το beast from the east που και δυτική Μεσόγειο να έμπαινε θα μας επηρέαζε με μεγάλο χιονιά.. αλλά έφτασε ατλαντικό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουν φαει τετοια φαπα τα φολοπροθεσμα που και να αλλαξουν τουμπα σε μερικες εβδομάδες.Παλι δεν θα τα λαβω σημασια,

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τριχες κατεμε...Απλα τριχες...Να σας θυμισω οτι αυτα τα μακροπροθεσμα εδιναν υγρο φθινοπωρο στην Ελλαδα...Και ακομα πιο υγρο καλοκαιρι...Το τι εγινε και το τι γινεται το βλεπουμε ολοι...Κατα τα αλλα μας φταινε τα μερομηνια...Ο καιρος ειναι χαοτικο συστημα και δεν μπορει να προβλεφθει με κανενα τροπο ανω των 5 ημερων..

Για μενα το τι καιρο θα κανει μετα απο ενα μηνα δεν θα μου το πει ουτε ο επιστημονας ουτε η λεμονια ουτε η φοραδα...Και αυτο ειναι και το μαγικο..Να μην ξερεις...

Ολες οι αναλυσεις για τα μεσομακροπροθεσμα ειναι σαν να παω στη χαρτοριχτρα να μου πει το μελλον μου...Απορω γιατι ασχολειστε και ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι φαπες πεφτουν συννεφο...Δεν με απασχολει καθολου εαν οι ερευνες γινονται απο επιστημονικες κοινοτητες..Ειναι πληρως αποτυχημενες..Και η Ιατρικη κανει θαυματα αλλα το γηρας και τον θανατο δεν θα τον νικησουν ποτε..

Αφηστε τον καιρο να μιλησει...Βιαζομαστε να μαθαινουμε τα παντα οσο πιο γρηγορα γινεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τριχες κατεμε...Απλα τριχες...Να σας θυμισω οτι αυτα τα μακροπροθεσμα εδιναν υγρο φθινοπωρο στην Ελλαδα...Και ακομα πιο υγρο καλοκαιρι...Το τι εγινε και το τι γινεται το βλεπουμε ολοι...Κατα τα αλλα μας φταινε τα μερομηνια...Ο καιρος ειναι χαοτικο συστημα και δεν μπορει να προβλεφθει με κανενα τροπο ανω των 5 ημερων..

Για μενα το τι καιρο θα κανει μετα απο ενα μηνα δεν θα μου το πει ουτε ο επιστημονας ουτε η λεμονια ουτε η φοραδα...Και αυτο ειναι και το μαγικο..Να μην ξερεις...

Ολες οι αναλυσεις για τα μεσομακροπροθεσμα ειναι σαν να παω στη χαρτοριχτρα να μου πει το μελλον μου...Απορω γιατι ασχολειστε και ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι φαπες πεφτουν συννεφο...Δεν με απασχολει καθολου εαν οι ερευνες γινονται απο επιστημονικες κοινοτητες..Ειναι πληρως αποτυχημενες..Και η Ιατρικη κανει θαυματα αλλα το γηρας και τον θανατο δεν θα τον νικησουν ποτε..

Αφηστε τον καιρο να μιλησει...Βιαζομαστε να μαθαινουμε τα παντα οσο πιο γρηγορα γινεται...

Σακαρε ειδικά στην τελευταία σου παράγραφο προσυπογράφω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Σακαρε ειδικά στην τελευταία σου παράγραφο προσυπογράφω!!

Mπαμπινο..Ετοιμασου..Με τον μητσο(oldboy332)ερχομαστε με τις οικογενειες μας λεσβο 25-26(σκ)γενναρη..Ισως βρουμε χρονο για ενα ουζακι ανευ γυναικων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...