Jump to content
Κώστας.

Πάνω από πόσα εκατοστά θεωρείτε μια χιονόστρωση καλή. Όχι ικανοποιητική αλλά καλη

Πάνω από πόσα εκατοστά θεωρείτε μια χιονόστρωση καλή. Όχι ικανοποιητική αλλά καλη.  

38 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πάνω από πόσα εκατοστά θεωρείτε μια χιονόστρωση καλή. Όχι ικανοποιητική αλλά καλη.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ενα  χιονόφιλο θεωρώ οτι πρωτίστως τον ενδιαφέρει να πέφτει χιονι στην πόρτα του και δευτερευόντως τα εκατοστά...Προσωπικά και με 5 ποντο κάνω σαν τρελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοίτα παλιά θεωρουσα το 50ποντο ...αλλά ετσι όπως πάει τα τελευταία χρόνια με ένα 20 ποντο ειμαι ικανοποιημρνος ...για τη περιοχή μου φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ said:

Για ενα  χιονόφιλο θεωρώ οτι πρωτίστως τον ενδιαφέρει να πέφτει χιονι στην πόρτα του και δευτερευόντως τα εκατοστά...Προσωπικά και με 5 ποντο κάνω σαν τρελος

Τι ολιγαρκής ανθρωπος. ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Galanto said:

Κοίτα παλιά θεωρουσα το 50ποντο ...αλλά ετσι όπως πάει τα τελευταία χρόνια με ένα 20 ποντο ειμαι ικανοποιημρνος ...για τη περιοχή μου φυσικά.

Εγώ παραμενω προσηλωμένος στο 30 ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα μέτρια χιονόπτωση είναι απο 5 έως 20 εκατοστά και καλή από 20 έως 40....από 40 και πάνω είναι πολύ ..για 70-80 και μέτρο και πάνω δεν το συζητάμε σούπερ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικό κριτήριο έτσι ώστε να θεωρήσω ένα χιονιά ιστορικό στη περιοχή μου, από άποψη χιονόστρωσης κι όχι απλά συναισθηματικής, είναι να υπάρχει χιονόστρωση στο οδόστρωμα κι όχι απλά στις άκρες...... θέλω καθαρό χιόνι στη μέση του οδοστρώματος και πάγο.... βολεύομαι και με 5 εκατοστά - χιονόστρωση οδοστρώματος.... το ίδιο ισχυεί και για έναν πεζόδρομο....

Τώρα εξαρτάται που την εννοούμε καλή, αυτό για μένα αλλάζει ανάλογα την επιφάνεια..... αν μιλάμε για ταράτσα, και με 10 εκατοστά είμαι ικανοποιημένος, ξεκινώντας απ' τις άκρες προς τα μέσα...

Έτσι λοιπόν για 'μένα ισχυεί:

- Καλός χιονιάς - σημαντικός --> κριτήριο η ταράτσα: Τουλάχιστον ένα 10 ποντο ξεκινώντας απ' τις άκρες της...

- Ιστορικός--> κριτήριο το οδόστρωμα: Τουλάχιστον 5 εκατοστά χιονόστρωση κεντρικού οδοστρώματος...

Για να απαντήσω επιτέλους και στο ερώτημα το ποια χιονόστρωση θεωρώ εγώ καλή γενικά... το αποτέλεσμα δε μπορεί να προκύψει απ' τη χιονόστρωση του δρόμου, που είναι κριτήριο ιστορικότητας και κάτι πιο περίπλοκο, αφού πάντοτε έρχεται σε δεύτερη φάση μετά τη χιονόστρωση ταράτσας.......... καλή χιονόστρωση συναντάς και σ' έναν μη ιστορικό χιονιά, μιλάμε άλλωστε γενικά, οπότε το αποτέλεσμά μου ταυτίζεται με τη καλή χιονόστρωση ταράτσας... άρα.. καλή χιονόστρωση για 'μενα = 10 εκατοστά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εξαρτατε πιστευω σε πιο μερος μενει καποιος.Για μενα λοιπον που μενω θεσσαλονικη καλη ειναι πανω απο 20 ,εννοειτε ολικη ολα ΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΣΠΡΑ!!!.Υγ βεβαια εξαρτατε και απο τον χιονια, η Αριαδνη για παραδειγμα παρ οτι ηταν χιονιας των 10cm ειχε καποια χαρακτηριστικα που ανεβηκε λεβελ και πηγε στο καλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χιονι της αριαδνης ηταν ποιοτητα ΑΑ ορεινο πουδρατο παγωμενο που σε εκανε να νιωθεις οτι εισαι στις βορειες χωρες της ευρωπης,εγω προσωπικα τετοια ποιοτητα ξερου χιονιου χωρις ιχνος υγρασιας πρωτη φορα ειδα .Οι νιφαδες δεν ελιωναν απλα εξαχνωνονταν στην αρχη που εριχνε λιγο, γιαυτο ειναι μια κατηγορια απο μονη της

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάλογα που μένει κανείς...Για τη πόλη π.χ.απο 10-15 θεωρείται καλή!Για προάστεια και τέτοια, 20 πόντοι είναι μια χαρά αν και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές δε βλέπεις και πολύ πάχος πλέον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγω θελω 60-70 εκ. Χιονοστρωση... Δηλαδη αν δεν κανω λαθος 3 σοφιες μαζι...

ΥΓ : 1 mm  χιονιου αφηνει 1 εκ. χιονοστρωση?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

ΥΓ : 1 mm  χιονιου αφηνει 1 εκ. χιονοστρωση?

Αυτό αν δεν κάνω λάθος πάει ανάλογα με την θερμοκρασία του αέρα και το είδος της νιφάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Και εγω θελω 60-70 εκ. Χιονοστρωση... Δηλαδη αν δεν κανω λαθος 3 σοφιες μαζι...

ΥΓ : 1 mm  χιονιου αφηνει 1 εκ. χιονοστρωση?

μπορεί να αφήσει και το διπλάσιο, κάτι το οποίο σημαίνει ότι το χιόνι είναι μαλακό σαν πούδρα από το κρύο όταν το πατάς. και έτσι έχει μεγαλύτερο αέρα μέσα που το κάνει να φαίνεται πιο φουσκωμένο από ότι θα ήταν λιωμένο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η καλύτερη χιονόπτωση είναι αυτή που σκεπάζει τα πάντα και στη συνέχεια μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς προβλήματα. 

10-25 εκατοστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...