Jump to content
WEATHER-FUN

Η 1η ψυχρή εισβολή

Πότε πιστεύετε ότι θα έρθει η 1η ψυχρή εισβολή του φετινού χειμώνα;  

18 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ήθελα να δω πότε πιστεύετε ότι θα έρθει η πρώτη ψυχρή εισβολή του φετινού χειμώνα. Ποτέ δηλαδή θα πέσουν τα πρώτα χιόνια στα γύρω ορεινά και πότε περίπου θα ανάψουμε καλοριφέρ.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνα με καποια σεναρια/μοντελα θα ερθει 1-10 νεομβριου...αν τελικα δεν ερθει τοτε δεν νομιζω να αργησει και πολυ , δηλαδη 11-20 αλλα ψηφισα συμφωνα με τα μοντελα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά τα καλοριφέρ μπορεί να τα ανάψουμε και να μην έρθουν τα πρώτα χιόνια στα βουνά μπορεί απλά να έρθει μια κρύα μάζα και να ρίξει τις θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν τα πρωινά ή και να φέρει τους πρώτους παγετούς(ξηρή εισβολή)....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα..

Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι θα προσπαθήσει να κάνει,δηλαδή να κρυώσει, τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη αλλά είμαι της άποψης ότι θα δυσκολευτεί πολύ, αν και δεν το αποκλείω.....Πιο πιθανό το υποψιάζομαι από 10 Νοέμβρη και μετά και όχι απαραίτητα ψυχρή εισβολή......

ΥΓ

Πάντως επειδή θα μας απασχολήσει σχετικά σύντομα και ο Καιρός τον Χριστουγέννων , είμαι της γνώμης ότι τα χιονισμένα Χριστούγεννα ΔΕΝ πρέπει να είναι   μύθος , διότι μέχρι το 1923 εορτάζονταν με το παλαιό εορτολόγιο που με το Νέο είναι πρώτο και δεύτερο δεκαήμερο Ιανουαρίου... Συγνώμη για το off-topic  του υστερόγραφου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, John_B. είπε:

Καλημέρα..

Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι θα προσπαθήσει να κάνει,δηλαδή να κρυώσει, τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη αλλά είμαι της άποψης ότι θα δυσκολευτεί πολύ, αν και δεν το αποκλείω.....Πιο πιθανό το υποψιάζομαι από 10 Νοέμβρη και μετά και όχι απαραίτητα ψυχρή εισβολή......

ΥΓ

Πάντως επειδή θα μας απασχολήσει σχετικά σύντομα και ο Καιρός τον Χριστουγέννων , είμαι της γνώμης ότι τα χιονισμένα Χριστούγεννα ΔΕΝ πρέπει να είναι   μύθος , διότι μέχρι το 1923 εορτάζονταν με το παλαιό εορτολόγιο που με το Νέο είναι πρώτο και δεύτερο δεκαήμερο Ιανουαρίου... Συγνώμη για το off-topic  του υστερόγραφου...

Βασικά το παλαιό είναι το σωστό. Επειδή με το παλαιό ο Άγιος Δημήτριος είναι 26/10+13 μέρες = 8/11 γι'αυτό λέω εκεί κοντά στις 8-12/11 (δλδ 26-30/10) πιάνουν τα κρύα. Όπως επίσης λέω ότι η πρώτη μεγάλη παγωνιά πιάνει 7/1 περίπου λόγω Χριστουγέννων που είναι τότε. Θεωρώ το παλαιό πιο σωστό και κακώς πήγαμε στο νέο δεν είμαστε καθολικοί ή διαμαρτυρόμενοι για να γιορτάζουμε 12/12 Χριστούγεννα αλλά Ορθόδοξοι που πρέπει να τα γιορτάζουμε 25/12. Σήμερα πχ δεν είναι 20/10 αλλά 7/10. Φυσικά και το παλαιό είναι το πιο σωστό. Πάντα στο μυαλό μου τις μέρες περί τις 8/11 τις είχα στο μυαλό μου σαν "η αρχή του χειμώνα" με την έννοια ότι από εκεί και μετά πιάνουν τα κρύα. Όπως επίσης τις μέρες περί τις 10/6 (3/6 είναι Κών/νου και Ελένης άλλα εκεί κοντά τέσπα) τις έχω σαν "η αρχή του καλοκαιριού". Εδώ που μένουμε εμείς στατιστικά τα χάλια τα στρώνουμε 10 Νοέμβρη (όταν δηλαδή πιάνουν τα κρύα) και τα σηκώνουμε 10 Ιούνη (όταν δηλαδή πιάνουν οι ζέστες). Βασικά λέω ότι περίπου 2 μήνες μετά τα γενέθλιά μου πιάνουν τα κρύα και 9 μήνες μετά τα γενέθλιά μου πιάνουν οι ζέστες. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Ξέρω ότι τα Χριστούγεννα πχ είμαι Χ ετών και 4 μηνών. Το λέω γιατί κανονικά γεννήθηκα Αύγουστο γι'αυτό και κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου κάνει ακόμη ζέστη και τα πρωτοβρόχια πέφτουν γύρω στις 14 Σεπτεμβρίου (1 Σεπτεμβρίου). Νομίζω γεννήθηκα την καλύτερη περίοδο του χρόνου. Τις τελευταίες μέρες του καλοκαιριού.

 

Υ.Γ. Συγνώμη αν βγήκα κι εγώ με τη σειρά μου off-topic.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

1 με 10 Δεκεμβρίου λεω εγω. Αλλα δεν υπάρχει στη δημοσκοπηση.

Κοίτα κανονικά 8-12/11 πρέπει. Αυτό γιατί 8/11 είναι ο Άγιος Δημήτριος. Αντίστοιχα 1 βδομάδα μετά του Κών/νου και Ελένης δηλαδή γύρω στις 10/6 ζεσταίνει ο καιρός. Ψήφισα 1-10 γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι 8/11 θα κρυώσει ο καιρός. Όλα αυτά με το παλαιό ημερολόγιο. 1-10/12 σημαίνει 18-27/11 αλλά δε θα αργήσουν τόσο πολύ τα κρύα. Από μικρό παιδάκι έχω στο μυαλό μου ότι 8/11 είναι "η αρχή του χειμώνα" και 7 μήνες μετά δηλαδή γύρω στις 10/6 είναι "η αρχή του καλοκαιριού".

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το παλαιό ημερολόγιο ειναι ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. 

Το παλαιό ημερολόγιο  αντικαταστάθηκε απ το καινούργιο γιατί δεν ήταν καλό, γιατί ήταν ελαττωματικό. Γιατί έχανε μέρες.  

Γιατί κάθε 129 χρόνια χάνει μια μέρα. Κάθε 1290 χρόνια χάνει 10 μέρες. Κάθε 2000 χρόνια χάνει 15 μέρες.

Γιατί η Γη κανει μια πληρη περιστροφη και βρίσκεται στο ίδιο σημείο και το ημερολόγιο λεει αλλα αντ αλλων. Χανει μερες.

Και στη πραγματικότητα μένει πίσω.

Αν ακολουθούσαμε ακόμα τη ******** του παλαιού ημερολογίου θα φτάναμε κάποια στιγμή να λέμε πχ 15 Ιουλίου και η Γη να βρίσκεται στο σημείο της τροχιάς της που επί χιλιάδες χρόνια προχωράει και το οποίο αντιστοιχουσε στις 15 Αυγούστου. 

 

Και σε μεγαλύτερη κλίμακα. Πχ μετά από 10.000 χρόνια θα φτάναμε να είμαστε 77 μέρες πίσω.  Δηλαδή μια ολόκληρη εποχή πίσω. 

 

Θα λέγαμε πχ 15 Αυγούστου και θα είχε καιρό Νοεμβρίου έξω. 

 

Γι αυτό σταματήστε να ασχολείστε με παλαιά και νέα ημερολόγια. 

Το νέο είναι το σωστό. Γι αυτο και αντικατέστησε τη ******** το παλιό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα. ΌΧΙ προσωπικά δεν ασχολούμαι με ημερολόγια , τα γνωρίζω αυτά που λες απλά σε άλλο καιρικό φόρουμ είχα συζήτηση όπου και μου είχαν πει ότι το χιονισμένα Χριστούγεννα δεν είναι κανόνας αλλά η εξαίρεση και με την ευκαιρία   παρέθεσα το υστερόγραφο μου διότι πράγματι ο  μύθος των χειμερινών και χιονισμένων Χριστουγέννων κάποτε δεν ήταν και τοσο μύθος.. Πχ οι ψυχρές καταβάσεις και τα χιόνια είναι κατά κανόνα πιο συχνά γεγονότα πρώτο και δεύτερο δεκαήμερο Ιανουαρίου του τωρινού Γρηγοριανού ημερολογίου σε σύγκριση με το τρίτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη όπως είδα στους  χάρτες αρχείου του meteociel ... Αυτό και μόνο ήθελα να τονίσω...

ΥΓ

Τέλος από εμένα η συγκεκριμένη συζήτηση να μην ξεφύγουμε από το θέμα .... 😃

Επεξεργάστηκε από John_B.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Το παλαιό ημερολόγιο ειναι ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. 

Το παλαιό ημερολόγιο  αντικαταστάθηκε απ το καινούργιο γιατί δεν ήταν καλό, γιατί ήταν ελαττωματικό. Γιατί έχανε μέρες.  

Γιατί κάθε 129 χρόνια χάνει μια μέρα. Κάθε 1290 χρόνια χάνει 10 μέρες. Κάθε 2000 χρόνια χάνει 15 μέρες.

Γιατί η Γη κανει μια πληρη περιστροφη και βρίσκεται στο ίδιο σημείο και το ημερολόγιο λεει αλλα αντ αλλων. Χανει μερες.

Και στη πραγματικότητα μένει πίσω.

Αν ακολουθούσαμε ακόμα τη ******** του παλαιού ημερολογίου θα φτάναμε κάποια στιγμή να λέμε πχ 15 Ιουλίου και η Γη να βρίσκεται στο σημείο της τροχιάς της που επί χιλιάδες χρόνια προχωράει και το οποίο αντιστοιχουσε στις 15 Αυγούστου. 

 

Και σε μεγαλύτερη κλίμακα. Πχ μετά από 10.000 χρόνια θα φτάναμε να είμαστε 77 μέρες πίσω.  Δηλαδή μια ολόκληρη εποχή πίσω. 

 

Θα λέγαμε πχ 15 Αυγούστου και θα είχε καιρό Νοεμβρίου έξω. 

 

Γι αυτό σταματήστε να ασχολείστε με παλαιά και νέα ημερολόγια. 

Το νέο είναι το σωστό. Γι αυτο και αντικατέστησε τη ******** το παλιό.

Συγνώμη έκανα λάθος. Απλά νόμιζα ότι πιο σωστό είναι το παλιό γιατί τα χιονισμένα Χριστούγεννα είναι μύθος (με την έννοια ότι 7 Ιανουαρίου έχει περισσότερα χιόνια και περισσότερο κρύο από ότι 25 Δεκεμβρίου). Παρασύρθηκα από αλλουνού σχόλιο. Συγνώμη και πάλι συγνώμη. Οι καταβάσεις από βόρειο πόλο φτάνουν στο αποκορύφωμα τους στις 15-20/1 (τα Χριστούγεννα - 25/12 - είναι σαν 10/2 περίπου θερμοκρασιακά) ενώ οι αναβάσεις από Σαχάρα φτάνουν στο αποκορύφωμα τους στις 15-20/7. Και εννοείται ότι οι εποχές έρχονται on-time κάθε φορά. Τουλάχιστον αυτά που γράφω ισχύουν για εδώ πάνω. Πχ ο Δεκέμβρης εδώ είναι σχεδόν όπως ο Φλεβάρης, αντίστοιχα ο Μάρτης είναι σαν το Νοέμβρη, ο Οκτώβρης σαν τον Απρίλη κλπ κλπ κλπ. Ίσως ένα κλικ θερμότεροι οι φθινοπωρινοί μήνες με την έννοια ότι 15-20 είναι η καρδιά κάθε μήνα οπότε 1-5/9 αρχίζει το φθινόπωρο, 1-5/12 αρχίζει ο χειμώνας, 1-5/3 αρχίζει η άνοιξη και 1-5/6 αρχίζει το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...