Jump to content
oldboy332

Θερινή ή Χειμερινή ώρα

Μόνιμα Θερινή ή την Χειμερινή ώρα ;   

24 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Μόνιμα Θερινή η Χειμερινή ώρα



Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, Κώστας. said:

Είναι ότι ξυπνάω λες και με έχουν τεμαχίσει το μαχαιριδιο της μπουγάτσας.

 Και θα σας εξηγήσω και επιστημονικά. 

Ο ύπνος έχει τα στάδια του βαθέος ύπνου και του ελαφρύ ύπνου. Όταν συμβαίνει αυτο που συμβαίνει σε εμένα, και συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους ( δεν είμαι μονο εγώ που το έχω) απ ύπνος διακόπτεται απ το πολύ βαθύ στάδιο. Και όταν ξυπνάς είσαι κομμάτια.

Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα. Αν έχει τύχει να κοιμηθείς πχ ένα μεσημέρι μετά από λίγο κρασάκι και ξυπνήσεις κατά τις 5 και εισαι κομμάτια. Εχουν παραλύσει νεύρα, δεν μπορείς να κουνήσεις πόδια και θες 45 λεπτό για να συνελθεις. 

Αυτό είναι το φαινόμενο.

Εγώ αυτό το χω κάθε πρωί. Δεν βλέπω μπροστά μου το πρωί. Αν είχα το κουμπί το Βορειοκορεάτικο με τα πυρηνικά είμαι σίγουρος ότι θα το πατουσα.

Κάτι δεν κολλάει καλά εδώ. Με βάση τα όσα ισχύουν γενικά για τον τυπικό ενήλικα, θα έπρεπε μετά τις έξι ώρες ύπνου να περνάς σε φάση REM κατά την οποία η αυθόρμητη αφύπνιση είναι εύκολο να συμβεί. Προφανώς αυτό δε συμβαίνει σε σένα.

11 hours ago, Κώστας. said:

Δεν είμαι μόνος ομως. Βλέπω γελοιογραφίες που λένε. Δεν υπάρχει ζωή πριν το πρωινό καφέ και το καταλάβαινψ απόλυτα. 

Αυτά τα χαζοχαρουμενα, ξυπνήσαμε και κυνηγιομαστε με τις μαρμελάδες απολαμβάνοντας τη ζωή και ρουφωντας ακτίνες ηλίου πρώτον τα ακούω και γελαω, δεύτερον μη τυχόν βρεθεί ανθρωπος που τα κάνει μπροστά μου το πρωί. Η το άκομα χειροτερο μη τυχόν με αναγκάσει να συμμετάσχω σε αυτή τη χαζομαρα.

Καφέ δεν ήπια ποτέ στη ζωή μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα να ξυπνήσω οποιαδήποτε ώρα και να είμαι έτοιμος μέσα σε λίγα λεπτά. Και δεν έχω καμιά σχέση με μαρμελαδοκυνηγητά και ρουφήγματα του ηλιακού φωτός, και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα ευτράπελα μπορεί να διηγούνται κάποιοι (δεν τα ήξερα, από σένα τα βλέπω για πρώτη φορά). Απλά παίρνω ήσυχα το πρωινό μου που συνήθως περιλαμβάνει ζεστό γάλα.

Ίσως τελικά η παγίδα του καφέ και κάποια κατασκευαστικά θέματα του οργανισμού να είναι η απάντηση στο πρόβλημά σου. Μπορείς να θυμηθείς αν π.χ. στην εφηβεία το πρωινό ξύπνημα ήταν τόσο επίπονο; Ή είναι κάτι που παρουσιάστηκε αργότερα;

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/29/2019 at 11:40 AM, salonikatasos said:

Ευκαιρία τον μάρτιο να τελειώνει το αστείο με τις αλλαγές ώρας και να μονιμοποιηθεί η θερινή ώρα

Γύρω από τη Μεσόγειο δεν έχει και πολλή σημασία αν θα μείνει η θερινή ή η χειμερινή ώρα. Στις βορειότερες όμως χώρες, ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος, αν μείνει η χειμερινή τα πράγματα θα γίνουν δύσκολα το καλοκαίρι γιατί το πρώτο φως της ημέρας θα εμφανίζεται σε ώρες που κανονικά θα ήταν σκοτάδι (π.χ. 3 ή 4 τη νύχτα). Εκτός κι αν μιλάμε για περιοχές κοντά στον πολικό κύκλο που έτσι κι αλλιώς έχουν ελάχιστη νύχτα τις λίγες εβδομάδες πριν και μετά το θερινό ηλιοστάσιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Vox_Balenae είπε:

Μπορεί τελικά να μην είναι τόσο απλό. Διαβάζω στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ότι εκκρεμεί η τοποθέτηση του Συμβουλίου της Ευρώπης πάνω στο θέμα. Επίσης, σε άλλα έγγραφα που βρίσκει κανείς στην ίδια ιστοσελίδα φαίνεται ότι μπορεί να προκύψουν καθυστερήσεις λόγω διαβουλεύσεων με τα κράτη-μέλη, γιατί μπορεί κάποιες επιλογές τους να προκαλέσουν δυσλειτουργίες στην αγορά και τη διακίνηση αγαθών. Δε θα με εξέπληττε η υπόθεση αυτή να εξελισσόταν σε θρίλερ à la Brexit.

Υπάρχει η τέλεια λύση!!! Βάζεις παντού το μισάωρο και καθάρισες!!! Πχ για την Ελλάδα (αλλά και για όλη την υπόλοιπη ανατολική Ευρώπη) GMT+2:30, για την κεντρική Ευρώπη GMT+1:30, για τη δυτική Ευρώπη GMT+0:30 και πάει λέγοντας. Που το πρόβλημα; Γιατί δε γίνεται αυτό; Δηλαδή να βγει ο Γιούνκερ ή οποίος είναι πρόεδρος της ΕΕ τώρα (νομίζω άλλαξε) και να πει: κάθε χώρα της ΕΕ πάει στο μισάωρο τα ρολόγια της χωρίς επιλογές και τέλος. Στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη πχ θα έχουμε τις εξής ώρες Ανατολής και Δύσης ηλίου (στο περίπου οι ώρες):

 

Δεκέμβριος = 08:30-17:30

Ιανουάριος + Νοέμβριος = 08:00-18:00

Φεβρουάριος + Οκτώβριος = 07:30-18:30

Μάρτιος + Σεπτέμβριος = 07:00-19:00

Απρίλιος + Αύγουστος = 06:30-19:30

Μάιος + Ιούλιος = 06:00-20:00

Ιούνιος = 05:30-20:30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Vox_Balenae said:

 Μπορείς να θυμηθείς αν π.χ. στην εφηβεία το πρωινό ξύπνημα ήταν τόσο επίπονο; Ή είναι κάτι που παρουσιάστηκε αργότερα;

 

 

Έτσι ήμουν πάντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Κώστας. said:

Έτσι ήμουν πάντα. 

Αν δεν έχεις υποψίες για κάποια διαταραχή που έχει επηρεάσει τη διαδοχή των φάσεων ύπνου, τότε μάλλον έτσι είσαι, απλά. Είναι θέμα ρυθμίσεων εργοστασίου. 🙂

Μια ερώτηση ακόμα: τι γίνεται όταν μπορείς να κοιμηθείς 9-10 ώρες και σηκώνεσαι π.χ. στις 10 το πρωί; Σου είναι πάλι τόσο δύσκολο να ξυπνήσεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Vox_Balenae said:

Αν δεν έχεις υποψίες για κάποια διαταραχή που έχει επηρεάσει τη διαδοχή των φάσεων ύπνου, τότε μάλλον έτσι είσαι, απλά. Είναι θέμα ρυθμίσεων εργοστασίου. 🙂

Μια ερώτηση ακόμα: τι γίνεται όταν μπορείς να κοιμηθείς 9-10 ώρες και σηκώνεσαι π.χ. στις 10 το πρωί; Σου είναι πάλι τόσο δύσκολο να ξυπνήσεις;

Δεν μπορώ να κοιμηθώ 9-10 ώρες. Η τελευταία φορά που κοιμήθηκα 9-10 ώρες πρέπει να ήταν πριν 20 χρόνια και βάλε. 8 κοιμάμαι.

Δεν μπορώ να κοιμηθώ μετά τις 8 το πρωί. Ξυπνάω. Χορταίνω ύπνο. 

Απλά όταν ξυπνάω είμαι σε φάση, θέλω να δείρω όποιον μου μιλάει μέχρι να συνέλθω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως λέει κι ένα ρεμπετοειδες άσμα. " όταν ξυπνήσω το πρωί,  τα βλέπω όλα μαύρα, θέλω μια κούπα με καφέ και τέσσερα τσιγαρα". Χαχαχα.

Εγω δε καπνίζω,  αλλά θέλω τη κούπα με το καφέ. Και για να καταλήξω στο θέμα με την ώρα πάλι. 

Το πρωί είμαι μια σακούλα με κρέατα είτε έχει φως, είτε όχι.Ας ξημερώνει με φως η με σκοτάδι. Αλλά το βράδυ θέλω να απολαμβάνω τη μέρα μέχρι το τελείωμα της , αργά. 

 

This is why I vote for summer time.

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να καταργηθεί το σίχαμα (θερινή ώρα) σε ΕΕ και ΗΠΑ. Και να έχουμε όλο το χρόνο όλοι τη χειμερινή ώρα. Δε γίνεται να σκάω από τη ζέστη μέχρι τις 22:30 το βράδυ κάθε καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 31/10/2019 at 11:25 ΠΜ, Vox_Balenae είπε:

Μπορεί τελικά να μην είναι τόσο απλό. Διαβάζω στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ότι εκκρεμεί η τοποθέτηση του Συμβουλίου της Ευρώπης πάνω στο θέμα. Επίσης, σε άλλα έγγραφα που βρίσκει κανείς στην ίδια ιστοσελίδα φαίνεται ότι μπορεί να προκύψουν καθυστερήσεις λόγω διαβουλεύσεων με τα κράτη-μέλη, γιατί μπορεί κάποιες επιλογές τους να προκαλέσουν δυσλειτουργίες στην αγορά και τη διακίνηση αγαθών. Δε θα με εξέπληττε η υπόθεση αυτή να εξελισσόταν σε θρίλερ à la Brexit.

Άρα πιθανότατα θα κρατήσει όλη η Ευρώπη την Θερινή ώρα καθώς μιλάμε για τον ορισμό του "Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει " .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Άρα πιθανότατα θα κρατήσει όλη η Ευρώπη την Θερινή ώρα καθώς μιλάμε για τον ορισμό του "Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει " .

 

Χαχα καλό!!! Πολύ καλό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/10/2019 at 11:32 ΜΜ, Κώστας. είπε:

Δεν είναι θέμα ποσότητας ύπνου. Κανονικά κοιμαμαι   8 ώρες. 12 με 8.  

Είναι ότι ξυπνάω λες και με έχουν τεμαχίσει το μαχαιριδιο της μπουγάτσας.

 Και θα σας εξηγήσω και επιστημονικά. 

Ο ύπνος έχει τα στάδια του βαθέος ύπνου και του ελαφρύ ύπνου. Όταν συμβαίνει αυτο που συμβαίνει σε εμένα, και συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους ( δεν είμαι μονο εγώ που το έχω) απ ύπνος διακόπτεται απ το πολύ βαθύ στάδιο. Και όταν ξυπνάς είσαι κομμάτια.

Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα. Αν έχει τύχει να κοιμηθείς πχ ένα μεσημέρι μετά από λίγο κρασάκι και ξυπνήσεις κατά τις 5 και εισαι κομμάτια. Εχουν παραλύσει νεύρα, δεν μπορείς να κουνήσεις πόδια και θες 45 λεπτό για να συνελθεις. 

Αυτό είναι το φαινόμενο.

Εγώ αυτό το χω κάθε πρωί. Δεν βλέπω μπροστά μου το πρωί. Αν είχα το κουμπί το Βορειοκορεάτικο με τα πυρηνικά είμαι σίγουρος ότι θα το πατουσα. 

Δεν είμαι μόνος ομως. Βλέπω γελοιογραφίες που λένε. Δεν υπάρχει ζωή πριν το πρωινό καφέ και το καταλάβαινψ απόλυτα. 

Αυτά τα χαζοχαρουμενα, ξυπνήσαμε και κυνηγιομαστε με τις μαρμελάδες απολαμβάνοντας τη ζωή και ρουφωντας ακτίνες ηλίου πρώτον τα ακούω και γελαω, δεύτερον μη τυχόν βρεθεί ανθρωπος που τα κάνει μπροστά μου το πρωί. Η το άκομα χειροτερο μη τυχόν με αναγκάσει να συμμετάσχω σε αυτή τη χαζομαρα. 

Κινδυνεύει. Και είναι βέβαιο ότι κινδυνεύει.

Αλλά οσοι με έχουν ζήσει, με ξέρουν οπότε υπάρχει κατανόηση. Δεν χρειάστηκε ποτέ πχ να το εξηγήσω με λόγια. Είναι εμφανες.  

 

Άρα δεν είναι θέμα ότι μου λείπει ύπνος. Είναι θέμα ότι δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος μου για τουλάχιστον μισή ώρα το πρωί.  Επειδή ξυπνάω από βαθύ ύπνο.

Εσείς με τις μαρμελάδες, τις εφημερίδες,που ανοίγετε τηλεοράσεις και κυνηγιεστε στα χωράφια να δείτε τις αναστολές ξυπνάτε από ελαφρύ ύπνο. Γι αυτό μπορείτε .

αυτο με τις μαρμελαδες και τις εφημεριδες με εκανε να γελαω 15 λεπτα περα απο την πλακα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...