Jump to content
oldboy332

Θερινή ή Χειμερινή ώρα

Μόνιμα Θερινή ή την Χειμερινή ώρα ;   

24 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Μόνιμα Θερινή η Χειμερινή ώρα



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά σύντομα θα πρέπει να επιλέξει η χώρα μας ποια ώρα θα κρατήσει καθώς καταργείται η αλλαγή ώρας όπως εφαρμόζεται εδώ και αρκετά χρόνια.Η απόφαση που έχει ληφθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προβλέπει ότι οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που θέλουν να διατηρήσουν μόνιμα τη θερινή ώρα, θα κάνουν την τελευταία αλλαγή τους τον Μάρτιο του 2021 ενώ για τα κράτη-μέλη που επιθυμούν τη χειμερινή ώρα, η αλλαγή θα γίνει την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου 2021.Καιρικά δεν παίζει ρόλο αλλά η αίσθηση ότι ήρθε ο χειμώνας έχει να κάνει με τις δραστηριότητες του καθενός και εάν γίνονται μέρα ή νύχτα . Οι κάλπες άνοιξαν...

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ επιλέγω θερινή! Παρότι η αίσθηση του να βραδιάζει νωρίτερα είναι κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ δεν θα ήθελα να χάσουμε το καλοκαίρι στην χώρα μας το οποίο ασχέτως εάν μας αρέσει κάνει τον κόσμο να είναι έξω και να περνάει ωραία.Νομίζω θα μας επηρέαζε αρνητικά στην ψυχολογία μας ως λαό. Επίσης , το να ξημερώνει στις 04:00  το καλοκαίρι θα ήταν λίγο τραγικό.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω με την θερινή είναι ότι επειδή θα ξημερώνει αργά κατά την διάρκεια του χειμώνα φοβάμαι μην έχει κανείς την ιδέα να πάνε όλα πιο πίσω ...π.χ σχολεία ,ωράρια εργασίας ,κτλ. οπότε κατά κάποιο τρόπο μας 'τρώνε' την ημέρα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να το ανοίξω εγώ αυτό το θέμα. Εννοείται χειμερινή ψηφίζω. Όσο για το απόγευμα του καλοκαιριού θα δροσίζει 1 ώρα νωρίτερα αν δεν αλλάζει η ώρα το καλοκαίρι. Δε θα ξημερώνει στις 04.00 αλλά στις 05.00 τον Ιούνιο. Δεν είναι φυσιολογικό σε γεωγραφικά πλάτη όπως η Ελλάδα τέλη Οκτωβρίου 19.30 να είναι ακόμα σούρουπο άλλωστε. Λίγο πολύ όσοι γεννήθηκαν Μάρτιο - Αυγούστο θέλουν θερινή ενώ όσοι γεννήθηκαν Σεπτέμβριο - Φεβρουάριο θέλουν χειμερινή. Συνήθως αυτό ισχύει. Σκεφτείτε όμως και κάτι ακόμη: η Ελλάδα γεωγραφικά ανήκει στο +1 ή στο +2. Μέχρι εκεί. Το +3 δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα μας γεωγραφικά. Η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα είναι περίπου στο +1.5, η Μεγαλοκαστρίτσα Κέρκυρας στο +1 και το Καστελόριζο στο +2. Αν ίσχυαν μισάωρα θα είχαμε +1.5 αλλά τώρα πρέπει ή +1 ή +2. Η Αλβανία που είναι στο ίδιο γεωγρ. μήκος με την Ήπειρο πχ έχει +1. Ακόμα και η Συρία που είναι πολύ ανατολικά από εμάς έχει +2. Φανταστείτε η Ελλάδα να έχει μόνιμα +3. Ενώ γεωγραφικά ανήκει στο +1.5 πόσο μάλλον τα δυτικά πχ Κέρκυρα θα είναι 2 ώρες μπροστά από την ηλιακή της ώρα; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! Αν μείνει η θερινή καλό θα ήταν να αλλάξουν τα ωράρια πχ τα σχολεία να αρχίζουν 9.15, τα γραφεία να είναι 10-6 κλπ κλπ κλπ. Μόνο τότε μπορεί να ισχύσει η θερινή ώρα. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θερινηηηη εννοειται...και λεω και το λογο...μ αρεσει το χιονι το βραδυ τρελα... πιο πολυ απο τη μερα...και συνηθως τα χιονια ξεκινανε ις περισσοτερες φορες εδω κατα τις 12, 1 το βραδυ και υστερα...οποτε θα ξημερωνει το χειμωνα αντι για 8 παρα 9 παρα ...αρα θα προλαβαινω μια ωρα ακομα το βραδυ χιονι....δεν ξερω αν με καταλάβατε;;

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν όμως στην επιλογή ήταν και η ενδιάμεση ώρα θα επέλεγα ενδιάμεση (GMT+2:30). Τη νιώθω καλύτερα από τις άλλες 2.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμερινή...... αυτή είναι και η κανονική μας ώρα άλλωστε.. να φανταστώ να νυχτώνει μια ώρα νωρίτερα το καλοκαιρι μπορώ, αλλά να είναι πίσσα σκοτάδι στις 8 το πρωί Δεκέμβρη - Γενάρη μήνα.... ε αυτό δε μπορώ να το φανταστώ! Σαν τους βρικόλακες θα είμαστε πρωί πρωί... και για τα παιδιά σχολείο στις 8 για να μη ξεχνιόμαστε... το έβγαλα εγώ το σχολείο χεχε😜!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Αν όμως στην επιλογή ήταν και η ενδιάμεση ώρα θα επέλεγα ενδιάμεση (GMT+2:30). Τη νιώθω καλύτερα από τις άλλες 2.

Κι όμως υπάρχουν χώρες που πράγματι το κάνουν αυτό..... αυτό σίγουρα θα ήταν και το καλύτερο δυνατό για εμάς, εάν γινόταν βέβαια....

Θεωρώ πως και οι δύο ώρες έχουν θετικά κι αρνητικά και πως για τη χώρα μας η καλοκαιρινή είναι σαφέστατα οφέλιμη το καλοκαίρι, και πως τη συμφέρει να νυχτώνει όσο πιο αργά εκείνους τους μήνες ειδικά..... αλλά και πάλι αν πρέπει να κρατήσουμε μία, χειμερινή και με τα χίλια από εμένα!!!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Κι όμως υπάρχουν χώρες που πράγματι το κάνουν αυτό..... αυτό σίγουρα θα ήταν και το καλύτερο δυνατό για εμάς, εάν γινόταν βέβαια....

Θεωρώ πως και οι δύο ώρες έχουν θετικά κι αρνητικά και πως για τη χώρα μας η καλοκαιρινή είναι σαφέστατα οφέλιμη το καλοκαίρι, και πως τη συμφέρει να νυχτώνει όσο πιο αργά εκείνους τους μήνες ειδικά..... αλλά και πάλι αν πρέπει να κρατήσουμε μία, χειμερινή και με τα χίλια από εμένα!!!!

Μεταξύ θερινής - χειμερινής εννοείται ότι επιλέγω χειμερινή με χίλια!!! Η θερινή είναι ανωμαλία σκέτη!!! Απλά λέω ότι αν μπορούσαμε να θεσπίσουμε μισάωρο θα ήταν η καλύτερη λύση (+2.5).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμερινή ώρα φυσικά λόγο ψυχολογικής διάθεσης τον χειμώνα....

βασικά γιατί να μην μείνει σε αυτην την κατάσταση δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να έχουμε μια από τις δύο ώρες όλο το χρόνο αφού η μία δεν βολεύει το καλοκαίρι και η άλλη τον χειμώνα.....για παράδειγμα το χειμώνα αν έχουμε την θερινή ώρα με βαριά συννεφιά ειδικά θα ξημερώνει-θα φωτίζει στις 9 με 9:30 το πρωί !!!! ενώ οι υπηρεσίες και τα πολλά μαγαζιά θα είναι ανοιχτά από τις 7..!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειμερινή ώρα μόνο και μόνο επειδή δεν θα κοιμάμαι 3 το πρωί  για να βλέπω εσνέμπλς 18αριού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χειμερινή ώρα μόνο και μόνο επειδή δεν θα κοιμάμαι 3 το πρωί  για να βλέπω εσνέμπλς 18αριού.

Σου είπα για τον τζίφο Μιχαήλ...ακόμα νέος είσαι δεν έπαθες.....αλλά με την πάροδο των χρόνων αν δεν βελτιωθεί θα τα ξεπεράσεις οριστικά και τα ανσάμπλ και το κύριο....έχω να αγχωθώ από τρέξιμο του τζίφου πάνω από 2-3 χρόνια αλλά πέρασε μια δεκαετία να μου φύγει αυτή η χωρίς λογική τρέλα...αφού πλέον από το 2007 ο τζίφος είναι το ποιο αναξιόπιστο μοντέλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Σου είπα για τον τζίφο Μιχαήλ...ακόμα νέος είσαι δεν έπαθες.....αλλά με την πάροδο των χρόνων αν δεν βελτιωθεί θα τα ξεπεράσεις οριστικά και τα ανσάμπλ και το κύριο....έχω να αγχωθώ από τρέξιμο του τζίφου πάνω από 2-3 χρόνια αλλά πέρασε μια δεκαετία να μου φύγει αυτή η χωρίς λογική τρέλα...αφού πλέον από το 2007 ο τζίφος είναι το ποιο αναξιόπιστο μοντέλο...

χαχα λες να αλλάξω συνήθειες χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει η ώρα? Μπορεί. Πραγματικά ήλπιζα σε κάτι καλύτερο από τον καινούργιο τζίφο.. Θα συνεχίζουμε να τον παρακολουθούμε να δούμε πως θα τα πάει τον χειμώνα. Πάντως δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. 7/8 λάθος και μόνο ένα πέτυχε που έτσι και αλλιώς ήταν τελείως δευτερεύουσας σημασίας, φλου μεταβλητή. Θα δείξει τι θα γίνει με τον τζίφο και με την ασχολία μου με αυτόν. Λογικά όμως θα συνεχίσω να τον κοιτάω ακόμα και έτσι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως το μόντελινκ πλέον το σταματάω τον χειμώνα κατά τις 10:30 με 11 ανάλογα πότε θα βγει ο μέσος όρος του ευρωπαίου και ο υετός από yrno....γλίτωσα οριστικά από το 18άρι του τζίφου που ξημερωνόμουν παλιά εδω και 2-3 χρόνια...αντε το πολύ να κάτσω να δω το 18άρι icon και το aprege ...τζίφο όμως ούτε για πλάκα...ειδικά το 18άρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειμερινη και ο βασικοτερος λογος δεν εχει να κανει σχεση με τον χειμωνα αλλα με το καλοκαιρι.Θα νυχτωνει νωριτερα!!!!!δεν θα υπαρχει αυτο το ατελειωτο βασανο του ιουνιου αλλα και του ιουλιου το ποτε επιτελους θα εξαφανιστει ο ηλιος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και η εφαρμογή της θερινής ώρας γίνεται για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας, πολλοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να μονιμοποιηθεί.

Ειδικά τα τελευταία χρόνια υπάρχει μεγάλο ρεύμα κατά της μετακίνησης των δεικτών του ρολογιού κατά μία ώρα πίσω το χειμώνα, καθώς θεωρείται επιβλαβής για την υγεία.

Η διατήρηση μίας επιπλέον ώρας με φως ημέρας το απόγευμα οδηγεί, όπως υποστηρίζουν οι επιστήμονες, σε αύξηση των επιπέδων βιταμίνης D και ενθαρρύνει τον κόσμο να ασκείται περισσότερο.

Σχεδόν ο μισός πληθυσμός του πλανήτη έχει χαμηλότερα των βέλτιστων επίπεδα βιταμίνης D, η έλλειψη της οποίας είναι παράγοντας κινδύνου για ραχίτιδα.

Οι υπέρμαχοι της θερινής ώρας υποστηρίζουν ότι η διατήρησή της ενθαρρύνει τους ανθρώπους να βγαίνουν από το σπίτι και να αθλούνται, σε αντίθεση με τη χειμερινή ώρα κατά την οποία προτιμά να μένει μέσα.

Ένα άλλο πολύ σημαντικό όφελος από τη θερινή ώρα είναι η μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Μελέτες που έχουν γίνει απέδειξαν ότι στη διάρκεια της περιόδου εφαρμογής της θερινής ώρας, οι θάνατοι των πεζών από τροχοφόρα δυστυχήματα ελαττώνονται κατά τέσσερις φορές! Έτσι η ιδέα αυτή της θερινής ώρας, που για πρώτη φορά εισηγήθηκε ο Βενιαμίν Φραγκλίνος το 1784, έχει πολλαπλά οφέλη και πέρα από την εξοικονόμηση ενέργειας.

https://www.onmed.gr/ygeia/story/327877/ta-ofeli-tis-therinis-oras-gia-tin-ygeia

Ευκαιρία τον μάρτιο να τελειώνει το αστείο με τις αλλαγές ώρας και να μονιμοποιηθεί η θερινή ώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/27/2019 at 8:01 AM, sotos*snow said:

..για παράδειγμα το χειμώνα αν έχουμε την θερινή ώρα με βαριά συννεφιά ειδικά θα ξημερώνει-θα φωτίζει στις 9 με 9:30 το πρωί !!!! ενώ οι υπηρεσίες και τα πολλά μαγαζιά θα είναι ανοιχτά από τις 7..!!!!

Υπάρχει θεωρητική λύση για αυτό. Να ανοίγουν αργότερα και να σχολανε αργότερα.

 

Αν και εγώ δεν θέλω την χειμερινή ώρα με τίποτα. Ένα απ' τα ωραία πράγματα του καλοκαιριού είναι ότι νυχτώνει αργά.  Αυτό πρέπει να διατηρηθεί.

Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί θέλουν να σταματήσει η αλλαγή! Τι πείραζει έτσι όπως είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 hours ago, salonikatasos said:

Αν και η εφαρμογή της θερινής ώρας γίνεται για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας, πολλοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να μονιμοποιηθεί.

Ειδικά τα τελευταία χρόνια υπάρχει μεγάλο ρεύμα κατά της μετακίνησης των δεικτών του ρολογιού κατά μία ώρα πίσω το χειμώνα, καθώς θεωρείται επιβλαβής για την υγεία.

Η διατήρηση μίας επιπλέον ώρας με φως ημέρας το απόγευμα οδηγεί, όπως υποστηρίζουν οι επιστήμονες, σε αύξηση των επιπέδων βιταμίνης D και ενθαρρύνει τον κόσμο να ασκείται περισσότερο.

Σχεδόν ο μισός πληθυσμός του πλανήτη έχει χαμηλότερα των βέλτιστων επίπεδα βιταμίνης D, η έλλειψη της οποίας είναι παράγοντας κινδύνου για ραχίτιδα.

Οι υπέρμαχοι της θερινής ώρας υποστηρίζουν ότι η διατήρησή της ενθαρρύνει τους ανθρώπους να βγαίνουν από το σπίτι και να αθλούνται, σε αντίθεση με τη χειμερινή ώρα κατά την οποία προτιμά να μένει μέσα.

Ένα άλλο πολύ σημαντικό όφελος από τη θερινή ώρα είναι η μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Μελέτες που έχουν γίνει απέδειξαν ότι στη διάρκεια της περιόδου εφαρμογής της θερινής ώρας, οι θάνατοι των πεζών από τροχοφόρα δυστυχήματα ελαττώνονται κατά τέσσερις φορές! Έτσι η ιδέα αυτή της θερινής ώρας, που για πρώτη φορά εισηγήθηκε ο Βενιαμίν Φραγκλίνος το 1784, έχει πολλαπλά οφέλη και πέρα από την εξοικονόμηση ενέργειας.

https://www.onmed.gr/ygeia/story/327877/ta-ofeli-tis-therinis-oras-gia-tin-ygeia

Ευκαιρία τον μάρτιο να τελειώνει το αστείο με τις αλλαγές ώρας και να μονιμοποιηθεί η θερινή ώρα

Έτσι. 

Αυτές τις μαλακίες θέλω φως το πρωί για να ξυπνήσω τις ακούω βερεσε. 

Εγώ προσωπικά κάθε πρωί είτε με φως είτε χωρίς είμαι ένα κινούμενο πτώμα. Σιχαίνομαι και καταριεμαι τα πάντα το πρωί. Αυτά τα "σηκώνομαι να δω το χάραμα ,πίνω καφέ,κάνω ντους το πρωί,βγαίνω να δω τις ακτίνες του ήλιου και τη φύση "  τα σιχαίνομαι.  

 Τι να μου κάνει το φως και το σκοτάδι. 

 Δεν με ενδιαφέρει καθόλου πως θα είναι το πρωί.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Εγώ προσωπικά κάθε πρωί είτε με φως είτε χωρίς είμαι ένα κινούμενο πτώμα.

 

Φίλε μου γεια.Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει!Να κοιμάσαι αρκετά νωρίς το βράδυ και το άλλο πρωί θα αισθάνεσαι πανίσχυρος με πολλή όρεξη και θα αγαπάς όλον τον κόσμο ... :classic_smile:

ΥΓ

Στην Ικαρία των αιωνόβιων που δεν αγχώνονται , την ώρα την έχουν "γραμμένη" !!

Επεξεργάστηκε από John_B.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγω γραμενη την εχω,ρολοι δεν φοραω κοιμαμαι οταν νυσταξω και ξυπναω οποτε ξυπνησω χωρις ξυπνητηρια και τετοια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, John_B. said:

Φίλε μου γεια.Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει!Να κοιμάσαι αρκετά νωρίς το βράδυ και το άλλο πρωί θα αισθάνεσαι πανίσχυρος με πολλή όρεξη και θα αγαπάς όλον τον κόσμο ... :classic_smile:

ΥΓ

Στην Ικαρία των αιωνόβιων που δεν αγχώνονται , την ώρα την έχουν "γραμμένη" !!

Δεν είναι θέμα ποσότητας ύπνου. Κανονικά κοιμαμαι   8 ώρες. 12 με 8.  

Είναι ότι ξυπνάω λες και με έχουν τεμαχίσει το μαχαιριδιο της μπουγάτσας.

 Και θα σας εξηγήσω και επιστημονικά. 

Ο ύπνος έχει τα στάδια του βαθέος ύπνου και του ελαφρύ ύπνου. Όταν συμβαίνει αυτο που συμβαίνει σε εμένα, και συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους ( δεν είμαι μονο εγώ που το έχω) απ ύπνος διακόπτεται απ το πολύ βαθύ στάδιο. Και όταν ξυπνάς είσαι κομμάτια.

Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα. Αν έχει τύχει να κοιμηθείς πχ ένα μεσημέρι μετά από λίγο κρασάκι και ξυπνήσεις κατά τις 5 και εισαι κομμάτια. Εχουν παραλύσει νεύρα, δεν μπορείς να κουνήσεις πόδια και θες 45 λεπτό για να συνελθεις. 

Αυτό είναι το φαινόμενο.

Εγώ αυτό το χω κάθε πρωί. Δεν βλέπω μπροστά μου το πρωί. Αν είχα το κουμπί το Βορειοκορεάτικο με τα πυρηνικά είμαι σίγουρος ότι θα το πατουσα. 

Δεν είμαι μόνος ομως. Βλέπω γελοιογραφίες που λένε. Δεν υπάρχει ζωή πριν το πρωινό καφέ και το καταλάβαινψ απόλυτα. 

Αυτά τα χαζοχαρουμενα, ξυπνήσαμε και κυνηγιομαστε με τις μαρμελάδες απολαμβάνοντας τη ζωή και ρουφωντας ακτίνες ηλίου πρώτον τα ακούω και γελαω, δεύτερον μη τυχόν βρεθεί ανθρωπος που τα κάνει μπροστά μου το πρωί. Η το άκομα χειροτερο μη τυχόν με αναγκάσει να συμμετάσχω σε αυτή τη χαζομαρα. 

Κινδυνεύει. Και είναι βέβαιο ότι κινδυνεύει.

Αλλά οσοι με έχουν ζήσει, με ξέρουν οπότε υπάρχει κατανόηση. Δεν χρειάστηκε ποτέ πχ να το εξηγήσω με λόγια. Είναι εμφανες.  

 

Άρα δεν είναι θέμα ότι μου λείπει ύπνος. Είναι θέμα ότι δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος μου για τουλάχιστον μισή ώρα το πρωί.  Επειδή ξυπνάω από βαθύ ύπνο.

Εσείς με τις μαρμελάδες, τις εφημερίδες,που ανοίγετε τηλεοράσεις και κυνηγιεστε στα χωράφια να δείτε τις αναστολές ξυπνάτε από ελαφρύ ύπνο. Γι αυτό μπορείτε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα σου πω το εξής. Προχτές ήμουν στην έρημο της Ιορδανίας . Σ' ένα καταπληκτικό μέρος . Στο wadi rum. Ο βεδουίνος απ το καμπ λέει το πρωί θα πάμε με τα τζιπ κάπου να δούμε την ανατολη. 

Είπα το βράδυ. Κώστα. Μια φορά στη ζωή σου βρίσκεσαι εδώ. Αυτό που θα δεις δεν το έχεις ξαναδεί. Αξίζει. 

Το πρωί μόλις ξύπνησα και έφευγαν. Είπα ένα  ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΆΒΟΛΟ ΌΛΟΙ ΣΑΣ. Kαι κοιμήθηκα. 

 

Χαχαχχαα. 

 Πήγα το απόγευμα και ήταν επίσης καλο το θέαμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό με τον καφέ το είχα και εγώ. Σε φάση αν δεν έπινα δεν λειτουργούσα όλη μέρα. Τώρα τον έχω κόψει και πίνω to πολύ έναν την ημέρα και απλά επειδή μου αρέσει, όχι ότι τον χρειάζομαι. Στο της ώρας χίλιες φορές η Χειμερινή. Το Δεκέμβρη αν είχαμε θερινή θα ξημέρωνε 9 η ώρα ξέρω 'γω. Και την προηγούμενη εβδομάδα 7 το πρωί ήταν νύχτα τελείως. Άσε που με την θερινή το κατακαλόκαιρο πάει 10 σχεδόν να νυχτώσει πλήρως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει φοβερή λύση και είναι το μισαωράκι (GMT+2:30). Αλλά μεταξύ θερινής και χειμερινής επιλέγω χειμερινή κυρίως για να δροσίζει νωρίς το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/21/2019 at 2:32 PM, oldboy332 said:

Η απόφαση που έχει ληφθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προβλέπει ότι οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που θέλουν να διατηρήσουν μόνιμα τη θερινή ώρα, θα κάνουν την τελευταία αλλαγή τους τον Μάρτιο του 2021 ενώ για τα κράτη-μέλη που επιθυμούν τη χειμερινή ώρα, η αλλαγή θα γίνει την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου 2021.

Μπορεί τελικά να μην είναι τόσο απλό. Διαβάζω στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ότι εκκρεμεί η τοποθέτηση του Συμβουλίου της Ευρώπης πάνω στο θέμα. Επίσης, σε άλλα έγγραφα που βρίσκει κανείς στην ίδια ιστοσελίδα φαίνεται ότι μπορεί να προκύψουν καθυστερήσεις λόγω διαβουλεύσεων με τα κράτη-μέλη, γιατί μπορεί κάποιες επιλογές τους να προκαλέσουν δυσλειτουργίες στην αγορά και τη διακίνηση αγαθών. Δε θα με εξέπληττε η υπόθεση αυτή να εξελισσόταν σε θρίλερ à la Brexit.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...