Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεράσαμε και μυαλό δε βάλαμε και γίναμε και γκρινιάρηδες. ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ρε παιδιά! Πείτε ρε σεις κανένα καλό μαντάτο από το διάβασμα των χαρτών γιατί θα μας φάνε οι μύγες Νοέμβριο μήνα .... Α, Καλημέρα .... 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

ρωτα τους πιο ειδικους για αυτα.. παντος εγω βλεπω  τις βροχες στο meteologix.com  - https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/attiki/precipitation-total/20191115-1200z.html

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα σε ολους... αρχιζει να φαινεται ενα φως συο τουνελ μακροπροθεσμα... κ καποιες βροχουλες μεσοπροθεσμα. ας πανε ολα καλα κ σε μας καποια στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, Spartan είπε:

Ποτε καίγαμε τα καλοριφελ από τις 7 κιολας του μηνος?Τι γραφετε ωρες ωρες πραγματικα.

Εδώ στη βόρεια Ελλάδα ανάβαμε κι από αρχές Οκτώβρη παλιά. Και ειδικά όταν έχεις μάνα κρυουλιάρα λογικό είναι. Εγώ να σκάω από τη ζέστη και η μάνα μου να ανάβει καλοριφέρ! Αυτό συμβαίνει κάθε βράδυ. Έχω παραπονεθεί και τίποτα! Το μόνο που καταφέραμε είναι να μην ανάβει τόσες πολλές ώρες. Τι να πεις; Ανάψαμε 31/10 λόγω της μάνας μου η οποία κρυώνει κι ας ισχυρίζεται το αντίθετο. Εγώ αν ζούσα μόνος μου δε θα άναβα ακόμη. Αν ζούσα μόνος μου θα τα άναβα τέλη Νοέμβρη - αρχές Δεκέμβρη μέχρι Μάρτη. Όχι από μέσα Οκτωβρίου μέχρι τέλος Απριλίου όπως κάνει κάθε χρόνο η μάνα μου! Και πετάει και λεφτά τζάμπα! Βασικά τα ανάβεις όταν κρυώσει ο καιρός και ο καιρός ακόμη δεν κρύωσε τόσο πολύ ώστε να τα ανάψουμε. Απλά η μάνα μου αυτό δεν το καταλαβαίνει. Συγνώμη αν κούρασα ή αν βγήκα εκτός θέματος αλλά έπρεπε να το γράψω αυτό. Και κάτι ακόμα: αν ζούσα μόνος μου δε θα άναβα ποτέ καλοριφέρ από 7/11.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εδώ στη βόρεια Ελλάδα ανάβαμε κι από αρχές Οκτώβρη παλιά. Και ειδικά όταν έχεις μάνα κρυουλιάρα λογικό είναι. Εγώ να σκάω από τη ζέστη και η μάνα μου να ανάβει καλοριφέρ! Αυτό συμβαίνει κάθε βράδυ. Έχω παραπονεθεί και τίποτα! Το μόνο που καταφέραμε είναι να μην ανάβει τόσες πολλές ώρες. Τι να πεις; Ανάψαμε 31/10 λόγω της μάνας μου η οποία κρυώνει κι ας ισχυρίζεται το αντίθετο. Εγώ αν ζούσα μόνος μου δε θα άναβα ακόμη. Αν ζούσα μόνος μου θα τα άναβα τέλη Νοέμβρη - αρχές Δεκέμβρη μέχρι Μάρτη. Όχι από μέσα Οκτωβρίου μέχρι τέλος Απριλίου όπως κάνει κάθε χρόνο η μάνα μου! Και πετάει και λεφτά τζάμπα! Βασικά τα ανάβεις όταν κρυώσει ο καιρός και ο καιρός ακόμη δεν κρύωσε τόσο πολύ ώστε να τα ανάψουμε. Απλά η μάνα μου αυτό δεν το καταλαβαίνει. Συγνώμη αν κούρασα ή αν βγήκα εκτός θέματος αλλά έπρεπε να το γράψω αυτό. Και κάτι ακόμα: αν ζούσα μόνος μου δε θα άναβα ποτέ καλοριφέρ από 7/11.

Χαχαχαχα σε αισθανομαι φιλε...κι εγω..Αναψα τη προηγουμενη βδομαδα γιατι ηρθε η πεθερα μου και κρυωνε...εγω ηθελα να βγαλω το δερμα μου απο τη ζεστη κι εκεινη ελεγε τι ωραια ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλουμε να βραχούμε και να πέσουν πολλά νερά τις επόμενες μέρες αλλά όχι με νοτιάδες και με 20αρια+. Τι αηδία καιρός είναι αυτός; Δεν είναι Σεπτέμβρης αλλά Νοέμβρης και μάλιστα είμαστε σχεδόν στα μέσα Νοεμβρίου. Βοριάδες, χειμωνιάτικες βροχές, χιόνια στα ημιορεινά και κρύο θέλουμε Νοέμβριο έχουμε στην τελική όχι Σεπτέμβριο. Όσο για τα πρώτα χιόνια στα ορεινά είναι κατάντια να περιμένουμε να πάει τέλη Νοέμβρη για να πέσουν. Ακόμα και στα χειρότερα φθινόπωρα πχ 2001, 2012 αυτά πέσανε νωρίτερα. Το τελευταίο αληθινό φθινόπωρο ήταν αυτό του 2016. Τα πρώτα χιόνια τότε τα είχαμε 21 Οκτωβρίου σε Ήπειρο και δυτική Μακεδονία και 28η Οκτωβρίου στην υπόλοιπη βόρεια Ελλάδα. Τέλη Νοέμβρη θα έπρεπε να συζητάμε για τα πρώτα χιόνια στα πεδινά και γιατί όχι και στην πόρτα μας; Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι οι εποχές διστυχώς είναι λίγο μετατοπισμένες. Στολίζεις πχ τέλη Νοέμβρη ή 1 Δεκέμβρη το σπίτι σου για Χριστούγεννα και ο καιρός είναι σκέτη αηδία με νοτιάδες, ήλιο και 25αρια. Εσύ νόμιζες ότι μπήκε ο χειμώνας και η φύση έρχεται και σου λέει: "είναι ακόμα φθινόπωρο τι βιάζεσαι;". Ο χειμώνας πιάνει και λίγο από Μάρτη, η άνοιξη πιάνει και λίγο από Ιούνη, το καλοκαίρι πιάνει και λίγο από Σεπτέμβρη και το φθινόπωρο πιάνει και λίγο από Δεκέμβρη. Τουλάχιστον μέχρι τις 6-7 του μηνός κάθε μήνα συμβαίνει αυτό. Μετά όλα αλλάζουν. Νομίζεις πχ μέχρι τις 6-7 Γενάρη ότι είμαστε στην καρδιά του χειμώνα κι έχει ακόμα χριστουγεννιάτικα έξω. Με λίγα λόγια ευσεβείς πόθοι! Πάρτε το απόφαση ότι ο Νοέμβρης είναι θερμότερος πχ του Μαρτίου. Συγνώμη αν ξέφυγα αλλά ήθελα κάπου να ξεσπάσω. Δεν αντέχω άλλο σήμερα πήγαινα το πρωί στη σχολή και ήμουν με κοντομάνικο και παρόλα αυτά έσκαγα από τη ζέστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελικα παει για ηττα το ευρωπαικο για τις 13 του μηνα σε Αττικη που δεν δινει σταγονα επιμενει το gfs (μολις τρεχει) για πολυ νερο 

132-779GR (1).gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι βροχες στις 11 του μηνα δεν μετατεθηκαν για 13 οπως διαβαζω. Εξαφανιστηκαν,γιατι πολυ απλα ο τζιφος (το κυριο δηλαδη γιατι οποιος κοιτουσε ανσαμπλ οπως πρεπει θα το ειχε δει να ερχεται εδω και μερες) εδινε βροχες και στις 2 ημερομηνιες,σε 2 διαφορετικες κακοκαιριες. Σιγα σιγα βεβαια θα εξαφανιστουν και εκεινες στις 13 του μηνα. Το επομενο διαστημα θα εχουμε να κανουμε με βροχες σχεδον αποκλειστικα στη δυτικη ελλαδα. 

 

Εδω θεσσαλονικη ο απριλιος συνεχιζεται κανονικα και μενουν αλλες 22 μερες να τελειωσει η πιο αχρηστη εποχη του χρονου και να μπουμε στο χειμωνα. Σε γενικες γραμμες παντως κυλησε πολυ ομορφα μεχρι στιγμης το φθινοπωρο εδω και δεν φαινεται να αλλαζει τις επομενες 10 μερες τουλαχιστον

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Οι βροχες στις 11 του μηνα δεν μετατεθηκαν για 13 οπως διαβαζω. Εξαφανιστηκαν,γιατι πολυ απλα ο τζιφος (το κυριο δηλαδη γιατι οποιος κοιτουσε ανσαμπλ οπως πρεπει θα το ειχε δει να ερχεται εδω και μερες) εδινε βροχες και στις 2 ημερομηνιες,σε 2 διαφορετικες κακοκαιριες. Σιγα σιγα βεβαια θα εξαφανιστουν και εκεινες στις 13 του μηνα. Το επομενο διαστημα θα εχουμε να κανουμε με βροχες σχεδον αποκλειστικα στη δυτικη ελλαδα. 

 

Εδω θεσσαλονικη ο απριλιος συνεχιζεται κανονικα και μενουν αλλες 22 μερες να τελειωσει η πιο αχρηστη εποχη του χρονου και να μπουμε στο χειμωνα. Σε γενικες γραμμες παντως κυλησε πολυ ομορφα μεχρι στιγμης το φθινοπωρο εδω και δεν φαινεται να αλλαζει τις επομενες 10 μερες τουλαχιστον

Στις 13 του μηνα οχι απλα δε θα αφορα η κακοκαιρια αποκλειστικα τη δυτικη ελλαδα αλλα οι βροχες θα περασουν αρκετες και στην ηπειρωτικη χωρα...και ευκολα μαλιστα...μπορει στη θεσσαλονικη να μη φτασουν που δε νομιζω θα φτασει καμια 8 10 χιλιοστα αλλα θεσσαλια και στερεα θα βραχουν αρκετα και μακεδονια και στην ανατολικη μερια της πινδου 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στις 13 του μηνα οχι απλα δε θα αφορα η κακοκαιρια αποκλειστικα τη δυτικη ελλαδα αλλα οι βροχες θα περασουν αρκετες και στην ηπειρωτικη χωρα...και ευκολα μαλιστα...μπορει στη θεσσαλονικη να μη φτασουν που δε νομιζω θα φτασει καμια 8 10 χιλιοστα αλλα θεσσαλια και στερεα θα βραχουν αρκετα και μακεδονια και στην ανατολικη μερια της πινδου 

Μην του τα γραφεις αυτά ρε.Θα βγαλει σπυρια από το κακο του ο τασος.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν  έχει αλλάξει κάτι ουσιώδες στο 6αρι, μικρές οι αλλαγές, και ανεπαίσθητες. Το χαμηλό στις 13 του μήνα δύσκολα χάνεται. Είχαμε πει, ότι θα γίνει η μεταφορά του εξάλλου 2 μέρες μετά την δευτέρα, καθώς η προσπάθεια ένωσης του αυλώνα με την αποκομμένη λίμνη θα ενισχύσει το χαμηλό ταυτόχρονα φέρνοντάς στο κοντά μας. Λογικά θα πρέπει να υπάρξει ένα δυνατό πέρασμα Τρίτη-τετάρτη-Πέμπτη από ψυχρό μέτωπο [ανάλογα με μοντέλο] το μεγαλύτερο μέρος του ηπειρωτικού κορμού. Προς το παρόν Η Θράκη μάλλον φαίνεται να μένει απέξω/. Ο τζίφος βγάζει ουσιαστικά το πιο ισχυρό πέρασμα τότε για εδώ. Και το Σάββατο προς Κυριακή διάστημα θα είναι δυνατό για τα δυτικά μόνο αλλά πολύ σύντομο.

 

Ο στόχος για εδώ να κλείσει με 500 χιλιοστά ο μήνας Νοέμβριος, και ήδη κοντεύουμε τα 150 σε κάποιους σταθμούς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως αν ηταν η θερμοκρασια 2 βαθμους στο μεσο ορο χαμηλοτερη φετος το φθινοπωρο,ο καιρος ειναι απιστευτο ντεζαβου με περυσι...μακαρι να χουμε και παρομοιο χειμωνα ...

Αρκετα σεναρια παντως του τζιφου μετα τις 23 αρχισαν να ανακατευουν τη τραπουλα...θεωρω οτι αυτο θα μας βοηθησει οσον αφορα τις πιο ψυχρες αεριες μαζες...οι οποιες εστω και αν δεν ερθουν εδω πρεπει μεχρι τις 25 να αρχισουν να κατεβαινουν προς ρωσια ουκρανια

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως τα ensembles ξεκινούν να εχουν ενδιαφερον μετά κυρίως της 20 Νοέμβρη για πολύ μακριά τέλος πάντων κάτι ψυχρό φαίνεται. .......

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλα και οταν φτασει στις 20 παλι 5-6 βαθμους πανω θα ειναι, 1μιση μηνα πισω θερμοκρασιακα ειμαστε τοσο καιρο..δεν μπορει να το κανει απ την αναποδη μια φορα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τον ρυθμό πτώσης που παρουσιάζει το διάγραμμα της Τ στα 850 μετά τις 13 του μηνος, ίσως προς τα Νικολοβαρβαρα να φτάσει στο 0... 

Το καλό είναι ότι δεν φαίνεται κάποια θερμη εισβολή μετά τα μισά του μήνα... 

graphe3_1000___22.8301886792_39.06882591

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε το μόνο σπαστικό είναι ότι κυκλοφορείς με κοντομάνικο ακόμα την ημέρα, παράδοξο για τέτοια έποχη...Απ την άλλη, θέρμανση δε θυμάμαι να αναβάμε και ποτε ρε παιδιά από τώρα, στα πεδινά τουλάχιστον!Υγρασία πολύ και αστάθεια λες και είμαστε στο Σεπτέμβριο σήμερα στην Αττική πολύ περίεργη εικόνα!Τεσπά, να δούμε για της Τετάρτης τι θα δώσει, η μικρή καταιγίδα που πέρασε το ξημέρωμα απ την Αττική, ήταν κατώτερη του αναμενωμένου δίνοντας απο 10 ως 20μμ συνολικά στο νομό....Περίμενα λίγο περισσότερο νερό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρα θα βραχουν πολλες περιοχες στις 13 του μηνα.  Εχουμε συνεχως περασματα μετωπων ηδη που μια χαρα περνανε και πινδο και Πελοπόννησο οπως βλεπουμε. Οποτε  δεν το φοβαμαι( θυμαμαι χτες αναρωτιόμασταν αν θα φτασει η γραμμη καταιγίδων μεχρι ανατολικη ελλαδα. Τελικα βγαλαμε 10-15μ στον νομο γενικα και προς πεντελη ακομα πιο πολλα , οπως εγινε και στην προηγούμενη κακοκαιρια και στην παραπροηγουμενη ) . Ευτυχως θα βρεχει γενικα τον νοεμβρη μεχρι τα μεσα τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ε το μόνο σπαστικό είναι ότι κυκλοφορείς με κοντομάνικο ακόμα την ημέρα, παράδοξο για τέτοια έποχη...Απ την άλλη, θέρμανση δε θυμάμαι να αναβάμε και ποτε ρε παιδιά από τώρα, στα πεδινά τουλάχιστον!Υγρασία πολύ και αστάθεια λες και είμαστε στο Σεπτέμβριο σήμερα στην Αττική πολύ περίεργη εικόνα!Τεσπά, να δούμε για της Τετάρτης τι θα δώσει, η μικρή καταιγίδα που πέρασε το ξημέρωμα απ την Αττική, ήταν κατώτερη του αναμενωμένου δίνοντας απο 10 ως 20μμ συνολικά στο νομό....Περίμενα λίγο περισσότερο νερό

Περσινα ανσάμπλ νοεμβριου

IpbZvz2CkA6esEwPAFpIvKXE24Hyowj4u9hMiP42

 

Μετα τα  μεσα νοεμβριου  η θερμοκρασια ηταν κατω από τα κλιματικα..Αλλα το πρωτο μισο του ειχε βγει τελιως ανομβρο.Οπωτε δεν μπορούμε να τα θελουμε όλα στον καιρο παιδες.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, tzelilis είπε:

εμεις στα βασιλικα στατιστικα εχουμε 7/10 φορες τον ακτωμβρη κανει παγονια εστω 1 μερα

Ε; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το γερμανικο μοντελο icon που ειναι και δυσκολο στον υετο δινει μπολικο νερο για Αττικη 13 του μηνα αντε να δουμε!..

icon-2-117.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το αικον, μάλιστα φτιάχνει και άλλο χαμηλό κοντά μας 2 μέρες μετά. Αν το πάει έτσι, θα σπάσουμε τα ρεκόρ μηνιαίου υετού στα Γιάννενα. Δεν τα ξέρω, αλλά αν φτάσουμε 500αρι, ε πόσοι μήνες να το έχουν ξανακάνει αυτό?

\

Αύριο το μέτωπο   στα δυτικά θα είναι ισχυρότερο του χθεσινού. Έχει τεράστια θερμοβαθμίδα και στα 500 σε αντίθεση με εχθές. Αλλά θα είναι σαφώς πιο σύντομο. Περιμένω 50 χιλιοστά λοιπόν αύριο στα Γιάννενα το βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...