Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω ο ευρωπαίος μας μείωσε στο 1/10 τις αυριανές βροχές εδώ στη δυτική πεδινή Ημαθία....από 11 χιλιοστά το πήγε στο 1,5...!!!! Αύξησε όμως λίγο τα χιλιοστά της τρίτης....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλο βροχδιαστημα τις επομενες πολλες μερες.Βεβαια σικελια δεν θα γινουμε αλλα ας ειναι και ετσι.Και σιγα σιγα το ματι αι το μυαλο παει στις φευγατες ωρες για να δουμε που παει το πραγμα οσον αφορα το τελευταιο δεκαημερο που θα πρεπει ν αλλαξει το σκηνικο επιτελους ως προς το πιο κρυο και ας ειναι και ξερο αρχικα

Η λογική αυτό λεει ότι πλέον μετά τις 20 του μήνα και κυρίως μετά τις 25  θα αλλάξει η κυκλοφορία ή έστω θα υπάρξουν αλλαγές στο στήσιμο το θέμα είναι πως...

μέχει το Σαβ/κο πάντως πιστέυω ότι θα αρχίσει να φαίνεται και στα μοντέλα η αλλαγή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Εχεις δικιο...δεν φαινονται καθολου βροχες

ens_image.png

όταν τις ρίξει θα το δούμε αν φαίνονταν ή όχι βροχές

όσο για αυτούς που γελάνε με αυτό το σχόλιο,να τους ενημερώσω ότι άλλος γελάει και χαίρεται εδώ και 2,5 μήνες με τον καιρό. οι ίδιοι μάλλον την ίδια περίοδο έκλαιγαν από τη στεναχώρια τους. τώρα βάλτε χαχα και σε αυτό το σχόλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλο βροχδιαστημα τις επομενες πολλες μερες.Βεβαια σικελια δεν θα γινουμε αλλα ας ειναι και ετσι.Και σιγα σιγα το ματι αι το μυαλο παει στις φευγατες ωρες για να δουμε που παει το πραγμα οσον αφορα το τελευταιο δεκαημερο που θα πρεπει ν αλλαξει το σκηνικο επιτελους ως προς το πιο κρυο και ας ειναι και ξερο αρχικα

πρόσεχε μη μουλιάσεις από τις πολλές βροχές χαχαχα. εκτός αν πήγες ταξίδι με τη δουλειά στην ήπειρο οπότε σε καταλαβαίνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πω πω ο ευρωπαίος μας μείωσε στο 1/10 τις αυριανές βροχές εδώ στη δυτική πεδινή Ημαθία....από 11 χιλιοστά το πήγε στο 1,5...!!!! Αύξησε όμως λίγο τα χιλιοστά της τρίτης....

εσύ φταις που ασχολείσαι και τον κοιτάς,ειδικά σε ό,τι αφορά τον υετό. αν έχεις 10 χιλιοστά μέχρι το τέλος της βδομάδας θα πρέπει να είσαι χαρούμενος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

εσύ φταις που ασχολείσαι και τον κοιτάς,ειδικά σε ό,τι αφορά τον υετό. αν έχεις 10 χιλιοστά μέχρι το τέλος της βδομάδας θα πρέπει να είσαι χαρούμενος

το ξέρω Τάσο τον έχω καταλάβει τον ευρωπαίο απλά κοιτάω να δω ποσο υετοφόρα η μη είναι η κάθε διάταξη...πάντως χτες-προχτές έπεσαν περισσότερα από όσα έδινε...λίγα μεν περισσότερα δε.....εγώ πάντα είμαι της άποψης να κρατάω μικρό καλάθι...10 μου δίνει περιμένω 2 το 1/5.....αν πέσουν τα 5 να μαι ευχαριστημένος με μενα με την συνήδησή μου ..μην βρίζω ττο μοντέλο που ξέρω ότι θα πέσει έξω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

το ξέρω Τάσο τον έχω καταλάβει τον ευρωπαίο απλά κοιτάω να δω ποσο υετοφόρα η μη είναι η κάθε διάταξη...πάντως χτες-προχτές έπεσαν περισσότερα από όσα έδινε...λίγα μεν περισσότερα δε.....εγώ πάντα είμαι της άποψης να κρατάω μικρό καλάθι...10 μου δίνει περιμένω 2 το 1/5.....αν πέσουν τα 5 να μαι ευχαριστημένος με μενα με την συνήδησή μου ..μην βρίζω ττο μοντέλο που ξέρω ότι θα πέσει έξω...

το θέμα είναι ότι τα 35-40 που σου δίνει τώρα θα τα κάνει τη δεύτερα το βράδυ 10 (αν όχι πιο πριν) και δεν θα το καταλάβεις ότι έκανε τούμπα. εδώ δίνει πότε 10,πότε 30,πότε 50,έχει ποικιλία, τώρα είναι στα 15 για τρίτη,αφού άλλαξε και τις ώρες εκτός όλων των άλλων. δίνει και κάτι λίγα γι αύριο(το πρωί έδινε 8 χιλιοστά αύριο) που πιστεύω δεν θα πέσει ούτε σταγόνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η ανατολίκευση δεν με βολεύει καθόλου εμένα, όχι μόνο λόγω μείωσης φαινομένων [επειδή το χαμηλό δεν βρίσκεται σε συντονισμό εμ τα 500 τόσο καλά] αλλά και επεδιή όλη την τρίτη πρέπει να είμαι πανεπιστήμιο, οπότε θα χάσω τον χαμό.. Σε κάθε περίπτωση προσωπικά δεν με νοιάζει να πέσει η θερμοκρασία. Ας συνεχίσει να βρέχει όσο γίνεται περισσότερο. Το φθινόπωρο που χάσαμε ελπίζω να έρθει απλά τον χειμώνα.

 

 πολύ καλός ο τζίφος στο 18αρι του και μακάρι να έχουμε τέτοια εικόνα αύριο από τα μοντέλα, σε αντίθεση με το αικον, με αλλού το χαμηλό και αλλού τα καλά 500

gfs-0-84.png?18

 

 

και το αικον ίδιες ώρες

icon-0-84.png?09-18

 

 

 

απλά θα βγάλει θερμή εισβολή μετά. ωστόσο αν βγει έτσι το χαμηλό δεν με πειράζει. Είναι το μέγιστο δυνατό που μπορούμε να έχουμε...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Τα παλιά καλά 18άρια του τζίφου επέστρεψαν στις οθόνες σας.....

GFSOPEU18_288_1.png

GFSOPEU18_288_2.png

Εδώ γελαμε.Στανταρ τρεχει μονο του το κυριο….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Εδώ γελαμε.Στανταρ τρεχει μονο του το κυριο….

εμ γι αυτό είπα τα παλιά καλα 18άρια του τζίφου......

αν και με την απότομη μείωση της ζωνικότητας των ανέμων στην στρατόσφαιρα από τα μέσα του μήνα και μετά κανονικά δεν θα πρεπε να εκπλαγούμε αν δούμε τελείως διαφορετική κυκλοφορία μετά τις 20-25 του μήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

εμ γι αυτό είπα τα παλιά καλα 18άρια του τζίφου......

αν και με την απότομη μείωση της ζωνικότητας των ανέμων στην στρατόσφαιρα από τα μέσα του μήνα και μετά κανονικά δεν θα πρεπε να εκπλαγούμε αν δούμε τελείως διαφορετική κυκλοφορία μετά τις 20-25 του μήνα....

Οσο τα ανσαμπλς δεν παιρνουν την κατιουσα δυσκολα να το δουμε αυτό σε πραξη.Ειναι καθαρα θεμα κυκλοφοριας.Και μεχρι της 20 του μηνος παραμενει σχεδόν η ιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντυπωσιακα ανσμπλ επιτελους.Αρκει να βγουν γιατι εχουμε να δουμε κατι τετοιο στη θεσσαλονικη διψηφιο αριθμο μηνων.Φωτο γραφιζουν και την αλλαγη στο πιο κρυο μετα τις 20..ωραιος νοεμβριος Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, εκτός από την κακοκαιρία της Τρίτης-Τετάρτης, ιδιαιτερο ενδιαφέρον φαίνεται να υπάρχει και για το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας.

Πολύ ωραίος ο πρωινός τζίφος τόσο στο κύριο ραν όσο και στα ενσ/μ.ο. Ο Μ.Ο. δείχνει την δημιουργία χαμηλού στην περιοχή της Ιταλίας στις 17 του μήνα. Επίσης το αϊκον και το τζεμ που εχουνε ανανεωσει, δείχνουν και αυτα την δημιουργία ενος χαμηλού στην κεντρική/δυτική μεσόγειο στις 17. Αν μη τι άλλο, ο φετινός Νοέμβρης δείχνει ιδιαίτερα δραστήριος στην Μεσόγειο(ελπίζω η κατάσταση αυτή να συνεχιστεί και μέσα στον χειμώνα).

(Μ.ο. τζίφου 180h)

gens-21-1-180.png.6a4cacb936fe0b647de53e44834c4c08.png

 

Για τα πιο μακρινά δεν έχουμε κάτι "χειρόπιαστο" ακόμη. Ενδιαφέροντα σενάρια έχουμε, αλλά εως εκεί. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για την ανάπτυξη ενός σκανδιναβικο-σιβηρικού αντικυκλώνα και πιθανότητες να χειμωνιάσει στα ανατολικά-βορειοανατολικά της Ευρώπης. Το αν θα επηρεαστούμε και εμείς απο αυτή την πιθανή αλλαγή θα το δούμε όσο περνάνε οι μέρες.

(Ενσ Βόλου 00αρι)

770228958_graphe9_1000___22.9458_39.3667_Vlos.png.808ba18b9a5ca9966c4278817d1c2924.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 06αρι του τζίφου των ensembles έβγαλε και τα πρώτα χιόνια      

2όν το τζεμ φαινετε ονειρικό 

Screenshot_2019-11-10-08-02-20.png

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα... πλεον ολα τα μοντελα εχουν συμφωνησει για θεσσαλονικη οτι το 2ημερο τριτη μεσημερι τεταρτη θα ειναι βροχερο. μαλλον θα πεσουν κ αξιολογες βροχες γυρο στα 20μμ. απο κει κ περα πραγματικα με τον ενα η τον αλλο τροπο φαινεται να ερχονται κ αλλες διαταξεις προς την περιοχη μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα..ολα  συνηγορούν για σχηματισμό σκανδινοσιβηρικου εκει μετά τις 20 του μηνός και αλλαγή επιτέλους σε πιο κρύες καταστάσεις... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπραβο ευρωπαιε ωραιος ο πρωινος χαρτης σου για Αττικη την τεταρτη δινει αρκετα χιλιοστα σχετικα θα πεσει αρκετο νερο..

xx_model-en-308-0_modez_2019111000_93_5007_63.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Βλέπουμε ότι άρχισαν όλα τα μοντέλα τις προσπάθειες σχηματισμού Σκανδιναβικού αντικυκλώνα μεσοπρόθεσμα(190-200+ ώρες ).....σύμφωνα με την λογική μετά από ένα πολύ δυνατό πρώιμο χειμώνα με χιόνια εκεί στην Σκανδιναβία και πολύ κρύο με θερμοκρασίες υπό του μηδενός κυρίως στα βόρειά της και και ημιορεινά ορεινά της... σε συνδυασμό με  την εξασθένηση των δυτικών ανέμων -της ζωνικότητας στη στρατόσφαιρα που ανοίγει τον δρόμο για δημιουργία και εγκαθίδρυση αντικυκλώνων σε βορεια γεωγραφικά πλάτη  ..... μπορεί να βγει αυτό το σενάριο άνετα και να αλλάξει αρκετά τη μορφή της κυκλοφορίας στην ευρώπη χωρίς όμως να σημαίνει κάτι συγκεκριμένο για τη χώρα μας..οι νοτιάδες και ο μαλακός καιρός μπορεί να συνεχιστούν αν ο Σκανδιναβικός εφόσον σχηματιστεί κρατηθεί πολύ βόρεια....

επίσης το ισλανδικό χαμηλό και στα μακροπρόθεσμα και στα μοντέλα όλα φαίνεται να παραμένει ισχυρό πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον γλιτώνουμε προς το παρόν τον Γροιλανδικό....χωρίς όμως συγχρόνως να  δημιουργει προυποθέσεις προς το παρόν για ζωνική κυκλοφορία...θα δούμε

εγώ οφείλω να παραμείνω αισιόδοξος..μιας και είναι ακόμα νωρίς δεν χάσαμε χρόνο σε ανώφελες για την εποχή κυκλοφορίες....το ποιο πιθανό είναι η κυκλοφορία μετά τις 20-25 να αλλάξει...μένει να δούμε τα σενάρια που θα προκύψουν σιγά σιγά με την παροδο των ημερών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακο για την εποχη ψυχος κανει την εικονικη εμφανιση του στα τελευταια τρεξιματα ασχετα αν τα εμφανιζει να κατεβαινουν ( 18Ζ ) ή οχι στη χωρα μας. Αρκει που τα δειχνει εκει που πρεπει ( ΒΑ Ευρωπη ) ωστε να βρουν καποια στιγμη τη διοδο για τα νοτια Βαλκανια. Ετσι κ αλλιως η αλλαγη καποια στιγμη θα επελθει, αν γινει με τετοιο τροπο κ σε εκεινο το χρονικο διαστημα θα μοιαζει ιδανικη η μεταβαση απο το φθινοπωρινο ( ελεω βροχων ευτυχως ) στο χειμερινο μοτιβο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

*Ελεω βροχων ευτυχως * εννοωντας οτι υστερουμε θερμοκρασιακα

ωστοσο αν μας εβαζαν να διαλεξουμε υποχρεωτικα μεταξυ υγρου κ θερμου Νοεμβρη οπως τωρα

και ξηρου κ ψυχρου Νοεμβρη,

ολοι το 1ο θα διαλεγαμε.

οποτε τι καλυτερο στην τελευταια εβδομαδα του Μήνα να επελθει κ η θερμοκρασιακη μεταβολη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μέγιστο δυνατό σενάριο μάλλον φαίνεται να κάθεται για την ερχόμενη Τρίτη, μιας και σε όλα τα μοντέλα, χαμηλό και 500 είναι σε συντονισμό.  Να πούμε επίσης ότι η Αττική, με τέτοιο χαμηλό και με τέτοιο cape, ισως δει από τις ισχυρότερες καταιγίδες των τελευταίων ετών. όσο αφορά την συνέχεια η πέρα από το πιθανό νέρο χαμηλό, φαίνεται να σταματάει αυτή η η κυκλοφορία που έχουμε τώρα, ωστόσο αν η δίοδος  του ατλαντικού παραμείνει ανοιχτή θα μπορούσαμε να έχουμε και φαινόμενα πολλά και πιο χαμηλές θερμοκρασίες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

το μέγιστο δυνατό σενάριο μάλλον φαίνεται να κάθεται για την ερχόμενη Τρίτη, μιας και σε όλα τα μοντέλα, χαμηλό και 500 είναι σε συντονισμό.  Να πούμε επίσης ότι η Αττική, με τέτοιο χαμηλό και με τέτοιο cape, ισως δει από τις ισχυρότερες καταιγίδες των τελευταίων ετών. όσο αφορά την συνέχεια η πέρα από το πιθανό νέρο χαμηλό, φαίνεται να σταματάει αυτή η η κυκλοφορία που έχουμε τώρα, ωστόσο αν η δίοδος  του ατλαντικού παραμείνει ανοιχτή θα μπορούσαμε να έχουμε και φαινόμενα πολλά και πιο χαμηλές θερμοκρασίες

Το cape για ισχυρες καταιγιδες ποσο πρεπει να ειναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...