Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα παίδες.Ελπίζω στο επόμενο τρέξιμο να βγει κάτι ελαφρώς καλύτερο όχι επειδή θα γίνει,απλά για να μην μας κόψει την χαρά της προσμονής εδώ στα Ανατολικά ηπειρωτικά.

Για τα μακρινά μετά τις 20.11 η τάση να κρυώσει ο καιρός φαίνεται να είναι ισχυρή .Άντε μήπως δούνε κανένα χιονάκι τα βουνά μας .Για κάτι παραπάνω εξακολουθώ να μην είμαι αισιόδοξος για κανένα μήνα ακόμη.

Τέλος , εάν 'κάποιος' κρατάει λογαριασμό για τις κακοκαιρίες που επηρεάζουν την χώρα μας ( για να κρατάει τις ισορροπίες όπως λέμε ) ελπίζω να μην πιάνονται αυτές με το χαμηλό να βρίσκεται 500km μακριά.

 

Δηλαδη δεν θεωρεις κακοκαιριες τα μετωπα που περνανε ανα 2-3 μερες? Και βρεχουν την αττικη ( εκτος του χτεσινου ) 10-15μμ σε ολο τον νομο ? Εγω μια χαρα κακοκαιριες τα θεωρώ προσωπικά

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα παίδες.Ελπίζω στο επόμενο τρέξιμο να βγει κάτι ελαφρώς καλύτερο όχι επειδή θα γίνει,απλά για να μην μας κόψει την χαρά της προσμονής εδώ στα Ανατολικά ηπειρωτικά.

Για τα μακρινά μετά τις 20.11 η τάση να κρυώσει ο καιρός φαίνεται να είναι ισχυρή .Άντε μήπως δούνε κανένα χιονάκι τα βουνά μας .Για κάτι παραπάνω εξακολουθώ να μην είμαι αισιόδοξος για κανένα μήνα ακόμη.

Τέλος , εάν 'κάποιος' κρατάει λογαριασμό για τις κακοκαιρίες που επηρεάζουν την χώρα μας ( για να κρατάει τις ισορροπίες όπως λέμε ) ελπίζω να μην πιάνονται αυτές με το χαμηλό να βρίσκεται 500km μακριά.

 

Κακοκαιρια=κακος καιρος...οταν στην ηπειρο εχουν 200 χιλιοστα οι σταθμοι και βαλε και πολλα χιλιοστα αρκετοι αλλοι σταθμοι σε στερεα πελοποννησο ακομα και αττικη τοτε ειναι κακοκαιρια οπου κι αν ειναι το χαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ναι όντως για εμάς οι καλέ ςκακοκαιρίες είναι όταν το χαμηλό είναι μακριά, , όπως πχ και στις προσήηνεμες περιοχές βρέχει/χιονίζει με το χαμηλό στην Κύπρο. 

 

Πάντως ρε φίλε, τόσο όμορφη κακοακιρία και εγώ έχω μέχρι το βράδυ πανεπιστήμιο αύριο🤬 πραγματικά μόνο την Τρίτη δεν έπρεπε να έρθει το σύστημα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι όντως για εμάς οι καλέ ςκακοκαιρίες είναι όταν το χαμηλό είναι μακριά, , όπως πχ και στις προσήηνεμες περιοχές βρέχει/χιονίζει με το χαμηλό στην Κύπρο. 

 

Πάντως ρε φίλε, τόσο όμορφη κακοακιρία και εγώ έχω μέχρι το βράδυ πανεπιστήμιο αύριο🤬 πραγματικά μόνο την Τρίτη δεν έπρεπε να έρθει το σύστημα!!

Ρε συ Μιχαήλ, πάνε να σε διαβάσει κανένας παπας😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μολις ετρεξε το κλιματικο cfs πολυ κρυο βλεπει μετα τις 22 του μηνα στην χωρα μας για να δουμε και το gfs τωρα τι θα κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 βασικα κανενα μοντελο δεν μπορει με ακριβεια να δειξει ειδικα για Αττικη που ειναι περιεργη δεν την πιανουν σωστα τα μοντελα.. παντως το σιγουρο πλεον ειναι οτι θα ξαναριξει βροχη..

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

αυξηση βροχης απο gfs για Αττικη την τεταρτη!!

Μη το κοιτας φιλε μου τον υετο...δε θα το πετυχει κανενα μοντελο..απλα απολαυστε το

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Galanto@Hlioupolitis98 όταν έγραψα το " εάν 'κάποιος΄ .... " αναφερόμουν σε κάποιον ανώτερο όχι κάποιον από εμάς παιδιά .Ήταν απόπειρα χιούμορ.Ο καθένας θεωρεί κακοκαιρία ότι θέλει.

Ετυμηγορία λέξεων  γνωρίσω .Το τι θεωρεί ο καθένας όμως κακοκαιρία είναι υποκειμενικό/σχετικό.Κακοκαιρία για εμένα είναι να έχει 10b αέρα χωρίς να πέσει σταγόνα .Κακοκαιρία είναι για άλλον να βρέχει χαλαρά 2 ημέρες και να έχει ομίχλη ( ενώ για εμένα όχι ) .Δεν διαφωνώ ότι έχει κακοκαιρία στην Δυτική Ελλάδα ,διαφωνώ όμως ότι τα περάσματα των 5 ωρών είναι γενικευμένες κακοκαιρίες. Δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα αφού το σχόλιο μου όπως είπα ήταν πιο πολύ χιουμοριστικό/σαρκαστικό με προσδοκίες για τα μελλούμενα ,Είτε κακοκαιρίες ωρών ,είτε ημερών εγώ όπως και εσείς θα το χαρούμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεποντας τους ανεμους στον τζιφο ειναι πολυ ενθαρυντικοι για το δυημερο της κακοκαιριας που ερχονται. το στριμ κ τα 700 εχουν νοτιορευμα.ελπιζω να αποτυπωθει κ στην πραγματικοτητα. για αυτο ισως δινει κ τοσα πολλα μμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

@Galanto@Hlioupolitis98 όταν έγραψα το " εάν 'κάποιος΄ .... " αναφερόμουν σε κάποιον ανώτερο όχι κάποιον από εμάς παιδιά .Ήταν απόπειρα χιούμορ.Ο καθένας θεωρεί κακοκαιρία ότι θέλει.

Ετυμηγορία λέξεων  γνωρίσω .Το τι θεωρεί ο καθένας όμως κακοκαιρία είναι υποκειμενικό/σχετικό.Κακοκαιρία για εμένα είναι να έχει 10b αέρα χωρίς να πέσει σταγόνα .Κακοκαιρία είναι για άλλον να βρέχει χαλαρά 2 ημέρες και να έχει ομίχλη ( ενώ για εμένα όχι ) .Δεν διαφωνώ ότι έχει κακοκαιρία στην Δυτική Ελλάδα ,διαφωνώ όμως ότι τα περάσματα των 5 ωρών είναι γενικευμένες κακοκαιρίες. Δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα αφού το σχόλιο μου όπως είπα ήταν πιο πολύ χιουμοριστικό/σαρκαστικό με προσδοκίες για τα μελλούμενα ,Είτε κακοκαιρίες ωρών ,είτε ημερών εγώ όπως και εσείς θα το χαρούμε.

 

Ααα συγνωμη δε το καταλαβα οτι το πες χιουμοριστικα...καλα σιγουρα για το καθενα ειναι αλλιως η κακοκαιρια....απλα μη ξεχνας οτι 5 ωρο περασμα ειναι στην αθηνα...εμεις εδω και στις 2 κακοκαιριες που περασαν ειχαμε 1 μερα ασχημο καιρο...στη πρωτη δε παραπανω απο μια μερα ...αλλα η Αττικη αφου το ξερεις ειναι δυσκολη στη διαρκεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με βαση το κλιματικο cfs και αμερικανικο gfs παμε για αισθητο κρυο στην χωρα μετα τις 22-23 του μηνα και για χιονια στα βουνα για αρχη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά θα τρελαθούμε στο τέλος τα μοντέλα συνεχίζουν να δείχνουν την καλή κυκλοφορία στην δυτική Ευρώπη ενώ σε εμάς να συνεχίζει αυτό το αίσχος 

gfs-0-288.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, thanasismtrk said:

παιδιά θα τρελαθούμε στο τέλος τα μοντέλα συνεχίζουν να δείχνουν την καλή κυκλοφορία στην δυτική Ευρώπη ενώ σε εμάς να συνεχίζει αυτό το αίσχος 

gfs-0-288.png

Μη βλέπετε 12 μέρες μπροστά, δε θεωρείται καν τάση αυτό...Μέχρι τις 6-7 μέρες κοιτάμε σαν τάση.Αύριο θα έχει όλο και κάποιες αλλαγές σε αυτόν τον χάρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Μη βλέπετε 12 μέρες μπροστά, δε θεωρείται καν τάση αυτό...Μέχρι τις 6-7 μέρες κοιτάμε σαν τάση.Αύριο θα έχει όλο και κάποιες αλλαγές σε αυτόν τον χάρτη

ξέρω αλλά αν ήταν επιτέλους να φύγει αυτή η παλιό ζωνικη τουλάχιστον γαλάζια χρώματα θεωρητικα θα επρεπε να ήταν στην βορειοανατολικη ευρωπη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, thanasismtrk said:

ξέρω αλλά αν ήταν επιτέλους να φύγει αυτή η παλιό ζωνικη τουλάχιστον γαλάζια χρώματα θεωρητικα θα επρεπε να ήταν στην βορειοανατολικη ευρωπη 

Είναι ενα αίνιγμα αυτά τα γαλάζια χρωματάκια, μπορεί να συνεχιστεί η εμμονή και όλο το μήνα, μπορεί να αλλάξει και τέλη του μήνα, τα ενσέμπλ θ αρχίσουν να δείχνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ ο χάρτης που ανέβασε ο φίλος που του απαντάω, θερμοκρασιακά είναι μια χαρά, διότι ανταποκρίνονται οι Τ στα "κανονικά" επίπεδα....Άσχετα αν δεν υπάρχει καμία διαταραχή για μας...Δεν έχει μέγιστες με 23-24 βαθμούς που χουμε τώρα αλλά μέγιστες μέχρι 20.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Είναι ενα αίνιγμα αυτά τα γαλάζια χρωματάκια, μπορεί να συνεχιστεί η εμμονή και όλο το μήνα, μπορεί να αλλάξει και τέλη του μήνα, τα ενσέμπλ θ αρχίσουν να δείχνουν

αααααα οκ τότε αλλάζει το θέμα όντως τα ensembles δείχνουν και πολλά πράματα αλλά εγώ νομίζα πως είναι άλλες εναλλακτικές προγνώσεις  κάπως πως να το πω τελος πάντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 00 και το 06 των ensembles του τζίφου δείχνουν χιονοκταστασεις μετά της 22 ........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά θα τρελαθούμε στο τέλος τα μοντέλα συνεχίζουν να δείχνουν την καλή κυκλοφορία στην δυτική Ευρώπη ενώ σε εμάς να συνεχίζει αυτό το αίσχος 

gfs-0-288.png

1045 (τουλάχιστον) αντικυκλώνας στη Ρωσία, lol. Αλλά είναι μακριά, άνετα αλλάζει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

1045 (τουλάχιστον) αντικυκλώνας στη Ρωσία, lol. Αλλά είναι μακριά, άνετα αλλάζει..

ασ ελπίσουμε να αλλάξει Γιάννη γαιτι αλλιως όσο απαισιόδοξο να ακουγεται μπορεί έτσι να χαθεί και ο δεκεμβριος τέλος πάντων δεν λέω πολλά νωρις είναι ακόμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο  4-6 έχω κενό και υπολογιστή στο γραφείο, οπότε μιας και το πικ το πρώτο φαίνεται εκεί, ίσως το παρακολουθήσω από το πανεπιστήμιο. 6-8 είναι το διάστημα που θα χάσω και με ενδιαφέρει. Πιο νωρίς θα έχουμε θυελλώδεις ανέμους, αλλά όχι φαινόμενα. Επίσης λογικά τα squall lines είναι 2 από ότι κατάλαβα, για εδώ, το δεύτερο θα έρθει πιο αργά το βράδυ. Έχω πάρει κάμερα οπότε κάτι θα φωτογραφίσω.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά ποιο αισιόδοξος για μακροπρόθεσμα ο τζίφος στα ανσάμπλ του και στον μέσο όρο τους ..πέραν των 200 ωρών......σε σχέση με τον ευρωπαίο .....σαφέστατα ποιο δροσερός -ποιο ψυχρός ...όχι κρύος...αλλά πάλι καμία σχεσή με ευρωπαιο που η διάταξή του στο μέσο όρο δεν αφήνει κανένα περιθώριο ελπίδας για πολλές μέρες μετά  τις 240....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...