Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

να κοιτάς μόνο για βροχές ανεξαρτήτως θερμοκρασίας. Ξέρω ότι δεν είναι το αγαπημένο σου.. Αλλά αυτό έχουμε, με αυτό κάνουμε.

 

ποιες βροχες?ουτε αυτες εχουμε εδω.ουτε φαινεται καποιο χαμηλο της προκοπης για την περιοχη μου.οποτε το ενδιαφερον μου παει στο μετα και στην προοπτικη.το φως στο τουνελ το οποιο δεν βλεπω μεχρι στιγμης.το φθινοπωρο το φετινο για μενα δεν υπηρξε ποτε και δεν υπαρχει οποτε παω απευθειας στην αναζητηση του χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

ποιες βροχες?ουτε αυτες εχουμε εδω.ουτε φαινεται καποιο χαμηλο της προκοπης για την περιοχη μου.οποτε το ενδιαφερον μου παει στο μετα και στην προοπτικη.το φως στο τουνελ το οποιο δεν βλεπω μεχρι στιγμης.το φθινοπωρο το φετινο για μενα δεν υπηρξε ποτε και δεν υπαρχει οποτε παω απευθειας στην αναζητηση του χειμωνα.

Απλά και αυτές είναι πιο εύκολα εμφανίσιμες. προσωπικά σαν Μιχαήλ περιμένω μούφα χειμώνα από άποψη χιονιών. Εντελώς μπακαλίστικα αυτό φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Απλά και αυτές είναι πιο εύκολα εμφανίσιμες. προσωπικά σαν Μιχαήλ περιμένω μούφα χειμώνα από άποψη χιονιών. Εντελώς μπακαλίστικα αυτό φυσικά.

Πλακα πλακα εχει χρονια να κανει εναν γερο μουφα χειμωνα ...απο το 13-14  συγκεκριμενα οποτε ναι..ισως ηρθε η ωρα για κατι αντιστοιχο η ενα 06-07 ..ποιος ξερει? Ελπιζω πως οχι παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Πλακα πλακα εχει χρονια να κανει εναν γερο μουφα χειμωνα ...απο το 13-14  συγκεκριμενα οποτε ναι..ισως ηρθε η ωρα για κατι αντιστοιχο η ενα 06-07 ..ποιος ξερει? Ελπιζω πως οχι παντως

όντως 13-14 ο χειρότερος που θυμάμαι. παλιότερα από τον 10-11 δεν θυμάμαι γιατί το μυαλό μου έχει κρατήσει εικόνες μόνο από καταιγίδες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όντως 13-14 ο χειρότερος που θυμάμαι. παλιότερα από τον 10-11 δεν θυμάμαι γιατί το μυαλό μου έχει κρατήσει εικόνες μόνο από καταιγίδες

Βεβαια το 13-14 ειχε ξεκινησει τελείως διαφορετικα η κατσταση...αλλς και φετος δν βλεπω να σωζεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Βεβαια το 13-14 ειχε ξεκινησει τελείως διαφορετικα η κατσταση...αλλς και φετος δν βλεπω να σωζεται

Δεν θυμάμαι καθόλου και τότε, παρόλο που όντως τότε ξεκίνησα να βλέπω χάρτες. θα δείξει πως θα πάει.. Ας έχουν τουλάχιστον τα βουνά χιόνι, να τσουλήσουμε λίγο τις διακοπές των Χριστουγέννων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος ακόμη και στις 386 ώρες τότε ξεκινάει να δείχνει τα σκούρα γεωδυναμικά να κατεβαίνουν (**πολύ βορεια ομως)))))και όντως ο μήνας μάλλον έτσι θα φύγει με νοτίαδες όπως ανέφερε και στο χθεσινό βραδινό δελτίο καιρου ο Σάκης αρναούτογλου ((((αν έκανα κάποιο λάθος κάι θεωρηθεί τρολαρισμα δεν ειναι ......σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τρολαρω))))))))

gfs-0-384.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, notios_polos είπε:

ποιες βροχες?ουτε αυτες εχουμε εδω.ουτε φαινεται καποιο χαμηλο της προκοπης για την περιοχη μου.οποτε το ενδιαφερον μου παει στο μετα και στην προοπτικη.το φως στο τουνελ το οποιο δεν βλεπω μεχρι στιγμης.το φθινοπωρο το φετινο για μενα δεν υπηρξε ποτε και δεν υπαρχει οποτε παω απευθειας στην αναζητηση του χειμωνα.

Οι βροχες της ατελειωτης βροχοπεριοδου. Ετσι δεν ελεγες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/11/2019 at 7:44 ΜΜ, Χρηστος είπε:

Εχεις δικιο...δεν φαινονται καθολου βροχες

ens_image.png

Και τωρα επιστρεφω. Για πες μου εσυ και οι αλλοι 6 που γελαγατε. Ποσα χιλιοστα εχετε στη θεσσαλονικη; και ποσα περιμενετε τις επομενες μερες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Και τωρα επιστρεφω. Για πες μου εσυ και οι αλλοι 6 που γελαγατε. Ποσα χιλιοστα εχετε στη θεσσαλονικη; και ποσα περιμενετε τις επομενες μερες; 

Οι σταθμοι του meteo πραγματικα μετρανε οτι θελουνε ( λιγοτερο υετο) και δες ποσα εχουν γραψει....επισης ο δικος μας εδω εχει 3 mm που σιγουρα τα κοβω να ειναι 6-7...

Τον υετο την κεντρικης μακεδονιας τον εβαλα γιατι ειχες πει οι βροχες δεν θα περασουν την πινδο

noa_dayrain_Thessaloniki.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Οι σταθμοι του meteo πραγματικα μετρανε οτι θελουνε ( λιγοτερο υετο) και δες ποσα εχουν γραψει....επισης ο δικος μας εδω εχει 3 mm που σιγουρα τα κοβω να ειναι 6-7...

Τον υετο την κεντρικης μακεδονιας τον εβαλα γιατι ειχες πει οι βροχες δεν θα περασουν την πινδο

noa_dayrain_Thessaloniki.png

οι σταθμοί του meteo μετράνε όσο έπεσε,όχι όσο πιστεύουμε ή θα θέλαμε να έχει πέσει. ο χάρτης αναφέρεται στη σημερινή ημέρα τετάρτη όπου σε όποιο σταθμό της θεσσαλονίκης και να κοιτάξεις έχει από 1 έως 2 χιλιοστά (και δε μιλάω μόνο για του ΕΑΑ,αλλά γενικά). δε γίνεται να είναι όλοι λάθος επειδή εμάς μας φαίνεται ότι έχει βρέξει παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Τάσο δεν βλέπεις τι γίνεται δεξιά αριστερά πάνω κάτω?ε κάτι τέτοιο φαινόταν και για εδώ.δεν έγινε ..πλέον η Θεσσαλονίκη έχει αλλεργία στις βροχές ας ελπίσουμε να συνεχίσει να έχει τον χιονομαγνητη και φέτος.Δεν έχει βέβαια καμία σημασία το τι γίνεται στον μικρόκοσμο της Θεσσαλονίκης σε σχέση με τριγύρω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως καλύτερο το στήσιμο του εμποδίστης μπαστσκα στον μέσο όρο διάταξης δίνει χώρο για χαμηλές πίεσης στην περιοχή μας.Καμια σχέση βέβαια με κρύο και ψύχος ακόμη αλλά τουλάχιστον λες ότι υπάρχει μια προοπτικη για το μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα μακρινά τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα... Έχουμε ένα αρκετά κακο σενάριο από το κύριο του τζίφου, ωστόσο τα ενσ είναι καλύτερα.  Επίσης έχουμε δύο αρκετά καλά σενάρια του ουκμο και του τζεμ... Όσο περνάνε οι μέρες θα ξέρουμε περισσότερα. Προσωπικά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος πάντως.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νεες βροχες απο αργα βραδυ 17 του μηνα και 18  μεσα και η Αττικη δινει το ευρωπαικο μοντελο που μολις ετρεξε για να δουμε αργοτερα και τα αλλα μοντελα τι θα κανουν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Ρε Τάσο δεν βλέπεις τι γίνεται δεξιά αριστερά πάνω κάτω?ε κάτι τέτοιο φαινόταν και για εδώ.δεν έγινε ..πλέον η Θεσσαλονίκη έχει αλλεργία στις βροχές ας ελπίσουμε να συνεχίσει να έχει τον χιονομαγνητη και φέτος.Δεν έχει βέβαια καμία σημασία το τι γίνεται στον μικρόκοσμο της Θεσσαλονίκης σε σχέση με τριγύρω.

Η θεσσαλονικη και καποιες περιοχες βρισκοταν πανω απο την στενη χωριστρα της νεφικης υετικης μαζας. Συγκυρια πιστευω οτι ηταν

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη και στους πιο κακούς από άποψη χιονοπτώσεων χειμώνες, συνήθως υπάρχουν τουλάχιστον  1-2 χιονοευκαιρίες ακόμη και για τα πεδινά, ασχέτως από το ποιοι εν τέλει στέκονται πιο τυχεροί.

Σε πρώτη φάση θέλουμε να φύγει ο μπάστακας αντικυκλώνας στα βορειοανατολικά μας (το πότε ακριβώς δε ξέρουμε ωστόσο όσο περνάνε οι ημέρες θα τελειώνουν σιγά σιγά τα "ψωμιά" του).

Έπειτα θα χρειαστεί ένα καλό στήσιμο (σε ευνοϊκή για εμάς βάση) του αζορικού, έτσι ώστε μόλις βρει την ευκαιρία (σε κάποια περίοδο μείωσης της ατλαντικής ροής) να ανέλθει σε βορειότερα γεωγραφικά πλάτη, οπότε να ευνοηθεί κάποια κατάβαση ψύχους προς τη χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τραγικη προοπτικη απο ολα τα μοντελα για το ρπομενο 15ημερο. παλι καλα που εβρεξε σημερα. ο αντικυκλωνας β.ανατολικα ειναι πανισχυρος.δεν θυμαμαι αλλη χρονια να ηταν τοσο ισχυρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ φαίνεται να συνεχίζει ο χορός των χαμηλών, και ελπίζω τα περασματα μιας και θα είναι πιο βόρεια να προσφερουν ηλεκτρικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

τραγικη προοπτικη απο ολα τα μοντελα για το ρπομενο 15ημερο. παλι καλα που εβρεξε σημερα. ο αντικυκλωνας β.ανατολικα ειναι πανισχυρος.δεν θυμαμαι αλλη χρονια να ηταν τοσο ισχυρος.

Σε κάποιο άρθρο της αγρομετεωρολογιας είχα διαβασει παρόμοιες συνθήκες τον Νοέμβρη του 1988😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...