Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρωσω οτι εαν τελικα συμβει το σεναριο του Νωε,πρωτα το εχουν δειξει το Εcmwf,το Νορβηγικο,η Γερμανικη μετεωρολογικη υπηρεσια,(οχι το icon) αλλα και το Αυστραλιανο μοντελο.Τα 2 τελευταια με μικροτερη αυξηση του υετου ομως για εκεινη τη μερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κάνεις λάθος.. ούκ ολίγες φορές έχει υπάρξει συμφωνάι μοντέλων 7 και 8 μέρες μπροστά, και στο πεδίο των 5 ημερών απέκτησε κάθε μοντέλο το δικό του σενάριο

 

 

κοίτα τι καινούργιο πάει να κάνει το τζεμ!!!

gem-0-150.png?12

οχι μιχαηλ στο 90% των περιπτωσεων και ειδικα σε αυτες τις ωρες τα 2 μεγαλα μοντελα τραβανε διαφορετικο δρομο και ειδικα τα κυρια τους.Οσον αφορα το τζεμ πλεον και αυτο δειχνει κατι αναλογο απλα με πολυ πιο βορεια πορεια και με το επικεντρο σε αλλες περιοχες.Οποτε εμειναν γιουκμο και αικον να δειχνουν αλλο δρομο προς το παρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Γιατι τα σεναρια του gem ειναι τοσο υετοφορα παντα? 

απ οσο εχω παρατηρησει το συγκεκριμενο μοντελο σχεδον παντα υπερεκτιμα τα χαμηλα και την ισχυ τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δειτε θερμοκρασιες 2m για 1 δεκεμβριου....μακαρι να βγει

Screenshot_2019-11-17-19-24-27-254.jpeg

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περυσι στο ιδιο σημειο ειχε ξεκινησει στις 22 δεκεμβριου με κορυφωση στις 24 και ειδαμε τα αποτελεσματα 10 μερες μετα..τωρα αρχιζει με τα μεχρι τωρα δεδομενα 3δεκεμβριου..gfsnh-10-384.png?12gfsnh-10-162.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Χάλασε υετικά το 12αρι για εδώ και για τις 25 είναι μόνο του το κύριο δυστυχώς. Θερμοκρασιακά άσχημα επίσης..

Απογοητευτικό οντως το 12αρι. Εξαφανιζολ οι πολλές βροχές από τα ενσ... 

399776287_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(4).png.95563c9a8ee30242bd14b7dec15c43d4.png

Δυστυχώς εκτός από τα ενσ του τζίφου και το ούκμο έχει πολύ άσχημο σενάριο πφφ...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Ολοκληρο το διαγραμμα 

ens_image (4).png

Καλησπέρα,Χρήστο σιγά σιγά πηγαίνουμε θερμοκρασιακά εκεί που πρέπει.Και πέρυσι γύρω στις 25/11 είχαμε θεσσαλονίκη max 18 βαθμούς.Νομίζω ότι πάμε πολύ καλά και βροχες στα μέρη μας πιστεύω θα ρίξει και επίσης τα χιόνια θα έρθουν έστω λίγο αργά(χιονοδρομικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικά μετά από πολλές κακοκαιρίες, έχω καταντήσει να μην δίνω ιδιαίτερη σημασία στα ενσέμπλς του τζίφου.. έχουν καταντήσει σε χαμηλή θέση και αυτά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, mademjim είπε:

Καλησπέρα,Χρήστο σιγά σιγά πηγαίνουμε θερμοκρασιακά εκεί που πρέπει.Και πέρυσι γύρω στις 25/11 είχαμε θεσσαλονίκη max 18 βαθμούς.Νομίζω ότι πάμε πολύ καλά και βροχες στα μέρη μας πιστεύω θα ρίξει και επίσης τα χιόνια θα έρθουν έστω λίγο αργά(χιονοδρομικά).

Καλησπερα . ο φετινος νοεμβρης ειναι μεχρι τωρα αθλιος εδω σε σχεση με αλλες περιοχες αλλα θα ειναι καλυτερος απο περσυ λογικα...περσυ ειχε ριξει 25 mm , αν θυμαμαι καλα ολα στο τελευταιο πενταημερο...  Περσυ στις 25 εβρεχε και νομιζω ειχε 18-19 οπως λες...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

προσωπικά μετά από πολλές κακοκαιρίες, έχω καταντήσει να μην δίνω ιδιαίτερη σημασία στα ενσέμπλς του τζίφου.. έχουν καταντήσει σε χαμηλή θέση και αυτά.

Θα συμφωνήσω Μιχαήλ. Τα ενσμπλ του τζιφου εδώ και αρκετό καιρό είναι στον κόσμο τους σε αντίθεση με το κύριο που είναι πιο σταθερό. Για τέλος του μήνα αρχίζουν και δείχνουν μια τάση για πτώση της Τ στα 850, αλλά ποιος τα πιστεύει 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εξαφανίστηκε από τα εσνέπλς η κακοκαιρία στις 25 του μήνα

gens-21-1-168.png

Tα ens δε βλεπουν καμια καθοδο και καμια αποκοπη φυσικα αλλα...ποτε ηταν τωρα προσφατα που ειχαμε μια κακοκαιρια και τα ens του gfs κοιμοντουσαν τον υπνο του δικαιου ακομα και 1-2 μερες πριν?Αν θυμαμαι το ειχαμε σχολιασει και με το Σακη. Σακη θυμασαι για ποτε ηταν?  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Tα ens δε βλεπουν καμια καθοδο και καμια αποκοπη φυσικα αλλα...ποτε ηταν τωρα προσφατα που ειχαμε μια κακοκαιρια και τα ens του gfs κοιμοντουσαν τον υπνο του δικαιου ακομα και 1-2 μερες πριν?Αν θυμαμαι το ειχαμε σχολιασει και με το Σακη. Σακη θυμασαι για ποτε ηταν?  

αυτό είναι και εμένα το point μου φίλε. δεν τα εμπιστεύομκαι πλέον καθόλου. Δεν κάθομαι να καταγράψω τις κακοκαιρίες που αποτυγχάνουν, αλλά στο μυαλό μου θυμάμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ο ευρωπαίος έβγαλε ακόμα καλύτερο σενάριο, για τα δυτικά όμως αυτό, λογικά για ανατολικότερα θα μειώσει υετό. για την τετάρτη αυτά.

 

για την συνέχεια ο παίος, πρόλαβε να ρουφήξει το ατλαντικό χαμηλό την ψυχρή αέρια μάζα πριν να την ρουφήξει το επόμενο. Άρα πολύ πιθανό να βγάλει μεγάλη κακοκαιρία και πιο βόρεια από τζίφο στην χώρα μας [72-96 ώρες η μεταβλητή]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1ο διαγραμμα με χαραμαδα αισιοδοξιας για τα μακρυνα, εκει στην αλλαγη του Μήνα.

εχει ταση κ ψαχνει εδαφος να αναπτυχθει ο αζορ στα τελευταια τρεξιματα, εστω για μια ημιανοδο του που ειναι το ζητουμενο για την εποχη κ μπορει να φερει αντιστοιχα αποτελεσματα. Μιλαω για χιονια σε ορεινες κ κεντροβορειες ημιορεινες περιοχες.

  1η φορα λοιπον που βρισκει στοιχειωδη υποστηριξη απο αρκετα μελη. Κ με καλουτσικα 500αρια επισης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 παιδιά κοιτώντας τα ensembles βλέπω πως δείχνουν από την μία κάτι ψυχρό και από την άλλη θερμή εισβολή πραγματικά δεν έχουμε κάτι να εμπιστευτουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Tα ens δε βλεπουν καμια καθοδο και καμια αποκοπη φυσικα αλλα...ποτε ηταν τωρα προσφατα που ειχαμε μια κακοκαιρια και τα ens του gfs κοιμοντουσαν τον υπνο του δικαιου ακομα και 1-2 μερες πριν?Αν θυμαμαι το ειχαμε σχολιασει και με το Σακη. Σακη θυμασαι για ποτε ηταν?  

Θοδωρακο ακριβως στην προηγουμενη διαταραχη πριν την Βικτωρια..

Ο τζιφος τελευταια εχει βελτιωθει παρα πολυ ιδιως για μας στην Αττικη..Τα ανσαμπλ του ομως παραμενουν πολυ ευμεταβλητα...Δε θα μου κανει εντυπωση εαν αυριο εχουν επανεμφανισει την κακοκαιρια στις 25 του μηνα..Γενικως δεν τα πηγαινουν καθολου καλα..Μονο στην βικτωρια σαρωσαν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...