Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Σωτήρη εσύ πως την βλέπεις την τάση για ψυχρη η θερμή πιστεύεις διαφαινεται? ????

Δεν βλέπω καμία τάση ακόμα Θανάση....τάση για να διαμορφωθεί πρέπει να πέσουμε κα΄τω από τις 120-140 ώρες...εγώ απλά σου είπα πριν ότι πολλές φορές δεν είναι κακό να υπάρχουν σε ένα διάγραμμα 10+ μέρες μακριά και πολύ ζεστά και πολύ ψυχρά σενάρια....και σου είπα πότε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο όχι πάντα αλλά αρκετές φορές.....αυτό το άνοιγμα στα ανσάμπλ πολλές φορές υποδηλώνει πιθανότητα αλλαγής της κυκλοφορίας που μπορεί να έχει ενδιαφέρον για εμάς....αν θυμάσε τόσο καιρό τα ανσάμπλ θερμοκρασιακά δεν είχαν τόσο μεγάλο άνοιγμα(διαφορά από το θερμότερο στο ψυχρότερο) ακόμα και σε βάθος 15ημερου....αυτό συνέβαινε γιατί τα ανσάμπλα έβλεπαν ότι η κυκλοφορία δύσκολα θα "σπάσει" δύσκολα θα αλλάξει...ότι ο αντικυκλώνας ανατολικά μας και πάνω μας έμενε μπάστακας και δεν θα μπορούσε να αλλάξει η κυκλοφορία. ώστε να έχουμε σενάρια και ζεστά και ψυχρά....είχαμε μόνο ήπια σενάρια-ζεστά για την εποχή λόγο της εμμονής στο νότιο ρεύμα στην περιοχή μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά αισιόδοξος ο ΝΑΟ 

nao.sprd2.gif

όλα τα δεδομένα ανοιχτά από ΑΟ που είναι καλός σαν τάση.. να παραμένει αρνητικός σε καλά επίπεδα για εμα΄ς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

ασχετο με το θέμα,  αλλά μόλις στέφθηκε πρωταθλητής ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ!!!!!!!

Και τώρα είναι που λέμε...πρωταθλητής στο τένις Έλληνας;;; θα χιονίσει......χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Και τώρα είναι που λέμε...πρωταθλητής στο τένις Έλληνας;;; θα χιονίσει......χαχαχα

Στανταρακι🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν επειδή υποψιάζομαι πολλά ξενύχτια τον Δεκέμβρη και ας με πετάτε πέτρες αν δεν βγουν χαχα....να ενημερώσω ότι η ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου το άνοιγμα του θέματος ανήκει δικαιωματικά στο Μπάμπη από την Μυτιλήνη (για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση)......😀..πρώτον δεν έχει ξανανοίξει παρομοιο θέμα..δεύτερον το ζήτησε και τρίτον και σημαντικότερο είναι ότι είχε πει από τον Αύγουστο σε μενα και τον Βαγγέλη ότι το φθινόπωρο θα είναι εξαιρετικά ήπιο μην περιμένετε τίποτα ιδιαίτερο και τα καλά τον Δεκέμβρη.....και να μην πέσει μέσα για Δεκέμβρη δεν θα τον κατηγορήσουμε ..ίσα ίσα...αλλά η προσπάθεια θα γίνει.....😋 και μόνο που έπιασε απόλυτα όλο το φθινόπωρο το δικαιούται...(είχε πει και όλας ότι ότι κάνει από φθινόπωρο εκεί προς τα μέσα Νοέμβρη και μετά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Λοιπόν επειδή υποψιάζομαι πολλά ξενύχτια τον Δεκέμβρη και ας με πετάτε πέτρες αν δεν βγουν χαχα....να ενημερώσω ότι η ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου το άνοιγμα του θέματος ανήκει δικαιωματικά στο Μπάμπη από την Μυτιλήνη (για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση)......😀..πρώτον δεν έχει ξανανοίξει παρομοιο θέμα..δεύτερον το ζήτησε και τρίτον και σημαντικότερο είναι ότι είχε πει από τον Αύγουστο σε μενα και τον Βαγγέλη ότι το φθινόπωρο θα είναι εξαιρετικά ήπιο μην περιμένετε τίποτα ιδιαίτερο και τα καλά τον Δεκέμβρη.....και να μην πέσει μέσα για Δεκέμβρη δεν θα τον κατηγορήσουμε ..ίσα ίσα...αλλά η προσπάθεια θα γίνει.....😋 και μόνο που έπιασε απόλυτα όλο το φθινόπωρο το δικαιούται...(είχε πει και όλας ότι ότι κάνει από φθινόπωρο εκεί προς τα μέσα Νοέμβρη και μετά)

Σωτήρη συμφωνώ.. Δώσε χιόνια στο λαό.. Μπαμπηηηη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σωτηρη,το ειπαμε αλλωστε..απο Κυριακη βραδυ θ'αρχιζουν να δειχνουν την 'αλλαγη'..και το εκαναν...Στην ωρα τους,λοιπον, και Καλο χειμωνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός ο μέσος όρος του παιου...άντε πριν ασχοληθώ μια και καλή μόνο με χιόνια ας ρίξω τα μούτρα μου μια τελευταία φορά μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο και ας ασχοληθώ με τις 25 νοεμβριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έπος ο τζίφος για την τρτιτοτετάρτη, χάλασε λίγο το αικον. Οριστικά κλειδώνει τελείως η διάταξη αύριο το βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος ο τζίτζίφος, νεράκια καλά και άκρως φθινοπωρινές Τ...Τουλάχιστον εγκαταλείπουμε το κοντομάνικο και εδω πλέον

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Λοιπόν επειδή υποψιάζομαι πολλά ξενύχτια τον Δεκέμβρη και ας με πετάτε πέτρες αν δεν βγουν χαχα....να ενημερώσω ότι η ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου το άνοιγμα του θέματος ανήκει δικαιωματικά στο Μπάμπη από την Μυτιλήνη (για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση)......😀..πρώτον δεν έχει ξανανοίξει παρομοιο θέμα..δεύτερον το ζήτησε και τρίτον και σημαντικότερο είναι ότι είχε πει από τον Αύγουστο σε μενα και τον Βαγγέλη ότι το φθινόπωρο θα είναι εξαιρετικά ήπιο μην περιμένετε τίποτα ιδιαίτερο και τα καλά τον Δεκέμβρη.....και να μην πέσει μέσα για Δεκέμβρη δεν θα τον κατηγορήσουμε ..ίσα ίσα...αλλά η προσπάθεια θα γίνει.....😋 και μόνο που έπιασε απόλυτα όλο το φθινόπωρο το δικαιούται...(είχε πει και όλας ότι ότι κάνει από φθινόπωρο εκεί προς τα μέσα Νοέμβρη και μετά)

Σωτήρη φίλε και 'γω μαζί σου..... έχω άλλωστε πει για τα πρώτα χιονοξενύχτια φέτος και το μήνα των Χριστουγέννων !!! Καλή τύχη να 'χουμε.. όσο για τον Μπάμπη είμαι βέβαιος πως θα κάνει τα μαγικά του!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι γιατ;i πιστεύω ότι φέτος θα ξεχάσουμε πως θα είναι οι χιονοδιατάξεις πλην cfs?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Εγώ πάλι γιατ;i πιστεύω ότι φέτος θα ξεχάσουμε πως θα είναι οι χιονοδιατάξεις πλην cfs?

Νομίζω ότι μια καλή θα βγει το Δεκέμβρη...Ακόμα και σε χρονιές με ήπιους χειμώνες, συνήθως μέσα στο Δεκέμβρη υπάρχει 1 χιονοκακοκαιρία που αφορά και πεδινά ή αρκετά χαμηλά υψόμετρα!Ποιοι θα είναι οι τυχεροί δε ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγάλη ενίσχυση της κακοκαιρίας που αφορα τα ανατολικά από τζίφο, δηλαδή την Πέμπτη!

επίσης τούμπες όσο αφορά το καναδικό χαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Νομίζω ότι μια καλή θα βγει το Δεκέμβρη...Ακόμα και σε χρονιές με ήπιους χειμώνες, συνήθως μέσα στο Δεκέμβρη υπάρχει 1 χιονοκακοκαιρία που αφορά και πεδινά ή αρκετά χαμηλά υψόμετρα!Ποιοι θα είναι οι τυχεροί δε ξέρω...

δεν λέω είναι δύσκολο να μην βει. Αλλά πχ υπάρχουν 2 συνεχόμενοι χειμώνες στην Λάρισα, 12-13 και 13-14 χωρίς νιφάδα, πράγμα τρομερό! Τότε νόμιζα πως η κλιματική αλλαγή θα απέτρεπε το να ξαναδώ χιόνι στην Λάρισα για πάντα να φανταστείς. Ευτυχώς ναι μεν πιστεύω, αλλά έχω απαλλαχθεί από τόσο ακραίες ιδέες.  Βέβαια αν ήμου φοιτητής νωρίτερα στα Γιάννενα ο χειμώνας 12-13 ήταν πολύ καλός. Θυμάμαι που έβλεπα βίντεο με χιόνι και λέω άντε να πάω εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αφιερωμένο

Modele GFS - Carte prévisions

μασαει η κατσικα ταραμα?το ξερεις η ειναι πολυ παλιακο και προδιδω τα 35 μου χρονια?..χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι γιατ;i πιστεύω ότι φέτος θα ξεχάσουμε πως θα είναι οι χιονοδιατάξεις πλην cfs?

Εμείς οι χιονοπορωμένοι με την ελπίδα ζούμε και με τα όνειρα...η ζωή μας είναι η προσμονή του χιονιά...και ας μην έρθει τι να κάνουμε ..ξέρουμε που ζούμε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μασαει η κατσικα ταραμα?το ξερεις η ειναι πολυ παλιακο και προδιδω τα 35 μου χρονια?..χαχαχαχα

ναι το ξέρω χαχαχα. 35αρη.

 

 

χαχα ο τζίφος θα βγάλει πιο βόρειο σενάριο από τζεμ για τις 25 ότι να ναι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] said:

δεν λέω είναι δύσκολο να μην βει. Αλλά πχ υπάρχουν 2 συνεχόμενοι χειμώνες στην Λάρισα, 12-13 και 13-14 χωρίς νιφάδα, πράγμα τρομερό! Τότε νόμιζα πως η κλιματική αλλαγή θα απέτρεπε το να ξαναδώ χιόνι στην Λάρισα για πάντα να φανταστείς. Ευτυχώς ναι μεν πιστεύω, αλλά έχω απαλλαχθεί από τόσο ακραίες ιδέες.  Βέβαια αν ήμου φοιτητής νωρίτερα στα Γιάννενα ο χειμώνας 12-13 ήταν πολύ καλός. Θυμάμαι που έβλεπα βίντεο με χιόνι και λέω άντε να πάω εκεί.

Ενα απλό παράδειγμα...Δεκέμβρης του 2017..Η σεζόν εκείνη είχε εναν ήπιο χειμώνα!Χαμηλό από νότια, ψυχρή κατάβαση και είχε χιονίσει με -4 στα 850 αν δε κάνω λάθος μέσα στη Λάρισα.Ήταν λίγο πριν τις γιορτές, μέχρι και τη Λαμια είχε χιονίσει αν θυμάσαι.Είχε κλείσει κι η εθνική τότε.Στα Βίλια εδω Αττική είχε βάλει 20-30 πόντους χιόνι (700μ.) και Πάρνηθα χιόνιζε απ τα 900 και πάνω μόνο.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Εμείς οι χιονοπορωμένοι με την ελπίδα ζούμε και με τα όνειρα...η ζωή μας είναι η προσμονή του χιονιά...και ας μην έρθει τι να κάνουμε ..ξέρουμε που ζούμε......

ναι ρε ξέρω αφού έτσι είμαι και εγώ, απλά και με τις καταιγίδες. Εμένα με ενδιαφέρει να ξεκινήσει να χιονίζει καλά στα βουνά τουλάχιστον ώστε να μπορέσουμε να τσουλίσουμε τα Χριστούγεννα

 

τζίφος για Πέμπτη-Παρασκευή

anim_ysb0.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακοκαιριαρα ψηνει ο τζιφος για 25.Ενω αδυνατιζει ακομη πιο πολυ τον ατλαντικο,νομιζω θα βγει στη συνεχεια πολυ ωραιο σεναριο με τον αζορικο και τον γροιλανδικο ετοιμους να συνεργαστουν  σ πρωτη φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...