Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

Η τωρινή ανανέωση του τζιφου δείχνει μια ακόμα πιο έντονη ΑΣΘ, ακόμα και με θετικές Τ στην στρατόσφαιρα!
http://images.meteociel.fr/im/1559/anim_ile0.gif

Όταν συμβαίνει ΑΣΘ (αιφνίδια στρατοσφαιρικη θέρμανση) , σχεδόν πάντα σπάει ο πολικός στροβιλος σε 2 ή περισσότερα μέρη και το αρκτικό ψυχος διαχέεται και σε πιο χαμηλά γεωγραφικά πλατη. Επομένως συμβαίνει μια σημαντικη αλλαγή στην κυκλοφορία της ατμόσφαιρας που ευνοεί πιο μεσημβρινες διατάξεις, δηλαδή στην ουσία ψυχρές εισβολές.. πηγη στην ομαδα στο fb forecast weather

αν ειναι αληθεια αυτό μας ευνοεί έτσι δεν είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το πω για τελευταια φορα και οποιος θελει το ακουει,οποιος δε θελει το πεταει και περιμενει τον.Αγιο Βασιλη.

Θερμανσεις στη στρατοσφαιρα συμβαινουν καθε χρονο.Ελαχιστες απο αυτες οδηγουν σε σοβαρη ΑΣΘ η οποια ειναι ικανη να οδηγησει σε δισπαση της πολικης δινης.

Αυτο που βλεπουμε στο χαρτη στο μετεοσιελ ΔΕΝ εχουμε ιδεα αν μπορει να οδηγησει σε ΑΣΘ προς το τελος του χρονου.Ειναι πολυ νωρις ακομα.Ακομα ομως και αν γινει κατι τετοιο,τιποτα δεν μπορει να μας πει οτι θα ωφελησει τη χωρα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τους δείκτες θα φανεί ποιο κομμάτι του Β.Ημισφαιρίου θα επηρεαστεί από την ΑΣΘ, τις επόμενες μέρες που θα ξεκινήσει το φαινόμενο θα δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην τελευταια ισχυρη ΑΣΘ τον Φλεβαρη του 2018 ευνοηθηκε ολη σχεδον η ευρωπη εκτος.απο εμας με το περιφημο "beast from the east"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

αν ειναι αληθεια αυτό μας ευνοεί έτσι δεν είναι 

Όχι απαραίτητα. Πολλές φορές στο παρελθόν έχει τύχει μετά από ΑΣΘς να βυθίζεται σε βαρυχειμωνιά όλη Ευρώπη και εμείς να την βγάζουμε με νοτιαδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Από τους δείκτες θα φανεί ποιο κομμάτι του Β.Ημισφαιρίου θα επηρεαστεί από την ΑΣΘ, τις επόμενες μέρες που θα ξεκινήσει το φαινόμενο θα δούμε

Έχω την εντύπωση πάντως ότι οσο πιο αρνητικός είναι ο δείκτης ΝΑΟ τόσο μεγαλύτερες και οι πιθανότητες να ευνοηθεί η κεντροδυτική Ευρώπη......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Winterlove said:

Έχω την εντύπωση πάντως ότι οσο πιο αρνητικός είναι ο δείκτης ΝΑΟ τόσο μεγαλύτερες και οι πιθανότητες να ευνοηθεί η κεντροδυτική Ευρώπη......

Σωστά!Για εμάς θα πρέπει να είναι λίγο αρνητικός απο αυτά που ξέρω κι εγω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μου φαίνεται η τα ensembles τελικά αρχίζουν να τείνουν σε κάτι πιο ψυχρο    ......  ειδικά το 00 του τζίφου είναι πολύ καλό για εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατα ενα περίεργο τροπο δεν εχω καταλαβει.. ο ευρωπαιος πηγε το χαμηλο αρκετα νοτια ...αλλα ο υετος ειναι παρα πολυς στα βορεια..για 25 μιλαω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κατα ενα περίεργο τροπο δεν εχω καταλαβει.. ο ευρωπαιος πηγε το χαμηλο αρκετα νοτια ...αλλα ο υετος ειναι παρα πολυς στα βορεια..για 25 μιλαω

τα φαινόμενα τα δίνει το ψυχρό μέτωπο ου χαμηλού που είναι πολύ πιο βόρεια για αυτό. Δηλαδή αν κοιτάξεις που βρίσκεται η λίμνη είναι αρκετά πιο βόρεια από το χαμηλό. Εντωμεταξύ ο μέσος όρος του είναι ακόμα πιο βόρεια αλλά με μεγάλη απόκλιση μεταξύ των σεναρίων του όπως φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

μπορεις μιχαηλ να βαλεις χαρτη φαινομενων του ευρωπαικου;

mcenergy_europa_rrr_500_132_201911191200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_144_201911191200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_156_201911191200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_168_201911191200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_180_201911191200_balkan.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

μιχαηλ ευχαριστω... οπου κατσει καλα θα κανει χαμο αυτο το συστημα.

 

22 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

μιχαηλ ευχαριστω... οπου κατσει καλα θα κανει χαμο αυτο το συστημα.

Στέλιο αν ρίξει αυτά τα νερά στα χωράφια θα βάλω γόνο για τσιπούρες ιχθυοκαλλιεργειας

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το σύστημα λογικά θα κινηθεί νοτιότερα από το ευρωπαικό. Για εμένα η Πελοπόννησος είναι στα κόκκινα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά ευχαριστιεμαι παρά πολυ που διαβάζω τις αναλύσεις των περισσότερων παιδιών εδώ, ειδικά των πιο κατηρτισμενων. Το επίπεδο βελτιώνεται συνεχώς και νομίζω το απολαμβάνει κάποιος που μπαίνει για να ενημερωθεί και αν θέλει να το ψάξει μετά και μόνος του. Μπράβο! 

ΥΓ. Το νου σας ρεμαλια μη μου το χαλάσετε όταν σφίξει ο καιρός και αρχίσει το χιόνι να διαλέγει περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι σαφές ότι θα πάει πιο νότια το χαμηλό της Δευτέρας, ενώ της πέμπτης πάλι στην ίδια θέση το βγάζει.

kai μάλιστα μάλλον θα πάει νοτιότερα από παίο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μπαίνουμε  σιγά σιγά στο κλίμα...αν και άργησαν φέτος οι πρώτες εικονικές εισβολές από το συνηθισμένο μοντέλο...πάμε να κάνουμε την διαφορά με άλλο μοντέλο....και τα ανσάμπλ του...

Ανσάμπλ gem σενάριο 3:

GEMP03EU12_324_1.png

GEMP03EU12_342_2.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε σημερα ουτε αυριο ειναι μερες της Αττικης υετικα..Σημερα εν τελει δεν ηρθαν τα πολυποθητα φαινομενα..Η λαυρεωτικη επαιξε μπαλα μεχρι το μεσημερι και αργα το απογευμα τοπικα τμηματα των δυτικων.Αυριο οτι κανει δωρο θα ναι..Δεν περιμενω να βγαλει κατι..Πεμπτη απο μεσημερι μεχρι παρασκευη πρωι και απο κυριακη απογευμα μεχρι δευτερα απογευμα θα υπαρξουν σταθμοι του νομου που θα προσεγγισουν η και θα ξεπερασουν τα 70-80mm...Το χαμηλο της δευτερας θα κινηθει ξεκαθαρα πιο νοτια και απο αυριο θα αρχισει να αποτυπωνεται πληρως απο τα μοντελα..Τα πολλα νερα θα ειναι απο θεσσαλια και νοτιοτερα χωρις να λειψουν φυσικα οι βροχες και βορειοτερα..Στερεα και πελοππονησος θα εχουν τον πρωτο λογο..Αντιστοιχα χαμηλα στο παρελθον με αναλογη κινηση εκει ξερασαν νερα και εκει θα ξερνουν παντα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά τα ανσάμπλ του Καναδικού gem στο 12άρι έχουν πάρα πολλά σενάρια με χειμωνιάτικες κακοκαιρίες με χαμηλό πάνω μας και χιόνια στα βουνά και χαμηλότερα στα κεντροβόρεια......για αρχές Δεκέμβρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω οτι ηρθε η ωρα της κεντρικης μακεδονιας να ειναι .απο τωρα και για τις επομενες μερες το υετικο επικεντρο του βροχοχαλασμου και το στηριζω αυτο στο οτι η τζιφος για της 22 επιμενει και τ αλλα μοντελα σιγα σιγα πηγαν προς τα κει ενω για τις 25 που δεν εδινε πολλα πηγε αυτος προς τα υπολοιπα και πλεον δειχνει το επικεντρο στην κεντρικη μακεδονια.Επιτελους να καταλαβουμε φθινοπωρο και εδω και να δουμε και μια αξιολογη βροχοπεριοδο γιατι παρα εγινε το κακο.Για μετα προς το παρον παω πασο μιας και αξιζει τον κοπο με τετοια τρελλα χιλιοστα να ασχοληθει κανεις σοβαρα για το επομενο 6ημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...