Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ερε και ηταν χειμωνας και περιμεναμε κανα χιονια εγκλωβισμου αυτο το χαμηλο θα μας ειχα κανει να παιρνουμε χαπια με την κατανομη υετου

και Γενάρης να ήταν από εκεί που έρχεται στα 1000 μέτρα υψόμετρο θα έκανε χιόνια Κώστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει μια τάση να δημιουργούν τα μοντέλα που φτάνουν σε αυτέ τις ώρες [τζίφος τζεμ ευρωπαίος] μια πολύ ψυχρή αέρια μάζα στην  βόρεια Ευρώπη και Γοριλανδία στις μακρινές ώρες. Αν όντως πάει να βγει κάτι τέτοιο είναι μεγάλη ευκαιρία για την πρώτη παπλαμούδα, καθώς το κρύο δεν προέρχεται από την Ρωσία, αλλά από τα βόρεια.  Φυσικά πολύ μακριά ακόμα  ακόμα και για τάση. Μάλλον τάση για τάση έχουμε χεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μοντελική πατάτα η σημερινή μέρα στη θεσσαλονίκη. αντί για 10 χιλιοστά έριξε με το ζόρι ούτε 2. για τις επόμενες μέρες τη δευτέρα δίνουν βροχές και οι 2 από 15-20 χιλιοστά. ο τζίφος δίνει και 20 χιλιοστά μεθαύριο. κλάμα. λογικά ούτε 5 χιλιοστά δεν θα έχει μέχρι την τρίτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήνω αυτό εδώ από τη ΝΟΑΑ για το πρώτο και 2ο δεκαήμερο του φετινού Νοέμβρη στην Ευρώπη.Βλέπουμε ότι οι θερμοκρασιακές αποκλίσεις της δυτικής Ευρώπης και της Ιβηρικής να φτάνουν ως και -2 με -3 βαθμούς κάτω απ τα κλιματικά τους.Αντίθετα στα ανατολικά και σε μας φτάνουν 3-5 βαθμούς πάνω απο τα κλιματικά μας.Λογικό χωρίς ίχνος χιονοκάλυψης στα ΒΑ μας, αντίθετα στα δυτικά μέχρι και στο Μαρόκο έχει χιονίσει!

FB_IMG_15742786557249823.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχει 6αρι ο παιος???😱

Xαχα ναι Τζορτζ εχει ο ατιμος.Παντα ειχε δλδ αλλα ειναι επι πληρωμη στους χαρτες του meteologix. (Extra)

image.png.5684b65b338284e10ef8b22a066a76d2.png

Eμεις μπορουμε να δουμε το 6αρι,αλλα και το 18αρι αν δε κανω λαθος για 72ωρες που τρεχουν αναμεσα στα 2 ραν που γνωριζουμε.Εχει καποιες κυριες ενδειξεις χωρις χαρτες φυσικα οπως και τα αλλα μοντελα.Το rapid (το πρωτο) ειναι αυτο που εχει 6αρι και 18αρι.Απλα τωρα εχει τρεξει και το 12αρι και εχει καλυψει το 6αρι.

image.png.942b58ba7e4a5c75dc587d77de35f4d8.png

Εκει μεσα μπορουμε να βρουμε και διαφορες αλλες παραμετρους απο τα ens του ecmwf που δε προσφερει το meteociel οπως temp στα 2μ,snow depth,ριπες,cape κ.α

image.png.fa3a2c5fa4a097c6439c0d0b2060e3d0.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

εσένα περίμενα Σπύρο με ανυπομονησία να απαντήσω στην αναμενόμενη ερώτηση, για αυτό και αποθήκευσα πριν κάποιες εικόνες .

 

Και τα ελληνικά μου είναι σαφή

Πρώτη προσπάθεια για μεσημβρινή κυκλοφορία στην δεύτερη καρτέλα. [προφανώς ξεκινάνε από πριν οι ώρες, αλλά έτσι και αλλιώς μικρή η σημασία αφού ξεκινάει περίπου από τις 200++ ώρες.

 

και ιδού. 6αρι

gens-21-1-384.png.22bc6ce0df4c201848a4f4d6788e6c31.png

 

12aαρι

gens-21-1-372.png.1e9a70591247486aec84a71d5bcda0f7.png

Μικρε?.Ασε την ειρωνια και τα μπολταρισμενα γραμματα εδώ μεσα.Επειδη σπουδάζεις το αντικειμενο δεν σε κανει και ανωτερο μας,οκ?Δευτερον  εγω σου βαζω τι αποτυπωνουν τα ασνσαμπλ για αυτό το διαστημα

Και εσυ μου βαζεις έναν μεσο ορο που ξεκιναει από τις 384 ωρες?

Για το διάγραμμα που εβαλα θα μου πεις κατι?

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιέργως ζεστός θα είναι ο Δεκέμβρης μέχρι τις 15-20 του. Μετά λίγο φαίνεται να παίρνει τα πάνω του. Μέχρι τότε το τίποτα! Μακάρι να ανατραπούν όλα έως τότε και να έχουμε να κάνουμε με έναν δυνατό παλιακό Δεκέμβρη! Με 17αρι μέγιστη Τ μπαίνει. Τι να πει κανείς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό Φλεβάρη με βροχές, χιόνια και τσουχτερό κρύο δίνει το Accu. Κάτι που περιμένω. Από το 2015 έχει να κάνει δυνατό Φλεβάρη. Ο Φλεβάρης κλιματικά είναι το ίδιο περίπου με το Δεκέμβρη (ένα κλικ ψυχρότερος ενδεχομένως αλλά περίπου το ίδιο). Το ίδιο συμβαίνει και για τα άλλα ζευγάρια:

 

Μάρτης - Νοέμβρης

Απρίλης - Οκτώβρης

Μάης - Σεπτέμβρης

Ιούνης - Αύγουστος

 

Οι αναγραφόμενοι 1οι είναι ένα κλικ ψυχρότεροι από τα διπλανά τους ταίρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεκέμβρη δυνατό είχαμε το 2016 και το 2018 στις αρχές-μέσα με ξερόκρυα ή χιονοεισβολές. Δεν περιμένω πολύ δυνατό Δεκέμβρη μέχρι και τις 20 φέτος. Περιμένω δυνατό 21 Δεκέμβρη - Χριστούγεννα μόνο (Χριστούγεννα με 10 Γενάρη Αλκυονίδες και χειμωνιάτικη ζέστη) και δυνατό διάστημα 11-25/01. 11-25 Γενάρη είναι το πιο δυνατό διάστημα στο έτος στατιστικά για εδώ Θεσσαλονίκη. Από βροχές ο Γενάρης στα μέσα του δίνει υποψηφιότητα, κάτι ψιλά ο Δεκέμβρης κι αυτός στα μέσα του κυρίως και ο Φλεβάρης δίνει καλά και πολλά νερά. Αναμενόμενο άλλωστε. Έχει χρόνια να κάνει βροχερό, χιονοβόλο και κρύο Φλεβάρη. Το αντίστοιχο διάστημα του καλοκαιριού είναι 11-25 Ιουλίου.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δυνατό Φλεβάρη με βροχές, χιόνια και τσουχτερό κρύο δίνει το Accu. Κάτι που περιμένω. Από το 2015 έχει να κάνει δυνατό Φλεβάρη. Ο Φλεβάρης κλιματικά είναι το ίδιο περίπου με το Δεκέμβρη (ένα κλικ ψυχρότερος ενδεχομένως αλλά περίπου το ίδιο). Το ίδιο συμβαίνει και για τα άλλα ζευγάρια:

 

Μάρτης - Νοέμβρης

Απρίλης - Οκτώβρης

Μάης - Σεπτέμβρης

Ιούνης - Αύγουστος

.

Οι αναγραφόμενοι 1οι είναι ένα κλικ ψυχρότεροι από τα διπλανά τους ταίρια.

Οπως αλλωστε εγινε Αρχες Νοεμβρη που περιμενες για ψυχρη αλλαγη βαση ACCU..... Γελάει και η Αφρουλα απο το δελτιο καιρου του STAR ρε φιλαρακο, Χωρις παρεξήγηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Δυνατό Φλεβάρη με βροχές, χιόνια και τσουχτερό κρύο δίνει το Accu. Κάτι που περιμένω. Από το 2015 έχει να κάνει δυνατό Φλεβάρη. Ο Φλεβάρης κλιματικά είναι το ίδιο περίπου με το Δεκέμβρη (ένα κλικ ψυχρότερος ενδεχομένως αλλά περίπου το ίδιο). Το ίδιο συμβαίνει και για τα άλλα ζευγάρια:

 

Μάρτης - Νοέμβρης

Απρίλης - Οκτώβρης

Μάης - Σεπτέμβρης

Ιούνης - Αύγουστος

 

Οι αναγραφόμενοι 1οι είναι ένα κλικ ψυχρότεροι από τα διπλανά τους ταίρια.

Αυτό που κοιτάς έχει ποσοστό επαλήθευσης μικρότερο από το να προσκρούσει ο μετεωρίτης το 2022 στη γη.αρχισεμε τα βασικά και τα κοντινά να κατανοήσεις απλές έννοιες και μετά κολυμπά στα πιο βαθιά.φιλικα παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μικρε?.Ασε την ειρωνια και τα μπολταρισμενα γραμματα εδώ μεσα.Επειδη σπουδάζεις το αντικειμενο δεν σε κανει και ανωτερο μας,οκ?Δευτερον  εγω σου βαζω τι αποτυπωνουν τα ασνσαμπλ για αυτό το διαστημα

Και εσυ μου βαζεις έναν μεσο ορο που ξεκιναει από τις 384 ωρες?

Για το διάγραμμα που εβαλα θα μου πεις κατι?

καμία δόση ειρωνίας, απορώ που την είδες. εκτός αν το γεγονός ότι βάζω ακριβείς λέξεις στα ελληνικά και απλά το αναφέρω είναι πρόβλημα. το διάγραμμα τη Ελλάδας δεν λέει τίποτα από μόνο του. το διάγραμμα προφανώς και δεν μπορεί να αποτυπώσει την εικόνα που λέω. 1η προσπάθεια  μεσημβρινής κυκλοφορίας είπα. Άρα ένα διάγραμμα δεν θα το έδειχνε αυτό. Αν έλεγα τάση για ψυχρή εισβολή όμως τότε θα το έδειχνε. Δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής.

κατά τα άλλα μπορώ να πω πως αν πω και εγώ κάτι κατευθείαν μπαίνει στο λεξιλόγιο σας το μικρός και ότι δεν ξέρω τίποτα και ότι και καλά επειδή σπουδάζω επιβάλλω την  γνώμη μου.  Αυτό είναι όμως ειρωνεία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Antipathitikos είπε:

Οπως αλλωστε εγινε Αρχες Νοεμβρη που περιμενες για ψυχρη αλλαγη βαση ACCU..... Γελάει και η Αφρουλα απο το δελτιο καιρου του STAR ρε φιλαρακο, Χωρις παρεξήγηση

Εγώ το εμπιστεύομαι. Πέφτει μέσα συχνά έστω και στο περίπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Έτσι όπως το πάει θα χιονίσει στα 1500 μέσα Δεκέμβρη και το κάνουμε θέμα..

Υπομονη...εχουμε 4 σχεδον μηνες χειμωνα μπροστα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...