Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο τα κύρια μοντέλα του Gem κ του τζίφου σαν να βγάζουν θερμή εισβολή μετά την υποτιθέμενη ψυχρή δεν ξέρω μπερδεμένος είμαι ακόμη τίποτα δνε μπορούμε να πούμε  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο ο τζίφος το έχει τόσο νότια, περιμένουμε παίο. ούκμο/τζεμ αικον είναι σε πιο βόρεια πορεία.

 

και όλα αυτά για αυτό πλέον. λεπτομέρεια, αλλά κάνει την διαφορά

gfs-0-72.png?0UW72-21.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

τελικά ο πιο χαλαρός εδώ μέσα εγώ είμαι. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΙΟΝΙΑ μεταξύ 5 και 15 δεκέμβρη

ορίστε. ένα τέτοιο θέλω (στη γενική ιδέα προφανώς,γιατί με αυτό δε χιονίζει εδώ) και μετά ας χειμωνιάσει ξανά το 2021. αν και παίζει πάλι να κατέβω αθήνα 6 και 7 δεκέμβρη,οπότε 2 μέρες μετά θα ήταν καλύτερα 😂

gfs-0-360.png?0

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, notios_polos said:

τρελλος χαρτης...ενα οποιδηποτε ριτζαρισμα..ψυχος εχει και στα 850 φυσικα δεν ειναι μονο τα τρελλα γεωδυναμικα στον 500αρι

Η συνέχεια αυτού, δε θα ήταν φάπα από το χαμηλό του Άτλα στον αζόρικο και ξάπλα πάνω μας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Κι εγώ ένα τέτοιο θέλω...αλλά κάθε μήνα 😎

γενάρη και φλεβάρη όταν θα έχει ελάχιστη κάτω από 5 θα πανηγυρίζεις. από ένστικτο και μόνο πιστεύω δεν θα είναι και πολλές αυτές οι μέρες. ίσως και καμία

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και μερες φαινοτανε..Τα εντονα φαινομενα απο θεσσαλια και κατω...Θα βρεξει και βορειοτερα κατεμε αλλα τα σοβαρα θεματα θα βγουν στα κεντρονοτια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι αύριο το βράδι κλειδώνουμε το χαμηλό πλέον αν και δε θα ταυστιστουν τα 2 μεγάλα...ο Άγγλος πάντως είναι πιο κοντά στο τζίφο ως προς τη θέση του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H θεση του χαμηλου φυσικα και δεν εχει κλειδωσει..Αλλα το που θα ριξει το πολυ νερο εχει κλειδωσει μερες πριν..Απλα με μια πιο βορεια τροχια του θα πιασει καλυτερα και την βορεια χωρα...Καλα φαινομενα για σημερα σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.! Πρώτον το χαμηλό το πρωί κάνει ένα βήμα βόρεια στα πρωινά ραν και το βραδυ 3 βήματα νότια....!!!

Δευτερον εντυπωσιακά τα ανσάμπλ υετικά για Αθήνα Εύβοια και Πελοπόννησο...πολύ δύσκολη κι επικύνδινη μιάζει η Δευτέρα  αν επαληθευτούν τα μοντέλα για την πρωτεύουσα και όσες περιοχές είναι στο κόκκινο υετικά...ανσάμπλ στην Ευβοια....πάνω κάτω τα ίδια και στην Αθήνα

Diagramme GEFS

 

Τρίτον για εμάς που θέλουμε να ξεκινήσουν τα κρύα και τα χιόνια σταδιακά.....η τάση για τις αρχές Δεκέμβρη είναι αρκετά ενθαρρυντική......από τα ανσάμπλ και το κύριο του τζίφου ...το κύριο του gem και τα ανσάμπλ του αλλά και η τάση από αρκετά άλλα μοντέλα...

ανσάμπλ δυτικοκεντρικής Μακεδονίας:

 Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βήματα προόδου για τα μακρινά και από τον ευρωπαίο που άρχισε και αυτός να βλέπει ριτζαρίσματα των αντικυκλώνων σε δυτική ευρώπη και ατλαντικό....δείτε τι ρόλο παίζει η ζωνικότητα στη στρατόσφαιρα και η ταχύτητα των δυτικών ανέμων (ένταση ζωνικότητας) στην στρατόσφαιρα.....τα χαμηλά εκεί που διάνυαν μια απόσταση τεράστια σε ένα 24ωρο πλέον η πρόβλεψη για τα μακρινά με τον δείκτη ζωνικότητας να πέφτει συνεχώς μέχρι τι αρχες Δεκέμβρη....πλεον φαίνεται χαρακτηριστικά η καθυστέρηση στην κίνησή τους στον Ατλαντικό αν δείτε π.χ τις 192 και τις 216....αφήνοντας έτσι χώρο στους αντικυκλώνες για να κάνουν ριτζάρισμα βορειότερα αλλάζοντας έτσι την εικόνα της κυκλοφορίας σταδιακά.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...