Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Βαση ενσεμπλες.Ξανα φουλ ανοδος της θερμοκρασίας μακροπρόθεσμα.Καιρικη καταντια  είναι αυτο. Και όχι κανονικοτητα παιδια.

Η φύση και ο καιρός συνήθως κρατάει ισορροπία. Θα γυρίσει ο τροχός λοιπόν... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Κόντρα στην προοπτική που λεει και  ο Βαγγέλης, Σωτο όλα παραπέμπουν σε  παλιές καλές εποχές..δεν ξέρω το γιατί, αλλά μ εχει κολλήσει πολύ αυτό.. Χρόνια πολλά σε όλους σας παίδες!! Χρόνια πολλά στην Ελλάδα μας!!

Μακάρι Μπάμπη πραγματικά το εύχομαι μετά από ένα τόσο άθλιο διάστημα και ένα διάστημ απου φαίνεται για το πρώτο δεκαήμερο που μάλλον πάμε για ζέστες για την εποχή..μακάρι να μας αποζημιώσει μετά τις 15 του μήνα...προσωπικά και μετά από ένα τέτοιο φθινόπωρο δεν πρόκειται να δεχτώ τίποτα λιγότερο από ένα παλιακό τέλος Νοέμβρη και ένα ακόμα ποιο εντυπωσιακό Δεκέμβρη δεν δίνω καθόλου συγχωροχάρτι ....έχει να κάνει δυνατό Δεκέμβρη από το 2001 περάσαν πολλά χρόνια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός δεν πρόκειται να μείνει έτσι μην ανησυχητε. ............Και θα είναι απότομη αλλαγή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Ακριβώς αυτό Σπύρο...δεν είναι ένας δεν είναι δύο είναι 5 συνεχόμενοι μήνες με πολύ πάνω από τα κλιματικά και με ελάχιστο υετό...καλά με τον υετό δεν τα πάμε καλά πάνω από έναν χρόνο τώρα.....αν είναι να κάνει 2-3 μέρες βροχούλες και κανονικές θερμοκρασίες και μετά να επανέλθουμε στα πολύ ζεστά για την εποχή χωρις βροχές μάλιστα για μεγάλο διάστημα τότε κάτι ποιο σοβαρό θα συμβαίνει από μια απλή κλιματική αλλαγή μάλλον.....

Παρατηρησε ποσο ευκολα κορδονιαζουν όταν εχουμε ταση για αντικυκλωνικες συνθήκες στην χωρα μας,28 Του μηνος σημερα,και τα σεναρια για 5 με 6 ημερες μετα. αρχιζουν να βγαζουν πεντακάθαρα πια, αυτή την ταση.Ο νοεμβριος  δυστυχως εξακολουθεί να είναι κακος μηνας τα τελευταια χρονια(ειδικα στο πρωτο του μισο).Αν και νωρις ακομα,ευχομαι να δουμε τουλάχιστον μια σοβαρη και ουσιαστικη αλλαγη του καιρου,μετα το πρωτο δεκαημερο του.Αν δεν ερθει και τοτε,θα αρχισουμε να μας ζωνουν τα φιδια για τον ερχομενο χειμωνα.Το ειχα ξαναγραψει ο μεγαλύτερος εφιάλτης μας, είναι ένα νέο 2007.Και η συγκεκριμενη κυκλοφορια εχει αρχισει να γινεται ενας μεγαλος καιρικος γριφος.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, mademjim είπε:

Η φύση και ο καιρός συνήθως κρατάει ισορροπία. Θα γυρίσει ο τροχός λοιπόν... 

Μακαρι.Αυτο το πιστευω και εγω ακομα.Απλα φοβάμαι τα κολληματα της συγκεκριμενης κυκλοφοριας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συγκρατημενη αισιοδοξια για το τελος του μηνα μιας και εχουν δει πολλα τα ματια μας.......η ατμοσφαιρικη κυκλοφορια φετος σε ολα τα βαλκανια φαινεται προβληματικη.....στοχος μας εκει που εχουμε φτασει ειναι το να βρεξει και οχι το ποσο.....εχουμε χρονο μπροστα μας οχι ομως απεριοριστο ωστε να ρεφαρουμε τον χαμενο υετο των προηγουμενων μηνων.....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

συγκρατημενη αισιοδοξια για το τελος του μηνα μιας και εχουν δει πολλα τα ματια μας.......η ατμοσφαιρικη κυκλοφορια φετος σε ολα τα βαλκανια φαινεται προβληματικη.....στοχος μας εκει που εχουμε φτασει ειναι το να βρεξει και οχι το ποσο.....εχουμε χρονο μπροστα μας οχι ομως απεριοριστο ωστε να ρεφαρουμε τον χαμενο υετο των προηγουμενων μηνων.....!!

Ετσι κι αλλιως μια χαρα Θωμακο μου ειμαστε υετικα..Και αυτο οφειλεται στο πολυ δυνατο ξεκινημα..Μεχρι τον Απριλη ειχαμε 330mm..Απο κει και περα αρχισαν τα δραματα..Μολις 20-25mm εχουν πεσει..Εξαιρουνται μονο καποιες ελαχιστες περιοχες του νομου μας που ειδαν αξιολογα νερα μεσουσης του καλοκαιριου λογω τοπικοτητας απο ασταθεια..Εαν ομως θελουμε να ξεχαρμανιασουμε δεν αρκουν διαταραχες σαν αυτη που ερχεται..Θελουμε κατι πολυ πιο ουσιαστικο...Αν και αυτη η διαταραχη μου φαινεται να μην αγγιζει καν την Αττικη..Αλλα δεν θα χαρω κιολας για 10mm εαν πεσουν..Εξι μηνες εχει να βρεξει σοβαρα..Θελω χαμηλο με βροχη 2-3 μερες σερι και storm total απο 70mm και πανω..Καταιγιδαρες και ραγδαιοτητες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με καθε πιθανο και απιθανο τροπο ολοι οι αυλωνες καταληγουν δυτικη ευρωπη...Αυτο που φοβομουν απο τον σεπτεμβρη περι κολληματος της κυκλοφοριας επιβεβαιωνεται...Ειμαι πεπεισμενος ομως οτι θα ξεσπασει με τροπο αποτομο και βιαιο...Δυστυχως ομως θα πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον δεκα μερες ακομα..Πριν τις 7-8 του μηνα δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα με τετοιες διαταξεις να μας προσεγγισει σοβαρη διαταραχη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαστε και λιγο γκαντεμηδες οι Αττικαριοι ρε γμτ. (οσο μπορει να το πει αυτο καποιος για τον καιρο που εχει να κανει με τη φυσικη) To gfs λοιπον πιθανολογει οτι καπου κοντα στον Αργολιδα θα βγει πυρηνας στις 78-81h.Ελα ομως που εμεις θα εχουμε ενα ΒΒΑ ρευμα στα 850 και ο πολυς υετος θα μεινει μεσα στον Σαρωνικο (πιθανων και στις περιοχες που βρεχονται απο αυτον) και νοτιως αυτου...Στη συνεχεια ο πυρηνας με το δυτικο ρευμα θα ταξιδεψει προς Κυκλαδες. 

image.png.a85ddc35402b3fe0c744f29481752140.png              image.png.322dab848868a1276c8a617bc0aa8840.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες,κ Χρονια Πολλα,,ρε παιδια εγω θα το πω,κ ας ειμαι κ λαθος...τα τελευταια  χρονια εχουνε παει οι εποχες 1 μηνα πισω??...δηλαδη Οκτωβριος που μοιαζει με Σεπτεμβρη ,κ Απριλιος με Μαρτη κ κρυο?...η κανω λαθος?...βεβαια αυτο δεν εμποδισε τον καιρο να κανει γερους χιονιαδες τελευταια, 2017 κ 2019...

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Καλησπερα παιδες,κ Χρονια Πολλα,,ρε παιδια εγω θα το πω,κ ας ειμαι κ λαθος...τα τελευταια  χρονια εχουνε παει οι εποχες 1 μηνα πισω??...δηλαδη Οκτωβριος που μοιαζει με Σεπτεμβρη ,κ Απριλιος με Μαρτη κ κρυο?...η κανω λαθος?...βεβαια αυτο δεν εμποδισε τον καιρο να κανει γερους χιονιαδες τελευταια, 2017 κ 2019...

Δεν έχεις και άδικο.τα τελευταία χρόνια δεν έχουνε άνοιξη και δεν έχουμε και φθινόπωρο.εχουμε όμως καλοκαίρι και χειμώνα.μπορρι να είναι και τυχαίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ειμαστε και λιγο γκαντεμηδες οι Αττικαριοι ρε γμτ. (οσο μπορει να το πει αυτο καποιος για τον καιρο που εχει να κανει με τη φυσικη) To gfs λοιπον πιθανολογει οτι καπου κοντα στον Αργολιδα θα βγει πυρηνας στις 78-81h.Ελα ομως που εμεις θα εχουμε ενα ΒΒΑ ρευμα στα 850 και ο πολυς υετος θα μεινει μεσα στον Σαρωνικο (πιθανων και στις περιοχες που βρεχονται απο αυτον) και νοτιως αυτου...Στη συνεχεια ο πυρηνας με το δυτικο ρευμα θα ταξιδεψει προς Κυκλαδες. 

image.png.a85ddc35402b3fe0c744f29481752140.png              image.png.322dab848868a1276c8a617bc0aa8840.png

 

Ετσι ακριβως γειτονακι μου..Μην εκπλαγεις εαν δουμε παλι περιοχες της Αργολιδας και της Κορινθιας να γραφουν storm total 30-40mm και μεις στην απεξω με 2-3mm..Οπως ακριβως εγινε και στο πρωτο δεκαημερο του Οκτωβρη..Σιγουρα θα βγουν καταιγιδες σχεδον σε ολη την πελοποννησο αλλα κατεμε μονο η λαυρεωτικη μπορει να δει σοβαρο νερο..Εμεις αντε καμια ποτιστικη μεχρι μετριας εντασης και πολυ λεω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Καλησπερα παιδες,κ Χρονια Πολλα,,ρε παιδια εγω θα το πω,κ ας ειμαι κ λαθος...τα τελευταια  χρονια εχουνε παει οι εποχες 1 μηνα πισω??...δηλαδη Οκτωβριος που μοιαζει με Σεπτεμβρη ,κ Απριλιος με Μαρτη κ κρυο?...η κανω λαθος?...βεβαια αυτο δεν εμποδισε τον καιρο να κανει γερους χιονιαδες τελευταια, 2017 κ 2019...

Οι παλαιοτεροι  παππούδες λεγανε αυτό όταν τους ρωτούσες.Ο καιρος παει με το παλιο αγορι μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Treebeard είπε:

Τελικα ο οκτωβρης αυτος  θα βγει πρωταθλητης ή υπαρξαν και πιο ζεστοι ακομα στο παρελθον;

Οκτώβριος 2012...!!!! Πολύ ζέστη! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-252.png?12

 

Εδώ κοιτατε κολημα που εχει φαει η κυκλοφορια.Ολα ιβηρικη καταληγουν

Μιλαμε για καιρικη σαπιλα στους χαρτες πιεσεων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεδομένη η θερμή εισβολή πλέον και το μόνο που διακυβεύεται    είναι το πότε θα έρθουν οι δυτικές βροχές και καταιγίδες/ Με πρωινό ευρωπαίο [που πολύ φοβάμαι θα αλλάξει προς το χειρότερο] έχουμε ένα σύντομο θερμό κύμα και εδώ πνίξιμο., Με τζίφο αν και βελτιώθηκε σαφώς σε σχέση με την λογική του 6αριού, καθυστερεί πολύ και εξασθενεί η φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τραγικά μεγάλες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο κάθε μοντέλο όπως και του παίου, λόγω δυσκολίας του Αταντικού. Και πάλι θα δούμε ένα καινούργιο σενάριο που δεν θα βγει.  Υετός ευρωπαίου σε λίγο, ο οποίος υποχώρησε προς τζίφο, αφού ο τζίφος είχε ήδη κάνει τόσο θεαματικές αλλαγές

mcenergy_europa_rrr_500_060_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_072_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_084_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_096_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_108_201910281200_balkan.png

 

 

δεν βάζω πιο μετά δεν έχει νόημα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...