Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές φθινοπωρινής κακοκαιρίας 30/10 - 1/11 - 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

3,6 χιλιοστά στη θεσσαλονίκη (όλα πριν ξημερώσει) με την κατάσταση να έχει εκτιμηθεί πολύ καλύτερα από τον τζίφο για εδώ πέρα. αυτή την ώρα απλή συννεφιά και περιμένουμε. θερμοκρασία 16,8 κανά 2 βαθμούς πάνω από τις προηγούμενες μέρες τέτοια ώρα,το μεσημέρι θα φανεί πόσο και αν θα πέσει τελικά

στο χθεσινό 00αρι του τζίφου μέχρι αυτή την ώρα

Modele GFS - Carte prévisions

 

ενώ ο παίος κλασσικά έβλεπε πλημμύρες τέτοια ώρα

76730693_534100567387819_1863038061454032896_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_oc=AQmi6WsPkm0Rdg4LhyJlPIufvDbLMErdtJvOKE_8ql7VC5mV1-pidOplaW4azymxXNY&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=ef35e6ee58f1415a1fc219ff1ecbc622&oe=5E4FDF76

Τάσο καλημέρα.Αν οι ώρες είναι σε utc το 06.00 είναι 8 το πρωί δική μας.Οποτε τα 2.8 είναι πολύ κοντά σε αυτά που έπεσαν.Τωρα από 08.00-14.00 θα δούμε εάν πέσουν 24 χιλιοστά που δίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι στιγμης ο τζιφος εχει πιασει καλυτερα τον υετο στο nowcast..Ευελπιστουμε το ιδιο να γινει σε λιγες ωρες και για την Αττικη καθως δινει τα τριπλασια απο τον παιο...Βασικα ο παιος μονος του ειναι...Ολα τα μοντελα δινουν αρκετο εως πολυ νερο στο νομο παντα σε σχεση με το ευρωπαικο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Έχει σταματήσει η βροχή από το ξημέρωμα όπου άφησε 3,9mm στον εύοσμο θεσσαλονίκης. 16,4 βαθμοί συνοδεία ενισχυμένου ανατολικού ανέμου.Έχω την εντύπωση ότι η σύγκλιση που φαινόταν βρίσκεται αρκετά νότια στο θερμαικό οπότε θα έχουμε εδώ light βροχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι τόσο Μεγάλο το χρονικό διάστημα που έχει να βρέξει αξιόλογα στην πόλη μας

«6 μήνες» Που δεν μπορώ να πιστέψω ότι έρχεται βροχή Και μάλιστα σύμφωνα με τα μοντέλα αξιόλογη! Τα νερά που αναμένονται όπου και αν πέσουν και φαίνεται να πέφτουν σε μεγάλο μέρος του νησιού μας μόνο ευεργετικά είναι! Τόσο για τη φύση, τα δάση μας, όσο και για την γεωργια!!

Και ειδικά για την γεωργία, θα βοηθήσει πάρα πολύ τους ελαιοπαραγωγούς που ενώ είχαμε μια εκπληκτική χρονιά με πρωτοφανές φόρτωμα των ελαιοδένδρων, η ανομβρία των τελευταίων μηνών έχει οδηγήσει στο να είναι πολύ μικρός ο καρπός πάνω στα δέντρα και χωρίς λάδι! 

Είναι από τις ελάχιστες φορές που τέλειο Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη τα πάντα γύρω μου παραμένουν ξερά χωρίς ίχνος χλόης...

Σε αναμονή λοιπόν των φαινομένων που ελπίζω και θέλω να πιστεύω ότι επιτέλους θα επισκεφτούν και την πόλη της Χαλκίδας!!

042E93BC-D681-46C8-B051-86CDB844A5A8.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22,2 mm Πλατύστομα και συνεχίζει...

Στην κορυφή των σταθμών στην επικράτεια σε υετό ημέρας απ'οτι βλέπω στο stravon.gr, ενώ ακολουθεί ο σταθμός του Ρωμανου στην Πάτρα με 20,4 mm.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Είναι τόσο Μεγάλο το χρονικό διάστημα που έχει να βρέξει αξιόλογα στην πόλη μας

«6 μήνες» Που δεν μπορώ να πιστέψω ότι έρχεται βροχή Και μάλιστα σύμφωνα με τα μοντέλα αξιόλογη! Τα νερά που αναμένονται όπου και αν πέσουν και φαίνεται να πέφτουν σε μεγάλο μέρος του νησιού μας μόνο ευεργετικά είναι! Τόσο για τη φύση, τα δάση μας, όσο και για την γεωργια!!

Και ειδικά για την γεωργία, θα βοηθήσει πάρα πολύ τους ελαιοπαραγωγούς που ενώ είχαμε μια εκπληκτική χρονιά με πρωτοφανές φόρτωμα των ελαιοδένδρων, η ανομβρία των τελευταίων μηνών έχει οδηγήσει στο να είναι πολύ μικρός ο καρπός πάνω στα δέντρα και χωρίς λάδι! 

Είναι από τις ελάχιστες φορές που τέλειο Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη τα πάντα γύρω μου παραμένουν ξερά χωρίς ίχνος χλόης...

Σε αναμονή λοιπόν των φαινομένων που ελπίζω και θέλω να πιστεύω ότι επιτέλους θα επισκεφτούν και την πόλη της Χαλκίδας!!

Μακάρι φίλε άγγελε να βρέξει αρκετά και παντού και να ξεδιψάσει η γή. Φαντάσου τί να πούμε και εμείς στη θεσσαλονίκη όταν έχουμε 306 mm στον εύοσμο ,300 περίπου οι άλλοι σταθμοί μας και σε εσάς έχετε 325 στη χαλκίδα και 420mm λίγο βόρεια στην ιστιαία.😯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Τάσο καλημέρα.Αν οι ώρες είναι σε utc το 06.00 είναι 8 το πρωί δική μας.Οποτε τα 2.8 είναι πολύ κοντά σε αυτά που έπεσαν.Τωρα από 08.00-14.00 θα δούμε εάν πέσουν 24 χιλιοστά που δίνει.

τα περισσότερα από αυτά τα 25 χιλιοστά τα είχε στο πρώτο μισό αυτού του 6ωρου,οπότε ήδη θα έπρεπε να βρέχει,ενώ δεν έχει καν ούτε ποτιστική αυτή τη στιγμή. και ο τζίφος έξω θα πέσει γιατί δε βλέπω να φτάνουμε καν διψήφια χιλιοστά αρκετά νότια μου φαίνονται τα όποια φαινόμενα,λογικά θα βρέξει το απόγευμα-βράδυ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις,ίσως να μην κάνει ούτε αυτά. τις πλημμύρες πάντως του παίου ο τζίφος δεν τις έδινε,τη σύγκλιση μέσα στο θερμαϊκό στην κατερίνη περίπου την είχε ο τζίφος,ο παίος πάνω μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!! Συννεφιά εδώ. Περιμένουμε κάτι άμεσα ή αργότερα; Πάντως χτες το πρωί περισσότερη ψύχρα είχε, μάλλον λόγω της ξαστεριάς να φανταστώ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, mademjim είπε:

Μακάρι φίλε άγγελε να βρέξει αρκετά και παντού και να ξεδιψάσει η γή. Φαντάσου τί να πούμε και εμείς στη θεσσαλονίκη όταν έχουμε 306 mm στον εύοσμο ,300 περίπου οι άλλοι σταθμοί μας και σε εσάς έχετε 325 στη χαλκίδα και 420mm λίγο βόρεια στην ιστιαία.😯

Φίλε μέχρι τον Απρίλιο είχαν πέσει αυτά τα νερά... από κει και πέρα και μέχρι σήμερα ζήτημα να έχουν πέσει 20 χιλιοστά σε 6 μήνες! 
Η χρονιά άρχισε τρομερά καλά, η συνέχεια... ταφόπλακα! 
Οσο για την Ιστιαια, με μέσο όρο στο 1000mm μπορείς να φανταστείς ποσό κακή είναι η χρόνιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αναπτυξεις παρακαλω στον Ασπροπυργο..Κλεινει ο καιρος σιγα σιγα..Ειμαι αρκετα αισιοδοξος...Σε καμια δυο ωρες πιστευω ξεκιναμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

τα περισσότερα από αυτά τα 25 χιλιοστά τα είχε στο πρώτο μισό αυτού του 6ωρου,οπότε ήδη θα έπρεπε να βρέχει,ενώ δεν έχει καν ούτε ποτιστική αυτή τη στιγμή. και ο τζίφος έξω θα πέσει γιατί δε βλέπω να φτάνουμε καν διψήφια χιλιοστά αρκετά νότια μου φαίνονται τα όποια φαινόμενα,λογικά θα βρέξει το απόγευμα-βράδυ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις,ίσως να μην κάνει ούτε αυτά. τις πλημμύρες πάντως του παίου ο τζίφος δεν τις έδινε,τη σύγκλιση μέσα στο θερμαϊκό στην κατερίνη περίπου την είχε ο τζίφος,ο παίος πάνω μας

Ε οκ για το 2ο 6ωρο εσύ ξέρεις.Δε το έχω δει καθόλου.

Ισχυρή βροχή ξεκίνησε μόλις στον Ταύρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9mm στην πορταρια χαλκιδικης με το αναλογικο και 6.6mm το βροχομετρο, μαλλον ψιλοσκουριασε απο την αναβροχια 😁 ψεκαδα αυτη την ωρα και μουντος καιρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Ξαναπιασε ψιχαλισματακι.

 

Δούλευε ρε και λίγο, άσε τις  βροχές, χιόνια θέλουμε....νωρίς; ας ειναι, τώρα θέλω....χιχι....

Συννεφιασμένος, ομιχλώδης και έτοιμος για βροχή ο καιρός εδώ σε Μαρούσι και Μελίσσια....

Πάμεεεεεεεε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...