Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές φθινοπωρινής κακοκαιρίας 30/10 - 1/11 - 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31.9mm μεχρι στιγμης στο αναλογικο ενω ψεκαδιζει.Δυστυχως ειμουν μεσα στη Ηelexpo στον πρωτο γυρο το μεσημερι και εχασα τις ωραιες εικονες του ουρανου.Αποζημιωθηκα ομως,καθως με υποδεχθηκε η πολη με καταιγιδα που αφησε 15mm περιπου σε ενα μισαωρο.Πανω απο 25mm σε Ελευσινα,Χαιδαρι 30+ ο Πειραιας κατα τοπους. Ο σταθμος που εχω φατσα μου στα Σεληνια της Σαλαμινας κατεγρεψε 31.7mm εκ των οποιων τα 31.5 εως τις 14.30!

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISELIN1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκει φιλε μου τεο εφαγαν πολυ και καλα τα δυτικα...ως το μεσημερι...εβλεπα να 30αριζουν οι σταθμοι ο Σακης περοεγραφε Ασπροπυργο χαμο και κεντρο κοντευε να βγαλει ηλιο και ειχαμε μεινει με 2 μμ....αντιιετα εδω το απογευματινο κυμα μας.εκτοξευσε στα 30-35 μμ ολη την πλαγια του Υμηττου απο Αγια μεχρι και Ηλιουπολη οπως βλεπω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φόρτωσαν ξανά ο Αργολικός και ο Σαρωνικός, βάσει δορυφορικής.....46,6mm Μελίσσια....διευρύνετε το έπος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Εκει φιλε μου τεο εφαγαν πολυ και καλα τα δυτικα...ως το μεσημερι...εβλεπα να 30αριζουν οι σταθμοι ο Σακης περοεγραφε Ασπροπυργο χαμο και κεντρο κοντευε να βγαλει ηλιο και ειχαμε μεινει με 2 μμ....αντιιετα εδω το απογευματινο κυμα μας.εκτοξευσε στα 30-35 μμ ολη την πλαγια του Υμηττου απο Αγια μεχρι και Ηλιουπολη οπως βλεπω

Βυρωνας,Ζωγραφου,Παπαγου,Αγία,απο 8 ως 17 βρε Γιωργη..δεν υπαρχει σταθμος στον υμηττο να δειχνει παραπανω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρή βροχή βλέπω τώρα στη Μυτιλήνη, από ζωντανή μετάδοση αγώνα κυπέλλου Αιολικός-Λαμία!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε νομιζω οτι τελειωσαμε...Σιγουρα ο απολογισμος καταγραφεται μεχρι στιγμης ως απολυτα θετικος..Αν και η περιοχη μου δεν δεχτηκε μεγαλα υψη νερου..Το γκαζι για παραδειγμα κατεγραψε 12.8mm με μεγιστη ραγδαιοτητα 45.6mm/h.Στον ασπροπυργο το βροχομετρο μου σταματησε στα 27.8mm και 2 φορες εφτασε 90mm/h μεγιστη ραγδαιοτητα..Για την Αττικη μια χαρα παει..Αλλα για μεγαλο μερος της χωρας απεδειχθει φιασκο..Οσο για τον ευρωπαιο...Γνωρισε ταπεινωτικη ηττα απο τον τζιφο..Μεγαλοι κερδισμενοι οι δυτικοι..Και κατα δευτερον καποιες περιοχες στα β.π.Να δουμε πως θα κλεισει αυτη η κακοκαιρια..Λογικα θα δωσει κι αλλο νερο μεχρι αργα τη νυχτα και ισως μεχρι και αυριο νωρις το πρωι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Φόρτωσαν ξανά ο Αργολικός και ο Σαρωνικός, βάσει δορυφορικής.....46,6mm Μελίσσια....διευρύνετε το έπος!!!

Τρελαθηκες σημερα και αρχισες και συ ως μετρ της ορθογραφιας τα λαθη??Διευρυνεται το επος...😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σφοδρή ηλιοφάνεια είχαμε στα Γιάννενα από το μεσημέρι και μετά. Αλλά είπαμε. το καλό είναι την δευτέρα.

 

Μόλις 2-8 χιλιοστά σε διάφορες περιοχές ο απολογισμός..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μας ευννοει και για την συνεχεια η συγκλιση γλυτωνουμε την υετικη τρυπα......καλες αναφορες και για την συνεχεια!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μείναμε κι εμείς εδώ με τις ψιχάλες. Ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου. Συνεχίζεται η ανομβρία και βλέπω τις όποιες ελπίδες να εναποτίθενται στο προσεχές διάστημα για τις 4-5 του μηνός στο σύντομο πέρασμα βροχής,σύμφωνα με τα σημερινά και σχετικώς επισφαλή δεδομένα.

Η θερμοκρασία σε πτώση, στους 14 τώρα, με την αίσθηση στους 11, σύμφωνα με τον davis μου! Οι βορειοανατολικοί άνεμοι έχουν ενισχυθεί και σε συνδυασμό με την πτώση της θερμοκρασίας και τη βαριά συννεφιά δίνουν, τουλάχιστον, ένα φθινοπωρινό τόνο που τόσο έλλειψε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

108.6 χιλιοστα στο Καβο Ντορο με την υποψια χαλαζιου καθως υπηρξε ραγδαιοτητα 768 mm/hr 

http://penteli.meteo.gr/stations/kavodoro/

Ακυρο.....καμία σχέση.....

ΥΓ Σάκη μου, όποιος βιάζεται σκοντάφτει ενίοτε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τυχεροι όλοι σας από Αττική εμείς εδώ τίποτα η θερμοκρασία τώρα 13 τουλάχιστο  από αυτό καλά είμαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ακυρο.....καμία σχέση.....

ΥΓ Σάκη μου, όποιος βιάζεται σκοντάφτει ενίοτε!!!

Δεν ξερω...Η ραγδαιοτητα δειχνει χαλαζι.Περαν αυτης,υπηρχε ακομα 1 ραγδαιοτητα πανω απο 100mm/hr πριν,και μια πανω απο 200mm/hr μετα.Εαν δεν επεσαν τα πολλα χιλιοστα,που λενε μεσα τα γραφηματα του σταθμου απο τις 5 εως τις 6.30 που περασε ο πυρηνας,θα το διορθωσει το ΕΑΑ. Εως τοτε υπομονη γιατι εκει δεν ειμασταν.

 

image.png.16590bc1fa200e7385378f031907e13a.png     image.png.d7f908556dda7344a2ecf2eca14a84af.png  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κακοκαιρία από το διάστημα

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019, 19:00

 

Το βίντεο που ακολουθεί δημιουργήθηκε με χρήση επεξεργασμένων εικόνων του Ευρωπαϊκού μετεωρολογικού δορυφόρου Meteosat-11 και των κεραυνών που καταγράφηκαν από το σύστημα καταγραφής κεραυνών «ΖΕΥΣ» του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Μπορείτε να δείτε την έναρξη των φαινομένων στα δυτικά το πρωί της Τετάρτης 30/10, την πρόσκαιρη ύφεσή τους κατά τη διάρκεια της νύχτας, την εκ νέου ενίσχυσή τους από τις πρωινές ώρες της Πέμπτης 31/10 καθώς και την καταιγίδα που έπληξε της Αττική το μεσημέρι της ίδιας ημέρας.

 

 

 

Ισχυρές βροχές, καταιγίδες και 7.500 κεραυνοί

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Σ. Ντάφης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019, 16:15

 

Ισχυρές βροχές και καταιγίδες σημειώνονται την Πέμπτη 31/10 στο Ιόνιο και τα ηπειρωτικά της χώρας, με το σύστημα καταγραφής κεραυνών «ΖΕΥΣ» να καταγράφει περίπου 7.500 κεραυνούς έως το απόγευμα. Ισχυρές βροχές και καταιγίδες έπληξαν το μεσημέρι και την Αττική. Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, τα μεγαλύτερα ύψη βροχής έως το απόγευμα σημειώθηκαν στη Ιερά Μονή Βατοπεδίου (53 χιλιοστά), στο Καστρίτσι Αχαΐας (36 χιλιοστά), στο Ρωμανό Πάτρας (33 χιλιοστά) και στην Παλλήνη Αττικής (32 χιλιοστά). Στον χάρτη που ακολουθεί παρουσιάζεται η κατανομή του ολικού υετού, οι κεραυνοί που καταγράφηκαν από την αρχή της ημέρας (κόκκινες κουκίδες) καθώς και τα μεγαλύτερα ύψη βροχής.

201910311600_zeus_rain.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...