Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ Νοεμβριάτικης φθινοπωρο-"κακοκαιρίας", μέρος 1ο - 3-5/11....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

YETOΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ....

Προυσός 79mm...

Ποταμιά-Βουτύρω 60,4mm...

Χόχλια 44mm...

Πετράλωνα 38mm.

Καρπενήσι πόλη 29,2mm...

Μυρίκι 27,2mm.

 

Ευλογημένος τόπος. Έχω πάει πολλές φορές. Και στα χιόνια σούπερ.Αν και παλιότερα οι χειμώνες ,όπως μου έχουν πεί ,ήταν πολύ πιο ΔΥΝΑΤΟΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52,2mm ο τελικός απολογισμός στο Αγρίνιο (σταθμός ΕΑΑ), μιας κι έκανε ένα όμορφο βροχο-επίλογο πριν λίγο....αργότερα θα μάθω την ένδειξη από το αναλογικό στο κέντρο της πόλης....εξαιρετική μέρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρος πια εχει ανοιξει στην Αττικη με αρκετη ψυχρα και υγρασια μαζι....η σατ μαλλον σφυριζει ληξη για τον νομο....δυσκολα να βγει κατι απο εδω και περα...παμε για ενα τριημερο με βελτιωμενο καιρο και με Τ γυρω στους 23-24 βαθμους.....η Παρασκευη ομως δεν ειναι μακρια......τρωγοντας λενε ανοιγει η ορεξη και δεν εχουν αδικο....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, mademjim said:

Ευλογημένος τόπος. Έχω πάει πολλές φορές. Και στα χιόνια σούπερ.Αν και παλιότερα οι χειμώνες ,όπως μου έχουν πεί ,ήταν πολύ πιο ΔΥΝΑΤΟΙ

οι περιοχες αυτες παιζουν σε αλλο επιπεδο εκτος συναγωνισμου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

52,2mm ο τελικός απολογισμός στο Αγρίνιο (σταθμός ΕΑΑ), μιας κι έκανε ένα όμορφο βροχο-επίλογο πριν λίγο....αργότερα θα μάθω την ένδειξη από το αναλογικό στο κέντρο της πόλης....εξαιρετική μέρα!!!

54,0mm το αναλογικό στο κέντρο της πόλης....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, mademjim είπε:

Ευλογημένος τόπος. Έχω πάει πολλές φορές. Και στα χιόνια σούπερ.Αν και παλιότερα οι χειμώνες ,όπως μου έχουν πεί ,ήταν πολύ πιο ΔΥΝΑΤΟΙ

Επιλεκτική μνήμη των παλιών.....αφού παλιότερα ό,τι έπεφτε σε χιόνι δεν καθαρίζονταν ποτέ και αποκλείονταν εκατοντάδες χωριά....τώρα κάθε οικισμός έχει κι ένα εκχιονιστικό, που λέει ο λόγος....

Τα τελευταία 7-8 χρόνια, έχουν λάβει χώρα 2 από τους μεγαλύτερους και βαρύτερους χειμώνες των τελευταίων 40-50 χρόνων....φυσικά απίστευτα ευλογημένος τόπος....θέλω σε μερικά χρόνια να πάω να μείνω εκεί όση ζωή που έχει φυλάξει ο ύψιστος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια πολυ ομορφη μερα καθαρα φθινοπωρινη εφτασε στο τελος της..Η υγρασια προσεγγιζει το 90%!Αυτο ομως που μου προκαλει αρνητικη εντυπωση ειναι οτι ολες οι κακοκαιριες ειναι ουσιαστικα της μιας ημερας..

Πολυ θα ηθελα να ζησω εκ νεου ενα χαμηλο απο την συρτη με διαρκεια 2-3 ημερων..Με πολλες και συνεχεις βροχες με παραλληλο θαψιμο των ορεινων τμηματων..Ολο και σπανιζουν τετοιου ειδους χαμηλα..Δυστυχως..Αντε καλο βραδυ και την παρασκευη στις επαλξεις..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μια πολυ ομορφη μερα καθαρα φθινοπωρινη εφτασε στο τελος της..Η υγρασια προσεγγιζει το 90%!Αυτο ομως που μου προκαλει αρνητικη εντυπωση ειναι οτι ολες οι κακοκαιριες ειναι ουσιαστικα της μιας ημερας..

Πολυ θα ηθελα να ζησω εκ νεου ενα χαμηλο απο την συρτη με διαρκεια 2-3 ημερων..Με πολλες και συνεχεις βροχες με παραλληλο θαψιμο των ορεινων τμηματων..Ολο και σπανιζουν τετοιου ειδους χαμηλα..Δυστυχως..Αντε καλο βραδυ και την παρασκευη στις επαλξεις..

Τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα της Σύρτης πάντως Σάκη....και από δω και πέρα θα έχουμε μέρες με βροχή....και μην κοιτάζεις μόνο μια περιοχή....έχει ή θα έχει πολυήμερες κακοκαιρίες και σε άλλα μέρη της χώρας....εμείς ήδη έχουμε πιάσει και έχουμε ξεπεράσει τον ετήσιο μέσο όρο...για μια ακόμη φορά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ κ λίγη ώρα καταιγίδα με ηλεκτρικά σε εξέλιξη εδώ στην πόλη της Ρόδου. Φτάσαμε κ εδώ τα 25 χιλιοστά ημερήσιο σιγά σιγά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς πολύ χαμηλότερη του αναμενόμενου η '"κακοκαιρία" για εδώ ...μόλις 1,4  χιλιοστά στο Μακροχώρι στην Ημαθία και αυτό από μια μπόρα το μεσημέρι...δεν ξαναπέρασε τίποτα παρά μόνο νεφώσεις....τουλάχιστον δεν ξεπεράσαμε τους 20 σήμερα κάτι που όμως θα γίνει άνετε από αύριο...στους 12,8 τώρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Εμείς ήδη έχουμε πιάσει και έχουμε ξεπεράσει τον ετήσιο μέσο όρο...για μια ακόμη φορά....

Περιοχές που έχουν ετήσιο μέσο όρο τα 400-500mm συνήθως τα καταφέρνουν κάθε χρόνο γιατί είναι σχετικά χαμηλός. Το θέμα είναι να επιτυγχάνεται με πολλές κακοκαιρίες και όχι με 2-3 ακραίες. Αν πχ το 2020 το Γκάζι δεχόταν 50mm από Γενάρη έως Οκτώβρη και το 2μηνο Νοέμβρη-Δεκέμβρη 400mm, θα λέγαμε και πάλι οτι φτάσαμε το ετήσιο αλλά με τις ξηρασίες που θα χαμε φάει, δεν θα μας γέμιζε και τόσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά αν και κακοκαιρία πλέον δεν έχουμε ας κάνω την αναφορά εδώ ... 8,1 βαθμοί η ελάχιστη εδώ ..στους 13 ήδη τώρα με  ηλιοφάνεια φυσικά  καιρό είχαμε να δούμε ήλιο μη χάσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...