Jump to content
korfalonas

Βροχομετρικός χάρτης Ελλάδας - Βροχερές περιοχές>1000mm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια προσπαθεια καταγραφης του μεσου ετησιου υψους βροχης στη χωρα..Συμπεριλαμβανονται μονο οι περιοχες που υπερβαινουν τα 1000mm.Οι καμπυλες ξεκινανε απο τα 1000mm και ανεβαινουν ανα 200.Γνωσεις υπολογιστη δεν εχω να βαλω χρωματακια κτλ αλλα οι χαρτες ειναι σιγουρα πιο πρακτικοι.Με βαση τα δεδομενα 1000 και πλεον σταθμων,παλιων βροχομετρικων της Δεη ΥπΓε κτλ καθως και των αυτοματων Davis.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Β Πελοποννησος

 

βροχ β πελ.JPG

Στα κεντρικα του Ερυμανθου υπερβαινουν σιγουρα τις 2000 αλλα δεν υπαρχουν δεδομενα.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ν Πελοποννησος

 

βροχ ν πελ.JPG

Ο κεντρικος Ταυγετος-Ριντομο ισως αγγιζει τα 2500mm, εχει τρομερη βροχοβαθμιδα το βουνο λογω γειτνιασης με θαλασσα και αναγλυφου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δ Κρητη

 

βροχ δ κρ.JPG

Αγνωστο το που μπορουν να φτανουν τα ΒΑ Λευκα ορη δεδομενου οτι ο υετος συνεχιζει να αυξανεται μεχρι τουλαχιστον τα 1500μ.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Δυτική Στερεά (βλέπε Αγρίνιο), έχουμε ετήσια τιμή βροχής τα 880mm περίπου....

Πολύ καλή αποτύπωση σε χάρτες....εύγε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταπληκτική δουλειά. Πολλά μπράβο από εμένα !

Θα ήθελα να σε ρωτήσω με αφορμή ένα σου σχόλιο το εξής:

Γνωρίζεις κάποια μελέτη που να έχει γίνει σχετικά με τον υετό σε σχέση με το υψόμετρο.

Εγώ γνώριζα ότι όσο αυξάνεται το υψόμετρο αυξάνεται και ο υετός,

αλλά πλέον νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό αυτό.

Έχω την υποψία ότι από κάποιο υψόμετρο και πάνω ας πούμε 1500 ή 1800 ή 2000 μέτρα

ο υετός πρέπει να φθίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, ΟΛΥΜΠΙΟΣ said:

Καταπληκτική δουλειά. Πολλά μπράβο από εμένα !

Θα ήθελα να σε ρωτήσω με αφορμή ένα σου σχόλιο το εξής:

Γνωρίζεις κάποια μελέτη που να έχει γίνει σχετικά με τον υετό σε σχέση με το υψόμετρο.

Εγώ γνώριζα ότι όσο αυξάνεται το υψόμετρο αυξάνεται και ο υετός,

αλλά πλέον νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό αυτό.

Έχω την υποψία ότι από κάποιο υψόμετρο και πάνω ας πούμε 1500 ή 1800 ή 2000 μέτρα

ο υετός πρέπει να φθίνει. 

 

Θα ελεγα μεσες ακρες  στα 700-2000 μετρα peakαρει ο υετος εξαλλου περα απο καποιο υψομετρο οι μετρησεις γινονται προβληματικα ωστε να βγουν συμπερασματα. Οσο αφορα την περιοχη του Ολυμπου ο περισσοτερος υετος με ΒΑ-Α απφορτιζεται στα 700-1000μ της ανατολικης προσηνεμης πλευρας και αυτο ισχυει και γενικοτερα για τη γραμμη Βερμιου Πηλιου.αλλα και τη δευτερη προσηνεμη πλευρα απο ανατολικη Πινδο εως βορεια Αττικη.Σε Ευβοια και Κρητη ευνοουνται τα μεγαλυτερα υψομετρα λογω μεγαλυτερης εντασης των ΒΑ..Στον Νοτια εχω την εντυπωση οτι συνεχιζει να αυξανει ο υετος γενικα μεχρι τα 1500-2000 μετρα,  βεβαια το παν ειναι το αναγλυφο.Στις ασταθιες οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα. http://nagref.gr/images/ioanna/periodiko/Teyxos_14/20-24.pdf

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...