Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάμε λοιπόν...σε λίγες ώρες ξημερώνει η 26η Νοεμβρίου και την Κυριακή έχουμε την πρώτη Δεκεμβρίου δηλαδή σε 5 μέρες.....κι επειδή πλέον οι χάρτες δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον για τις υπόλοιπες μέρες του Νοέμβρη εκτός από κάτι ελάχιστα.....ξεκινάμε τον σχολιασμό χαρτών του Δεκέμβρη του πρώτου χειμωνιάτικου ημερολογιακά μήνα αφού αυτοί έχουν το επόμενο ενδιαφέρον......ας ευχηθούμε έναν εξαιρετικά ενδιαφέρον και επιτέλους χειμωνιάτικο Δεκεμβρη....με την σημείωση ότι έχει να κάνει πολλά χρόνια βαρύ Δεκέμβρη........😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα!Δεκέμβρης του 2016 το τελευταίο χιόνι λεκανοπεδίου Αθηνών με ηλεκτρικά μάλιστα στα πρώτα λεπτά και 3 μέρες πριν τη Πρωτοχρονιά!Ωραίες χαρτοπετσέτες τη νύχτα που έδωσαν γρήγορη χιονόστρωση πριν το γυρίσει σε χιονόνερο το ξημέρωμα και μετά εκ νέου ξανά χιόνι από τα 150 μέτρα και πάνω...όλα τα θυμάμαι!Μακάρι να το δούμε και φέτος το μήνα αυτό, όλοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυτικός χιονιάς καλός μια φορά και θα ησυχάσω, μετά ας κάνει έναν τυπικό χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18αρι αικον πολύ καλύτερο για εδώ σε βροχή βέβαια θα έβγαινε και με καλή πτώση της θερμοκρασίας μετά. το 12αρι jma τα σπάει όμως. Για να δούμε ο Βαγγέλης θέλει καμήλα η πιθανότητα για τέτοιο στήσιμο?

J192-21.GIF?25-12

 

 

Υ.Γ Για πρώτη φορά στα χρονικά αναγκάζομαι να κοιτάζω τον χάρτη του βορείου ημισφαρίου, χωρίς να δίνω ιδιαίτερη σημασία βέβαια στον ειρηνικό, αλλά κάτι παίζει και εκεί την δευτερεύουσα σημασία του.

 

βελτιώνεται το είδος του αυλώνα στο 18αρι. . στη αμερική πάει προς το ούκμο όσο αφορά την καθυστέρηση της μύξας.

 

και εν τέλη το αποτέλεσμα ακόμα χειρότερο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν ειναι να ρθει γιαπωνεζος καλως να ρθει..αλλιως να προσπερασει και να περασει ο αιγυπτιος με την καμηλα του.νομιζω σε καλυψα.διπλο ταμπλο😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερο σενάριο με τα τωρινά δεδομένα φαίνεται να είναι η αποκοπή όσο νωρίτερα του χαμηλού που πάει να δημιουργηθεί ώστε να ανέβει ο αζορικός με καλύτερη κλίση. Το ψύχος δεν κατεβαίνει χωρίς αλλαγή της θέσης του αζορικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Καλύτερο σενάριο με τα τωρινά δεδομένα φαίνεται να είναι η αποκοπή όσο νωρίτερα του χαμηλού που πάει να δημιουργηθεί ώστε να ανέβει ο αζορικός με καλύτερη κλίση. Το ψύχος δεν κατεβαίνει χωρίς αλλαγή της θέσης του αζορικου

σα να εχεις δικιο...μιλας για το σεναριο του να κανει αναδιπλωση και να παμε στη δευτερη ευκαιρια ε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σα να εχεις δικιο...μιλας για το σεναριο του να κανει αναδιπλωση και να παμε στη δευτερη ευκαιρια ε?

Ναι γιατί δεν βλέπω πως αλλιώς θα πιάσει τέτοια κλίση ο αζορ..πρέπει να πατήσει πάνω στην ιβηρική και αυτό το αχαρακτηριστο χαμηλακι δεν το αφήνει να συμβεί.. ουσιαστικά όμως αυτό το σενάριο μπορεί να συμβεί στις ίδιες ημερομηνίες περίπου που περιμένουμε το οτιδήποτε..(4-6)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγαλη προκληση βεβαια αυτη η εικονα...να ξερεις οτι ειναι τοσο κοντα ενα τετοιου ειδους χιονι.ο φιλλιπ το περιμενει χρονια ολοκληρα και αν κατσει κατι τετοιο του ανηκει διακιωματικα 😋gfs-1-210.png?18gfs-0-210.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγελη ολοι το περιμενουμε..και βαθια μεσα στη καρδια μας πιστευουμε οτι μια μερα θα ρθει....εχω κανει και στιχακι

15 στην αθηνα ,, 10 στη λαμια

0 στη λαρισα ,,και μεις στο μειον 3χαχαχα

Ειναι πολυ δυτικα ο υποτροπικος αλλιως κατι θα γινοταν

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η μαυρίλα που βγαίνει στο βόρειο πόλο συνέχεια με κάνει να μου τρέχουν τα σάλια. το θέλω να κατεβεί, και αν πάει στραβά το πρώτο, μπορεί να βοηθήσει να βγει κάτι πολύ καλύτερο στο 2ο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτή η μαυρίλα που βγαίνει στο βόρειο πόλο συνέχεια με κάνει να μου τρέχουν τα σάλια. το θέλω να κατεβεί, και αν πάει στραβά το πρώτο, μπορεί να βοηθήσει να βγει κάτι πολύ καλύτερο στο 2ο

ποιος ξερει?μπορει και να μας βγει σε καλο αυτο αποκομενο-αποκλεισμενο χαμηλο εκει κατω στη βορεια αφρικη για να γινει ο υποδοχεας της .μπριζας(με πιανεις?😋)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ποιος ξερει?μπορει και να μας βγει σε καλο αυτο αποκομενο-αποκλεισμενο χαμηλο εκει κατω στη βορεια αφρικη για να γινει ο υποδοχεας της .μπριζας(με πιανεις?😋)

Βαγγέλη αν πάει να βγει αυτό είναι δικό μου. Ατόφιο το 945 πάει να κατεβάσει !!!!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτή η μαυρίλα που βγαίνει στο βόρειο πόλο συνέχεια με κάνει να μου τρέχουν τα σάλια. το θέλω να κατεβεί, και αν πάει στραβά το πρώτο, μπορεί να βοηθήσει να βγει κάτι πολύ καλύτερο στο 2ο

Πότε θα βγει εκείνο το -40 στην Αδριατική να γίνει πανικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Πότε θα βγει εκείνο το -40 στην Αδριατική να γίνει πανικός.

είναι το παιδί το αστραπόχιονο που έλεγε όταν κατέβει ο ψόφος από τις Άλπεις και αστράψει το ιόνιο από άκρη σε άκρη ο κόσμος θα κρατάει την αναπνοή του.

Εγώ μάλλον δεν θα κρατάω την αναπνοή μου γιατί θα είχα ήδη ΨΟΦΗΣΕΙ από την χαρά που θα έβγαινε δυτικός υπερχιονιάς και τελικά πάλι δεν θα τον απολάμβανα. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βαγγέλη αν πάει να βγει αυτό είναι δικό μου. Ατόφιο το 945 πάει να κατεβάσει !!!!!!

ενταξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

είναι το παιδί το αστραπόχιονο που έλεγε όταν κατέβει ο ψόφος από τις Άλπεις και αστράψει το ιόνιο από άκρη σε άκρη ο κόσμος θα κρατάει την αναπνοή του.

Εγώ μάλλον δεν θα κρατάω την αναπνοή μου γιατί θα είχα ήδη ΨΟΦΗΣΕΙ από την χαρά που θα έβγαινε δυτικός υπερχιονιάς και τελικά πάλι δεν θα τον απολάμβανα. χαχαχα

Στα πρόθυρα του εγκεφαλικού θα είμαι και εγώ μην νομίζεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Στα πρόθυρα του εγκεφαλικού θα είμαι και εγώ μην νομίζεις. 

Λογικά για το χωριό σου έτσι? Κάπου στα γρεβενά δεν είναι?  Σίγουρα δεν θα εμπόδιζε τόσο η Πίνδος εκεί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Λογικά για το χωριό σου έτσι? Κάπου στα γρεβενά δεν είναι?  Σίγουρα δεν θα εμπόδιζε τόσο η Πίνδος εκεί

Ναι στην Βασιλίτσα συγκεκριμένα, άμα έβγαινε απλά θα το κάλυπτε το χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια εγω βλεπω πολύ ενεργο τον αζορικο παντως

Ναι σε πρωτη φαση μπορει να μην παρουμε κατι

Αλλα αυτή η αναδιπλωση που κανει συνεχως,θα μας δωσει και καλυτερα καιρικα σεναρια προσεχως

--

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο στόχος και για φέτος είναι να ρίξει περισσότερα χιλιοστά σε χιόνι,παρά σε βροχή στη θεσσαλονίκη

και όλα μαζεμένα σε μια κακοκαιρία,βαρέθηκα κάθε 3 και λίγο να χιονίζει εδώ πέρα,ας τα κάνει όλα με τη μία

 

δεκέμβρη έχει να κάνει χιονοδιάταξη από το 2011 και το 2010. βέβαια και στις 2 περιπτώσεις η πίκρα που πήραμε δε λέγεται. φέτος έτσι κι αλλιώς πιστεύω γενάρης-φλεβάρης θα είναι ανοιξιάτικοι,οπότε ό,τι πάρουμε τώρα θα είναι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σενάριο 1 ακριβώς το σενάριο που είπαμε πριν ..και βγαίνει όντως μαγικο!!!!!!!!

 

Τα ενσεμπλς βγάζουν αρκετά ομορφα σενάρια..ελπιζω να ην τα πάρει πίσω αυριο.

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...