Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

den υπάρχουν χαζές απορίες καταρχάς

ναι δυτική ροή λόγω ιδιοπεριστροφης της γης. οπότε αν ειχαμε στεριά βορειοδυτικά της ευρωπης θα ερχόταν και πάλι κρύο

Εχω και εγω 2 αποριες... Αν δεν υπηρχε η Πινδος πως θα ηταν το κλιμα μας? Και δευτερον αν δεν υπηρχε ο Βαρδαρης εδω στην Θεσσαλονικη  δεν θα χιονιζε σχεδον καθολου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η αλήθεια είναι και έχει παρατηρηθεί πολλάκις στο παρελθόν ότι όσο η Αμερική είναι σε φόρμα η Ευρώπη είναι παλτό ....( αθλητική Μετεωρολογία 😜) ...!! οπότε για να βγόύμε από το καναβάτσο πρέπει η μπάλα να παιχτεί και στην άλλη μεριά του γηπέδου (Σιβηρία) και να προωθηθούν τα εξτρέμ (αυλώνες) στην επίθεση και να μπεί το γκολ...!! ξερω γω το ένα τ'αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι σωστά, φταίει κι η θέση της χώρας, αλλά τώρα που το λες δεν είμαστε για -10 και -12 στα 850 εδω γιατι θα πεθάνει και κόσμος χωρίς υπερβολή....-6 και -8 παλεύονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, freeze said:

η αλήθεια είναι και έχει παρατηρηθεί πολλάκις στο παρελθόν ότι όσο η Αμερική είναι σε φόρμα η Ευρώπη είναι παλτό ....( αθλητική Μετεωρολογία 😜) ...!! οπότε για να βγόύμε από το καναβάτσο πρέπει η μπάλα να παιχτεί και στην άλλη μεριά του γηπέδου (Σιβηρία) και να προωθηθούν τα εξτρέμ (αυλώνες) στην επίθεση και να μπεί το γκολ...!! ξερω γω το ένα τ'αλλο

Θα γίνει κι αυτό αλλά αργά μέσα στο χειμώνα εχω την εντύπωση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Εχω και εγω 2 αποριες... Αν δεν υπηρχε η Πινδος πως θα ηταν το κλιμα μας? Και δευτερον αν δεν υπηρχε ο Βαρδαρης εδω στην Θεσσαλονικη  δεν θα χιονιζε σχεδον καθολου?

Χωρίς την Πίνδο θα χιονιζόντουσαν αρκετά πιο εύκολα οι δυτικές παραθαλάσσιες περιοχές, ενώ η υπόλοιπη χώρα ανατολικά της θα είχε αρκετά πιο αυξημένο υετό σε σχέση με τώρα. 

 

χωρίς τον βαρδάρη μια χαρά θα χιονιζόταν η Θεσσαλονίκη απλά όχι με τόσο οριακές τιμές θερμοκρασίας στα 850 όπως γίνεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ναι σωστά, φταίει κι η θέση της χώρας, αλλά τώρα που το λες δεν είμαστε για -10 και -12 στα 850 εδω γιατι θα πεθάνει και κόσμος χωρίς υπερβολή....-6 και -8 παλεύονται.

Άμα πέθαινε κόσμος κάθε φορά που ερχόταν το -10/-12, στην Θράκη θα έπρεπε να αποδεκατίζοταν ο πληθυσμός κάθε χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Άμα πέθαινε κόσμος κάθε φορά που ερχόταν το -10/-12, στην Θράκη θα έπρεπε να αποδεκατίζοταν ο πληθυσμός κάθε χειμώνα.

Πραγματι. 

Σε αρκετους χειμωνες το -12 φτανει βορεια ελλαδα και το -8 μεχρι αττικη. 

Το 2008 ηταν πολυ ομορφο παραδειγμα που μπηκαν και -16 σχεδον μεχρι βορεια Εύβοια αν θυμαμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σαγής προτίμηση στο σενάριο του παίου, που βάση Αμερικής θα ήταν πιο κοντά στο σενάριο του τζίφου. Εφόσον δεν πετυχαίνει να κατέβει με τίποτα ο δεύτερος αυλώνας καλύτερα να έρθει πιο γρήγορα ο πίσω του

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οντως παιδες..Χιλιες φορες ευρωπαιος..Εχουμε να δουμε πολλα σεναρια..Απλα ψυχραιμια..Ουτε ακρατος ενθουσιασμος ουτε κηδειες...Κατι μου λεει καθαρα απο ενστικτο οτι τα Χριστουγεννα θα εχουμε κακοκαιρια..Κατι σαν το 2018..Και ισως και κατι καλυτερο...Ιδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαφορα της Ευρωπης με την Αμερικη ειναι οτι στην Αμερικη δεν υπαρχουν εμποδισμοι (ψηλα βουνα) για να 'σταματησουν' τους αυλωνες. Επισης,λογω της θαλσσας ανατολικα τους η υπαρξη βαθεων χαμηλων τους εχει μονιμα στον ψυχρο τομεα αυτων. Αντιθετα ,αφ'ενος η δυτικη ευρωπη βρισκεται συνηθως στο θερμο τομεα,ενω η ανατολικη εχει πολυ μεγαλους εμποδισμους . Γι'αυτο βλεπουμε πολλους αυλωνες να 'φρεναρουν' στα Βαλκανια!! Μονο καλος συνδυασμος με καποιο βαθυ χαμηλο ,μπορει να βοηθησει το οποιο κρυο να κατεβει στη Μεσογειο. Τωρα για το Σιβηρικο ψυχος,να ξερετε,οτι λογω της ξηροτητας του ,συνηθως ειναι επιφανειακο,με πολυ κακες υποστηριξεις στα υψηλοτερα στρωματα της ατμοσφαιρας! Τελος η μακροπροθεσμη μου προβλεψη εβγαλε τα εξης... 10-11 βροχουλες εποχικες, 17-18 κακοκαιρια με περισσοτερο κρυο και απο 24 και μεχρι την πρωτοχρονια μεγαλεςε πιθανοτητες για καταβαση ισχυρου αυλωνα προς τα μερη μας. Στα πολυ γρηγορα..καλο βραδυ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεράστιες αλλαγές στον τζίφο 60 ώρες Αμερική. Αυτό που μου τι δίνει απίστευτα φέτος, και είχα εκφράσει τον φόβο μου από το φθινόπωρο, είναι ότι για πρώτη φορά τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια που βλέπω χάρτες [5-6] δεν έχουμε κανένα μπούσουλα σε γενικές γραμμές. εκεί που νομίζουμε ότι πάμε να αποκτήσουμε κάποιον, ξαφνικά κάνει την τούμπα του αιώνα και άντε γεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

τεράστιες αλλαγές στον τζίφο 60 ώρες Αμερική. Αυτό που μου τι δίνει απίστευτα φέτος, και είχα εκφράσει τον φόβο μου από το φθινόπωρο, είναι ότι για πρώτη φορά τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια που βλέπω χάρτες [5-6] δεν έχουμε κανένα μπούσουλα σε γενικές γραμμές. εκεί που νομίζουμε ότι πάμε να αποκτήσουμε κάποιον, ξαφνικά κάνει την τούμπα του αιώνα και άντε γεια...

Αυτό πάντα γίνεται τα τελευταία χρονια Μιχαήλ..πάντα ενώ λες ότι το ένα μοντέλο πάει καλά αρχίζει τα τρελά του....και πλέον δεν ξέρεις ποιο να εμπιστευτείς ....απλά πιστεύω ότι έτσι τυχαίνει κάθε φορά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενω δε σκάβει καλά (δε ριτζάρει σωστά ) ο Η, κατεβάζει ωραίο ψύχος για κεντροβόρεια χώρα και δυτική ενω γενικά στη χώρα βγαίνει ωραία κακοκαιρία από Τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αυτό πάντα γίνεται τα τελευταία χρονια Μιχαήλ..πάντα ενώ λες ότι το ένα μοντέλο πάει καλά αρχίζει τα τρελά του....και πλέον δεν ξέρεις ποιο να εμπιστευτείς ....απλά πιστεύω ότι έτσι τυχαίνει κάθε φορά..

Φίλε Σώτο μετά από αυτά τα χρόνια εντατικής παρακολούθησης μέχρι κουραστικό σημείο [αλλά μου αρέσει ν α με κουράζουν] πιστεύω ότι κάτι ανάλογο με φέτος δεν έχουμε ξαναδεί. Πέρσι ήξερα λίγο πολύ τι τούμπες θα έρθουν [όπως και παλιότερα] Να που φέτος όμως με έχουν πιάσει αδιάβαστο και εμένα

 

Το 18αρ ναι μεν έβγαλε το καλύτερο δυνατό σενάριο για 10 του μήνα, αλλά στον επόμενο τόνο η ψυχρή μάζα δεν θα κατέβαινε καν. Εδώ κατέβηκε στο τσακ που λέμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά χιονιά πεδινών έχει βγάλει σε αρκετές περιοχές....Και ημιορεινό Αττικής...άντε τώρα να μπαίνεις στο τρυπάκι...

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχει κάνει αποκοπή στο 18 αρι ,έχει βαθυνει περισσότερο και βρίσκεται και στο κατάλληλο σημείο για αυτό και βγαίνει αρκετά πιο κρύο στις 11 του μηνος ,για πλάκα ομως αύριο πρωί το στέλνει το χαμηλό στην Αίγυπτο οπότε έχουμε χρόνο,πάντως βλέπουμε το πιο κρύο σενάριο και την πιο δυνατή κακοκαιρία που θα μπορούσε να βγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για 10-11 με μικρες αλλαγες μπορει να βγει κανονικος χιονιας εξπρες στα βορεια και οχι μονο...λιγο πιο δυτικα το χαμηλο να δημιουργηθει στα δυτικα και οχι πανω μας και οταν παει προς αιγαιο ας κανει και αποκοπη.ετσι κι αλλιως δεν παμε απ αυτο να παρουμε κανα σουπερ χιονια.απλα να χιονιση παμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...