Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα κοντινά φαίνονται ωραία χαμηλά που όμως θα έπρεπε να περνάνε 20 μέρες νωρίτερα και να φορτώνουν τα βουνά μας άνω των 1500. 

Μέχρι τις 20 η ατλαντική κυκλοφορία επικρατεί και οι θαλάσσιες αέριες μάζες δεν αφήνουν περιθώρια. Φυσικά αυτό δε θα κρατήσει όλο τον χειμώνα. 

Είμαι αισιόδοξος για το διάστημα 20 Δεκεμβρίου - 10 Γενάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νταξει μπορει θερμοκρασιακα να μαστε χαλια...αλλα εμένα δεν με χαλανε οι βροχες,   εκτος αυτου με συννεφια, βροχη και 2-3 βαθμούς στα 850 δν νμζω να χει και ζεστη...υπηρξαν και πολύ χειροτεροι δεκεμβρηδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας!Βγαίνουν κάποιοι και μιλάνε για "αλκυονίδες" σε καιρικές σελίδες για τις 18-20 του μήνα!Απο που κι ως που λογίζονται ως αλκυονίδες από τη στιγμή που ακόμα και τότε ημερολογιακά βρισκόμαστε στη μετάβαση φθινοπωριού με χειμώνα ακόμα;Ο χειμώνας βάσει ηλιοστάσιου μπαίνει 21 Δεκέμβρη....Έχουν μπερδευτεί ορισμένοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, δυστυχώς χειροτέρεψαν τα πράγματα πολύ εδώ από κάποια όμως μοντέλα,  μεγάλες διαφορές.

xχειρότερο το αικον.. μάλλον το χάνουμε ξανά το παιχνίδι, οπότε χρειάζεται μεγάλη αναμονή τώρα γιατί αυτή η διάταξη των συστημάτων μετά από το τέλος της είναι άγνωστο το πότε θα ξαναεμφανιστεί για  να έχουμε την ευκαιρία μας. Ποτέ όταν ο τζίφος είχε το καλύτερο σενάριο δεν έβγαινε αυτός Ενώ μάλιστα το ούκμο υποχώρησε προς παίο.. κλασσικά. Πάλι καλά που ήμουν υποψιασμένος αυτή την φορά γιατί ήταν πολύ πιο δύσκολο να βγει με αυτές τις μεταβλητές που υπήρχαν, ενώ και πάλι επειδή τα ατλαντικά χαμηλά είναι ήδη πολύ ενισχυμένα μάλλον το μεγαλύτερο μέρος θα έπεφτε σε βροχή, αλλά τουλάχιστον θα ήταν βίαιη καταιγίδα-θάψιμο ορεινών.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στεναχωρια εν οψη τετοιου ομορφου χαμηλου?και καμια σχεση με οκτωβριο φυσικα ουτε με νοεμβριο τουλαχιστον μεχρι τις 20.απο το χαμηλο αυτο θα χιονιστει σιγουρα η φλωρινα και ισως και αλλες περιοχες αστικες στη δυτικη μακεδονια ενω και αρκετα ημιορεινα της θεσσαλιας αλλα και της υπολοιπης μακεδονιας πιστευω οτι θα χιονιστουν.ειναι χαμηλαρα και ειναι χειμωνιατικη γιατι το ξαναλεω ο χειμωνας ο ελληνικος ειναι βροχη με χιονια στα ορεινα και στα ημιορεινα και βοριας και τα χιονια σε πεδινα και παραθαλλασια ειναι η εξαιρεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ποια ημιορεινά Θεσσαλίας με +1, + 2 στα 850;

εξαρτατε τι εννοει ο καθενας ημιορεινα?..για μενα οτιδηποτε ειναι κοντα στα 500 με 700 μετρα ειναι ημιορεινο και ειδικα οταν ειναι στις πλαγιες μεγαλων οροσειρων οπως η πινδος στη θεσσαλια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εξαφάνισε και τα λίγα χιλιοστά για την τρίτη ο τζίφος εδώ... πάλι με ανατολικό θα την βγάλουμε εκεί που φαινόταν αρχικά ενδιαφέρουσα διάταξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ποια ημιορεινά Θεσσαλίας με +1, + 2 στα 850;

μπορεί να υπάρχουν εκπλήξεις λόγω ανεμολογικών χαρακτηριστικών, τώρα 500 μέτρα δεν νομίζω, αν και έχουν συμβεί κάτι τρελά, ωστόσο επειδή δεν πρέπει να βάζουμε μπούσολα τα τρελά θα πω ότι τα χιόνια μπορεί να πέσουν κάτω από τα 900 μέτρα και αυτό. τα χαμηλότερα υψόμετρα δυτική θεσσαλία πάντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ηπειρος δυστυχώς χάνει τη κακοκαιρία της τρίτης.

Δευτερο συνεχόμενο χαμηλό που φεύγει νότια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελος και από το 6αρι για την συνέχεια... Οπότε αναμονή για την επόμενη φορά που θα υπάρχει ανάλογη ευκαιρία μέσα στον χειμώνα. Δεν μπορώ να πω πως χάθηκε μεγάλη ευκαιρία όπως είπα γιατί τα στοιχεία υπήρχαν, αλλά ήταν σχετικά δύσκολο να συνδυαστούν αυτή την φορά. μαθημένοι στις φάπες είμαστε εξάλλου οπότε το ψιλοανέμενα αυτή την φορά...  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ποια ημιορεινά Θεσσαλίας με +1, + 2 στα 850;

Η Θεσσαλία έχει μεγάλες διαφορές από μέρος σε μέρος, με την συγκεκριμένη κακοκαιρία η ΒΔ πλευρά της είναι πολύ πιο δυνατή από την ΝΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και μιας που πηξαμε στα χιονια το gfs ειπε να αλλαξει στα μακρινα μας βαζει στον θερμο τομεα μαλιστα καλοκαιρακι λοιπον..

gfs-0-228.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα πολυ αξιολογη κακοκαιρια ερχεται οσο αφορα τη θεσσαλια δν νομιζω να πεσουμε κατω απο τα 1200 1400 στα χιονια. Να πουμε οτι ο μιχαηλ και απο το προηγουμενο φορουμ τα ιδια εγραφε πρεπει να εχω μετρηση τουλαχιστον 15 με 20 μεγαλες ευκαιριες δυτικου χιονια λες και ειναι κανενας τυπος καιρου συχνος στη χωρα μας οπως πχ η χιονοπτωσεις με βαρδαρη επανω που συμβαινουν καθε χρονο και αξιζει να τις ψαξει καποιος απο θεσσαλονικη....απο εκει και περα κουραστηκο κατανταει γιατι ατομα με ικανοτητες οπως ο μιχαηλ και γνωσεις αντι να σχολιαζουν την εξελιξη του καιρου να μιλανε για το μελλον βαχυπροθεσμα στο καιρο να μεταλαμπαδευουν τις γνωσεις γραφουν οπως σημερα που μιχαηλ εγραψε τελος απο το 6αρι ενω μπροστα μας εχουμε να σχολιασουμε σοβαρη κακοκαιρια για ολη την ελλαδα...αν θελετε βαλτε σχολιασμος ραν για  ηπειρο ραν για  θεσσαλια για μακεδονια για στερεα κλπ κλπ επειδη αυτα ομως δν γινονται ας επικεντρωνομαστε στις περιοχες μας τουλαχιστο σε κοντινες ωρες και οχι να βλεπουμε δυτικους χιοναδες σε στις 250 ωρες καθε φορα...αυτα απο εμενα με εκτιμηση και σεβασμο αλλα και με ελπιδα διορθωσεις καποιων πραγματων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Athinaios said:

και μιας που πηξαμε στα χιονια το gfs ειπε να αλλαξει στα μακρινα μας βαζει στον θερμο τομεα μαλιστα καλοκαιρακι λοιπον..

gfs-0-228.png

Καλύτερα μπας κι αλλάξει και γίνειπιο μεσημβρινή η κυκλοφορία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας φέρει κι αντικυκλώνα για λίγες μέρες από πάνω μας δε πειράζει....Από το να τον έφερνε μέσα στη γιορτές (γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα τον έφερνε πάνω μας κάποια στιγμή με τόσα χαμηλά από Άτλα), καλύτερα τώρα.Εύχομαι μόνο τέλη με αρχές του χρόνου να χουμε καιρικές συνθήκες που να θυμίζουν Χριστούγεννα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Απο εκει και περα κουραστηκο κατανταει γιατι ατομα με ικανοτητες οπως ο μιχαηλ και γνωσεις αντι να σχολιαζουν την εξελιξη του καιρου να μιλανε για το μελλον βαχυπροθεσμα στο καιρο να μεταλαμπαδευουν τις γνωσεις γραφουν οπως σημερα που μιχαηλ εγραψε τελος απο το 6αρι ενω μπροστα μας εχουμε να σχολιασουμε σοβαρη κακοκαιρια για ολη την ελλαδα...αν θελετε βαλτε σχολιασμος ραν για  ηπειρο ραν για  θεσσαλια για μακεδονια για στερεα κλπ κλπ επειδη αυτα ομως δν γινονται ας επικεντρωνομαστε στις περιοχες μας τουλαχιστο σε κοντινες ωρες και οχι να βλεπουμε δυτικους χιοναδες σε στις 250 ωρες καθε φορα...αυτα απο εμενα με εκτιμηση και σεβασμο αλλα και με ελπιδα διορθωσεις καποιων πραγματων

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω απο πού προέκυψε το θέμα. Ο Μιχαήλ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα  συνήθως σχολιάζουμε τους χάρτες ανάλογα με την περιοχή μας. Όταν πχ έρθει μια δυτική κακοκαιρία προσωπικά δεν θα έχω κάτι θετικό να πω/σχολιάσω εφοσον ουτε εδω που ειμαι τωρα θα με αφορα, ουτε θα αφορά το 2ο σπίτι μου, τον Αλμυρό. Έτσι, ο Μιχαήλ και κάθε καιριόφιλος, έχει δικαίωμα να σχολιάζει ό,τι θέλει σε περιόδους που ο καιρός(οι χάρτες) είτε παρουσιάζει ενδιαφέρον για τα δυτικά,τα κεντρικά, τα βόρεια, τα νότια κλπ, είτε όχι.

Δεν νομίζω οτι είναι αναγκασμένος να μιλάει με τον ίδιο ενθουσιασμό για την ερχόμενη κακοκαιρία, που δεν θα τον αφορά με μια που θα τον αφορά. Με την ίδια λογική όλοι οι κεντροβόρειοι-δυτικοί κλπ, θα πρέπει να είμαστε στην τρελή χαρά και να σχολιάζουμε χαρτες με ενθουσιασμό εδώ μέσα οταν είναι να έρθει κάποια βοριαδοκαιρία και θα αφορά αποκλειστικά την Κρήτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλημερα πολυ αξιολογη κακοκαιρια ερχεται οσο αφορα τη θεσσαλια δν νομιζω να πεσουμε κατω απο τα 1200 1400 στα χιονια. Να πουμε οτι ο μιχαηλ και απο το προηγουμενο φορουμ τα ιδια εγραφε πρεπει να εχω μετρηση τουλαχιστον 15 με 20 μεγαλες ευκαιριες δυτικου χιονια λες και ειναι κανενας τυπος καιρου συχνος στη χωρα μας οπως πχ η χιονοπτωσεις με βαρδαρη επανω που συμβαινουν καθε χρονο και αξιζει να τις ψαξει καποιος απο θεσσαλονικη....απο εκει και περα κουραστηκο κατανταει γιατι ατομα με ικανοτητες οπως ο μιχαηλ και γνωσεις αντι να σχολιαζουν την εξελιξη του καιρου να μιλανε για το μελλον βαχυπροθεσμα στο καιρο να μεταλαμπαδευουν τις γνωσεις γραφουν οπως σημερα που μιχαηλ εγραψε τελος απο το 6αρι ενω μπροστα μας εχουμε να σχολιασουμε σοβαρη κακοκαιρια για ολη την ελλαδα...αν θελετε βαλτε σχολιασμος ραν για  ηπειρο ραν για  θεσσαλια για μακεδονια για στερεα κλπ κλπ επειδη αυτα ομως δν γινονται ας επικεντρωνομαστε στις περιοχες μας τουλαχιστο σε κοντινες ωρες και οχι να βλεπουμε δυτικους χιοναδες σε στις 250 ωρες καθε φορα...αυτα απο εμενα με εκτιμηση και σεβασμο αλλα και με ελπιδα διορθωσεις καποιων πραγματων

1η δημοτικού μαθαίνουμε αριθμητική. οπότε αν κάνουμε σωστά την αριθμητική σύνολο είναι 8 τα τελευταία 2 χρόνια [κάποιες τελείως αποτυχημένες κάποιες περίπου επιτυχημένες] και σαν πραγματικές ευκαιρίες εννοώ στην πρώτη καρτέλα φυσικά. Και αυτό γιατί παλιότερα δεν ξέραμε καν τι είναι δυτικός χιονιάς, γιατί ποτέ κανένας δεν το είχε αναφέρει σε όσα χρόνια κοιτάω το φόρουμ.  Στις 250 ώρες επίσης δεν έχω μιλήσει ποτέ σοβαρά, παραμόνο για πλάκα, όπως πχ που το 6αρι είναι έπος για μετά εδώ. Όπως και το "εδώ" το γράφω για να μην υπάρχει μπέρδεμα. Επίσης νομίζω ότι έχω αναφέρει σε κάθε τρέξιμο τα πράγματα που έχουν για την Τρίτη, αλλά ήταν ένα πόστ που δεν το ανέφερε, και πήραμε αυτό για αντιπροσωπευτικό. Αξιοκρατία...

Βέβαια ας πούμε και το πολύ απλό για τις κεντροβόρειες ευκαιρίες που έχουμε μιλήσει. Είναι πιο συχνός τύπος καιρού, αλλά το επί πόσες φορές έχει αναφερθεί σε σχέση με το τι βγήκε  καλύτερα να μην το θυμίσω δεδομένης αρχικά της δεκαετίας που δεν είχε μεγάλο χιονιά η Θεσσαλονίκη ή άλλες κεντροβόρειες περιοχές Οπότε από εκεί πέφτει κατευθείαν άκυρο και είμαι 100% σίγουρος πως αν καθόμουν και έλεγα το ίδιο για τα κεντροβόρεια δεν θα είχε κανένας πρόβλημα. Οπότε με την σειρά μου μπορώ να πω ότι κουράστηκα να διαβάζω ευχές για κεντροβόρεια που απλά δεν υπήρχαν, με τελευταίο παράδειγμα το πρόσφατο. 

Κουράστηκα? όχι! Φυσικά και δεν κουράστηκα αλλά δεν είδα κανέναν να παραπονιέται τότε. Όσο για την συχνότητα της διάταξης, όπως είπα υπάρχει εργασία οπότε όλα τα άλλα είναι μπαρούφες. Πιο σπάνια αλλά μόνο ανύπαρκτη δεν είναι.

 

όλα αυτά καλόψυχα πάντα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τόσο την κούραση. Αφού είπα εξαρχής ότι όταν θα έχει κάτι ενδιαφέρον για εδώ θα σχολιάζω για το εδώ [ενώ όπως είπα ασχολήθηκα και με αυτό της τρίτης, δεν αλλάζει κάτι πλέον για τότε άρα σταμάτησα να ασχολούμαι για τότε.] Μετά που θα αλλάξει η διάταξη στο βόρειο ημισφαίριο, θα ασχοληθώ με αυτήν απλά χωρίς να αναμένω αυτό που ψάχνω.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...