Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Ζερίκιος said:

Ε όχι και μακράν. 😄 Τα κεντροανατολικά ηπειρωτικά αναμφισβήτητα ανήκουν στις ευνοημένες περιοχές των τελευταίων 2 ετών όμως η πιο ευνοημένη περιοχή απ όλους είναι η δυτική Κρήτη.

E καλα τωρα..ολη η γραμμη Αργους-Κορινθου-λιβαδειας-λαμιας-Βολου ειναι ιδιαιτερα ευνοημενη το Αργος και Κορινθος με μο 400-450mm εχουν σχεδον οσο τα Χανια(680mm) τα τελευταια 2 χρονια..ο Βολος με μο 500mm ακομα παραπανω.Και εστω αν υποθεσουμε οτι το ετος εκλεινε τωρα η Λιβαδεια εχει βλει 2050mm τα τελευταια 2 με κλιματικη 2 ετων1500 ενω τα Χανια 1500 με κλιματικη 1350.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ βροχερη εβδομαδα εχουμε μπροστα μας...Για μετα εχουμε δρομο ακομα...Τις καλημερες μου..Να εχετε ολοι μια ομορφη Κυριακη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο σιχαμα το οποίο ενισχύεται κιόλας ενώ αν ήταν ψυχρή εισβολή θα την εκφύλιζε συνέχεια. Υπομονή και όσο γίνεται σε κλειστούς χώρους εκείνες τις εφιαλτικές ημέρες που έρχονται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 8000 ώρες, ναι εντάξει..

Βέβαια εγώ τότε θα είμαι εκεί που δείχνει τα -8 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες !!!συνεχίζεται η τάση βλέπω τα ανδμπλ είναι πολύ καλα.Στην πυρά το δεύτερο δεκαήμερο για να έχουμε καλές γιορτές.(α και δεν τρολλαρω 😀)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως επιμένω ότι ψυχρή εισβολή βγαίνει και χωρίς να χρειάζεται καλοκαιρινός εμετός. Την χρονιά της Αριάδνης δεν είχε θερμή εισβολή και είχαμε 1 βδομάδα σχεδόν ολικό παγετό. Και πέρυσι δεν θυμάμαι καμία θερμή εισβολή και μια χαρά κρύο είχε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενσ χθεσινού 12αριου(για Βόλο):

863283793_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(5).png.ebdcd348f95546246b6a4f1441d80fbb.png

Ενσ σημερινού 0αριου:

647972209_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(6).png.05c35d864ea5597d785297dd07da0ef6.png

 

Σε πιάνει ένας εμετός βλέποντας αυτά τα διαγράμματα... Μετα απο την κακοκαιρία στις 10-12, το απόλυτο τίποτα. Αν βγουνε 12-16αρια στα 850 από τις 16 εως 21/22, καλές παραλίες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι παραλίες; Μέσα στο σπίτι όσο γίνεται με κλειστά παράθυρα να μην ανέβει η εσωτερική. Πάνε στα σκουπίδια 5 μέρες του Δεκέμβρη και 500άρια Αυγούστου μάλιστα.

Y.Γ.1 Πιστεύω γύρω στα 10 στα 850 θα πάει στην τελική, που και πάλι είναι σίχαμα βέβαια. Και κλασσικά επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι μετά από 1-2 μέρες κακοκαιρίας μας πάει 10 βαρεμάρας και εμετικού ήλιου..

Υ.Γ.2 Με ανατολικό, και ισχυρό μάλιστα, σε όλα τα στρώματα έχω αμφιβολίες για την κακοκαιρία 10-12 στο Βόλο. Δύσκολο να πέσουν όλα αυτά που δίνει. Πιστεύω πολύ λιγότερα (10-15mm). Στο ανατολικό Πήλιο θα γίνει κλασσικά χαμός..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως επιμένω ότι ψυχρή εισβολή βγαίνει και χωρίς να χρειάζεται καλοκαιρινός εμετός. Την χρονιά της Αριάδνης δεν είχε θερμή εισβολή και είχαμε 1 βδομάδα σχεδόν ολικό παγετό. Και πέρυσι δεν θυμάμαι καμία θερμή εισβολή και μια χαρά κρύο είχε..

Μα εγώ δεν λέω ότι για να βγει ψυχρή εισβολή πρέπει να υπάρχει θερμή.Εγω λέω ότι στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και με την συγκεκριμένη προοπτική χαρτών πιστεύω ότι μόνο έτσι μπορεί να γίνει κάτι καλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Αυτό λέω ότι και να γίνει κάτι καλό στη συνέχεια δεν θα είναι αποτέλεσμα του υποτροπικού..

Όπως εξήγησα και στον Μιχαήλ χτες το βράδυ εγώ πιστεύω ότι θα είναι λόγω του υποτροπικος και έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατο γιατί το πιστεύω.Αλλα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει και ειδικά αν υπάρχει και μια λογική εξήγηση τότε ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νερό από το ευρωπαϊκό σε Πέλλα,Ημαθία,Πιερία,Λάρισα,Μαγνησία. Πολύ διαφορετική η κατανομή του υετου από τον τζίφο που δείχνει τα περισσότερα φαινόμενα σε Μαγνησία,Φθιώτιδα,Βόρεια Εύβοια και πολύ λιγότερα στα βόρεια.

 

Ευρωπαικό:

20191208_090531.jpg.3b18b1564d31e5d8856a3ae000a4e138.jpg

Τζίφος:

20191208_090936.jpg.fed756b2312bdb451ff2250e7bdb9e80.jpg

Κάτι μεταξύ παιου-τζιφου δίνει το ούκμο(βέβαια το ούκμο δίνει πολύ νερό και στην Εύβοια)

20191208_091229.jpg.70bb8b85ca5fe4e8a008354fb79e4a14.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@yiannis_volos έτσι κι αλλιώς μέσα θα είσαι. Θα ταράξεις το κουμπί του f5 στο meteociel βλέποντας αυτά που θα έρχονται, όπως και οι περισσότεροι, κι ας έχει έξω +15 στα 850. Και δεν τρολλαρω καθόλου!@notios_polosμαζί σου!

Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι βρε παιδιά, τι να πω. Απλά το θέμα είναι ότι κάλλιστα μπορούμε να πάμε στο ίδιο μοτίβο με τώρα μετά την ζέστη, Με ψόφιες εισβολές του 0 -1 στα 850..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μακάρι βρε παιδιά, τι να πω. Απλά το θέμα είναι ότι κάλλιστα μπορούμε να πάμε στο ίδιο μοτίβο με τώρα μετά την ζέστη, Με ψόφιες εισβολές του 0 -1 στα 850..

Δεν ξέρω αν θα έχουμε να κάνουμε με τέτοιου τύπου εισβολές, αλλά οπωσδήποτε θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνει ένα restart η κυκλοφορία. Αλίμονο αν περιμένουμε αμέσως την Σιβηρία πάνω μας. 

Απλά (δεν ξέρω πώς το ερμηνεύει ο Βαγγέλης) υπάρχουν κάποια παρόμοια καιρικά παραδείγματα που μου'ρχονται στο νου, γι' αυτό και αντλώ τις όποιες αισιοδοξιες μου για τα μεσομακροπροθεσμα. (31/12/2015, 23/02/2019 Ωκεανίς) πριν από αυτές τις χιονοκαιριες επικρατούσαν βαρβατοι αντικυκλωνες από πάνω μας. 

Ειδωμεν... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δινουν ηδη καποια σημαδια τα μοντελα και το τι θα γινει,περιπου,στις γιορτες. Εν ταχυ, Πιασαμε την κακοκαιρια στις 10-12,αλλα επιταγχυνονται οι διαδικασιες για αυτην στις 17-18 και θα τις δουμε 14-15.. Το τερας χαμηλο που θα εμφανιστει 19-20 στον Ατλαντικο,μονο καλα αποτελεσματα μπορει να μας δωσει στη συνεχεια του. Ο Αζορικος θα βρει χωρο ακριβως απο πισω του και θα κανει την γνωστη βορεια κινηση του. Ενα εταιρο αμερικανικο χαμηλο θα τον κινει ολο και πιο ανατολικα χωρις να μπορει να τον διασπασει. Αποτελεσμα αυτης της κινησης πρακτικα. Μια κακοκαιρια κεντρικης Ευρωπης και Βαλκανιων ,που μεχρι την παραμονη των Χριστουγεννων θα γινει και Ελληνικη. 

Επεξεργάστηκε από antinod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, antinod είπε:

Δινουν ηδη καποια σημαδια τα μοντελα και το τι θα γινει,περιπου,στις γιορτες. Εν ταχει, Πιασαμε την κακοκαιρια στις 10-12,αλλα επιταγχυνονται οι διαδικασιες για αυτην στις 17-18 και θα τις δουμε 14-15.. Το τερας χαμηλο που θα εμφανιστει 19-20 στον Ατλαντικο,μονο καλα αποτελεσματα μπορει να μας δωσει στη συνεχεια του. Ο Αζορικος θα βρει χωρο ακριβως απο πισω του και θα κανει την γνωστη βορεια κινηση του. Ενα εταιρο αμερικανικο χαμηλο θα τον κινει ολο και πιο ανατολικα χωρις να μπορει να τον διασπασει. Αποτελεσμα αυτης της κινησης πρακτικα. Μια κακοκαιρια κεντρικης Ευρωπης και Βαλκανιων ,που μεχρι την παραμονη των Χριστουγεννων θα γινει και Ελληνικη. 

συμφωνω απόλυτα...απλά έτσι όπως στήνεται ο Αζορας υπάρχει κίνδυνος ισπανοιταλίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, [weathermaniac] said:

καλημέρα, προσπάθεια βελτίωσης για τα μεσοπροθεσμα

ECM1-144.GIF?08-12

καλημέρα, το GEM είναι στην ίδια περίπου φιλοσοφία με το ECMWF, ενώ το UKMO δείχνει στο πρωϊνό τρέξιμο το πιο δυτικό σενάριο για την κακοκαιρία μεταξύ 14-16 ΔΕΚ.

Το GFS από την άλλη παρουσιάζει το πιο ανατολικό σενάριο.

Αυτό που θα θέλαμε είναι σαφώς κάτι κοντά στο Ευρωπαϊκό και στο GEM, αλλά με μία έστω μικρή περαιτάρω ανύψωση του αντικυκλώνα στο ύψος της Γαλλίας και Ισπανίας, ώστε να προλάβει να βαθύνει περισσότερο το χαμηλό, άρα να επιμηκυνθεί και το πέρασμά του από τη χώρα μας, και να κατέλθει νοτιότερα.

Όχι εύκολο, αλλά ούτε και ακατόρθωτο.

Όλα είναι ανοιχτά για αυτή την περίοδο. Από μία καλή αλλά σύντομη χειμερινή κακοκαιρία για κεντροβόρεια Ελλάδα, και κύρια Θράκη, μέχρι απλό ξεροβόρι.

Πολλά θα εξαρτηθούν φυσικά από την πορεία της κακοκαιρίας στις 10-12 ΔΕΚ.

 

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οιτη γκιωνα παρνασσος και πηλιο πανε για δυνατο χωσιμο την επομενη βδομαδα,φυσικα ανω των 1400-1500μετρων.Οσο αναφορα το μετα κατι συνεχιζει να αχνοφαινεται προς τα χριστουγεννα,μακαρι να το συνεχισει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...