Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Και αυτό γιατί τα χαμηλά που ενισχύονται λειτουργούν σαν γρανάζια με τον Αντικυκλώνα. έτσι αν πάει κάποιο χαμηλό και νότια και θα ισχυροποιηθεί, θα εξαναγκάσει τον Αζορικό [γιατί δεν έχει που αλλού να πάει] να σηκωθεί πολύ ψηλότερα. Αυτό με την λογική των γραναζιών το έχω παρατηρήσει εδώ και ένα χρόνο, και από ένα μαθηματάκι μιας μέρας νομίζω ότι έχει πραγματική φυσική υπόσταση, αλλά ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω με νόμους φυσικής/θερμοδυναμικής

Το γραναζι που λες φυσικα και ισχυει λογω της αλληλεπιδρασης των δυο συστηματων,χαμηλου και υψηλου.Και στα δυο συστηματα εχουμε στροβιλοειδη κινηση περιξ των κεντρων τους.Στο χαμηλο εχουμε αριστεροστροφη κινηση των αεριων μαζων και στο υψηλο δεξιοστροφη.Οπως ακριβως γινεται μεταξυ δυο γραναζιων.

Υγ το εξηγω για τα παιδια που δε γνωριζουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Τη Τετάρτη θα ανέβω στο Σκρα Κιλκίς. Η ΕΜΥ δίνει χιόνια για τέταρτη μέχρι ημιορεινές περιοχές. Εκεί που θα πάω είναι 600 υψόμετρο. Θα δω χιόνι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το γραναζι που λες φυσικα και ισχυει λογω της αλληλεπιδρασης των δυο συστηματων,χαμηλου και υψηλου.Και στα δυο συστηματα εχουμε στροβιλοειδη κινηση περιξ των κεντρων τους.Στο χαμηλο εχουμε αριστεροστροφη κινηση των αεριων μαζων και στο υψηλο δεξιοστροφη.Οπως ακριβως γινεται μεταξυ δυο γραναζιων.

Υγ το εξηγω για τα παιδια που δε γνωριζουν.

και όμως φίλε όταν λέω για θερμοδυναμικές διαδικασίες είναι κάτι πολύ πιο περίπλοκο αλλά καλύπτει τουλάχιστον την απορία που είχα παλιότερα. θα εξηγηθούν όλα αυτά του χρόνου, που θα ξέρω περισσότερα πράγματα σε λεπτομέρεια γιατί από το να πω την ιδεα μισή, καλύτερα αργότερα και ολόκληρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και όμως φίλε όταν λέω για θερμοδυναμικές διαδικασίες είναι κάτι πολύ πιο περίπλοκο αλλά καλύπτει τουλάχιστον την απορία που είχα παλιότερα. θα εξηγηθούν όλα αυτά του χρόνου, που θα ξέρω περισσότερα πράγματα σε λεπτομέρεια γιατί από το να πω την ιδεα μισή, καλύτερα αργότερα και ολόκληρη

Δεν πειραζει για καποιον ασχετο καλο ειναι να δινουμε εξηγησεις οπως η παραπανω.Κερδος ειναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμαμαι καποιους παλια που εκαναν εκτιμηση μιας κακοκαιριας και αρχιζαν τα "ισχυρα ποσα θετικου στροβιλισμου" και λοιπα πιασιαρικα που κανενας δεν καταλαβαινε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Τη Τετάρτη θα ανέβω στο Σκρα Κιλκίς. Η ΕΜΥ δίνει χιόνια για τέταρτη μέχρι ημιορεινές περιοχές. Εκεί που θα πάω είναι 600 υψόμετρο. Θα δω χιόνι?

Ημιορεινα θεωρουνται απο 500 m μεχρι 1000 m οποτε θα εισαι σε ημιορεινα αλλα μην δινεις πολυ σημασια στην ΕΜΥ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν αρχισεις να μιλας για θερμοδυναμικη ή μηχανικη των ρευστων απλα δεν θα καταλαβαινει κανενας μας.

ε δεν θα μιλούσα σαν να απευθύνομαι σε συναδέλφους προφανώς, αλλά σε τυπικό κοινό. δεν θα σου έβαζα ούτε εξισώσεις θερμοδυναμικής ούτε τίποτα, απλά θα εξηγούσα  με απλά λόγια για ποιον λόγο συμβαίνει κάτι τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θυμαμαι καποιους παλια που εκαναν εκτιμηση μιας κακοκαιριας και αρχιζαν τα "ισχυρα ποσα θετικου στροβιλισμου" και λοιπα πιασιαρικα που κανενας δεν καταλαβαινε.

για αυτό είμαι εδώ και θα εξηγώ ακριβώς τα πάντα με λεπτομέρεια για να τα καταλάβουν όλοι, χωρίς να πετάω άγνωστες λέξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ε δεν θα μιλούσα σαν να απευθύνομαι σε συναδέλφους προφανώς, αλλά σε τυπικό κοινό. δεν θα σου έβαζα ούτε εξισώσεις θερμοδυναμικής ούτε τίποτα, απλά θα εξηγούσα  με απλά λόγια για ποιον λόγο συμβαίνει κάτι τέτοιο

Μα αυτο εκανα εγω,αλλα προφανως θες να εχεις παντα μια τελευταια κουβεντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

για αυτό είμαι εδώ και θα εξηγώ ακριβώς τα πάντα με λεπτομέρεια για να τα καταλάβουν όλοι, χωρίς να πετάω άγνωστες λέξεις

Κανε οτι νομιζεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ημιορεινα θεωρουνται απο 500 m μεχρι 1000 m οποτε θα εισαι σε ημιορεινα αλλα μην δινεις πολυ σημασια στην ΕΜΥ...

Ναι αλλά θα δω χιόνια τη Τετάρτη εκεί πάνω?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα αυτο εκανα εγω,αλλα προφανως θες να εχεις παντα μια τελευταια κουβεντα.

... παραξενο συμπέρασμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Τη Τετάρτη θα ανέβω στο Σκρα Κιλκίς. Η ΕΜΥ δίνει χιόνια για τέταρτη μέχρι ημιορεινές περιοχές. Εκεί που θα πάω είναι 600 υψόμετρο. Θα δω χιόνι?

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι καλο βλεπει προς τα χριστουγεννα (κατεβαινει προς την χωρα μας ψυχος) το cfs μακαρι οντως κατι να βλεπει και να το κρατησει..

cfs-0-420.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει?

βλέπω τα υψόμετρα χιονόπτωσης είναι αρκεά υψηλά. Δηλαδή αυτά είναι οριακά , πιστεύω πάνω από 700 μέτρα φίλε γκάρυ, και ο υετός δεν είναι πολύς. Πρέπει να πας πιο ψηλά.

 

Εντωμεταξύ μαχαιριά το αικον, από το καλύτερο σενάριο, πάλι δεν βγάζει τίποτα για 13...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρωτιέμαι πως και δεν βγαίνει βορειοδυτικός στην περιοχή της Θεσσαλονίκης με τέτοια διάταξη, αλλά βγήκε την προηγούμενη φορά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τέλεια χειρότρος ο τζίφος, αλλά πολύ καλύτερο το ούκμο για μετά, άρα δεν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα... 

 

Για τα κοντινά πιο βόρεια σε τζίφο το χαμηλό, ενώ στο ούκμο λόγω σχήματος έχει μεγαλύτερα ποσά θετικού στροβιλισμού.. χαχα πλάκα κάνω,  Αλλά λογικά το ούκμο έχει τοπικά ισχυρότερα φαινόμενα. Περιμένω να δω όνομα κακοκαιρίας

 

 

πολύ ωραίο το ούκμο μάλιστα δεν θα έβγαζε το κύμα ζέστης πιο μετά σχεδόν καθόλου. άντε να έφτανε +8

Modele UKMO - Carte prévisions

 

 

αντίθετα ο τζίφος, παίζει να το χειροτερέψει και άλλο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...