Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, korfalonas είπε:

Ναι απλα με βακο ενω μπορει να πιασουμε Τ σχεδον παντα δεν εχουμε υετο οποτε μιλαω για το ιδανικο σεναριο με βδ αν υπαρχει που ο υετος ειναι αφθονος,τεσπα...

Πάντως τα ορεινά του νησιού μου, (και νομίζω πως αυτό συμβαίνει σε όλη την ευρύτερη περιοχή του Αν.Αιγαίου) μπορούν να χιονιστούν μόνο με ισχυρό βδ ρεύμα επιφανείας και να έχει υπάρξει σημαντικός Αυλώνας και ψύχος κατά προτίμηση από ανατολικά..  Κάτι τέτοιο είχαμε στην Αριάδνη το 2017 και για λίγες ώρες στον Τηλέμαχο τον περασμένο Γενάρη.  Με καθαρά βα ρεύμα δε νομίζω να μπορούν να δουν και πολλά.  Εξαίρεση  η Λήμνος και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις τα δυτικά του νησιού σου της Χίου, που βλέπουν λίγο υετό και με βα ρεύμα.  Λέσβος, Σάμος και Δωδεκάνησα με βα ρεύμα είναι ουσιαστικά στην ομβροσκιά της Μικράς Ασίας.  Εντελώς βέβαια άλλη κατάσταση είναι οι Κυκλάδες και η Κρήτη.  Πάντως με βδ ρεύμα επιφανείας μπορούν να χιονιστούν και πεδινά της ανατολικής Στερεάς και της Θεσσαλίας (ειδικά με προϋπάρχοντα εγκλωβισμό ψύχους), όπως απέδειξε η Αριάδνη.  Σίγουρα ωφελεί πολύ περισσότερες περιοχές της Ελλάδος σε σχέση με το βα που είναι σαφέστερα πιο "επιλεκτικό" (Ευβοια, Κυκλάδες, Κρήτη, βόρεια Αττική, Μαγνησία).  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

naiτα είδα.. λογικό.. περιμένω πάνω από 30 χιλιοστά στην Λάρισα. εδώ στην μούφοδιάταξη που χιόνισε σε πεδινές περιοχές της βόρειες χώρας μπήκαν πάνω από 20 χιλιοστά. Αν δεν μπούνε εδώ τα διπλάσια, δεν πάμε πουθενά

Όλα τα λεφτά Μιχαήλ θα είναι η σύγκλιση που θα βγει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αν καταφέρει να ρίξει στη Θεσσαλονίκη και στις Θεσσαλικές πόλεις έστω 30-50mm, έχει καλώς. Και ειδικά Θεσσαλονίκη-Λάρισα γτ αυτές είναι οι πιο αδικημένες υετικά από κεντροβόρειες πεδινές. Μην με παρεξηγείτε, απλά άμα δείτε (θα έχετε δει φαντάζομαι) αυτά που έδινε ο τζίφος στο προχθεσινό 12άρι και 18άρι για κεντρική Στερεά, θα καταλάβετε γτ γκρινιάζω. 

Η στυλιδα σε εκεινο το ραν απο 10 ειχε παει 260... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Όλα τα λεφτά Μιχαήλ θα είναι η σύγκλιση που θα βγει.

Δεν μπορούσε να βγει το ΣΚ που θα ήμουν Λάρισα, αλλά τότε θα βγει η δυτική κακοκαιρία ασχέτως έντασης. Έπρεπε να τα κάνει ανάποδα!. Πάντως προσωπικά περιμένω περισσότερα από το Γηρυόνη μέσα στην πεδιάδα.. πλάκα πλάκα ο Γηρυόνης στην Λάρισα δεν έδωσε λιγότερα από αυτό με τα χιόνια στα πεδινά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μπορούσε να βγει το ΣΚ που θα ήμουν Λάρισα, αλλά τότε θα βγει η δυτική κακοκαιρία ασχέτως έντασης. Έπρεπε να τα κάνει ανάποδα!. Πάντως προσωπικά περιμένω περισσότερα από το Γηρυόνη μέσα στην πεδιάδα.. πλάκα πλάκα ο Γηρυόνης στην Λάρισα δεν έδωσε λιγότερα από αυτό με τα χιόνια στα πεδινά?

Αν μιλήσουμε συνολικά για όλη την Θεσσαλία ο Γηρυόνης έδωσε περισσότερο νερό αλλά αν μιλήσουμε για την ανατολική πεδιάδα (Τύρναβος, Λάρισα, Βόλος) έδωσε περισσότερα φαινόμενα η άλλη κακοκαιρία με τα χιόνια στα χαμηλά.  

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λαρισα με τετοια συγκλιση ειναι για πανω απο 35 χιλιοστα στην προηγουμενη ειχαμε απο 18 εως 22 στη πολη.υετικα ειμαστε μια χαρα 470 χιλιοστα ειναι πανω απο το μο ετους π ειναι στα 440 το ετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Αύριο θα είμαι στο Σκρα Κιλκίς στα 600 υψόμετρο. Τι να περιμένω?

Τελικά Τρίτη θα πας? οκ. Από ότι φαίνεται τελικά, θα βρέχει από το μεσημέρι και μετά πιο έντονα φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στοχος μου για αυριο ειναι να ριξει 50 mm η Διδω για θεσσαλονικη αλλα και μια κανινικη καταιγιδα που εχουμε να δουμε απο 19 σεπτεμβριου...Απο τοτε εχει κανει 2 καταιγιδες με 2-3 κεραυνους καθεμια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Στοχος μου για αυριο ειναι να ριξει 50 mm η Διδω για θεσσαλονικη αλλα και μια κανινικη καταιγιδα που εχουμε να δουμε απο 19 σεπτεμβριου...Απο τοτε εχει κανει 2 καταιγιδες με 2-3 κεραυνους καθεμια...

Τι καταιγιδα ρε Χρηστο, η εποχη της εχει περασει εδω και 2 μηνες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Τι καταιγιδα ρε Χρηστο, η εποχη της εχει περασει εδω και 2 μηνες. 

Κανονικα εχει περασει αλλα βγαινουν ακομα καταιγιδες στην στερια αλλα στα δυτικα κυριως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελικά Τρίτη θα πας? οκ. Από ότι φαίνεται τελικά, θα βρέχει από το μεσημέρι και μετά πιο έντονα φαινόμενα.

Γιατί? Δλδ τη Τετάρτη θα χιονίζει στο Σκρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Γιατί? Δλδ τη Τετάρτη θα χιονίζει στο Σκρα?

όχι, απλά έχει αλλάξει και η χρονική και η χωρική κατανομή των φαινομένων. Σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρξει χιόνι σε τέτοια υψόμετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Καμια κινητικότητα δεν υπάρχει προς το παρόν οχι επειδή υπάρχει γκρινια...Επειδή αυτό βλέπουμε.Η μόνη κινητικότητα που υπάρχει είναι κάποια παροδικά βροχοχαμηλά, βέβαια το φθινόπωρο μπήκε με 1 μήνα καθυστέρηση και το ίδιο ίσως γινει και με το χειμώνα αλλά βλέπουμε και συνδιασμούς Αζόρικου, Σιβηρίας και Ευρώπης γενικά.

Αν αυτό βλέπεις αγαπητέ μου, κάτι πρέπει να κάνεις με την όραση σου.Με βροχές τη περασμένη εβδομάδα, με βροχές αυτή την εβδομάδα, μέχρι τα τέλη της  Εσύ να μη το λες κινητικότητα, μάλλον να αναθεωρήσεις την έννοια. Μάλλον οι περισσότεροι θέλετε καμία ζωνική με τον Ήλιο με κάνα δίμηνο και να παρακαλάτε για κάνα συννεφάκι.Τεσπα sorry για το off topic

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Αν είναι να χαιρόμαστε και να μας αρκούν οι βροχές με θετικές Τ στα 850 στα μέσα Δεκέμβρη εντάξει τι να πω..

Ταμειο στο τέλος.Εσεις κάψατε ολόκληρη εποχή.Ενταξει να σχολιάζουμε χάρτες αλλά αυτή η Μίρλα κατάντησε κουραστική.Ας ανοίξει κάποιος ρε παιδιά το θέμα της ΕΚΤΌΝΩΣΗΣ να γραφει εκεί οποίος θέλει να γκρινιάζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε καταλαβαίνω γιατι τέτοια επίθεση, εγω δεν πρόσβαλα κανέναν και λέω τη δική μου άποψη....Δόξα το Θεό η όραση μου είναι 10/10 πάντως και με χαρτί οφθαλμίατρου!Τέσπα, δε θα μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν από το σαϊτ γιατι δεν έχω τέτοια πρόθεση.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ηρεμήστε λίγο λεω εγώ και ρίξτε τους τόνους..Ο καθένας έχει το δικαίωμα της έκφρασης και της γνώμης , αρκείι να μην θίγει συνομιλητές..Προχωράμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι, απλά έχει αλλάξει και η χρονική και η χωρική κατανομή των φαινομένων. Σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρξει χιόνι σε τέτοια υψόμετρα

Μιχαήλ από πόσα υψόμετρο και πάνω θα χιονίζει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Μιχαήλ από πόσα υψόμετρο και πάνω θα χιονίζει?

Λογικά πάνω από 1200 μέτρα θα πέφτει χιόνι ψηλά. Και στις υπόλοιπες περιοχές της Θεσσλαίας πχ έχουν ανέβει τα υψόμετρα. Σε γενικές γραμμές η Θεσσαλία πχ θα έχει πάνω από 1500 μέτρα υψόμετρο χιονόπτωσης, στα δυτικά της περιφέρειας μέχρι τα 1300 υπολογίζω. Αυτά χοντρικά. σε εξάρσεις πάντα τα υψόμετρα μπορεί να κατέβουν χαμηλότερα πρόσκαιρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...