Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Πολυ πιο καλο το 06αρι απο το 00αρι για Θεσσαλονικη...Συγκρινετε

graphe9_0000___22.9439_40.6403_Thessalonνki.gif

graphe9_0000___22.9439_40.6403_Thessalonνki (1).gif

Μολις ανεβασα κι εγω. Που το ειδες το καλυτερο? Τα ιδια χαλια. 0 +0 =0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Παλιό μελος πριν 15 χρόνια στο άλλο forum. Καλα Χριστουγεννα σε ολους ευχομαι.

Στα καιρικά, νομίζω δεν έχουν νοημα τα τελος κτλ. Εχουμε πολυ δρομο ακομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, mpat είπε:

Χαιρετώ την παρέα. Παλιό μελος πριν 15 χρόνια στο άλλο forum. Καλα Χριστουγεννα σε ολους ευχομαι.

Στα καιρικά, νομίζω δεν έχουν νοημα τα τελος κτλ. Εχουμε πολυ δρομο ακομα.

Καλως ηρθες. Καλα Χριστουγεννα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Μολις ανεβασα κι εγω. Που το ειδες το καλυτερο? Τα ιδια χαλια. 0 +0 =0

Στο 06αρι υπαρχουν πιθανοτητες 195% για να χιονισει αν τα προσθεσουμε ενω στο 00αρι υπαρχουν 150% οποτε αυξηθηκαν οι πιθανοτητες...

Για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι υπαρχει πιθανοτητα 195 % για να χιονισει αλλα λεω πως αυξηθηκαν οι πιθανοτητες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς η όμορφη ημιζωνική στην συνέχεια έχει αρχίσει να αποκτάει χαρακτηριστικά καθαρής χειμωνοφάγας ζωνικής... και το 6αρι ακόμα χειρότερο

 

gens-21-1-300.png

 

Θα αλλάξει, αλλά ας ελπίσουμε αρκετά στις επόμενες μέρες.

MenNaousa11 το wrf με αργούς ρυθμούς όμως.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουκμο τζεμ ευρωπαϊκό ελπίζουμε να μην χαλάσουν τς ποιοτικά χαρακτηριστικά στο 850. Καθ λίγο πιο νοτιοδυτικά να έρθουν.  Χαμηλό δυτική Πελοπόννησο με πορεία ανατολικη και είμαστε κομπλέ 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από ότι φαίνεται πάμε σε μια κακοκαιρία με επίκεντρο την κεντρική ελλάδα και χιόνια σχεδόν πουθενά στα πεδινά. λογικά καλό χιόνι θα δουν ημιορεινά της φθιώτιδας και της βοιωτίας (πχ τιθορέα,δομοκός) ενώ καλές πιθανότητες έχει και η θήβα. πιο οριακά τα πράγματα για λιβαδειά. οι υπόλοιπες περιοχές που θα έχουν σοβαρό υετό (βόλος,λαμία,χαλκίδα,αθήνα) θα δουν χιόνια από κάποια υψόμετρα και πάνω (πχ βόλος και λαμία πάνω από τα 200 μέτρα,χαλκίδα λίγο παραπάνω,αθήνα ακόμα παραπάνω από τα 350-400). αυτά για την ώρα,αν αλλάξει κάτι θα το δούμε στα επόμενα τρεξίματα,αν και οι ελπίδες για μηδενικά υψόμετρα και παραθαλάσσια είναι απειροελάχιστες

 

κατά τα άλλα μετά πάμε για 10 γενάρη και πιο μετά αν και πότε θα έρθει κάτι χειμερινό

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Μας διευκρινίζεις σε παρακαλώ, όταν λες ψάρια με υποτιμητικό ίσως και περιφρονητικό τρόπο, τι ακριβώς εννοείς;

 

Τον αδικείς τον Μυτιληνιό. Είναι ξεκάθαρος. Να μην πάει τόσο ανατολικά ,ώστε τα φαινόμενα να πέσουν στη Μεσόγειο αλλά στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο.

Επεξεργάστηκε από takis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

από ότι φαίνεται πάμε σε μια κακοκαιρία με επίκεντρο την κεντρική ελλάδα και χιόνια σχεδόν πουθενά στα πεδινά. λογικά καλό χιόνι θα δουν ημιορεινά της φθιώτιδας και της βοιωτίας (πχ τιθορέα,δομοκός) ενώ καλές πιθανότητες έχει και η θήβα. πιο οριακά τα πράγματα για λιβαδειά. οι υπόλοιπες περιοχές που θα έχουν σοβαρό υετό (βόλος,λαμία,χαλκίδα,αθήνα) θα δουν χιόνια από κάποια υψόμετρα και πάνω (πχ βόλος και λαμία πάνω από τα 200 μέτρα,χαλκίδα λίγο παραπάνω,αθήνα ακόμα παραπάνω από τα 350-400). αυτά για την ώρα,αν αλλάξει κάτι θα το δούμε στα επόμενα τρεξίματα,αν και οι ελπίδες για μηδενικά υψόμετρα και παραθαλάσσια είναι απειροελάχιστες

 

κατά τα άλλα μετά πάμε για 10 γενάρη και πιο μετά αν και πότε θα έρθει κάτι χειμερινό

Στο μόνο που διαφωνώ Τάσο εινσι ότι η Λειβαδιά και Θηβα εινσι στην ιδια μοίρα. Οριακά θα χιονιστουν. Στα άλλα συμφωνω. Πολυ προσεχτική προσέγγιση. Για πεδινά όπως Χαλκίδα Ελευσίνα Σχηματάρι κτλ θελουμε να μπει το -8 Στα 850 με -32 Τουλάχιστον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

από ότι φαίνεται πάμε σε μια κακοκαιρία με επίκεντρο την κεντρική ελλάδα και χιόνια σχεδόν πουθενά στα πεδινά. λογικά καλό χιόνι θα δουν ημιορεινά της φθιώτιδας και της βοιωτίας (πχ τιθορέα,δομοκός) ενώ καλές πιθανότητες έχει και η θήβα. πιο οριακά τα πράγματα για λιβαδειά. οι υπόλοιπες περιοχές που θα έχουν σοβαρό υετό (βόλος,λαμία,χαλκίδα,αθήνα) θα δουν χιόνια από κάποια υψόμετρα και πάνω (πχ βόλος και λαμία πάνω από τα 200 μέτρα,χαλκίδα λίγο παραπάνω,αθήνα ακόμα παραπάνω από τα 350-400). αυτά για την ώρα,αν αλλάξει κάτι θα το δούμε στα επόμενα τρεξίματα,αν και οι ελπίδες για μηδενικά υψόμετρα και παραθαλάσσια είναι απειροελάχιστες

 

κατά τα άλλα μετά πάμε για 10 γενάρη και πιο μετά αν και πότε θα έρθει κάτι χειμερινό

Βόλος αν έχει βορειοδυτικο βλέπει και παραθαλασσια χιονοπτωση χωρίς χιονοστρωση ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε χρονο για να βελτιωθουν τα τρεξιματα και να ελπιζουμε σε χιονια στην Θεσσαλονικη? Ποτε βαζουμε ορστικο τελος στις πιθανοτητες ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν πέσει η Τ ένα βαθμό στα 850 με ΒΔ βλέπουμε μια υποτυπώδη χιονόστρωση Αναλήψεως και πάνω, αν υπάρχει υετός φυσικά. Τουλάχιστον μακάρι να το δούμε να πέφτει έστω και λίγο, πάλι όμορφο θα είναι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εχουμε χρονο για να βελτιωθουν τα τρεξιματα και να ελπιζουμε σε χιονια στην Θεσσαλονικη? Ποτε βαζουμε ορστικο τελος στις πιθανοτητες ?

Χωρίς να ξέρω πολλά μάλλον σιγά σιγά μπαίνει οριστικό τέλος αλλά εγώ θα συνεχίζω να πιστεύω σε δυτικιση μέρα με την μέρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τσίμπημα 1.5 βαθμού στα 850 προς τα κάτω, από -7 στο -8.5 με -9  ( στο nowcast) βλέπουμε αυτό. Σενάριο 47 ευρωπαϊκού. Εχει και άλλα με 5ποντα 10ποντα

Screenshot_20191224-144902.png

Screenshot_20191224-150127.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Χωρίς να ξέρω πολλά μάλλον σιγά σιγά μπαίνει οριστικό τέλος αλλά εγώ θα συνεχίζω να πιστεύω σε δυτικιση μέρα με την μέρα.....

 

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εχουμε χρονο για να βελτιωθουν τα τρεξιματα και να ελπιζουμε σε χιονια στην Θεσσαλονικη? Ποτε βαζουμε ορστικο τελος στις πιθανοτητες ?

Ο χιονιας εχει οριστικα χαθει για τη Βορεια Ελλαδα. Τωρα καμια νιφαδοπτωση, ασθενης χιονοπτωση σε συγκεκριμενες περιοχες οχι ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Με τσίμπημα 1.5 βαθμού στα 850 προς τα κάτω, από -7 στο -8.5 με -9  ( στο nowcast) βλέπουμε αυτό. Σενάριο 47 ευρωπαϊκού. Εχει και άλλα με 5ποντα 10ποντα

Screenshot_20191224-144902.png

Με αυτό τρώω μισό μέτρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονοπτώσεις και υψόμετρα νομίζω είναι νωρίς παίδες.Έχουμε 2 διαφορετικά σενάρια, του Ευρωπαίου-ΟΥΚΜΟ  και το άλλο του τζίφου που δημιουργεί χαμηλό μεν αλλά με λίγο χειρότερες Τ....Ο Ευρωπαίος είναι πιο ξηρός αλλά έχει λίγο καλύτερη ποιότητα στις Τ....Σίγουρα πάντως δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερες πιθανότητες το χιόνι πεδινών, παίζει για τα χαμηλά πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω περισσότερο ξαπλωμα του Α και ταυτόχρονη διμιουργια Χ στην Ιταλία πέρασμα στο ύψος του κέντρου λίγο κάτω από Λαμία και στο τέλος αποκοπή του ψυχους στα Βαλκάνια Αγιε μου Βασίλη ειμουν καλό παιδάκι φέτος. ☃️☃️☃️☃️☃️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, takis είπε:

Τον αδικείς τον Μυτιληνιό. Είναι ξεκάθαρος. Να μην πάει τόσο ανατολικά ,ώστε τα φαινόμενα να πέσουν στη Μεσόγειο αλλά στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο.

            

Μάλλον θες να πεις οτι αδικώ τον MenNaousa γιατί εγώ είμαι ο Μυτιληνιός που έκανα παράθεση..  Και επειδή δεν θέλω να αδικώ κανέναν , εαν εσύ takis το ''Τουλαχιστον να χιονισει καπου στον ελλαδικο χωρο ομως και οχι στα ψαρια.''...  το μεταφράζεις έτσι, τότε πάω πάσο.. Όποιος διαβάζει, καταλαβαίνει τι έγραψε.. Σε τελική ανάλυση εκφράσεις του στυλ, ακατοίκητα, αρκούδες , ψάρια.... κλπ καλό είναι να εκλείπουν απο τουτo εδώ το forum.. Δεν επανέρχομαι..Πάμε παρακάτω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...