Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, freeze είπε:

Σήμερα δυτικά ...αύριο δυτικοτερα και μεθαύριο δυτικοτατα.... 

 

 

Με τετοιο αντικυκλωνα μπαστακα, ποσο ποιο δυτικα να τραβηξει ο αυλωνας ρε παιδια?

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αλλο απο πισω που ερχετε 2 με 3 του μηνα, μηπως πρεπει να αρχισουμε το δυτικισμα;......Για τραβατε ολοι μαζι😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Με -4,5οC στα 850 και -32 το 2015, χιόνιζε κι έστωνε σε ευκολες επιφάνειες ως το μαρουσι....

Τα 200μ. και πάνω θα θάβονται με -6 και -35οc.....

Και ξαναλέω η όποια δυναμική του όποιου συστήματος, δυνατού ή μέτριου, ή της πλάκας, καλό είναι να το υπολογίζεται με 1-2 βαθμούς σχεδόν παρακάτω πρακτικά, λόγω και της απίθανης χιονοκάλυψης που έχουμε φέτος σε όλο το βόρειο ημισφαίριο και το κρύο έρχεται ατόφιο πραγματικά!!! 

Αυτη η τελευταία προταση που στηριζεταθ ;. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει καθαρός προσηνεμος θα είναι μετά από πολύ καιρό πάντως..... Και λέγοντας καθαρός εννοώ τον λαμπρο ήλιο στα βόρεια με τον αέρα που σου κάνει κόντρα ξύρισμα... Στους προηγούμενους έκανε και ένα περασματακι από τα βόρεια και βλέπαμε καμία νυφαδα η πέτσα στα πολύ καλυτερα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Με τετοιο αντικυκλωνα μπαστακα, ποσο ποιο δυτικα να τραβηξει ο αυλωνας ρε παιδια?

Ο αντικυκλωνας μια χαρά είναι πιστεύω ... Το Ριτζ το ξεχείλωσε ..... είπαμε να ριτζαρει αλλά όχι και ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, freeze είπε:

Ο αντικυκλωνας μια χαρά είναι πιστεύω ... Το Ριτζ το ξεχείλωσε ..... είπαμε να ριτζαρει αλλά όχι και ετσι

Υπαρχει και ενας  ενεργος ατλαντικος γυρω του ομως.

Λογικο το ριτζαρισμα του

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι ακομα φιλε ..κατα τις 10 παρα

Ειναι στα ορια ο  αζορικος το προβλημα ειναι και το σχημα του αυλωνα...τα ανσαμπλ του τζεμ δυτικισαν αρκετα οχι για κεντροβορειο αλλλα δυτικισαν και καποια βγαζουν σαν τον ευρωπαιο λιμνη στο ιονιο για μετα τον αυλωνα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Βγηκαν τα σεναρια ευρωπαϊκού στο meteologix??

υπομονή 50 λεπτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε -5 σύμφωνα με ensembles τζιφου, ίσως οριακά προς το τέλος της κακοκαιρίας.  

 

Χιόνια από τα 400 και πάνω αυστηρά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και από μένα σε όλα τα παιδιά...ΣΚ θα είμαι στενη...θα παίζω με τα χιονόνερα ή θα το δω το τιμημένο????...αν ξέρει κάποιος από Εύβοια 

Επεξεργάστηκε από Johnsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Santa snow said:

Ούτε -5 σύμφωνα με ensembles τζιφου, ίσως οριακά προς το τέλος της κακοκαιρίας.  

 

Χιόνια από τα 400 και πάνω αυστηρά

Στις 70-110 ωρες δεν υπαρχει αυστηρα.Αλλα νταξ εισαι ο santa που ολοι αγαπαμε...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά ξεκάθαρα θα κατέβαινα Αθήνα ή θα πήγαινα όπου αλλού γίνεται για αυτή την κακοκαιρία. Μου θυμίζει μια πιο ήπια  ελαφρώς  version της 28-30/12/2016

 

βέβαια πλάκα πλάκα εδώ ο υετός στα κοντινά είναι με μεγαλύτερη διάρκεια βλέπω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Τωρα σωθηκαμε. 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,εγώ πλέον είμαι νέα Σμύρνη αλλά Κυριακή και Δευτέρα θα μαι πάνω μαρουσαρα για αναφοραρες!!!vamos χιονοκαψουριδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά ξεκάθαρα θα κατέβαινα Αθήνα ή θα πήγαινα όπου αλλού γίνεται για αυτή την κακοκαιρία. Μου θυμίζει μια πιο ήπια  ελαφρώς  version της 28-30/12/2016

Αν και τότε ειχε χιονισει καί βολο και μάλιστα έκανε και καλή στουπα και πασπαπισε στα εύκολα το βράδυ 28-29

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Αν και τότε ειχε χιονισει καί βολο και μάλιστα έκανε και καλή στουπα και πασπαλισε στα εύκολα το βράδυ 28-29

Ναι και στα Γιάννενα έκανε ένα πασπάλισμα και στην Λάρισα από χιονομπόρα που ήθελα να μην χάσω, και εκείνη την στιγμή ήμουν Πειραιά και με κορόιδευε ο BrainA χαρακτηριστικά λέγοντας

Χιονίζει στα Γιάννενα χιονίζει στην Λάρισα και ο Μιχαήλ είναι Πειραιά. χαχαχαχα.

Βέβαια μετά είδα πολύ καλή χιονόπτωση και η γνωριμία με τα παιδιά και οι χιονοβόλτες ήταν το κάτι άλλο. Ειδικά τα Βίλλια τα λάτρεψα γραφικότατο μέρος ειδικά με το πολύ χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Johnsnow είπε:

Καλησπερα και από μένα σε όλα τα παιδιά...ΣΚ θα είμαι στενη...θα παίζω με τα χιονόνερα ή θα το δω το τιμημένο????...αν ξέρει κάποιος από Εύβοια 

Στενη θαψιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγηκε μεχρι 1 του μηνα ο υετος τωβ σεναριων του ευρωπαιου αλλα οχι οι ενδιαμεσες ωρες ....και εχει ενδιαφεροντα σεναρια ..κατα αρχας αυξηθηκε αρκετα γξα αττικη το χιονι..επισης τα περισσοτερα εχουν γκρι σε ολο τον ηπειρωτικο κορμο..και καποια εχουν δευτερευον διαταραχη στις 30 31 με αρκετα χιονια στα βορεια δε ξερω πως θα ποσταρω μετα σεναρια να δειτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, [weathermaniac] said:

Προσωπικά ξεκάθαρα θα κατέβαινα Αθήνα ή θα πήγαινα όπου αλλού γίνεται για αυτή την κακοκαιρία. Μου θυμίζει μια πιο ήπια  ελαφρώς  version της 28-30/12/2016

 

βέβαια πλάκα πλάκα εδώ ο υετός στα κοντινά είναι με μεγαλύτερη διάρκεια βλέπω

Σωστός είσαι....Θα σου πρότεινα να πάς Βίλλια (550 υψόμετρο) ή Ιπποκράτειο που θα δουν καλό χιόνι και καλά στρωσίδια!Δυστυχώς το 2016 φαίνεται λίγο καλύτερο από αυτό που έρχεται τώρα, γιατι τότε είχαμε λίγο καλύτερα 850άρια (-6.5 περίπου)....Χιόνιζε σε μενα στα 200 μέτρα και στα 150 είχε χιονόνερο λίγο πιο κάτω ακόμα μόνο βροχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Σωστός είσαι....Θα σου πρότεινα να πάς Βίλλια (550 υψόμετρο) ή Ιπποκράτειο που θα δουν καλό χιόνι και καλά στρωσίδια!Δυστυχώς το 2016 φαίνεται λίγο καλύτερο από αυτό που έρχεται τώρα, γιατι τότε είχαμε λίγο καλύτερα 850άρια (-6.5 περίπου)....Χιόνιζε σε μενα στα 200 μέτρα και στα 150 είχε χιονόνερο λίγο πιο κάτω ακόμα μόνο βροχή.

Μωρέ δεν μπορώ να πάω πουθενά δυστυχώς. δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ακόμα και η υγεία. χαχα ο ένας με πιάσιμο ο άλλος με γαστρεντερίτιδα, ωρολογιακή βόμβα θα είναι. Ότι έρθει πρέπει να το περιμένω εδώ τι να κάνουμε.

 

Πάντως τότε χιόνισε πρόσκαιρα και Πειραιά που ήμουν εγώ, άρα σε αυτή την περίπτωση γιατί να μην χιονίσει κέντρο που είναι λίγο πιο ψηλά. Οριακό, αλλά  υπαρκτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μωρέ δεν μπορώ να πάω πουθενά δυστυχώς. δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ακόμα και η υγεία. χαχα ο ένας με πιάσιμο ο άλλος με γαστρεντερίτιδα, ωρολογιακή βόμβα θα είναι. Ότι έρθει πρέπει να το περιμένω εδώ τι να κάνουμε.

 

Πάντως τότε χιόνισε πρόσκαιρα και Πειραιά που ήμουν εγώ, άρα σε αυτή την περίπτωση γιατί να μην χιονίσει κέντρο που είναι λίγο πιο ψηλά. Οριακό, αλλά  υπαρκτό

Ναι αλλά πρέπει να καβατζάρουμε το -6 γι αρχή και βλέπουμε...Χρόνια πολλά κι όλας και εύχομαι να περάσουν γρήγορα τα προβλήματα υγείας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...