Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Χανω ιστορικο χιονι Χαλκιδα για 1.5 βαθμπ στα 850. Θα θαβομουν. Ολη η συγκλιση πανω μας. Η Θηβα παει για μισο μετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Τί δείχνει αυτός ο χάρτης φίλε μου;

Καλημέρα . Τα επίπεδα παγοποίησης  ( Χ 100) . Δηλαδή όταν στην Στενή θα είναι στα 800μ στην Θήβα θα είναι στα 400μ .Υπάρχουν ήδη αλλαγές κυρίως για την Δευτέρα όποτε θα δούμε τι θα γίνει .

Γενικά στην περιοχή μας ,σε οριακές καταστάσεις ο ΒΑ ανεβάζει τη  υγρασία όποτε και το dew point και παρότι η Θ μπορεί να αγγίζει το μηδέν δυσκολεύεται να γυρίσει σε καθαρή χιονόπτωση . Επίσης όπου επικρατεί πιο καθαρό Β ή ΒΔ ρεύμα είναι πιο ψυχρό. Παράδειγμα: 2/1/15 η Λάρυμνα είχε στρωμένο χιόνι στην παραλία και απέναντι στο Κανδήλι είχε στρωσει πάνω από τα 300μ παρότι είχε περισσότερο υετο .Ήταν απλά γιατί είχε ΒΔ .Μόλις έπιασε ΒΑ τα υψόμετρα χιονόπτωσης πήγαν στα 200μ  στα παράλια της Βοιωτίας προς Ευβοικό .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα . Τα επίπεδα παγοποίησης  ( Χ 100) . Δηλαδή όταν στην Στενή θα είναι στα 800μ στην Θήβα θα είναι στα 400μ .Υπάρχουν ήδη αλλαγές κυρίως για την Δευτέρα όποτε θα δούμε τι θα γίνει .

Γενικά στην περιοχή μας ,σε οριακές καταστάσεις ο ΒΑ ανεβάζει τη  υγρασία όποτε και το dew point και παρότι η Θ μπορεί να αγγίζει το μηδέν δυσκολεύεται να γυρίσει σε καθαρή χιονόπτωση . Επίσης όπου επικρατεί πιο καθαρό Β ή ΒΔ ρεύμα είναι πιο ψυχρό. Παράδειγμα: 2/1/15 η Λάρυμνα είχε στρωμένο χιόνι στην παραλία και απέναντι στο Κανδήλι είχε στρωσει πάνω από τα 300μ παρότι είχε περισσότερο υετο .Ήταν απλά γιατί είχε ΒΔ .Μόλις έπιασε ΒΑ τα υψόμετρα χιονόπτωσης πήγαν στα 200μ  στα παράλια της Βοιωτίας προς Ευβοικό .

Καλημέρα Α δε κάνω λάθος κάτι παρόμοιο με αυτό που λες πρέπει να είχε συμβεί και τον Μάρτιο του 11;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και την θα εδινα να ημουν στη θηβα!Μιλαμε για τρελο χιονουετο,ας ελπισουμε να μηνχασει τον περισσοτερο σε χιονονερα και χλαπατσες.

υγ.Η καμερα στη σεττα λειτουργει??Αν ναι μπορει να μου δωσει καποιος το λινκ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αυτα ειναι για Θεσσαλονικη

graphe9_1000___22.9439_40.6403_Thessalonνki (4).gif

πάλι 85 θα δεις χιονι????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως η θηβα κανει θαυματα καποιες φορες!ΘΥμαμαι τον δεκεμβρη του 17 που θαφτηκε με -2 στα 850hpa τα ξημερωματα τις 22 δεκεμβρη νομιζω!!Λογικα ηταν λογω της ραγδαιοτητας των φαινομενων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που θα κάτσει η συγκλιση? Αυτό είναι το ερώτημα και σε αυτό δεν θα απαντήσουν τα μοντέλα ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

παντως η θηβα κανει θαυματα καποιες φορες!ΘΥμαμαι τον δεκεμβρη του 17 που θαφτηκε με -2 στα 850hpa τα ξημερωματα τις 22 δεκεμβρη νομιζω!!Λογικα ηταν λογω της ραγδαιοτητας των φαινομενων.

φιλε με βδ επιφανειας δεν εχει κανενα προβλημα η θηβα.η μερα με τον πολυ υετο θα ειναι η δευτερα και ευτυχως θα ειμαι εκει απο το πρωι.θα δινω αναφορες.μπορει να χιονισει και σημερα τη νυχτα μεχρι πρωι κυριακης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

πάλι 85 θα δεις χιονι????

Μονο 3 σεναρια και το κυριο δεν δινουν τιποτα... Απο αυτα που δινουν , 1 δινει 0.2 και ολα τα αλλα 0?1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Μονο 3 σεναρια και το κυριο δεν δινουν τιποτα... Απο αυτα που δινουν , 1 δινει 0.2 και ολα τα αλλα 0?1

σήμερα άμα έτσι περάσει μια χιονομπορα((ΔΥΣΚΟΛΟ)) απ'την περιοχή θα είμαστε τυχεροί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

σήμερα άμα έτσι περάσει μια χιονομπορα((ΔΥΣΚΟΛΟ)) απ'την περιοχή θα είμαστε τυχεροί 

Εσεις εχετε ελαχιστες πιθανοτητες αλλα και να ερθει κατι εχουμε ξεφυγει στις θερμοκρασιες... Τα σεναρια του τζιφου μου  δινουν μεσο ορο μεγιστης θερμοκρασιας 6.7 και τωρα εχουμε 6.1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, vasilis-evia είπε:

Καλημέρα Α δε κάνω λάθος κάτι παρόμοιο με αυτό που λες πρέπει να είχε συμβεί και τον Μάρτιο του 11;

Για να είναι ειλικρινής δεν το θυμάμαι αλλά συμβαίνει  ο ηπειρωτικός κορμός να βοηθά στην κατάβαση του ψύχους προς την Βοιωτία ενω προς Εύβοια δυσκολεύεται .

Έτσι κι αλλιώς η Εύβοια είναι ευλογημένος τόπος, πάντα στο επίκεντρο των φαινομένων  και παρότι  μπορεί να χάσει καμιά  φορά εξαιτίας της θερμοκρασίας κάποιον χιονιά  ημιορεινών , σύντομα αναπληρώνει 😉.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εσεις εχετε ελαχιστες πιθανοτητες αλλα και να ερθει κατι εχουμε ξεφυγει στις θερμοκρασιες... Τα σεναρια του τζιφου μου  δινουν μεσο ορο μεγιστης θερμοκρασιας 6.7 και τωρα εχουμε 6.1

στους 5 εμεις τωρα αλλα μην φοβιθεις τις μεγιστες με ολες τις συνθήκες μιας χιονομπορας θα έπεφτε η Τ (σόρρυ για το of topic)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εσεις εχετε ελαχιστες πιθανοτητες αλλα και να ερθει κατι εχουμε ξεφυγει στις θερμοκρασιες... Τα σεναρια του τζιφου μου  δινουν μεσο ορο μεγιστης θερμοκρασιας 6.7 και τωρα εχουμε 6.1

Μη κοιτας τις θερμοκρασιες στα 2μ του τζιφου. Ειναι πολυ τοπικη προγνωση για να την πετυχει ενα παγκοσμιο μοντελο. Μονο με την εμπειρια σου μπορεις να την προσεγγισεις οπως πρεπει. Και δω πχ μου δινει μεγιστη 3 βαθμους και εχω 4.5 τωρα, φυσιολογικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Μη κοιτας τις θερμοκρασιες στα 2μ του τζιφου. Ειναι πολυ τοπικη προγνωση για να την πετυχει ενα παγκοσμιο μοντελο. Μονο με την εμπειρια σου μπορεις να την προσεγγισεις οπως πρεπει. Και δω πχ μου δινει μεγιστη 3 βαθμους και εχω 4.5 τωρα, φυσιολογικο. 

Την τελευταια εβδομαδα συμβαινει αυτο... Ειμαστε συνεχως 3 βαθμους πανω ενω μεχρι πριν ηταν μια χαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Την τελευταια εβδομαδα συμβαινει αυτο... Ειμαστε συνεχως 3 βαθμους πανω ενω μεχρι πριν ηταν μια χαρα

Απο προσωπικη παρατηρηση, σπανια πεφτει ακριβως μεσα. Ποτε ψηλοτερα, ποτε χαμηλοτερα, ειναι αδυνατο να το πιασει με απολυτη ακριβεια. Οποτε μην αγχωνεστε γι αυτο. Αν, λεμε αν, υπηρχε περιπτωση χιονιου στα Βορεια, θα ηταν καραπεδινο και θα εβλεπες και συ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Και την θα εδινα να ημουν στη θηβα!Μιλαμε για τρελο χιονουετο,ας ελπισουμε να μηνχασει τον περισσοτερο σε χιονονερα και χλαπατσες.

υγ.Η καμερα στη σεττα λειτουργει??Αν ναι μπορει να μου δωσει καποιος το λινκ?

Δυστυχώς δεν λειτουργεί... μόνο ο σταθμός!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αξιώθηκαν τα μοντέλα να μας δώσουν κατιτίς την Δευτέρα, μια συννεφιά και καμιά νιφάδα. Για την συνέχεια  αυτό στις 2/1 δεν με απασχολεί καν, όπου και να κάτσει  [που να καθίσει εδώ αδύνατον εκτός αν εκφυλιστεί πολύ] θα είναι πολύ μικρότερης έντασης κακοκαιρία, θα την έλεγα ως απλή χειμωνιάτικη όμως μέρα.

Τώρα επειδή βλέπω πως το ούκμο είναι πολύ καλό μαζί με παίο συνήθως στην Αμερική στα μεσοπρόθεσμα θα εμπιστευτώ αυτούς πάλι, και βλέπουμε για την συνέχεια τον  τζίφο ο οποίος στην περιοχή της Ευρώπης τουλάχιστον τα πήγε καλύτερα και ήταν πιο σταθερός  από τους άλλους 2 εφόσον οι μεταβλητές που καθόριζαν την κακοκαιρία πλην μιας είχαν κλειδώσει.

Οπότε βλέποντας ούκμο και ευρωπαικό, δεν είναι απίθανο να πάμε σε ψυχρή εισβολή κατά τις 5 του μήνα η οποία θα αφορά αυτή την φορά και τα κεντροβόρεια. Το ούκμο μάλιστα θα κατέβαζε αρκετά δυτικά και αρκετά μεγαλύτερο μέρος της ψυχρής μάζας νότια από ευρωπαίο. Ο τζίφος θέλει δουλειά ακόμα, αλλά θα το παρακολουθούμε να δούμε αν υπάρχει όντως κάποια βάση

Φαίνεται από τον μέσο όρο του παίου ότι υπάρχει πολύ μεγάλο spread Για την όποια κακοκαιρία στις 5/1

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Αξιώθηκαν τα μοντέλα να μας δώσουν κατιτίς την Δευτέρα, μια συννεφιά και καμιά νιφάδα. Για την συνέχεια  αυτό στις 2/1 δεν με απασχολεί καν, όπου και να κάτσει  [που να καθίσει εδώ αδύνατον εκτός αν εκφυλιστεί πολύ] θα είναι πολύ μικρότερης έντασης κακοκαιρία, θα την έλεγα ως απλή χειμωνιάτικη όμως μέρα.

Τώρα επειδή βλέπω πως το ούκμο είναι πολύ καλό μαζί με παίο συνήθως στην Αμερική στα μεσοπρόθεσμα θα εμπιστευτώ αυτούς πάλι, και βλέπουμε για την συνέχεια τον  τζίφο ο οποίος στην περιοχή της Ευρώπης τουλάχιστον τα πήγε καλύτερα και ήταν πιο σταθερός  από τους άλλους 2 εφόσον οι μεταβλητές που καθόριζαν την κακοκαιρία πλην μιας είχαν κλειδώσει.

Οπότε βλέποντας ούκμο και ευρωπαικό, δεν είναι απίθανο να πάμε σε ψυχρή εισβολή κατά τις 5 του μήνα η οποία θα αφορά αυτή την φορά και τα κεντροβόρεια. Το ούκμο μάλιστα θα κατέβαζε αρκετά δυτικά και αρκετά μεγαλύτερο μέρος της ψυχρής μάζας νότια από ευρωπαίο. Ο τζίφος θέλει δουλειά ακόμα, αλλά θα το παρακολοθούμε να δούμε αν υπάρχει όντως κάποια βάση

Εξαιρετικσ Μιχάλη. Οπότε, θερμή παράκληση, μην αρχισεις πάλι τις μετακινήσεις γιατί θα χαλάσει το σκηνικό και πάλι θα ψάχνουμε να βρούμε την αιτία.....😊

πας Λαρισα - Γιαννενα από Απρίλη ε?

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αξιώθηκαν τα μοντέλα να μας δώσουν κατιτίς την Δευτέρα, μια συννεφιά και καμιά νιφάδα. Για την συνέχεια  αυτό στις 2/1 δεν με απασχολεί καν, όπου και να κάτσει  [που να καθίσει εδώ αδύνατον εκτός αν εκφυλιστεί πολύ] θα είναι πολύ μικρότερης έντασης κακοκαιρία, θα την έλεγα ως απλή χειμωνιάτικη όμως μέρα.

Τώρα επειδή βλέπω πως το ούκμο είναι πολύ καλό μαζί με παίο συνήθως στην Αμερική στα μεσοπρόθεσμα θα εμπιστευτώ αυτούς πάλι, και βλέπουμε για την συνέχεια τον  τζίφο ο οποίος στην περιοχή της Ευρώπης τουλάχιστον τα πήγε καλύτερα και ήταν πιο σταθερός  από τους άλλους 2 εφόσον οι μεταβλητές που καθόριζαν την κακοκαιρία πλην μιας είχαν κλειδώσει.

Οπότε βλέποντας ούκμο και ευρωπαικό, δεν είναι απίθανο να πάμε σε ψυχρή εισβολή κατά τις 5 του μήνα η οποία θα αφορά αυτή την φορά και τα κεντροβόρεια. Το ούκμο μάλιστα θα κατέβαζε αρκετά δυτικά και αρκετά μεγαλύτερο μέρος της ψυχρής μάζας νότια από ευρωπαίο. Ο τζίφος θέλει δουλειά ακόμα, αλλά θα το παρακολουθούμε να δούμε αν υπάρχει όντως κάποια βάση

Φαίνεται από τον μέσο όρο του παίου ότι υπάρχει πολύ μεγάλο spread Για την όποια κακοκαιρία στις 5/1

Εμένα για 5 του μήνα?🙄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε σεις, εχουμε μπροστα μας μια πολυ ενδιαφερουσα κακοκαιρια για να ασχοληθουμε μοντελικα. Ακομη και αν δεν αφορα τους Κεντροβορειους, εγω ειμαι περιεργος να δω τι θα δωσει αυριο. Οποτε ας αφησουμε λιγο τον λεπτομερη σχολιασμο για μετα απο 10 μερες. Προσωπικα, πιστευω θα υπαρξουν και αλλες - και καλυτερες - ευκαιριες, αφου μαλλον γλιτωσαμε το ζωνικοτερας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...