Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από τι βλέπω πάμε για ιβηρικη πάλι ή υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου και να πάμε για χιονια ????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, νομίζω πλέον κλείδωσε ότι δεν πάμε για τίποτα το ιδιαίτερ πριν τις 5 Δεκεμβρίου, ίσα ίσα θερμή εισβολή. Οπότε περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει αμέσως μετά . Δεν μπορούσε να βγει πιο ανορφόδοξα η φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H 125486η θερμή εισβολή για φέτος έρχεται στις 28/11-30/11, μετά "πτώση" για δύο μέρες και μετά η 125487η θερμή εισβολή. Ο Χειμώνας δεν υπάρχει ούτε σαν ιδέα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τότε κοιτάμε για μετά τις 5 με 9???παντως αν ούτε αλλάξει και τότε νομίζω θα υπάρξει πρόβλημα. ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντα έχω στο μυαλό μου ότι πέρυσι ήταν καλός ο Χειμώνας συνεπώς ο φετινός μπορεί να βγει σάπιος, το οποίο δυστυχώς φαίνεται να συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Θα δείξει. Η 2-3ήμερη φωτοβολίδα που θα ρίξει 20+ πόντους στην πόρτα μου πάντα παίζει βέβαια,ακόμη και σε έναν κακό Χειμώνα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα. Μπορει να στραβωσε η οποια κατεβασια για 5 Δεκεμβρη αλλα τιποτα δε χαθηκε κατα τη γνωμη μου. Οσο περισσοτερο ανοιγουν τα μελη των ενσεμπλς στα μακρινα, τοσο μεγαλωνει και η αβεβαιοτητα ως προς το τι θα συμβει. Εγω κραταω αυτο και βλεπουμε. Ψυχραιμια. Καποιοι ηδη εκαψαν το πρωτο 10ημερο του Δεκεμβρη. Μη βιαζεστε αδερφια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μη ξεχνατε ειδικα οι νεοι του φορουμ, μην ασχολειστε με χαρτες περα των 100 ωρων. Χασιμο χρονου και υπομονης. Καλυτερα παρτε τηλ. κανα μεντιουμ πιο πολλες πιθανοτητες εχει χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα,

Για μένα ειναι καμμένο όλο το πρώτο 10ημερο του Δεκέμβρη, ας χειμωνιάσει μετά τουλάχιστον...

Diagramme GEFS

Δημητρη ειναι μεταβατικη περιοδος προς χειμωνα. Μη δινεις τοσο βαση στα μακρινα. Καθε μερα βλεπουμε διαφορετικα σεναρια. Μπορει ξαφνικα σ ενα ραν κατω απ τις 100 ωρες να σ πεταξει μια φωτοβολιδα. Δε χαθηκε το 1ο δεκαημερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πρώτη περίπτωση χάθηκε από χτες..έχει κλειδώσει από όλα μα όλα τα μοντέλα το πρώτο χαμηλό στην Ιβηρική....και το τράβηγμα του αυλώνα εκεί με θερμές μάζες προς εμάς και νοτιάδες σε πρώτη φάση..πάμε για την πιθανότητα δεύτερης κατεβασιάς μετά τις 5-6 του μήνα που άρχισε να προετοιμάζεται από  τα μοντέλα σιγά σιγά......ο αζορικόςμ όπως όλα δείχνουν ήρθε για να μείνει για το πρώτο τουλάχιστον δεκαήμερο του Δεκέμβρη μένει να δούμε αν θα μπορέσει να φέρει καλές διατάξεις για εμάς...τουλάχιστον να χειμωνιάσει θερμοκρασιακά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα,

Για μένα ειναι καμμένο όλο το πρώτο 10ημερο του Δεκέμβρη, ας χειμωνιάσει μετά τουλάχιστον...

Diagramme GEFS

Δημήτρη μπορεί το πρώτο 5ήμερο να το χάνουμε...αλλα για το μετά είναι όλα ανοιχτά....μην κοιτάς ανσάμπλ από ένα τρέξιμο ενός συγκεκριμένου μοντέλου...θέλει σφαιρική άποψη....όλα τα μοντέλα....και όπως σου λεει και Γιώργος από πάνω είμαστε σε μεταβατική περίοδο και όλα αλλάζουν από μέρα σε μέρα.....μην εκπλαγείς αν σε 2-3 μέρες έχουμε άλλους χάρτες μπροστά μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλέον κοιτάω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το επόμενο, και αυτό γιατί είναι ακριβώς ο αυλώνας που θέλουμε οι δυτικοί. Ωστόσο αυτό που συμβαίνει πάντα, ακόμα και όταν τα μοντέλα συμφωνούνε δυτικό χιονιά είναι κατι σαν το σενάριο του παίου, που το αποκομμένο χαμηλό, ανεβαίνει και χαλάει την κατάβαση του αυλώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χαμηλακι εκει στην Αγγλια εκανε τη δουλεια του και η ολη φαση μετατοπιστηκε δυτικοτερα με την Ιβηρικη να δεχεται την πρωτη κακοκαιρια πριν τις 5 του μηνα. Τ ηλεκτροσοκ ομως της κυκλοφοριας με το ξυπνημα του Αζορικου ηταν απαραιτητο και κατα τη γνωμη μου μπορει καλλιστα να μας ευνοησει ιδιαιτερα σε δευτερη φαση. Υπαρχει κινητικοτητα, δεν εχει χαθει τιποτα ακομη και πριν τις 10 του μηνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που εχει λειψει σε ολους αναμφιβολα ειναι ενα καλο χιονι μεσα στο Δεκεμβρη. Τι πιο ομορφο? Μεγαλη διαρκεια νυχτας, ολα στολισμενα, ενα ονειρο. Αυτο ψαχνουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το πρώτο 10ήμερο φεύγει έτσι ...... Μετά απλά ελπίζουμε σε ύφεση των τεράτων της Γροιλανδίας, (αλλο πράγμα αυτό φέτος), για να μπορέσει αξιοπρεπώς ο Αζορικός να ανέβει εκεί που χρειάζεται, μήπως και βγει κάποια αξιοπρεπής κρύα κάθοδος, να χιονιστούν τουλάχιστον τα ορεινά -ημιορεινά ηπειρωτικά...

Φέτος, αν έχετε παρατηρήσει, ενώ σε μόλις 4 μέρες μπαίνουμε επίσημα στον Χειμώνα, δεν έχουν ούτε καν κιτρινίσει τα φύλλα !!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Δημήτρη μπορεί το πρώτο 5ήμερο να το χάνουμε...αλλα για το μετά είναι όλα ανοιχτά....μην κοιτάς ανσάμπλ από ένα τρέξιμο ενός συγκεκριμένου μοντέλου...θέλει σφαιρική άποψη....όλα τα μοντέλα....και όπως σου λεει και Γιώργος από πάνω είμαστε σε μεταβατική περίοδο και όλα αλλάζουν από μέρα σε μέρα.....μην εκπλαγείς αν σε 2-3 μέρες έχουμε άλλους χάρτες μπροστά μας....

Σωτήρη καταλαβαινω τι λές, όπως και ο Γιώργος παραπάνω, αλλά το συμπερασμά μου το έχω βγάλει όχι με βάση το διαγραμμά του GFS που έβαλα παραπάνω αλλά από το σύνολο των τρεξιμάτων των τελευταίων ημερών από τα κύρια μοντέλα. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά, τουλαχιστον για εμάς εδώ κάτω, δεν υπάρχει τίποτα χειμωνιάτικο μέχρι 10 Δεκέμβρη τουλάχιστον. Δε σημαίνει ότι απογοητεύομαι, εξάλλου εμείς εδώ πριν τις 20/12 περίπου δεν περιμένουμε κάτι σημαντικό τις περισσότερες χρονίες, εκτός εξαιρέσεων, Οπότε για εμένα προσωπικά το στοίχημα είναι τι θα κάνει από το δεύτερο μισό του Δεκέμβρη και μετά, το πρώτο το έχω κάψει ήδη (μακάρι να με διαψεύσει ο καιρός).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ORESIVIOS είπε:

το πρώτο 10ήμερο φεύγει έτσι ...... Μετά απλά ελπίζουμε σε ύφεση των τεράτων της Γροιλανδίας, (αλλο πράγμα αυτό φέτος), για να μπορέσει αξιοπρεπώς ο Αζορικός να ανέβει εκεί που χρειάζεται, μήπως και βγει κάποια αξιοπρεπής κρύα κάθοδος, να χιονιστούν τουλάχιστον τα ορεινά -ημιορεινά ηπειρωτικά...

Φέτος, αν έχετε παρατηρήσει, ενώ σε μόλις 4 μέρες μπαίνουμε επίσημα στον Χειμώνα, δεν έχουν ούτε καν κιτρινίσει τα φύλλα !!! 

Μα πως να κιτρινίσουν όταν στην παραμικρή εμφάνιση του ηλίου η θερμοκρασία εκτοξεύεται στους 20c... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενσεμπλς του τζεμ βελτιωθηκαν απιστευτα αφου πανω απο τα μισα αποκοπτουν το χαμηλο το στελνουν ισπανια και κατεβαζουν αυλωνα 4,5 ή 6 ,7 του μηνα πιο ανατολικα...οχι οτι θα βγουν αλλα λεω οτι βλεπω...

Ααα και τις καλημερες μου σε ολους ...να μη το ξεχναμε κι αυτο γιατι ειμαστε μια παρεα☺

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται ο κόκκινος καταπιώνας βλέπω δυστυχώς, και φεύγει η πρώτη βδομάδα του Δεκέμβρη με κανένα καιρικό ενδιαφέρον...ελπίζω να μη τη βγάλουμε με τίποτα ψηφιακούς διαφορετικά υπάρχει και σε προσφορά η χιονοκουρτίνα εδω....😃

FB_IMG_15742863364072400.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...