Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα δεν υπαρχουν λογια για αυτο το τρεξιμο του gfs απο εκει που εταζε χιονια αρχες του μηνα..θα δουμε τα επομενα τρεξιματα για τυχον αλλαγες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενσεμπλς του τζιφου εγιναν πιο υετοφορα ...οχι βεβαια με κρυο...αλλα το κακό ειναι οτι σχεδον σε ολα μετα ο υποτροπικος κανει παρτυ μαζι με τα τεραστια χαμηλα στα βορεια

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εμένα εξ αρχής μου την έσπαγε εκείνο το χαμηλό νοτιοδυτικά της Ιρλανδίας στις 96h....  συνήθως μεγάλα ατλαντοχαμηλά ευθύνονται που φεύγειο ο αυλώνας Τουρκία και ανατολοφευγα, που σπρώχνουν τη φάση ανατολικά και τον αντικυκλώνα πάνω μας να καταρεύσει... ε τώρα είχαμε απλά την ατυχία να έχουμε αυτή τη μεγάλη κουτσουλιά στον χάρτη (96h), ένα όχι και τόσο δυνατό χαμηλό εξ ατλαντικού, που καταλήγει σε 1000αρι - 1005 ατλαντοχαμηλάκι πριν εισχωρήσει στην Ευρώπη απ' τον Βισκαϊκό κόλπο, τραβώντας δυτικά τη φαση και καταστρεφοντάς μας ουσιαστικά μια δυνατή ευκαιρία που πιθανότατα θα είχαμε...... και πάλι βέβαια δε μιλάμε και για τίποτα το σοβαρό, όσο για εμάς, καιρός να αγοράσουμε εκείνη τη κουρτίνα ΤΩΡΑ😂!!

Ότι και να κάνει πάντως, αγαπημένος μήνας ο Δεκέμβρης χαρη των εορτών... Καλό μήνα φίλοι μου και ... καλά Χριστούγεννα!! Μακάρι αν όχι νωρίτερα, Χριστούγεννα να συνεχιστεί η παράδοση της τελευταίας 5ετιας, με κρύα και χιόνια και σε πεδινές περιοχές...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ναυτικο μοντελο της αμερικης (navgem) δεν συμφωνει με το gfs για 3 του μηνα απογευμα και δινει πιο κοντα στην χωρα μας το κρυο για να δουμε το απογευμα θα υπαρχουν αρκετες αλλαγες..

navgem-1-180.png

gfs-1-180.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Γιατί βγαίνει ποτέ αυτό;

ισως κατι βλεπει δεν ξερεις καμια φορα..μερικες φορες ειναι καλο κιολας..τουλαχιστον καλο ειναι να μην συμφωνουν ολα τα μοντελα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δούμε πότε θα σπάσει αυτή η εύνοια της δυτικής Ευρώπης, μερικές φορές τραβάει και 4 εως 6 μήνες αυτή η εμμονή εκει...Αν συμβεί κάτι τέτοιο φέτος θα τραβήξει μέχρι Φλεβάρη ότι χειρότερο δηλαδή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ που φτάσαμε ας κρατήσει άλλες 3 βδομάδες γιατί θα πάω εκεί τα Χριστούγεννα και μόλις γυρίσω, ο αγαπημένος μου μήνας, ο Ιανουάριος να κάνει το θαύμα του. Λέμε τώρα 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

το ναυτικο μοντελο της αμερικης (navgem) δεν συμφωνει με το gfs για 3 του μηνα απογευμα και δινει πιο κοντα στην χωρα μας το κρυο για να δουμε το απογευμα θα υπαρχουν αρκετες αλλαγες..

navgem-1-180.png

gfs-1-180.png

Συγνωμη.Αλλα πως θα κατεβει το συγκεκριμενο κρυο από πανω μας ,με τον υποτροπικο παρεα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-174.png?6

gfs-0-6.png?6

 

Τι έδειχνε ο τζίφος και τι βγήκε..στις αντίστοιχες ώρες για την κακοκαιρία που μας πέρασε..μια μικρή απόδειξη για τις αλλαγές που μπορουν να συμβούν..ή να μην συμβούν..ολα πιθανά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχουμε μαζί μας Gem και Ιάπωνα .... ακόμα .... αλλα θα ήθελα να είχα όλα τα άλλα και αυτά τα 2 όχι.... βέβαια μου άρεσαν πάντα και μου αρέσουν ακόμα τα αουτσαιντερ .... τι να πω .... η Ισπανία από το μπάσκετ να θυμηθώ πάντα μου την έδινε....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πρόσκαιρη η ζωνική βάση δεικτων. επίσης κλειδώνουν ότι η ψυχρή λίμνη θα υπάρχει δυτικά χωρίς υποψία σοβαρού κρύου ακόμα και εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πρόσκαιρη η ζωνική βάση δεικτων. επίσης κλειδώνουν ότι η ψυχρή λίμνη θα υπάρχει δυτικά χωρίς υποψία σοβαρού κρύου ακόμα και εκεί.

Αυτο ειναι θετικο για εμας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Λίγο ζωνική δεν βλάπτει, αν είναι όντως για λίγο, μπας και ανακατευτεί λίγο η τράπουλα..

βλάπτει ...... θεωρώ πως άμα συνεχιστεί μέτα το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη μπορει να καεί όλος ο Χειμώνας κάτι τέτοιες ζωνικες κρατάνε από 2-3 με 5-6 μήνες. ....Αν και εγώ συνεχιζω να πιστεύω πως ακόμα δνε κλείδωσε για 3 4 και έχουμε πιθανότητες ..........:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

βλάπτει ...... θεωρώ πως άμα συνεχιστεί μέτα το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη μπορει να καεί όλος ο Χειμώνας κάτι τέτοιες ζωνικες κρατάνε από 2-3 με 5-6 μήνες. ....Αν και εγώ συνεχιζω να πιστεύω πως ακόμα δνε κλείδωσε για 3 4 και έχουμε πιθανότητες ..........:)

Φιλε  εμεινε μια εβδομαδα... Χαρακτηριστηκα ειναι τα ensembles για θεσσαλονικη τα οποια τις προηγουμενες  ημερες εδιναν ( 10+ σεναρια)χιονι σε διασπαρτες ημερομηνιες ( κυριως 3-6) και τωρα δινουν μονο 2 !! Το ενα δινει για 9 δεκεμβριου αλλα δινει ψιχουλα      ( 0.2 mm )και το αλλο στις 11 με 2 mm ...επισης την κυριακη οι μεσοι οροι θερμοκρασιας 2m επαιζαν σε 3-4 ελαχιστες και 7-8 μεγιστες για 3-5 δεκεμβριου... Τωρα ειναι 7-8   ελαχιστες και 13-14 μεγιστες !!!

Ο weathermaniac μιλησε για προσκαιρη ζωνικη ...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Φιλε  εμεινε μια εβδομαδα... Χαρακτηριστηκα ειναι τα ensembles για θεσσαλονικη τα οποια τις προηγουμενες  ημερες εδιναν ( 10+ σεναρια)χιονι σε διασπαρτες ημερομηνιες ( κυριως 3-6) και τωρα δινουν μονο 2 !! Το ενα δινει για 9 δεκεμβριου αλλα δινει ψιχουλα      ( 0.2 mm )και το αλλο στις 11 με 2 mm ...επισης την κυριακη οι μεσοι οροι θερμοκρασιας 2m επαιζαν σε 3-4 ελαχιστες και 7-8 μεγιστες για 3-5 δεκεμβριου... Τωρα ειναι 7-8   ελαχιστες και 13-14 μεγιστες !!!

Οπότε έχουμε πιθανότητες και αν δεν κανω λαθος απο κάποια μοντέλα είχαμε σήμερα στα πρωινά ραν ανατολικιση να το πω κάπως του κρυου στα 850hpa πιστεύω μπεμπτη παρασκεύη θα ξέρουμε κάπως την τάση. .........ΥΠΟΘΕΤΩ! !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

φέτος έτσι κι αλλιώς πιστεύω γενάρης-φλεβάρης θα είναι ανοιξιάτικοι,οπότε ό,τι πάρουμε τώρα θα είναι

Εγώ πάλι λέω ότι το Φλεβάρη θα κάνει τα πολλά τα κρύα και τα χιόνια ειδικά σρις αρχές του. Δυνατό Δεκέμβρη έκανε πέρσι, ενώ δυνατό Φλεβάρη έχει να κάνει από το 2015. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Σωτήρη καταλαβαινω τι λές, όπως και ο Γιώργος παραπάνω, αλλά το συμπερασμά μου το έχω βγάλει όχι με βάση το διαγραμμά του GFS που έβαλα παραπάνω αλλά από το σύνολο των τρεξιμάτων των τελευταίων ημερών από τα κύρια μοντέλα. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά, τουλαχιστον για εμάς εδώ κάτω, δεν υπάρχει τίποτα χειμωνιάτικο μέχρι 10 Δεκέμβρη τουλάχιστον. Δε σημαίνει ότι απογοητεύομαι, εξάλλου εμείς εδώ πριν τις 20/12 περίπου δεν περιμένουμε κάτι σημαντικό τις περισσότερες χρονίες, εκτός εξαιρέσεων, Οπότε για εμένα προσωπικά το στοίχημα είναι τι θα κάνει από το δεύτερο μισό του Δεκέμβρη και μετά, το πρώτο το έχω κάψει ήδη (μακάρι να με διαψεύσει ο καιρός).

Σίγουρα άλλο εκεί κάτω κι άλλο εδώ πάνω. Εκεί όντως 20/12 αρχίζει ο χειμώνας ενώ εδώ που μένω εγώ πχ (ΒΔ Θεσσαλονίκη) ακόμη κι από την 1η Δεκεμβρίου μπαίνει ο χειμώνας. Μιλάω βάσει Στατιστικής πάντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εγώ πάλι λέω ότι το Φλεβάρη θα κάνει τα πολλά τα κρύα και τα χιόνια ειδικά σρις αρχές του. Δυνατό Δεκέμβρη έκανε πέρσι, ενώ δυνατό Φλεβάρη έχει να κάνει από το 2015. 

Πέρυσι μόνο "δυνατός" δεν ηταν ο Δεκέμβρης παντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...