Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χάλια το ευρωπαικό, πιο χάλια παθαίνεις, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι έδινε αντίθετη κυκλοφορία μέχρι εχθές.

 

για εδώ πάντα. προσήνεμα θα βγάλει κρύο, ούτε εκεί, ζωνικούρα και αντικυκλώνας στην ΜΑΠΑ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωπα εχουμε αλλαγες 6 του μηνα το ευρωπαικο κατεβαζει πολικο κρυο αρκετα χαμηλα ανατολικα απο την χωρα μας για να δουμε.. 

ECM0-240.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Αγιά Βαρβάρα βαρβαρώνει, 'Αγιος Σάββας σαβανώνει 'Αγιος Νικόλας παραχώνει"

Ας το έχουμε στα υπόψιν μας αυτό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Τζιφος και ευρωπαιος στις 240 ωρες ( γεωδυναμικα και θερμοκρασια 850 hpa )GFSOPEU12_240_1.png

ECMOPEU12_240_1 (1).png

GFSOPEU12_240_2.png

ECMOPEU12_240_2 (2).png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μακάρι να κάνει χιονιά αρχές Δεκέμβρη! Έχει χρόνια να χιονίσει αρχές Δεκέμβρη!

Ουτε φετος... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαρτες αμερικανικου gfs και ευρωπαικου ecmwf αλλου τρεχει το ενα αλλου το αλλο παμε γερα για τα 18αρια αργοτερα θα υπαρχουν αρκετες αλλαγες ακομα..

gfs-1-240.png

 

ECM0-240.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας. Πιστεύω ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα  να έχουμε μια ψυχρή εισβολή στη χώρα μας μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Μια χαρά η προοπτική icon και Ευρωπαίου. Βέβαια έχουμε να δούμε ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε αντίθεση με το κύριο ο μέσος όρος για την συνέχεια διατηρεί την καλής ποιότητας για εδώ ζωνική με προσπάθεια αποκομμένου χαμηλού στην Αμερική. Αυτό θα το πάμε μέχρι τέλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεπω οτι λενε διαφοροι οτι εχει να κανει βαρυ δεκεμβρη απο το 2016...το 2016 ητααν βαρυς μονο για κεντρικη ελλαδα.....εγω θυμαμαι οτι ηταν παρα πολυ ξηρος σχεδον παντου...δεν θεωρειται βαρυς ενας μηνας που δεν εχει φαινομενα....νομιζω οτι ο τελευταιος πραγματικα βαρυς δεκεμβρης ηταν το 2001,γεναρης το 2017 και φλεβρης το 2005 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

βλεπω οτι λενε διαφοροι οτι εχει να κανει βαρυ δεκεμβρη απο το 2016...το 2016 ητααν βαρυς μονο για κεντρικη ελλαδα.....εγω θυμαμαι οτι ηταν παρα πολυ ξηρος σχεδον παντου...δεν θεωρειται βαρυς ενας μηνας που δεν εχει φαινομενα....νομιζω οτι ο τελευταιος πραγματικα βαρυς δεκεμβρης ηταν το 2001,γεναρης το 2017 και φλεβρης το 2005 

Εννοείται ότι έχει να κάνει βαρύ Δεκέμβρη από το 2001 ... κρυο Δεκέμβρη μπορεί να έκανε το 2016 αλλά σε καμία περίπτωση βαρύ για την χώρα... ίσως σε μια γεωγραφική έκταση όση η Εύβοια και λίγο παραπάνω να ήταν βαρύς αλλά για το 80-90% της χώρας ήταν ξερός και κρύος ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο για τη προοπτικη του επόμενου 10ήμερου ειδατε οτι οι χάρτες από τα μοντέλα αλλάζουν τρέξιμο με τρέξιμο ...μεγάλες αλλαγές στις διατάξεις κιόλας ... πέραν των 120-144 ωρών πάντα ... άρα τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο ... ας κρατήσουμε σε πρώτη φάση το γεγονός ότι όπως φαίνεται θα μας επισκεφτεί πρώτη φορά το μηδέν στα 850 την Κυριακή για λιγεσ ώρες λίγο να νιώσουμε κρυο ρε παιδί μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εννοείται ότι έχει να κάνει βαρύ Δεκέμβρη από το 2001 ... κρυο Δεκέμβρη μπορεί να έκανε το 2016 αλλά σε καμία περίπτωση βαρύ για την χώρα... ίσως σε μια γεωγραφική έκταση όση η Εύβοια και λίγο παραπάνω να ήταν βαρύς αλλά για το 80-90% της χώρας ήταν ξερός και κρύος ....

Νταξει για βολο που ημουν εγώ βαρυς ηταν....ειχε μεση θερμ γυρω στους 6 μονοψηφια  μεση μεγιστη......4 μερες χιονοπτωσης και 2-3 χιονονερο...το πηλιο χιονοστρωμενο απο τα 600 μετρα για 15 μερες ...βαρυς ηταν παρολο που περα απο αχνισμα δεν εκανε κατι καλο μεσα στην πολη...ειχε και 3-4 μερες χιονοστρωσης απο τα 100-200 μετρα....αλλα και παλι όχι βαρύς σαν το 2001..βαρυς μεβαση το τι κανει τα τελευταία 15 χρονια

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Νταξει για βολο που ημουν εγώ βαρυς ηταν....ειχε μεση θερμ γυρω στους 6 μονοψηφια  μεση μεγιστη......4 μερες χιονοπτωσης και 2-3 χιονονερο...το πηλιο χιονοστρωμενο απο τα 600 μετρα για 15 μερες ...βαρυς ηταν παρολο που περα απο αχνισμα δεν εκανε κατι καλο μεσα στην πολη...ειχε και 3-4 μερες χιονοστρωσης απο τα 100-200 μετρα....αλλα και παλι όχι βαρύς σαν το 2001..βαρυς μεβαση το τι κανει τα τελευταία 15 χρονια

Ετσι όπως το θέτεις έχει μια βάση...αλλά αν το πάμε με βάση τα χρόνια μετά το 2001 ...όχι απλά βαρύς αλλά δριμύτατος ήταν πάλι όμως για συγκεκριμένες περιοχές...χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε ξέρω κι εγώ ..μήνες πάντως 1,2,3,4,5,6,7...  βαθμούς πάνω από το μ.ο. 
Να δω την Τ 2,3,4 βαθμούς κάτω πρώτα και μετά μιλάμε για σιβηρικούς κτλ..  ..Βέβαια φύση είναι ,,ικανή να μας κάνει τρελό μπαμ και να μας σκάσει έτσι ένα -10 στα 850 να σιάξουμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάγος ο τζίφος συνεχίζει να πηγαίνει όλη την φάση [βροχοφάση] δυτικά ενώ για μετά ποιος ξέρει τι θα βγάλει....

 

 

σαν λογική μετά συνεχίζει να μου αρέσει. Αν και ολόκληρος ο αυλώνας να κατεβεί η σημαντικό κομμάτι από μόνο του φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο γενικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας!Το Γερμανικό και το Ευρωπαικό δίνουν υποψία προσήνεμων ανατολικών έτσι όπως πάνε, αλλά δίνω ενα 25% για κάτι τέτοιο...Κρύος μήνας ήταν κι ο περσινός Γενάρης με 2 αξιόλογους χιονιάδες πεδινών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...