Jump to content
WEATHER-FUN

Πότε στολίζετε στο σπίτι για Χριστούγεννα;

Πότε στολίζετε δέντρο;  

22 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια ημερομηνία;

    • Πολύ νωρίς (31/10 ή νωρίτερα)
      0
    • Αρχές Νοεμβρίου (1-10/11)
    • Μέσα Νοεμβρίου (11-20/11)
    • Τέλη Νοεμβρίου (21-30/11)
    • Αρχές Δεκεμβρίου (1-10/12)
    • Μέσα Δεκεμβρίου (11-20/12)
    • Τελευταία στιγμή (21-24/12)
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την αγαπημένη περίοδο όλων μας (Χριστούγεννα) θα ήθελα να δω πότε στολίζουμε δέντρο. Συνηθίζουμε στο σπίτι μου να στολίζουμε γύρω στις 3 Δεκεμβρίου (ανήμερα στη γιορτή των Αγγέλων - τότε είναι) και να ξεστολίζουμε γύρω στις 8 Ιανουαρίου (την επόμενη του Αη-Γιάννη). Αυτό ωστόσο διαφέρει από χρονιά σε χρονιά (ειδικά στο στόλισμα).

 

Υ.Γ. στη δημοσκόπηση βάλτε πότε περίπου στολίζετε γενικά κι όχι μεμονωμένα για φέτος πχ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά το στόλισμα δεν είναι μόνο για τα μικρά παιδιά ... είναι και για τους μεγάλους και μιλάω γι αυτούς που αγαπούν πολύ αυτήν την γιορτή .... το στόλισμα του σπιτιού και γενικά των εξωτερικών χωρών δημοσίων και ιδιωτικών εμένα τουλάχιστον μου ανεβάζει την διάθεση με γεμίζει χαρά ... ομορφαίνει την ατμόσφαιρα .... είναι η αγαπημένη περίοδος του χρόνου για μένα ... καλά εγώ το συνδιαζω και με την είσοδο του χειμώνα και την πιθανότητα για χιόνι το οποίο φυσικά ειναι η ζωή μου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και φυσικά εγώ στολίζω από τα τέλη Νοέμβρη ποιο νωρίς το θεωρώ πολύ πρόωρο ... το πολύ να περιμένω μέχρι αρχές Δεκέμβρη αν δεν το επιτρέπει και ο καιρός .... αλλά ποιο μετά με τίποτα .... ούτως η άλλως μέχρι τις 7 του Γενάρη τα κρατάω 8 του μήνα έχουμε ξεστολισει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Σωτήρης είναι.... δημιουργούν μια πιο ζεστή, ευχαριστη και γιορτινή ατμόσφαιρα όλα αυτά τα φώτα, δεν ειναι μονο για παιδιά απλά σε κανουν να νιώθεις και λίγο σαν παιδί, σου βγαζουν κάτι απο εκεινα τα ομορφα και μαγικά συναισθηματα που ενιωθες μικρός!!! Και για μενα η καλύτερη εποχή του χρόνου!! Και είμαι τοσο μεγαλος φαν των Χριστουγεννων που κάθε χρόνο βάζω τα δυνατά μου για μια υπερπαραγωγή...... για 'μενα ενα δεντρακι και τελείωσε δε μου αρκει, θέλω φωτάκια, στολιδάκια κλπ στα περισσότερα δωμάτια κι εξωτερικά του σπιτιου, αντιθέσεις (φωτακια σαν πολλά πολλά αστερακια να γυαλίζουν στο σκοτάδι), αντανακλάσεις κλπ αν γίνεται...... μια ομορφιαα και βασικα τα φωτακια για εμένα παιζει να ναι και σημαντικότερα απ' το δέντρο χαχα😋

Τελευταιο ΣΚ / ΠΣΚ Νοέμβρη για μένα κανόνας καθε χρόνο.... τώρα επειδη ειμαι και λιγο ψυχαναγκαστικός, αν 1η Δεκέμβρη πέφτει Κυριακή και δεν είναι το ΣΚ Νοέμβρη εξ ολοκλήρου, υποχρεωτικά το ακριβως προηγούμενο ΣΚ!

Ξεστολίζουμε συνήθως 8 Γενάρη, εκτός απροόπτου....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελη Νοέμβρη αφού τα παιδιά μου(τα 2 μικρά κυριως) λυσσανε να στολιζουμε πριν την 17 Νοέμβρη 

Εγω πάλι χριστουγεννιατικο δέντρο με κοντομάνικο δε στολιζω...... Μου τη σπάει αφάνταστα.... Θέλω να με προδιαθέτει και ο καιρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμείς κάθε χρόνο και καθυστερούμε περισσότερο. δεν το έχουμε στολίσει ακόμα. στα Γιάννενα το δέντρο επειδή βαριόμουν να το βγάλω το άφησα μέχρι Αύγουστο χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εμείς κάθε χρόνο και καθυστερούμε περισσότερο. δεν το έχουμε στολίσει ακόμα. στα Γιάννενα το δέντρο επειδή βαριόμουν να το βγάλω το άφησα μέχρι Αύγουστο χαχαχαχαχα

Χαχαχα είπαμε είμαι μεγάλος φαν αλλά αυτό ξεπερνάει ακόμη και τα όρια της δικής μου Christmas φαντασίας!!!

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι εαν πήγαινα Πύργο τέτοια εποχή κι επέστρεφα Αθήνα το Γενάρη, έστω και για Christmas Holidays, κάτι τέτοιο και για εμένα δεν είναι καθόλου ανέφικτο...... επίσης με 'χει καλέσει φέτος η ξαδέρφη να πάω να τους στολίσω και το δικό τους σπίτι, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να κατέβω εύκολα τέτοια εποχή να τους το στολίσω αλα Ηρακλής!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Χαχαχα είπαμε είμαι μεγάλος φαν αλλά αυτό ξεπερνάει ακόμη και τα όρια της δικής μου Christmas φαντασίας!!!

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι εαν πήγαινα Πύργο τέτοια εποχή κι επέστρεφα Αθήνα το Γενάρη, έστω και για Christmas Holidays, κάτι τέτοιο και για εμένα δεν είναι καθόλου ανέφικτο...... επίσης με 'χει καλέσει φέτος η ξαδέρφη να πάω να τους στολίσω και το δικό τους σπίτι, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να κατέβω εύκολα τέτοια εποχή να τους το στολίσω αλα Ηρακλής!!

φίλε ειδικά αν υπήρχαν τα λεφτά εμείς είμαστε αμερικανάκια. παλιότερα στην Λάρισα είχαμε ένα από τα πιο φωτεινά σπίτια στην πόλη! Τώρα τίποτα το ιδιαίτερο... ΕΛπίζω στο μέλλον ακόμα και μακριά να αλλάξουν τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμείς στολίσαμε στο σπίτι το προηγούμενο Σάββατο 30 Νοεμβρίου ωστόσο εκεί που διαβάζω θα στολίσω αύριο το πρωί. Θα ξεστολίσω στις 7. Εκεί όπου διαβάζω στολίζω κάθε χρόνο στις 8 Δεκεμβρίου (δεν ξέρω γιατί) και ξεστολίζω κάθε χρόνο στις 7 Ιανουαρίου. Το κρατάω δηλαδή 1 μήνα. Αφενός γιατί θέλω να το χαρώ αρκετά (μετά τις 12-13 Δεκεμβρίου είναι αργά) και αφετέρου γιατί φοβάμαι μήπως το βαρεθώ (από τέλη Νοεμβρίου - 1 Δεκεμβρίου είναι πολύ νωρίς). Οπότε προς τα τέλη του 1ου δεκαημέρου του Δεκέμβρη νομίζω είναι καλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...