Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή η πατέντα σου Δημήτρη.... Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει κάτι... Βαριέμαι είναι η αλήθεια.... 😂

Βέβαια έχω τοποθετήσει δίπλα στο σταθμό  σε μέρος που δεν επιρρεαζεται από τον ήλιο έναν ελεύθερο αισθητήρα και έτσι εχω εικονα της θερμοκρασίας όταν επικρατεί ηλιοφάνεια και απνοια... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/8/2020 at 10:21 ΜΜ, DIMITRIS είπε:

Να συμπληρώσω ότι παρατήρησα ότι όταν φυσάει με ταχύτητα πάνω από 8-9 km/h η θερμοκρασία του σταθμού συμπίπτει (ή καταγράφει αποκλίσεις της τάξης του 0.1 - 0.2 βαθμών) σε σχέση με αυτή του αισθητήρα Oregon που έχω σε σκιερό μέρος στην βορινή πλευρά του κτηρίου. Σε φάσεις που σταματάει τελείως ο άνεμος, και ο ήλιος είναι ακόμη ψηλά, τσιμπάει 0.5 με 0.7 βαθμούς σε σχέση με τον αισθητήρα.

Εντωμεταξύ οι μέρες αυτές που διανύουμαι (και οι επόμενες δυστυχώς) νομίζω ότι είναι ιδανικές για τεστάρισμα δεδομένου ότι έχει όλη την ημέρα ηλιοφάνεια, πολύ ζέστη και ασθενείς ανέμους.

Κατά άλλα ο σταθμός φαίνεται πολύ καλός, έχει φουλ σήμα με την κονσόλα τοποθετημένη ένα όροφο κάτω και από την αντίθετη πλευρά του κτηρίου. Η κονσόλα πάντως είναι πάρα πολύ ωραία, φωτεινή, ευανάγνωστη (από γωνία αλλά και μακρια) και μεγάλη (μοιάζει σαν tablet).

Ελπίζω να κρατήσει χρόνια και να καταγράψω πολλές κακοκαιρίες και ένα ιστορικό χιονιά...

Η κονσόλα σε ετουτο το σταθμό είναι το κάτι άλλο ..!!

.. για τις αποκλισεις τώρα, τέτοια περιπου είναι και αυτή του δικου μου όταν έχει απνοια ή δε φυσάει αρκετα, φυσαει λίγο.. κι άντε το πολύ έως και 1 βαθμό... υπό προυποθεσεις οι αποκλίσεις... μια χαρά.. χωρίς καμια πατέντα όμως.....

.. τώρα λογικά ο δικός σου τις έχει αυτες τις αποκλίσεις με τη πατέντα απ' ότι καταλαβαίνω.. πάντως όταν εβλεπα τις Τ καταμεσημερο του σταθμού λέω κοιτα να δεις.. τέλεια..!! Αμα τον έπαιρνα δηλαδή, και με αυτόν θα ήμουν ευχαριστημένος... πολύ καλό αυτό....... και σε αυτόν άλλωστε, όπως είχα φανταστεί όταν το έψαχνα, ο κλωβός φαινεται.. τον έχει πιο σωστά τοποθετημένο κι εκεί, λίγο πιο έξυπνα να το πω, αν κι όχι σε ανάλογο βαθμό..... πολύ καλή περίπτωση συνεπώς! ...στον davis vantage vue που έχω, η έξυπνη τοποθέτηση του αισθητήρα - κλωβού είναι ο κυριότερος λόγος που σώζονται οι θερμοκρασίες ..

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 τώρα ο σταθμός μου και 31 ο αισθητήρας στη σκιά και όλα αυτά με ελαφρύ αεράκι της της των 5 km/h, καλά πάει ο σταθμός. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τσεκάρισα σήμερα το βροχόμετρο του σταθμού με το αναλογικό, πρώτη ημέρα υετού από τότε που τον εγκατέστησα, και η διαφορά τους ήταν 2mm (29.5mm ο σταθμός και 31.5 το αναλογικό). Δεδομένου ότι το αναλογικό είναι τοποθετημένο σε πιο υπήνεμο σημείο της ταράτσας θεωρώ λογική την απόκλιση αυτή. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύγκριση του σταθμού μου με άλλους κοντινους σταθμούς.

Ο δικός μου στους 27,9 βαθμούς τώρα.

image.thumb.png.150ccacc3ab192f5b964ef81fe83137d.png

 

Davis στα 200μ στο ΧΥΤΑ Χαλκίδας, 28,7 βαθμούς

image.thumb.png.0fb62ec0d512178e62c820143d62fdee.png

Και Davis στο Βαθύ Αυλίδας, 29,6 βαθμούς (ίδιο υψομετρο με τον δικό μου στα περίπου 5 χιλιομετρα σε ευθεία)

image.thumb.png.a0aaca434a937657c3fdf055fc265767.png

 

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέβηκε όμως γρήγορα στους 29 βαθμούς (μέσα σε 15') δεν ξέρω τι παιζει ρόλο.

Τώρα είναι το ίδιο με τον σταθμό στα 200μ και 0,8 βαθμούς κάτω από το Βαθύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.5 τώρα ο δικός μου, το ίδιο ο Davis στο Βαθύ στο ίδιο υψομετρο και 27,4 ο Davis στα 200μ. (φυσιολογικό).

Γενικά πάει καλά ο σταθμός το οποίο συγκρίνω και με ένα θερμόμετρο που έχω σε σκιερό μέρος στην βορινή πλευρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και μια εβδομάδα μου έχει βγάλει το σήμα για μπαταρία μετά από 1,5 χρόνο αδιάκοπης λειτουργίας ..... Και είναι όπως αναφέραμε πιο πάνω ....

IMG_20201012_195442.thumb.jpg.5b472f030c12b0296bd1238ca04efefc.jpg

Εν τω μεταξύ δουλεύω και μια τελευταία πατέντα για τον κλωβό που τα πάει καλά και μάλλον θα την κρατήσω και έχω σκεφτεί και κάνα δυο βελτιώσεις που ελπίζω να φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα για πιο ακριβείς μετρήσεις

IMG_20200928_124242.thumb.jpg.2c56c12e5f7525c783584ac67ebeea67.jpgIMG_20200928_101459.thumb.jpg.4d09ea373322893ae9d50995a257144b.jpg

Το ανεμηστηρακι είναι από pc και το τροφοδοτεί ένα ηλιακό πάνελ 

IMG_20200928_101507.thumb.jpg.fbe051c729b904b197d80c7cd47c56de.jpg

Τώρα σκέφτομαι να βάλω και ένα διακριτικό πιατακι από πάνω ίσα ίσα να ακουμπάει στο μπράτσο του σταθμού γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να ζεσταινεται και από πάνω χωρίς όμως να είμαι σίγουρος απλά θα το δοκιμάσω με κάτι προσωρινό.... Ειδωμεν ...!! 

Πάντως αισθητικά δεν είναι άσχημο και δεν έχει επιδράσει αρνητικά (τουλάχιστον προς το παρόν) τον αισθητήρα .... 

Ο παλιός κλωβός είναι πάγκο τώρα και αν πάει καλά ο νέος θα μείνει εφεδρικός 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, quarantine είπε:

Ωραίος, μπράβο! Το ανεμιστηράκι είναι 80Χ80 12v και λειτουργεί μόνο με ηλιοφάνεια;

Ναι ... Και η αλήθεια είναι ότι το πάνελ λέει 6V μέγιστη τάση αλλά λειτουργεί κανονικά και με χαμηλο φως ακόμα και σε συννεφιά ... Βέβαια με χαμηλές στροφές στην τελευταία περίπτωση .... 

Πιστεύω ότι αν του δώσω την μέγιστη τάση θα είναι ακόμα καλύτερο γιατί θα έρχεται παραπάνω αέρας να εμπλουτίζει τον κλωβό ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια στο wunderground μου δείχνει ότι ο σταθμός τρελάθηκε εντελώς.... Δεν μου δείχνει καθόλου δεδομένα προηγουμενων ημερών και στα στιγμιαία δεδομένα μου δείχνει μια για 12 ώρες πριν την άλλη 2 μέρες πριν και γενικά ότι να ναι.... 

Στο weathercloud όλα καλά πάντως.... 

Τι συμβαίνει???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ρε παιδια στο wunderground μου δείχνει ότι ο σταθμός τρελάθηκε εντελώς.... Δεν μου δείχνει καθόλου δεδομένα προηγουμενων ημερών και στα στιγμιαία δεδομένα μου δείχνει μια για 12 ώρες πριν την άλλη 2 μέρες πριν και γενικά ότι να ναι.... 

Στο weathercloud όλα καλά πάντως.... 

Τι συμβαίνει???? 

Ειναι γενικο το κακο Τζορτζ.Μεχρι χθες βραδυ που κοιταξα μια χαρα εδειχναν.Η καποια αναβαθμιση κανουν η καποιο bug εχουν.Καποιο λιγοι σταθμοι δουλευουν.Δε θυμαμαι αν ειχαν το ρανταρ πριν στους χαρτες η το εβαλαν σημερα.

image.png.d78a475c87223e218ea6c9c8e2a62794.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ειναι γενικο το κακο Τζορτζ.Μεχρι χθες βραδυ που κοιταξα μια χαρα εδειχναν.Η καποια αναβαθμιση κανουν η καποιο bug εχουν.Καποιο λιγοι σταθμοι δουλευουν.Δε θυμαμαι αν ειχαν το ρανταρ πριν στους χαρτες η το εβαλαν σημερα.

image.png.d78a475c87223e218ea6c9c8e2a62794.png

 

Σ ευχαριστώ φιλαράκι!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Μια βοήθεια από όποιον ξέρει (κυρίως προς τα παιδιά που έχουν σταθμό Bresser) και έχει χρόνο να απαντήσει.

Όπως έχω αναφέρει σε posts στις προηγούμενες σελίδες έχω τον Bresser 6 in 1 τον οποίο έχω θέσει σε λειτουργεία από τέλη Αυγούστου. Στο WU συνδέθηκε αμέσως αλλά στο Weather Cloud με τίποτα... Mετά από πολλές προσπάθειες και επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη του Weather Cloud παράτησα τον όποια προσπάθεια σύνδεσης με το συγκεκριμένο site.

Έπειτα δίαβασα στην σελίδα της Bresser ότι ο σταθμός μπορεί να συνδεθεί με το Awekas. Πραγματικά το προσπάθησα και συνδέθηκε αμέσως. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν συνδέεται με το Awekas χάνει την σύνδεση με το WU...

Δηλαδή βάζω το Display του σταθμού σε AP mode προκειμένου να κάνω το setup και να συνδέσω το σταθμό στο Αwekas και χάνει την σύνδεση με το WU και το αντίθετο.  Με άλλα λόγια μπορώ να συνδέσω το σταθμό να στέλνει δεδομένα μόνο ένα από τα 2 site και όχι και στα 2 μαζί...

Δοκίμασα τα πάντα με τις ρυθμίσεις του router (forthnet) αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα. Ενδεχομένως να μου διαφέγει κάτι στις ρυθμίσεις της κονσόλας του σταθμού ή του router. Eάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία από σταθμό Bresser ή άλλης εταιρείας θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα,

Μια βοήθεια από όποιον ξέρει (κυρίως προς τα παιδιά που έχουν σταθμό Bresser) και έχει χρόνο να απαντήσει.

Όπως έχω αναφέρει σε posts στις προηγούμενες σελίδες έχω τον Bresser 6 in 1 τον οποίο έχω θέσει σε λειτουργεία από τέλη Αυγούστου. Στο WU συνδέθηκε αμέσως αλλά στο Weather Cloud με τίποτα... Mετά από πολλές προσπάθειες και επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη του Weather Cloud παράτησα τον όποια προσπάθεια σύνδεσης με το συγκεκριμένο site.

Έπειτα δίαβασα στην σελίδα της Bresser ότι ο σταθμός μπορεί να συνδεθεί με το Awekas. Πραγματικά το προσπάθησα και συνδέθηκε αμέσως. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν συνδέεται με το Awekas χάνει την σύνδεση με το WU...

Δηλαδή βάζω το Display του σταθμού σε AP mode προκειμένου να κάνω το setup και να συνδέσω το σταθμό στο Αwekas και χάνει την σύνδεση με το WU και το αντίθετο.  Με άλλα λόγια μπορώ να συνδέσω το σταθμό να στέλνει δεδομένα μόνο ένα από τα 2 site και όχι και στα 2 μαζί...

Δοκίμασα τα πάντα με τις ρυθμίσεις του router (forthnet) αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα. Ενδεχομένως να μου διαφέγει κάτι στις ρυθμίσεις της κονσόλας του σταθμού ή του router. Eάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία από σταθμό Bresser ή άλλης εταιρείας θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση.

Πιθανόν να δεχεται μόνο ένα weather server για αποστολή το interface του σταθμού και απλά να σου δίνει εσένα την δυνατότητα να επιλέξεις .... Αλλά επειδή δεν το κατέχω το μοντέλο μην το παίρνεις τοις μετρητοίς ... Εμάς όταν ανοίγει το weatherlink pro είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και δύο τον αριθμό ... Η Wu ή weathercloud ή και τα δύο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, freeze είπε:

Πιθανόν να δεχεται μόνο ένα weather server για αποστολή το interface του σταθμού και απλά να σου δίνει εσένα την δυνατότητα να επιλέξεις .... Αλλά επειδή δεν το κατέχω το μοντέλο μην το παίρνεις τοις μετρητοίς ... Εμάς όταν ανοίγει το weatherlink pro είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και δύο τον αριθμό ... Η Wu ή weathercloud ή και τα δύο 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ενδεχομένως να είναι έτσι όπως το λες με το interface του σταθμού. Με το weatherlink pro πως γίνεται, από που το κατεβάζουμε και πως συνδέεται με το σταθμό? (Νόμιζα ότι είναι μόνο για  davis το συγκεκριμένο).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ενδεχομένως να είναι έτσι όπως το λες με το interface του σταθμού. Με το weatherlink pro πως γίνεται, από που το κατεβάζουμε και πως συνδέεται με το σταθμό? (Νόμιζα ότι είναι μόνο για  davis το συγκεκριμένο).

Έτσι λέγεται το πρόγραμμα στο δικό μας σταθμό ... Δεν είναι σαν της davis καμία σχέση βασικά και δεν μπορείς να το κατεβάσεις .... Είναι μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, freeze είπε:

Έτσι λέγεται το πρόγραμμα στο δικό μας σταθμό ... Δεν είναι σαν της davis καμία σχέση βασικά και δεν μπορείς να το κατεβάσεις .... Είναι μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο

Καλημέρα, το δικό μου μοντέλο δυστυχώς δεν φαίνεται να το έχει. Ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα,

Ο σταθμός για σήμερα δίνει 11.1χλ βροχής ενώ το WU 9.4mm. Πως μπορεί να εξηγείται αυτό?

 

20201021_205457.jpg

Καλημέρα Δημήτρη .... Το WU έχει ένα θέμα γενικότερα με την μετάφραση του πακέτου που στέλνει ο σταθμός όσο αναφορά τον υετό .... Γενικότερα τα 0,4μμ τα μεταφραζει 0,25 , τα 0,8 μμ τα μεταφράζει 0,61μμ κ.ο.κ... από τα 30μμ και πάνω έχω προσέξει ότι πλησιάζει την πραγματικότητα .... Το Weathercloud τα δείχνει ακριβώς αλλά και εκεί αν π.χ 23:55 Πέσουν 0,8μμ και ο σταθμός ανανεώσει 00:05 της επόμενης μέρας καθώς η ανανέωση γίνεται ανά 10 λεπτά θα μηδενίσει τα mm λόγω αλλαγής μέρας και δεν θα στα περάσει την προηγούμενη.... Στην δικιά σου περίπτωση μάλλον δεν έλαβε κάποιο πακέτο εκτιμώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/10/2020 at 11:55 ΜΜ, freeze είπε:

Πιθανόν να δεχεται μόνο ένα weather server για αποστολή το interface του σταθμού και απλά να σου δίνει εσένα την δυνατότητα να επιλέξεις .... Αλλά επειδή δεν το κατέχω το μοντέλο μην το παίρνεις τοις μετρητοίς ... Εμάς όταν ανοίγει το weatherlink pro είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και δύο τον αριθμό ... Η Wu ή weathercloud ή και τα δύο 

Ενημερωτικά, έστειλα mail στην Bresser και μου απάντησαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να συνδεθεί στο WU ή στο AWEKAS αλλά μόνο σε ένα από τα δύο και όχι και στα 2 ταυτόχρονα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι...θέλω να αγοράσω και εγώ τον bresser 5 in 1 με σύνδεση στο ίντερνετ και ήθελα να κάνω και εγώ πατέντα έτσι ώστε να είναι αεριζόμενος ο σταθμός έστω κατά την διάρκεια της μέρας που είναι πιο χρήσιμος ο αερισμός...απλά επειδή είμαι άσχετος από ηλιακά πάνελ υπάρχει κάποιο σάιτ που μπορώ να προμηθευτώ έτοιμο ηλιακό πάνελ με καλώδιο σχετικά οικονομικό ώστε να συνδέεται σε pc fan 12V...είδα κάποια στο skroutz αλλά δεν είχαν καλώδιο και δεν ξέρω πως να τα συνδέσω...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι...θέλω να αγοράσω και εγώ τον bresser 5 in 1 με σύνδεση στο ίντερνετ και ήθελα να κάνω και εγώ πατέντα έτσι ώστε να είναι αεριζόμενος ο σταθμός έστω κατά την διάρκεια της μέρας που είναι πιο χρήσιμος ο αερισμός...απλά επειδή είμαι άσχετος από ηλιακά πάνελ υπάρχει κάποιο σάιτ που μπορώ να προμηθευτώ έτοιμο ηλιακό πάνελ με καλώδιο σχετικά οικονομικό ώστε να συνδέεται σε pc fan 12V...είδα κάποια στο skroutz αλλά δεν είχαν καλώδιο και δεν ξέρω πως να τα συνδέσω...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Καλησπέρα φίλε ... Εγώ τα πήρα όλα από αλι εξπρές  ... Έκανα μια αναζήτηση του τύπου waterproof solar panel ...και μου έβγαλε ένα σωρό .... Πήρα ένα για μια άλλη χρήση που είχε βύσμα σαν αυτό του λάπτοπ ... Για να το συνδέσω στο fan απλά έκοψα το βύσμα και ένωσα τα καλώδια με μονωτική όπως φαίνεται πιο πάνω στις φωτο... Τώρα αν έχεις θερμοσυστελωμενα ακόμα καλύτερα .... Και τα πιατακια που έβαλα στον σταθμό από αλι εξπρές τα πήρα  αν θυμηθώ θα βάλω τα λινκ (είναι πιατακια για σως..Χαχαχα)  ... Απλά και εγώ λέω να πάω σε λίγο μεγαλύτερο πάνελ γιατί είναι 6V αυτό ... Το σκέφτομαι ... Γιατί και με αυτό τα πάει πολύ καλά ο σταθμός και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το κρατήσω έτσι ... Να αγοράσω το μεγαλύτερο πάνελ θα είναι καθαρά από περιέργεια να δω με μεγαλύτερη ταση και πιο πολλές στροφές αν θα έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, freeze είπε:

Καλησπέρα φίλε ... Εγώ τα πήρα όλα από αλι εξπρές  ... Έκανα μια αναζήτηση του τύπου waterproof solar panel ...και μου έβγαλε ένα σωρό .... Πήρα ένα για μια άλλη χρήση που είχε βύσμα σαν αυτό του λάπτοπ ... Για να το συνδέσω στο fan απλά έκοψα το βύσμα και ένωσα τα καλώδια με μονωτική όπως φαίνεται πιο πάνω στις φωτο... Τώρα αν έχεις θερμοσυστελωμενα ακόμα καλύτερα .... Και τα πιατακια που έβαλα στον σταθμό από αλι εξπρές τα πήρα  αν θυμηθώ θα βάλω τα λινκ (είναι πιατακια για σως..Χαχαχα)  ... Απλά και εγώ λέω να πάω σε λίγο μεγαλύτερο πάνελ γιατί είναι 6V αυτό ... Το σκέφτομαι ... Γιατί και με αυτό τα πάει πολύ καλά ο σταθμός και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το κρατήσω έτσι ... Να αγοράσω το μεγαλύτερο πάνελ θα είναι καθαρά από περιέργεια να δω με μεγαλύτερη ταση και πιο πολλές στροφές αν θα έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια (Γιώργος παρεπιπτόντως)...ωραία θα το κοιτάξω μπας και κάνω την πατέντα να μετράει όσο πιο κοντά γίνεται στην πραγματικότητα...σκέφτηκα πάνω στην βάση του σταθμού ανάμεσα στο βροχόμετρο και το ανεμόμετρο να στερέωσω και λεπτό κόντρα πλακέ θαλάσσης 4mm και να το βάψω λευκό ώστε να μην επηρεάζεται απ' την άμεση έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία (είδα που σκεφτόσουν και εσύ να βάλεις κάτι από πάνω)...αυτό με τα βολτ το σκέφτηκα και εγώ για μέγιστη ροή...εκλαψα με τα πιατακια για σως😂

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια (Γιώργος παρεπιπτόντως)...ωραία θα το κοιτάξω μπας και κάνω την πατέντα να μετράει όσο πιο κοντά γίνεται στην πραγματικότητα...σκέφτηκα πάνω στην βάση του σταθμού ανάμεσα στο βροχόμετρο και το ανεμόμετρο να στερέωσω και λεπτό κόντρα πλακέ θαλάσσης 4mm και να το βάψω λευκό ώστε να μην επηρεάζεται απ' την άμεση έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία (είδα που σκεφτόσουν και εσύ να βάλεις κάτι από πάνω)...αυτό με τα βολτ το σκέφτηκα και εγώ για μέγιστη ροή...εκλαψα με τα πιατακια για σως😂

Χαχα... Έτσι είναι Γιώργο .... Άλλοι βάζουν πιατακια για γλάστρες και άλλοι (εγώ π.χ) που είναι πιο γκουρμέ και μεγαλωμένοι με γαλλικά και πιάνο πιατακια για σως .....😝

Δεν είμαι ακόμα σίγουρος ότι το μπράτσο μπορεί να επιρρεαζει τον αισθητήρα διότι τον έχουν έξυπνα τοποθετημένο έξω στην εξωτερική δλδ πλευρά και ενδιάμεσα είναι κενό οπότε εγκλωβίζεται εκεί η θερμοκρασία  εκτιμώ .... Το σίγουρο είναι και το έχω παρατηρήσει εγώ και όσοι άλλοι έχουν αυτό τον σταθμό ότι ακόμα και όταν είχα τον μανισιο κλωβό όταν είχε αέρα μεγαλύτερο των 10χλμ/ώρα κατά μέσο ορο όλη την μέρα ο σταθμός ήταν εγγύηση στις μετρήσεις .... Οπότε εστιασα περισσότερο στο να του δώσω αέρα παρά στην σκίαση που το δοκίμασα και αυτό αν γυρίσεις πιο πίσω στο θέμα , με διαφορες πατεντες (ότι να ναι είναι η αλήθεια  ) αλλά αυτό που παρατηρώ τώρα είναι καλύτερο από όσα έχω δοκιμάσει ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...