Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ακριβώς αυτό που λες να χει συνεχή ροή ο αέρας μέσα στον μικρό κλωβό ώστε να μην εγκλωβίζεται η θερμότητα μέσα...βρήκα ενα πάνελ 9v 3w waterproof με 3 μέτρα καλώδιο στα 10.50 πολύ καλα

https://m.aliexpress.com/item/32889881446.html?browser_id=1da02daa210e4d61b54b7f2ef069056a&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=1755646e6a82207bcf651b60304e3ea876303a5d60&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1BnEIBL1TBuNjy0Fjq6yjyXXaT.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά σήμερα παρέλαβα τον bresser 5 in 1...ήθελα να ρωτήσω κάτι..τα ανεμόμετρο βγαίνει με κάποιο τρόπο ή είναι μόνιμα πάνω στο σταθμό...για μια πατέντα ρωτάω βασικά πιο πολύ για να χω περισσότερο χώρο να το φτιαξω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Καλησπέρα παιδιά σήμερα παρέλαβα τον bresser 5 in 1...ήθελα να ρωτήσω κάτι..τα ανεμόμετρο βγαίνει με κάποιο τρόπο ή είναι μόνιμα πάνω στο σταθμό...για μια πατέντα ρωτάω βασικά πιο πολύ για να χω περισσότερο χώρο να το φτιαξω

δεν το έχω ψαξει καθόλου .... αλλά και εγώ θα ήθελα να ξέρω όχι για το ανεμομετρο αλλά για τον ανεμοδείκτη πιο πολύ για να είχα λίγο ακόμα χωρο από κάτω για τον κλωβό που έκανα ... Λέω να μην το πειράξεις πάντως .... αντε καλορίζικος και καλές μετρήσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, freeze είπε:

δεν το έχω ψαξει καθόλου .... αλλά και εγώ θα ήθελα να ξέρω όχι για το ανεμομετρο αλλά για τον ανεμοδείκτη πιο πολύ για να είχα λίγο ακόμα χωρο από κάτω για τον κλωβό που έκανα ... Λέω να μην το πειράξεις πάντως .... αντε καλορίζικος και καλές μετρήσεις 

Ακριβως για αυτό το λόγω και εγώ...δοκίμασα να το σηκώσω μήπως έχει κάποιο κλικ μέσα και κουμπώνει ή ξεκουμπωνει αλλά δεν σηκώνεται οπότε δεν του ασκώ άλλη πίεση μην χαλάσει κι όλας και έχουμε δραματα 😂...ευχαριστώ πολυ...να και μια φώτο απ' την κονσολα...την εξωτερική μόλις γίνει και η πατεντα

IMG_20201110_135913.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια ερωτησουλα σόρρυ αν κουράζω...μου ήρθε σήμερα ένα ηλιακό πάνελ 12V 3W έκοψα το βισματακι του και συνέδεσα το θετικό και το αρνητικό με το αντίστοιχο απ' το ανεμιστηρακι...πρέπει να περιμένω ή θα στροφαρει απευθείας γιατί το δικό μου δεν γυρίζει ενώ εχει ήλιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Άλλη μια ερωτησουλα σόρρυ αν κουράζω...μου ήρθε σήμερα ένα ηλιακό πάνελ 12V 3W έκοψα το βισματακι του και συνέδεσα το θετικό και το αρνητικό με το αντίστοιχο απ' το ανεμιστηρακι...πρέπει να περιμένω ή θα στροφαρει απευθείας γιατί το δικό μου δεν γυρίζει ενώ εχει ήλιο...

Απευθείας στροφαρει ... Έλεγξε καλά τις συνδέσεις... Βγάλε μία φωτό αν θέλεις το ανεμηστηρακι να το δω

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον είναι χαλασμένο δυστυχώς και έχω κόψει και το βύσμα οπότε δεν μπορώ να το επιστρέψω...δοκίμασα ακόμα και την γείωση(το κίτρινο νομίζω)...όλους τους πιθανούς συνδυασμούς

IMG_20201111_163644.thumb.jpg.98a511d4a2ab867e1d966872d0e4a851.jpgIMG_20201111_163812.thumb.jpg.a02979664d5e590d650133615dacb84d.jpgΕκανα και το τεστ με την γλώσσα πριν που είχε ηλιο να δω αν έχει τάση και έχει αλλά είναι τόσο μηδαμινή που το νιώθεις ίσα ίσα οπότε δεν είναι πάνω από 2-3V...βλέποντάς το παρατήρησα ότι οι συνδέσεις με τα συρματακια μέσα στο πάνελ όπως φαίνονται στην εικόνα σε πολλές περιπτώσεις δεν ακουμπάνε το ένα με το άλλο...μάλλον είναι κακή κατασκευή το συγκεκριμένο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, freeze είπε:

δοκίμασε τότε από πίσω από το πάνελ με κανένα κολητήρι να κολυσεις καλύτερα τα καλώδια με το +- του πάνελ

Το έλεγξα αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο πίσω μέρος με τα +-...αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι συνδέσεις εδώ δεν είναι σωστές...δεν κάνουν επαφή σε πολλές περιστάσεις αλλά αυτό δεν μπορώ να το πειράξωIMG_20201111_174706.thumb.jpg.e4bd70f25c05531b7c9051714f53c19d.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις παράγγειλα και εγώ εναν σταθμό να τον βάλω σπίτι μου στην Καρδίτσα ελπίζω να βγει καλός

Αυτός εδώ είναι

https://www.amazon.co.uk/Sainlogic-Weather-Station-Outdoor-Sensor/dp/B07TVMQ2CK/ref=sr_1_4?crid=3HZZ1FWX2WON0&dchild=1&keywords=sainlogic+weather+station&qid=1605283652&sprefix=sainlog%2Caps%2C254&sr=8-4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/11/2020 at 6:08 ΜΜ, dondinos είπε:

Μόλις παράγγειλα και εγώ εναν σταθμό να τον βάλω σπίτι μου στην Καρδίτσα ελπίζω να βγει καλός

Αυτός εδώ είναι

https://www.amazon.co.uk/Sainlogic-Weather-Station-Outdoor-Sensor/dp/B07TVMQ2CK/ref=sr_1_4?crid=3HZZ1FWX2WON0&dchild=1&keywords=sainlogic+weather+station&qid=1605283652&sprefix=sainlog%2Caps%2C254&sr=8-4

Καλορίζικος! είναι καλός σταθμός, πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδιά...ήθελα και γω όπως οι περισσότεροι να κάνω μια πατέντα για τον μετεωρολογικό γιατί ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι εκτεθειμένος και αρκετές φορές με άπνοια απ' ότι διαβάζω από σας θα χει θέμα...είπα να το λύσω εξ αρχης για να ανέβει και να έχω σωστές μετρήσεις όλο τον καιρό

Λοιπόν αρχικά χρειάστηκαν κάποια πιατακια γλαστρας διαμέτρου 15 εκατοστών τα οποία κόπηκαν κατάλληλα ώστε να μπορούν να περάσουν ανάμεσα στον ανεμοδείκτης και την βάση...εδώ τα πιατακιαIMG_20201116_204310.thumb.jpg.166a8347dbe9595924e26f0273418a41.jpg

Οι τρύπες είναι για μια ντιζα που αγόρασα και έκοψα σε 4 ίσα μέρη για να υπάρχει σταθεροποίηση στον μικρό κλωβό...χρειάστηκαν κάποια παξιμάδακια και ροδελες κατάλληλες για την ντιζα...για να δώσω κάποια διαφορά ύψους στα πιατακια έκοψα σε μικρά κομματάκια ένα κομμάτι λάστιχο για ποτιστικά που θα περάσουν μέσα απ' την ντιζα...εδώ τα κομματάκιαIMG_20201116_204353.thumb.jpg.a5c6a8af921ff85859156b2732d94da7.jpg

Πήρα ακόμα ένα κομμάτι λεπτό ξύλο απ' τα ρετάλια στο πρακτικερ και το βαψα λευκό ώστε να έχουν σκίαση από πάνω τα πιατακια...έκανα και σε αυτό κατάλληλες τρύπες για να περάσουν οι ντιζες και το έκοψα σε συγκεκριμένο μέγεθος για να μπορεί να κάτσει πάνω στο σταθμό με μικρή προέκταση προς τον νότο την ανατολή και την δυση...εδώ το ξύλοIMG_20201116_204510.thumb.jpg.a3e8b183091be0793423df2544836395.jpg

Τέλος έβαλα από πάνω του ένα λεπτό φελιζολ για να μην περνάει τίποτα κομμένο λίγο μεγαλύτερο απ' το ξύλο...όλα εσφυξαν μεταξύ τους με την ντιζα και τα παξιμάδια

Εδώ και το τελικό αποτέλεσμαIMG_20201117_212246.thumb.jpg.63229d78b33f37380428203424045a40.jpgIMG_20201117_212220.thumb.jpg.aa3747b4a05376f79caf6ff667de52dc.jpg

Αναμένω τώρα το φωτοβολταϊκό γιατί το προηγούμενο βγήκε χαλασμένο...πήρα και ανεμιστηρακι 4×4×1 ώστε να χωράει μεταξύ ανεμοδείκτη και αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας...αυτή ήταν η ιδέα μου😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έχεις λάθος ενδείξεις βροχής .... Διότι θα αναπηδούν σταγόνες και θα πέφτουν στο βροχόμετρο...

Τα πιατακια για σως που χρησιμοποίησα εγώ είναι στον παρακάτω σύνδεσμο όπου αν τον ανοίξεις έχει διαφορά σχήματα και διαστάσεις .... Διαλέγεις αυτό που σου κάνει νομίζω έχω τα 9,8εκ διάμετρο και ανοίγεις με ένα ποτυροτρυπανο οπή στο κέντρο για τον αισθητήρα  και κανείς και δύο τρύπες για τις βίδες ...απλά εγώ κράτησα και ένα πιατακι από τον μανισιο που το έχω πρώτο για να πατάει καλύτερα η πατέντα 

IMG_20201118_093159.jpg.109df915efd239b7896ece9d5bdfb562.jpg

https://m.aliexpress.com/item/32961806335.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.32961806335&aff_trace_key=3edfd00ec5024edaa1e8ee33257d5876-1582318419137-04843-5vBAQyBA&aff_platform=msite&m_page_id=3152amp-UR1u7sC9M3i5QydlddInCA1605684084901&browser_id=c0b60f04a7d04f53b5f1898bdd5d9b37&is_c=N

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μμμμ ναι κατάλαβα αυτό που λες με την βροχή....ίσως να κόψω το φελιζολ στο σχήμα του ξύλου που δεν φτάνει ως το βροχόμετρο

Ααα εσύ στον αισθητήρα τον μαμισιο έχεις κόψει το πλαστικό προστασίας του αισθητήρα και εχεις κρατήσει μόνο το πρώτο πιατακι για σταθερότητα?

Και κάτι τελευταίο...για να πιαστούν τα μπολακια πάνω έχεις κάνει τρύπα πάνω τους ώστε να περνάνε οι 2 αρχικες βίδες που έχει το θερμόμετρο-υγρασιομετρο στα αρχικά πιατακια?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Μμμμ ναι κατάλαβα αυτό που λες με την βροχή....ίσως να κόψω το φελιζολ στο σχήμα του ξύλου που δεν φτάνει ως το βροχόμετρο

Ααα εσύ στον αισθητήρα τον μαμισιο έχεις κόψει το πλαστικό προστασίας του αισθητήρα και εχεις κρατήσει μόνο το πρώτο πιατακι για σταθερότητα?

Και κάτι τελευταίο...για να πιαστούν τα μπολακια πάνω έχεις κάνει τρύπα πάνω τους ώστε να περνάνε οι 2 αρχικες βίδες που έχει το θερμόμετρο-υγρασιομετρο στα αρχικά πιατακια?

 

Δεν έχω κόψει κάτι ... Ο μαμισιος κλωβός είναι 5 ξεχωριστά πιατακια τα τρία με οπή και τα άλλα δύο κλειστά .... Εγώ κράτησα 1 με οπή .... Και το τελευταίο είναι όπως λες έκανα τρύπες στα πιατακια και τα βιδωσα όπως στον παλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αααα μαλιστα εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν άνοιξα με τις βίδες καθόλου τον κλωβακο που έχει...τώρα έτσι όπως το φτιαξα έβαλα 2 δίπλα πιατα ώστε ακόμα και το απ' έξω να θερμαίνεται λίγο το μέσα να μην έχει θέμα...με την ντιζα είναι πολύ σταθερό αλλα σίγουρα πρέπει να κοιτάξω αυτό που μου πες για την βροχή...ο αισθητήρας θερμοκρασίας υγρασίας είναι στο πάνω μέρος του κλώβου που ηδη εχει να φανταστώ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να κατάλαβες λάθος κάτι νομίζω ... Δεν έχω πειραξει ούτε ξεβιδωσει πέρα από τον μαμισιο κλωβό τίποτα άλλο.... Αυτό που μάλλον καταλαβαίνω είναι ότι μιλάς για το προστατευτικό του αισθητήρα που εννοείται δεν το πειραξα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/11/2020 at 10:34 ΜΜ, DIMITRIS είπε:

Καλορίζικος! είναι καλός σταθμός, πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος.

Το ελπίζω... αν και θα αργήσει να έρθει στα χέρια γτ ακόμα ουτε καν τον έχουν στείλει έχω μία απορία;

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τον τοποθετησω στα κάποιο από τα σίδερα (αναμονές) που έχω στην ταράτσα ή θέλει κάτι ειδικό;;;

Επεξεργάστηκε από dondinos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dondinos είπε:

Το ελπίζω... αν και θα αργήσει να έρθει στα χέρια γτ ακόμα ουτε καν τον έχουν στείλει έχω μία απορία;

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τον τοποθετησω στα κάποιο από τα σίδερα (αναμονές) που έχω στην ταράτσα ή θέλει κάτι ειδικό;;;

Να παρεις σωληνα στηριξης κεραιας, συνηθως ειναι 1.5 μετρα υψος. Να προσεξεις να στηριχτει καλα ωστε να μην κουνιεται γιατι θα εχεις λαθος μετρησεις υετου. Επίσης να ειναι σε χωρο ανοιχτο, να μην εχει εμποδια γυρω για να μην εχεις θεματα στις μετρησεις ανεμου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Να παρεις σωληνα στηριξης κεραιας, συνηθως ειναι 1.5 μετρα υψος. Να προσεξεις να στηριχτει καλα ωστε να μην κουνιεται γιατι θα εχεις λαθος μετρησεις υετου. Επίσης να ειναι σε χωρο ανοιχτο, να μην εχει εμποδια γυρω για να μην εχεις θεματα στις μετρησεις ανεμου.

ααα θέλει τόσο μεγάλη σωλήνα σε πάχος... άρα πρέπει να ψάξω να βρω και να δω και το κόστος ...

πάντως ηλεκτροκόλληση δύσκολο να κάνω μάλλον θα στερεώσω την σωλήνα με tyre ups

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, dondinos είπε:

ααα θέλει τόσο μεγάλη σωλήνα σε πάχος... άρα πρέπει να ψάξω να βρω και να δω και το κόστος ...

πάντως ηλεκτροκόλληση δύσκολο να κάνω μάλλον θα στερεώσω την σωλήνα με tyre ups

Καλησπέρα, από εκεί που θα αγοράσεις την σωλήνα να ζητήσεις και 2-3 σιδερένιους σφιγκτηρες. Πρέπει να στερεωσεις πολύ καλά το σταθμό κυρίως για ασφάλεια και μετά για τις μετρήσεις. Οπότε σωλήνα αλουμινίου με τους κατάλληλους σφιγκτηρες και όχι άλλες πατέντες στην στήριξη του σταθμού. Δεν κοστίζει ακριβά η σωλήνα και οι σφιγκτηρες, βαριά 10€.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα, από εκεί που θα αγοράσεις την σωλήνα να ζητήσεις και 2-3 σιδερένιους σφιγκτηρες. Πρέπει να στερεωσεις πολύ καλά το σταθμό κυρίως για ασφάλεια και μετά για τις μετρήσεις. Οπότε σωλήνα αλουμινίου με τους κατάλληλους σφιγκτηρες και όχι άλλες πατέντες στην στήριξη του σταθμού. Δεν κοστίζει ακριβά η σωλήνα και οι σφιγκτηρες, βαριά 10€.

Τώρα θα φανώ τελείως άσχετος αλλά δεν πειράζει... τη σωλήνα από που να την αγοράζω; από μαγαζι με οικοδομικά υλικα; από μαγαζι με αλουμίνια; από καπου αλλου; έχεις να προτείνεις τπτ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, dondinos είπε:

Τώρα θα φανώ τελείως άσχετος αλλά δεν πειράζει... τη σωλήνα από που να την αγοράζω; από μαγαζι με οικοδομικά υλικα; από μαγαζι με αλουμίνια; από καπου αλλου; έχεις να προτείνεις τπτ

θα πας σε καταστημα που πουλαει κεραιες TV, δορυφορικα κ.α., εκεί θα βρεις σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φίλε freeze να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο...βλέπω εκεί που έχεις στερεώσει το ανεμιστηρακι στο σταθμό καθώς και το ηλιακό πάνελ πάνω στην κολόνα έχει χρησιμοποιήσει κάποιου είδους κόλλα...τι ειναι?...κρατάει γερά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...