Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Φίλε freeze να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο...βλέπω εκεί που έχεις στερεώσει το ανεμιστηρακι στο σταθμό καθώς και το ηλιακό πάνελ πάνω στην κολόνα έχει χρησιμοποιήσει κάποιου είδους κόλλα...τι ειναι?...κρατάει γερά?

Χρησιμοποίησα πιστόλι θερμοσιλικόνης γιατι ήθελα να ξεκολήσει εύκολα αν κάτι πήγαινε λάθος ή για διορθωσεις ... Εν τω μεταξύ  όλα πήγαν καλά και το άφησα έτσι ... μέχρι στιγμής (περίπου 2,5 μηνες ) δεν έχει ξεκολήσει κάτι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/11/2020 at 4:34 ΜΜ, dondinos είπε:

Το ελπίζω... αν και θα αργήσει να έρθει στα χέρια γτ ακόμα ουτε καν τον έχουν στείλει έχω μία απορία;

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τον τοποθετησω στα κάποιο από τα σίδερα (αναμονές) που έχω στην ταράτσα ή θέλει κάτι ειδικό;;;

Κοίτα λίγο την δικιά μου τοποθέτηση... Κάπως έτσι θα γίνει και η δικιά σου..

Πάντως να ξέρεις πως παρόλο που έκανα πάρα πολύ σταθερή κατασκευή μετά από συνεχόμενες ριπες ανέμου κυρίως πάνω από τα 60χλμ/ωρα καταγραφεί υετο αφού κουνιέται ο σταθμός.... 

 

IMG_20191213_155842.thumb.jpg.3fe03f80d179141c266c8faa5ff71d79.jpg

IMG_20191213_155849.thumb.jpg.f281401d9c3fb477e772008b1caf0dfc.jpg

IMG_20191213_155901.thumb.jpg.1a99cc35439aa2e8558898cfcd08bb9a.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χελμέ, για να γίνει σταθερή η κατασκευή σου, θα πρέπει να βάλεις δύο διπλά σύρματα εκατέρωθεν τού στύλου. Το καλύτερο θα ήταν τρία, σαν κώνος αλλά είναι βαβούρα βλέπω.

Τι εννοώ, θα δέσεις σύρμα  και θα πιάσεις την κολόνα τού σταθμού και το στύλο μαζί, πάνω από την πλακέ βάση.

Θα κατεβάσεις τα σύρματα δεξιά κι αριστερά τού στύλου και θα τα δέσεις στα κάθετα κολονάκια των κιγκλιδωμάτων. (από το δέκατο και μετά).

Σφίγγεις τα διπλά σύρματα με περιστροφή, λίγο από τη μια λίγο από την άλλη πλευρά, κοιτώντας να διατηρείται η καθετότητα του σταθμού.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά στο weathercloud δημιούργησα τον λογαριασμό και πρόσθεσα την συσκευή αλλά δεν βλέπω πουθενά το weathercloud ID και το Key...έχει κανείς ιδέα που τα εμφανίζει?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Παιδιά στο weathercloud δημιούργησα τον λογαριασμό και πρόσθεσα την συσκευή αλλά δεν βλέπω πουθενά το weathercloud ID και το Key...έχει κανείς ιδέα που τα εμφανίζει?

 

Θα μπεις στο λογαριασμό σου, θα πατήσεις devices μετά το settings kai metά το Link και θα εμφανιστούν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν έφτασε ο σταθμός στα χέρια μου, όλα φαίνονται ότι δουλεύουν κανονικά αύριο θα πάω να βρω και σωλήνα ώστε να τον τοποθετήσω. 

Μία απορία, έχει 4 επιλογές ώστε να συνδέσω το σταθμό ώστε να δίνει τα δεδομένα live. 

Οι επιλογές είναι :

 Ecowit, weather underground, weather cloud Kai weather observation website. 

Πρέπει να διαλέξω μία και αν ναι ποια είναι η καλύτερη; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dondinos είπε:

Λοιπόν έφτασε ο σταθμός στα χέρια μου, όλα φαίνονται ότι δουλεύουν κανονικά αύριο θα πάω να βρω και σωλήνα ώστε να τον τοποθετήσω. 

Μία απορία, έχει 4 επιλογές ώστε να συνδέσω το σταθμό ώστε να δίνει τα δεδομένα live. 

Οι επιλογές είναι :

 Ecowit, weather underground, weather cloud Kai weather observation website. 

Πρέπει να διαλέξω μία και αν ναι ποια είναι η καλύτερη; 

Το wuderground έχει real time μετάδοση ... Το weathercloud εχει 10λεπτη

Το wow είναι λίγο ακαταλαβιστικο ...και μεταδίδει ανα 5λεπτο νομίζω

Το ecowit δεν το κατεω

Αν είχα μια επιλογή θα διάλεγα το wuderground

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ σήμερα παρατήρησα ότι ο σταθμός μου έχει χαλασμένο βαρόμετρο 😐...το κατάλαβα γιατί ενώ έκανα την ρύθμιση στο weatherlink με βάση τον σταθμό του Αστεροσκοπείου μετα έκανε κάτι περίεργα σκαμπανεβάσματα στο wunderground...ευτυχώς είναι αυτό μόνο και τίποτα άλλο

Screenshot_2020-12-01-11-08-39-720_com.android.chrome.thumb.jpg.ca117ef8c112dde21a819276baddc713.jpg

Εδώ το κανονικό από σταθμό του Αστεροσκοπείου http://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/

Screenshot_2020-12-01-11-09-11-988_com.android.chrome.thumb.jpg.dcd1c9f50fdee5c93464cdddb41ca8ab.jpg

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tο πιο πιθανό είναι να μην έχει πρόβλημα το βαρόμετρο.

Εχει ρύθμιση το βαρόμετρο για απόλυτη (abs) ή σχετική πίεση; (rel) Πρέπει να ρυθμίσεις τη σχετική μεταξύ 1018-1019 hPa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, quarantine είπε:

Tο πιο πιθανό είναι να μην έχει πρόβλημα το βαρόμετρο.

Εχει ρύθμιση το βαρόμετρο για απόλυτη (abs) ή σχετική πίεση; (rel) Πρέπει να ρυθμίσεις τη σχετική μεταξύ 1018-1019 hPa

Νομίζω ο σταθμός απ' την κονσολα δεν έχει ρύθμιση για αυτό...αλλά το έκανα χθες το καλιμπραρισμα από το advanced στο weatherlink βάζοντας 27 στην σχετική πίεση γιατί τόσο ήθελε για να εναρμονιστεί....αν παρατηρήσεις όμως ας πούμε 12 τα μεσάνυχτα στις πάνω φωτό έχουμε 1017 εγώ 1016 το Αστεροσκοπείο και εγώ όλη μέρα πέφτω και πλέον έχω φτάσει 1008 ενώ το Αστεροσκοπείο έχει 1019...δεν ξέρω αν διορθώνεται...μοιάζει να γράφει ότι θελει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χαιρετισμούς στο forum.

Αποφάσισα με τον ξάδερφό μου να ασχοληθούμε με τη μετεωρολογία, για “αγροτικούς σκοπούς”.

Είμαστε λοιπόν παντελώς άσχετοι, οπότε συγχωρήστε μας ηλίθιες ερωτήσεις που μπορεί να ρωτήσουμε.

Η σκέψη μας είναι να τοποθετήσουμε σε 4 χωράφια μας με ελιές, από έναν σταθμό, ώστε να δίνουμε στον γεωπόνο στοιχεία και να καλλιεργήσουμε πιο μεθοδικά, αν και τα αγροτικά δεν είναι η βασική μας δουλειά

Η αναζήτηση σε Skroutz, Amazon, eBay με μπέρδεψε εντελώς!

Θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιους αξιόπιστους σταθμούς για να παίρνουμε τις μετρήσεις, σε όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος.

Οι μετρήσεις που θα ήθελα να πάρω αφορούν τη θερμοκρασία, υγρασία ατμόσφαιρας και εδάφους,  κατεύθυνση και ταχύτητα ανέμου, ποσοστό βροχόπτωσης, πίεση αέρα, δείκτη θερμότητας, προειδοποίηση για πάγο / παγετό (αυτά είδα στους περισσότερους σταθμούς).

Θα πρέπει ο σταθμός να μπορεί στείλει δεδομένα μέσω gprs, καθώς δεν υπάρχει internet στους χώρους. Επίσης να μπορεί να λειτουργήσει με μπαταρία ή με άλλη αυτόνομη πηγή (π.χ. φωτοβολταϊκό).

Επίσης, εάν μπορεί ο κάθε σταθμός να στείλει συντεταγμένες ή κάποιο id για να ξέρω από ποιον προέρχονται τα στοιχεία.

Ένα μοντέλο που έχω ξεχωρίσει είναι κάποιο από αυτά που προτείνονταν σε προηγούμενο post του thread:

Bresser WLAN Profi Weather Center 6in1 - Skroutz.gr

Αλλά δεν φαίνεται να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις και η τιμή του δεν είναι χαμηλή και δεν αναφέρεται εάν υποστηρίζει gprs.

Περιμένω τα φώτα σας!

 

Επεξεργάστηκε από agrotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτοιμος ο πρώτος μου σταθμός, τον τοποθέτησα και κατάφερα να το συνδέσω με το weather underground. 

Βέβαια έχω μια μικρή αμφιβολία αν δείχνει 100% το βορά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ειμαι απολύτως σίγουρος; 

 

IMG_20201201_160439.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, dondinos είπε:

Έτοιμος ο πρώτος μου σταθμός, τον τοποθέτησα και κατάφερα να το συνδέσω με το weather underground. 

Βέβαια έχω μια μικρή αμφιβολία αν δείχνει 100% το βορά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ειμαι απολύτως σίγουρος; 

 

IMG_20201201_160439.jpg

Με μια πυξίδα...τόσο απλό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Με μια πυξίδα...τόσο απλό....

Χρησιμοποίησα του κινητού αλλα τη μία φορά τον έδειχνε αλλού την άλλη πιο πέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, agrotis είπε:

Καλησπέρα σε όλους και χαιρετισμούς στο forum.

Αποφάσισα με τον ξάδερφό μου να ασχοληθούμε με τη μετεωρολογία, για “αγροτικούς σκοπούς”.

Είμαστε λοιπόν παντελώς άσχετοι, οπότε συγχωρήστε μας ηλίθιες ερωτήσεις που μπορεί να ρωτήσουμε.

Η σκέψη μας είναι να τοποθετήσουμε σε 4 χωράφια μας με ελιές, από έναν σταθμό, ώστε να δίνουμε στον γεωπόνο στοιχεία και να καλλιεργήσουμε πιο μεθοδικά, αν και τα αγροτικά δεν είναι η βασική μας δουλειά

Η αναζήτηση σε Skroutz, Amazon, eBay με μπέρδεψε εντελώς!

Θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιους αξιόπιστους σταθμούς για να παίρνουμε τις μετρήσεις, σε όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος.

Οι μετρήσεις που θα ήθελα να πάρω αφορούν τη θερμοκρασία, υγρασία ατμόσφαιρας και εδάφους,  κατεύθυνση και ταχύτητα ανέμου, ποσοστό βροχόπτωσης, πίεση αέρα, δείκτη θερμότητας, προειδοποίηση για πάγο / παγετό (αυτά είδα στους περισσότερους σταθμούς).

Θα πρέπει ο σταθμός να μπορεί στείλει δεδομένα μέσω gprs, καθώς δεν υπάρχει internet στους χώρους. Επίσης να μπορεί να λειτουργήσει με μπαταρία ή με άλλη αυτόνομη πηγή (π.χ. φωτοβολταϊκό).

Επίσης, εάν μπορεί ο κάθε σταθμός να στείλει συντεταγμένες ή κάποιο id για να ξέρω από ποιον προέρχονται τα στοιχεία.

Ένα μοντέλο που έχω ξεχωρίσει είναι κάποιο από αυτά που προτείνονταν σε προηγούμενο post του thread:

Bresser WLAN Profi Weather Center 6in1 - Skroutz.gr

Αλλά δεν φαίνεται να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις και η τιμή του δεν είναι χαμηλή και δεν αναφέρεται εάν υποστηρίζει gprs.

Περιμένω τα φώτα σας!

 

γεια σου φίλε Αγρότη .... δεν ξέρω αν υπάρχουν σταθμοί με 4G σύνδεση αλλά υπάρχουν πολλοί πλέον Wlan με html interface ... για την περίπτωση σου (που είναι πολύ απαιτητική ) δεν μπορώ να σκευτώ άλλη λύση με την προμήθεια ενος σταθμού σαν αυτό που αναζήτησες δλδ wlan , επίσης ένα ρουτερ 4G που θα παίρνει δεδομένα από το την κονσόλα και θα τα αναμεταδίδει και νομ΄ιζω πως με κάποια πατέντα να δώσεις ρεύμα σε κονσόλα σταθμού και ρούτερ με φωτοβολταικό και μπαταρίες καθως δεν εχουν μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις ... απλά εσύ θέλεις Χ4 που θα εκτοξεύσει πολύ το κόστος .... και όλα αυτά πάντα με το δικό μου σκεπτικό ... αν έχει καποιο μέλος κάτι καλύτερο να σε βοηθούσε θα ήταν ευπρόσδεκτο

και βέβαια την κατασκευή κάποιου στεγανού κουτιού για να μπούν όλα τα ηλεκτρονικά (κονσόλα, ρούτερ , μπαταρία κτλπ)

βέβαια αν δεν έχουν τρομερή απόσταση τα χωράφια μπορείς να τοποθετήσεις μόνο έναν (στο πιο κεντρικο )και έτσι θα έχεις τις μετρήσεις πάνω κατω και για τα υπόλοιπα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@dondinosΠυξίδα στρατιωτικού τυπου... το καλύτερο ... (αν έχεις καποιο γνωστό μόνιμο στον στρατό να σου δάνειζε) απλά να προσέξεις να μην έχει κοντά οτιδήποτε μεταλλικό γιατί συνήθως οι μαγνητικές επηρεάζονται

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, dondinos είπε:

Χρησιμοποίησα του κινητού αλλα τη μία φορά τον έδειχνε αλλού την άλλη πιο πέρα 

Ωχ κατάλαβα.....Κάτι αξιόπιστο βρες ....δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση....στην τελική χρησιμοποίησε 2-3 πυξίδες από κινητά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

γεια σου φίλε Αγρότη .... δεν ξέρω αν υπάρχουν σταθμοί με 4G σύνδεση αλλά υπάρχουν πολλοί πλέον Wlan με html interface ... για την περίπτωση σου (που είναι πολύ απαιτητική ) δεν μπορώ να σκευτώ άλλη λύση με την προμήθεια ενος σταθμού σαν αυτό που αναζήτησες δλδ wlan , επίσης ένα ρουτερ 4G που θα παίρνει δεδομένα από το την κονσόλα και θα τα αναμεταδίδει και νομ΄ιζω πως με κάποια πατέντα να δώσεις ρεύμα σε κονσόλα σταθμού και ρούτερ με φωτοβολταικό και μπαταρίες καθως δεν εχουν μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις ... απλά εσύ θέλεις Χ4 που θα εκτοξεύσει πολύ το κόστος .... και όλα αυτά πάντα με το δικό μου σκεπτικό ... αν έχει καποιο μέλος κάτι καλύτερο να σε βοηθούσε θα ήταν ευπρόσδεκτο

και βέβαια την κατασκευή κάποιου στεγανού κουτιού για να μπούν όλα τα ηλεκτρονικά (κονσόλα, ρούτερ , μπαταρία κτλπ)

βέβαια αν δεν έχουν τρομερή απόσταση τα χωράφια μπορείς να τοποθετήσεις μόνο έναν (στο πιο κεντρικο )και έτσι θα έχεις τις μετρήσεις πάνω κατω και για τα υπόλοιπα

Φίλε freeze,

ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Κατάλαβα ότι μάλλον είναι απαιτητική η περίπτωσή μου. Δυστυχώς τα κτήματα είναι σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, οπότε δεν γίνεται να βολευτούμε με έναν σταθμό. Στην καλύτερη περίπτωση ίσως χρειαστούμε 3 και όχι 4.

Έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο, γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί. Έστω και χωρίς gprs. Μάλλον,  από όσο μπορώ να καταλάβω,  αυτή η δυνατότητα είναι δυσεύρετη και ίσως ακριβή.

Επίσης, οι σταθμοί μπορούν να δώσουν συντεταγμένες ή κάποιο id για να ξέρεις από ποιον έχεις τα δεδομένα;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, agrotis είπε:

Φίλε freeze,

ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Κατάλαβα ότι μάλλον είναι απαιτητική η περίπτωσή μου. Δυστυχώς τα κτήματα είναι σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, οπότε δεν γίνεται να βολευτούμε με έναν σταθμό. Στην καλύτερη περίπτωση ίσως χρειαστούμε 3 και όχι 4.

Έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο, γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί. Έστω και χωρίς gprs. Μάλλον,  από όσο μπορώ να καταλάβω,  αυτή η δυνατότητα είναι δυσεύρετη και ίσως ακριβή.

Επίσης, οι σταθμοί μπορούν να δώσουν συντεταγμένες ή κάποιο id για να ξέρεις από ποιον έχεις τα δεδομένα;

 

Εγώ έχω έναν bresser wlan 5in1 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά ... Βέβαια για να έχω ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας τροποποιησα τον κλωβό (μπορείς να ανατρέξεις στις πίσω σελ. του θέματος) ... Και ο σταθμός ο πιο πάνω του μέλους dondinos είναι ecowitt και είναι παρόμοιας φύσης ... Αυτοί οι σταθμοί που είναι all in one γενικά έχουν ένα θέμα στις μετρήσεις θερμοκρασίας λόγω του μικρού κλωβού και γενικά της όλης δομής τους .... Για να έχεις πολύ ακριβείς μετρήσεις πρέπει να έχεις αεριζόμενο κλωβό και να πας σε davis αλλά θα εκτοξεύσει πολύ το κόστος .... Όλοι οι σταθμοί αυτοί (τουλάχιστον οι περισσότεροι) συνδέονται σε ένα ή περισσότερα weather sites όπως το wuderground που έχει και χάρτη με συντεταγμένες και id αλλά και real time μετάδοση .... Αν ψάξεις και δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του σταθμού που θα επιλέξεις  θα αναφέρει σε ποια site συνδέεται και μπορεί να μεταδώσει δεδομένα

Βέβαια αν πας σε τέτοια επιλογή που είναι γύρω στα 100-150€ για τα πιο οικονομικά μοντέλα υπολόγισε και το κόστος του router 4G και το πάνελ με την μπαταρία και την κατασκευή του στεγανου κουτιού 

Απλά να προσέξεις να μην είναι usb γιατί εκεί θέλει p.c 24h λειτουργίας.

Για να δεις πως είναι η μετάδοση πατα στον παρακάτω σύνδεσμο που είναι ο σταθμός μου 

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ITAGARAD2

Και αν κυλισεις τον χάρτη μπορεί στην περιοχή που είναι κάποιο χωράφι να υπάρχει ήδη σταθμός μιας που είναι το πιο γνωστό site 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, freeze είπε:

Εγώ έχω έναν bresser wlan 5in1 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά ... Βέβαια για να έχω ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας τροποποιησα τον κλωβό (μπορείς να ανατρέξεις στις πίσω σελ. του θέματος) ... Και ο σταθμός ο πιο πάνω του μέλους dondinos είναι ecowitt και είναι παρόμοιας φύσης ... Αυτοί οι σταθμοί που είναι all in one γενικά έχουν ένα θέμα στις μετρήσεις θερμοκρασίας λόγω του μικρού κλωβού και γενικά της όλης δομής τους .... Για να έχεις πολύ ακριβείς μετρήσεις πρέπει να έχεις αεριζόμενο κλωβό και να πας σε davis αλλά θα εκτοξεύσει πολύ το κόστος .... Όλοι οι σταθμοί αυτοί (τουλάχιστον οι περισσότεροι) συνδέονται σε ένα ή περισσότερα weather sites όπως το wuderground που έχει και χάρτη με συντεταγμένες και id αλλά και real time μετάδοση .... Αν ψάξεις και δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του σταθμού που θα επιλέξεις  θα αναφέρει σε ποια site συνδέεται και μπορεί να μεταδώσει δεδομένα

Βέβαια αν πας σε τέτοια επιλογή που είναι γύρω στα 100-150€ για τα πιο οικονομικά μοντέλα υπολόγισε και το κόστος του router 4G και το πάνελ με την μπαταρία και την κατασκευή του στεγανου κουτιού 

Απλά να προσέξεις να μην είναι usb γιατί εκεί θέλει p.c 24h λειτουργίας.

Για να δεις πως είναι η μετάδοση πατα στον παρακάτω σύνδεσμο που είναι ο σταθμός μου 

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ITAGARAD2

Και αν κυλισεις τον χάρτη μπορεί στην περιοχή που είναι κάποιο χωράφι να υπάρχει ήδη σταθμός μιας που είναι το πιο γνωστό site 

Φίλε freeze, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

θα πάω στη λύση που προτείνεις, σε Bresser και μάλλον θα δώσω αρκετά παραπάνω από ότι υπολόγιζα. Οι Davis είναι πολύ ακριβοί, αποκλείονται.

Η λύση με τον κλωβό που έφτιαξες είναι πολύ καλή.

Είδα τον σταθμό σου και εντυπωσιάστηκα από την παρουσίαση των δεδομένων του wunderground. Εκεί που θέλουμε να στήσουμε εμείς δεν υπάρχει γειτονικός σταθμός (από ότι είδα ο πιο κοντινός σταθμός βρίσκεται στα 35 χιλιόμετρα). Δεν γνωρίζω εάν η απόσταση αυτή θεωρείται ικανοποιητική, σε εμένα τον άσχετο φαίνεται πολύ μακρινή. Βέβαια, σε δεύτερη φάση θα θέλαμε να μετράμε και την υγρασία του εδάφους, οπότε είναι μονόδρομος το κάθε χωράφι να έχει δικό του σταθμό. Φαντάζομαι ότι με έναν αισθητήρα από την εταιρεία που κατασκευάζει θα είναι κάτι εύκολο και χαμηλού κόστους.

Ο Bresser 5 in 1 στοιχίζει λιγότερα από τα μισά χρήματα από αυτόν που είχα βρει εγώ, τον 6 in 1 😃.  Από ότι είδα συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά τους  στο e-shop, 6 σε 1 φαίνεται να έχει παραπάνω αισθητήρα θερμικής υγρασίας, 16 διευθύνσεις ανέμου, εποχές και πρόγνωση καιρού. Τα προηγούμενα (εκτός της πρόγνωσης( δεν μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετούν και εάν αξίζει να δώσει κάποιος τη διαφορά του κόστους. Εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σου.

 

Επεξεργάστηκε από agrotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μία ακόμη ερώτηση, η εφαρμογή wv view έκανε update to firmware se 1.5.5 και από ότι είδα στο ιντερνέτ πάνω από την έκδοση v1.4.4 η κονσόλα συγχρονίζει αυτόματα την ώρα. Το θέμα είναι παρόλο που το είχα ρυθμίσει κανονικά από τότε που συνδέθηκε στο ίντερνετ μου δείχνει πάντα μία ώρα πίσω παρόλο που το διορθώνω χειροκίνητα το αλλάζει κατευθείαν.

Ξέρει κάνεις αν μπορώ να το διορθώσω; 

Το περίεργο είναι μέσα στην εφαρμογή αλλά και στο wu φαίνεται κανονικά η σωστή στην κονσόλα πάει πίσω μόνο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@agrotisΟ 6in1 νομίζω ότι μετράει και UV ακτινοβολία .... Αυτή πρέπει να είναι και η διαφορά τους ... σίγουρα ξέρει ο @DIMITRIS γιατί έχει τον 6in1 σαν αυτόν που έβαλες στο λινκ .... Για υγρασία εδάφους δεν ξέρω αν σε καλύπτει ο έξτρα αισθητήρας που μπορείς να βάλεις πρώτον γιατί δεν είναι αδιάβροχος και 2ον δεν μπορεί να μεταδώσει η κονσόλα τις τιμές του στο ίντερνετ ...? μεταδίδει μόνο τις τιμές του σταθμού .... Για αγροτικές παρατηρήσεις θα υπάρχουν σίγουρα μοντέλα που να καλύπτουν όλα αυτά αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου .... Γενικά με αυτού του τύπου δλδ bresser , ecowitt , froggit...κτλπ θα έχεις υγρασία ατμόσφαιρας , θερμοκρασία , σχετική πίεση , ταχύτητα και διεύθυνση ανέμου , και μέτρηση υετού (βροχής) , οι υπόλοιπες τιμές όπως σημείο Δρόσου , heat index ,κτλπ υπολογιζονται είτε από το site είτε από την κονσόλα και φυσικά αναμεταδίδονται....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, agrotis είπε:

Καλησπέρα σε όλους και χαιρετισμούς στο forum.

Bresser WLAN Profi Weather Center 6in1 - Skroutz.gr

Αλλά δεν φαίνεται να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις και η τιμή του δεν είναι χαμηλή και δεν αναφέρεται εάν υποστηρίζει gprs.

Περιμένω τα φώτα σας!

 

Για δες κι αυτό https://www.aliexpress.com/i/32885807748.html   κι εδώ https://meteomarket.gr/meteo-stations/

Να θυμάσαι πως ό,τι και να πάρεις, θα χρειάζεσαι μηχανικά αεριζόμενο κλωβό.

Επεξεργάστηκε από quarantine
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Τώρα είδα τα ποστ γιατί τρεχω πολύ με τη δουλεία και δεν εχω καθολου χρονο αυτες τις μερες.

Σχετικα με το bresser 6 in 1 που έχω στην κατοχή μου θα γραψω 2 πραγματα για τα παιδια που ενδιαφερονται το βράδυ όμως...

Απλώς να έχετε υποψιν, όσοι ενδιαφερεστε, και αυτό από FROGGIT: https://www.froggit.de/product_info.php?info=p464_dp1500-wi-fi-weather-server-usb-dongle-incl--1-x-dp40--wh32f--outdoor-thermo-hygrometer-outdoor-wireless-sensor-1-x-dp80-self-draining-rain-gauge-sensor-1-x-dp300-solar-powered-aneometer-with-uv-light-sensor.html

Ο συγκεκριμένος παίρνει και οθόνη, επιπλέον αισθητήρες για έδαφος, σκονη, κευραυνούς (spare parts) κ.α. συν ό,τι είναι fine offset και έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με πολλούς weather server.

Προσωπικά παρήγγειλα το DP1500 + εξωτερικό αισθητήρα + 2 αισθητήρες εσωτερικούς και αναμένω παραλαβή την επόμενη εβδομάδα.

Περισσότερες λεπτομέριες το βράδυ εάν τα καταφέρω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα,

Τώρα είδα τα ποστ γιατί τρεχω πολύ με τη δουλεία και δεν εχω καθολου χρονο αυτες τις μερες.

Σχετικα με το bresser 6 in 1 που έχω στην κατοχή μου θα γραψω 2 πραγματα για τα παιδια που ενδιαφερονται το βράδυ όμως...

Απλώς να έχετε υποψιν, όσοι ενδιαφερεστε, και αυτό από FROGGIT: https://www.froggit.de/product_info.php?info=p464_dp1500-wi-fi-weather-server-usb-dongle-incl--1-x-dp40--wh32f--outdoor-thermo-hygrometer-outdoor-wireless-sensor-1-x-dp80-self-draining-rain-gauge-sensor-1-x-dp300-solar-powered-aneometer-with-uv-light-sensor.html

Ο συγκεκριμένος παίρνει και οθόνη, επιπλέον αισθητήρες για έδαφος, σκονη, κευραυνούς (spare parts) κ.α. συν ό,τι είναι fine offset και έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με πολλούς weather server.

Προσωπικά παρήγγειλα το DP1500 + εξωτερικό αισθητήρα + 2 αισθητήρες εσωτερικούς και αναμένω παραλαβή την επόμενη εβδομάδα.

 Περισσότερες λεπτομέριες το βράδυ εάν τα καταφέρω...

@freeze
Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.

@quarantine
Σε ευχαριστώ πολύ για τα links. 
"θα χρειάζεσαι μηχανικά αεριζόμενο κλωβό". Είναι σαν αυτό που έφτιαξε ο freeze για τον αισθητήρα της θερμοκρασίας ή εννοείς κάτι άλλο; Συγγνώμη, αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

@DIMITRIS
Ευχαριστώ για το post. 
Αναμένω την αξιολόγησή σου για τον Breeze 6 in 1, αλλά νομίζω ότι αυτός που προτείνεις στο post είναι super!
Νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος για τις προδιαγραφές μου (παίρνει αισθητήρες, με ενδιαφέρει μόνο η μετάδοση στοιχείων λόγω του ότι μακριά από τους σταθμούς και άρα δεν με ενδιαφέρει η ενσωματωμένη οθόνη κ.λπ.). Τι σημαίνει fine offset?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...