Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, agrotis είπε:

@quarantine
Σε ευχαριστώ πολύ για τα links. 
"θα χρειάζεσαι μηχανικά αεριζόμενο κλωβό". Είναι σαν αυτό που έφτιαξε ο freeze για τον αισθητήρα της θερμοκρασίας ή εννοείς κάτι άλλο; Συγγνώμη, αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

Ναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά μετά από 3 μέρες λειτουργίας επιβεβαιώθηκε ότι το βαρόμετρο μου είναι χαλασμένο αλλά κάτι περίεργο παρατήρησα...η σχετική πίεση αυξάνεται όταν ζεσταίνει το σπίτι και πέφτει όταν κρυώνει!...είναι σαν να μην υπάρχει εξάρτηση απ' την ατμοσφαιρική πίεση αλλά απ' την θερμοκρασία...και το χω και μακριά από καλοριφέρ και τέτοια αλλά κάνει ανόδους και κάθοδος της τάξης των 10hpa...το απόγευμα που ανάβουμε το καλοριφέρ ανεβαίνει και την νύχτα πέφτει😂

Επίσης σήμερα ήταν και η πρώτη μέρα καλής ηλιοφάνειας και τεσταριστηκε η πατέντα με το ανεμιστηρακι...πολύ καλο αποτέλεσμα...μέγιστη 14.6 εγώ και στα 500 μέτρα ευθεία ο μετεωρολογικός του Αστεροσκοπείου 14.5...εδω και ανεβασμένος

Screenshot_2020-12-03-16-06-43-338_com_miui.gallery.thumb.jpg.71e22aed5b2cbe94ebd6c54c00a561fd.jpg

Έβαλα και ένα λεπτό κομματάκι πλαστικό διάφανο 1 εκατοστό ψηλότερο απ' το βροχόμετρο για τις αναπηδουμενες σταγόνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 μέρες λειτουργίας πλέον και το αποτέλεσμα με την πατέντα είναι τόσο καλό που έχω ίδια μέση μέγιστη με το Αστεροσκοπείο...14.9 ως 6/12 και βλέπουμε...το πάνελ παίζει πολύ βασικό ρόλο ότι είναι 12V 3W γιατί δίνει ροή στο ανεμιστηρακι και με συννεφιά ενώ με ήλιο λειτουργεί σε μεγάλες στροφες...σε πλήρη ηλιοφάνεια και νεφοκάλυψη έχει ίδιο ίσως και χαμηλότερο από του Αστεροσκοπείου καμιά φορά...πιο δύσκολες συνθήκες είναι η πλήρης άπνοια και ελαφριά συννεφιά που αφήνει λίγες ακτίνες να περάσουν αλλά και πάλι θερμαίνεται η ατμόσφαιρα...οπότε εκεί έχεις χαμηλές στροφές με κάποια ακτινοβολία να χτυπά τον σταθμό και χωρίς αέρα...εκεί είδα μέχρι και 0.8 Μαξ διαφορά...το βροχόμετρο πάει τζάμι επίσης...όλα καλά η πατέντα θα μείνει ως έχει απ' ότι φαίνεταιIMG_20201206_174645.thumb.jpg.deaae7a636745a230eb228aca34588a5.jpgIMG_20201206_174710.thumb.jpg.a567725c05f65c938cb57c25fff5d96b.jpghttp://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/

Το μεγάλο τεστ βέβαια θα ναι το καλοκαίρι με το καλό που εκεί η ηλιοφάνεια είναι στο μέγιστο...άντε να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/12/2020 at 1:45 ΜΜ, agrotis είπε:

@freeze
Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.

@quarantine
Σε ευχαριστώ πολύ για τα links. 
"θα χρειάζεσαι μηχανικά αεριζόμενο κλωβό". Είναι σαν αυτό που έφτιαξε ο freeze για τον αισθητήρα της θερμοκρασίας ή εννοείς κάτι άλλο; Συγγνώμη, αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

@DIMITRIS
Ευχαριστώ για το post. 
Αναμένω την αξιολόγησή σου για τον Breeze 6 in 1, αλλά νομίζω ότι αυτός που προτείνεις στο post είναι super!
Νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλος για τις προδιαγραφές μου (παίρνει αισθητήρες, με ενδιαφέρει μόνο η μετάδοση στοιχείων λόγω του ότι μακριά από τους σταθμούς και άρα δεν με ενδιαφέρει η ενσωματωμένη οθόνη κ.λπ.). Τι σημαίνει fine offset?

Καλησπέρα,

Τώρα κατάφερα να γράψω διότι δεν έχω καθόλου χρόνο αυτό το διάστημα.

Καταρχήν για τον 6 σε 1 bresser που έχω στην κατοχή μου από τον Αύγουστο έχω να πω τα παρακάτω:

1) Μεγάλη, έγχρωμη οθόνη σαν ταμπλετ.

2) Φουλ σήμα και ας είναι στην αντίθετη πλευρά του σπιτιού στην ταράτσα (το ίδιο και ο εσωτερικός αισθητήρας).

3) Έχει επιπλέον UV αισθητήρα σε σχέση με τον 5 in 1

4) Συνδέεται μόνο με wu η awekas αλλά όχι και με τους 2 ταυτόχρονα... δεν υπάρχει δυνατότητα να δεις εσωτερική θερμοκρασία σε κανένα από τα 2 site...έστειλα mail στην Bresser σχετικά και απάντησαν ό,τι δεν προβλέπεται κάποια αναβάθμιση στο κοντινό μέλλον...

5) Υπάρχει μεγάλο θέμα με την εξωτερική θερμοκρασία τις ημέρες με ήλιο και ασθενείς ανέμους και με δεδομένο ότι ο σταθμός έχει σε αρκετά σημεία μαύρο χρώμα επιδεινώνει το πρόβλημα. Πρόσπαθησα με κάποιες πατέντες (δες προηγούμενες σελίδες) αλλά απλά μετρίασα το πρόβλημα. Θέλει μηχανικά αεριζόμενο κλωβό αλλά δεν έχω χρόνο και όρεξη να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου. Για το λόγο αυτό παρείγγειλα τον Froggit dp series που έχει ξεχωριστό αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας που μπορεί να τοποθετηθεί σε σκιερό μέρος και πολύ πιο εύκολα να φτιαχτεί ένας αεριζόμενος κλωβός.

Γενικά εάν τώρα επέλεγα σταθμό δεν θα έπαιρνα αυτόν διότι με τα ίδια χρήματα υπάρχουν άλλες επιλογές με περισσότερες δυνατότητες αποστολής δεδομένων σε weather sites και λιγότερα προβλήματα όσον αφορά σωστές ενδείξεις στην εξωτερική θερμοκρασία. 

Ο Froggit που σου πρότεινα είναι ίδιος με τους ecowitt (ίδιοι σταθμοί με άλλο όνομα). Έχουν πολλές επιλογές με διαφορους αισθητήρες, οθόνες και πολλά spare parts. Το site της ecowitt είναι πολύ ωραίο με δυνατότητα να δεις όλους τους αισθητήρες (εσωτερικούς και εξωτερικούς) και να κατεβάσεις όλο το ιστορικό σε excel για αποθήκευση.

 Tο fine offset έχει να κάνει με το software και ήθελα να τονίσω ότι συνδέεται, πέρα από το site ecowitt, και με WU, Wathercloud, WOW, PWS, κ.α. Δεν το έχω ψάξει πολύ σχετικά με το software και μπορεί να λέω ανακρίβειες ας απαντήσει κάποιος άλλος που είναι γνώστης σχετικά με τους σταθμούς fine offset (και εγώ μόνο τους τελευταίους μήνες ασχολήθηκα με σταθμούς οπότε είμαι λίγο άσχετος ακόμη...)

Ελπίζω να βοήθησα και να κάνεις την καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/12/2020 at 7:51 ΜΜ, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα,

Τώρα κατάφερα να γράψω διότι δεν έχω καθόλου χρόνο αυτό το διάστημα.

Καταρχήν για τον 6 σε 1 bresser που έχω στην κατοχή μου από τον Αύγουστο έχω να πω τα παρακάτω:

1) Μεγάλη, έγχρωμη οθόνη σαν ταμπλετ.

2) Φουλ σήμα και ας είναι στην αντίθετη πλευρά του σπιτιού στην ταράτσα (το ίδιο και ο εσωτερικός αισθητήρας).

3) Έχει επιπλέον UV αισθητήρα σε σχέση με τον 5 in 1

4) Συνδέεται μόνο με wu η awekas αλλά όχι και με τους 2 ταυτόχρονα... δεν υπάρχει δυνατότητα να δεις εσωτερική θερμοκρασία σε κανένα από τα 2 site...έστειλα mail στην Bresser σχετικά και απάντησαν ό,τι δεν προβλέπεται κάποια αναβάθμιση στο κοντινό μέλλον...

5) Υπάρχει μεγάλο θέμα με την εξωτερική θερμοκρασία τις ημέρες με ήλιο και ασθενείς ανέμους και με δεδομένο ότι ο σταθμός έχει σε αρκετά σημεία μαύρο χρώμα επιδεινώνει το πρόβλημα. Πρόσπαθησα με κάποιες πατέντες (δες προηγούμενες σελίδες) αλλά απλά μετρίασα το πρόβλημα. Θέλει μηχανικά αεριζόμενο κλωβό αλλά δεν έχω χρόνο και όρεξη να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου. Για το λόγο αυτό παρείγγειλα τον Froggit dp series που έχει ξεχωριστό αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας που μπορεί να τοποθετηθεί σε σκιερό μέρος και πολύ πιο εύκολα να φτιαχτεί ένας αεριζόμενος κλωβός.

Γενικά εάν τώρα επέλεγα σταθμό δεν θα έπαιρνα αυτόν διότι με τα ίδια χρήματα υπάρχουν άλλες επιλογές με περισσότερες δυνατότητες αποστολής δεδομένων σε weather sites και λιγότερα προβλήματα όσον αφορά σωστές ενδείξεις στην εξωτερική θερμοκρασία. 

Ο Froggit που σου πρότεινα είναι ίδιος με τους ecowitt (ίδιοι σταθμοί με άλλο όνομα). Έχουν πολλές επιλογές με διαφορους αισθητήρες, οθόνες και πολλά spare parts. Το site της ecowitt είναι πολύ ωραίο με δυνατότητα να δεις όλους τους αισθητήρες (εσωτερικούς και εξωτερικούς) και να κατεβάσεις όλο το ιστορικό σε excel για αποθήκευση.

 Tο fine offset έχει να κάνει με το software και ήθελα να τονίσω ότι συνδέεται, πέρα από το site ecowitt, και με WU, Wathercloud, WOW, PWS, κ.α. Δεν το έχω ψάξει πολύ σχετικά με το software και μπορεί να λέω ανακρίβειες ας απαντήσει κάποιος άλλος που είναι γνώστης σχετικά με τους σταθμούς fine offset (και εγώ μόνο τους τελευταίους μήνες ασχολήθηκα με σταθμούς οπότε είμαι λίγο άσχετος ακόμη...)

Ελπίζω να βοήθησα και να κάνεις την καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου.

DIMITRIS,

σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την ανάλυσή σου.

Μας γλίτωσες από, μάλλον αποτυχημένη, αγορά, καθώς βασικότατο στοιχείο για εμάς είναι η ακρίβεια της θερμοκρασίας.

Η ευκρίνεια και η ποιότητα της οθόνης δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, καθώς τα στοιχεία θα τα βλέπω απομακρυσμένα.

Θα ψάξω τους ecowitt.

Θα βοηθούσε πολύ εάν μπορούσες εσύ ή κάποιο άλλο μέλος να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.

Αυτό που χρειάζομαι είναι ένα φτηνό, αξιόπιστο μοντέλο.

Και ένα, ίσως χαζό ερώτημα. Όταν ένας σταθμός έχει δυνατότητα Wifi, σημαίνει ότι εάν πάω κοντά του και βάλω έναν router ή ένα wifi spot θα μπορώ να πάρω τα δεδομένα σε ένα laptop? Δηλαδή, ακόμα και εάν είναι ένα πολύ φτηνό μοντέλο που δεν ανεβάζει τα δεδομένα σε servers, θα μπορώ να πάρω στοιχεία χειροκίνητα;

Επίσης, είδα διαφορετική συχνότητα στο ίδιο μοντέλο (Frequency). Π.χ. 915Μ, 868Μ, 433Μ. 

Ποια είναι η κατάλληλη;

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Επεξεργάστηκε από agrotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/12/2020 at 10:46 ΠΜ, agrotis είπε:

Επίσης, είδα διαφορετική συχνότητα στο ίδιο μοντέλο (Frequency). Π.χ. 915Μ, 868Μ, 433Μ. 

Ποια είναι η κατάλληλη;

Και πάλι σε ευχαριστώ!

Η 915ΜΗΖ χρησιμοποιείται κυρίως στην Αμερική, οι άλλες δύο στον υπόλοιπο κόσμο. Θεωρητικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί δεν θα λειτουργεί σε αστικό περιβάλλον που έχει πολλές παρεμβολές από άλλες συχνότητες.

Θα πρότεινα μία από τις άλλες δύο.

 

Για ακριβείς μετρήσεις (εκτός από Davis 24hrs FARS και λοιπά ακριβά μοντέλα), χρειάζεσαι σταθμό με ξεχωριστό αισθητήρα θερμ-υγρ.

Ο λόγος είναι για να μπεί ο αισθητήρας σε κλωβό μηχανικά αεριζόμενο, που θα φτιάξεις εσύ. Οι σταθμοί αυτοί έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Οι νέοι σταθμοί είναι όλα σ' ένα, αυτό περιορίζει την ευκολία κατασκευής κλωβού επειδή ο αισθητήρας είναι σε συγκεκριμένη θέση κι όχι ελεύθερος. 

Δες εδώ τον Ιταλό να πάρεις ιδέες http://www.meteorete.it/offertameteorete.html είναι μεγάλο μαμούνι 😀

Επεξεργάστηκε από quarantine
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και 25 λεπτά έχει κολλήσει ο σταθμός ....η οθόνη μου δείχνει τα ίδια πράγματα και δεν γίνεται ανανέωση στο wunderground και. weathercloud.....τι σκατα γίνετε???

Για βοηθηστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέφτω για υπνο ....αν μπορείτε βοηθήστε να δω τι έχει γίνει....Για κάνα μισάωρο ο σταθμός μου σταμάτησε να στέλνει δεδομένα στην οθόνη ...μετά ξεκίνησε κανονικά αλλά στο wunderground και weathercloud φαίνομαι offline

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, quarantine είπε:

Η 915ΜΗΖ χρησιμοποιείται κυρίως στην Αμερική, οι άλλες δύο στον υπόλοιπο κόσμο. Θεωρητικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί δεν θα λειτουργεί σε αστικό περιβάλλον που έχει πολλές παρεμβολές από άλλες συχνότητες.

Θα πρότεινα μία από τις άλλες δύο.

 

Για ακριβείς μετρήσεις (εκτός από Davis 24hrs FARS και λοιπά ακριβά μοντέλα), χρειάζεσαι σταθμό με ξεχωριστό αισθητήρα θερμ-υγρ.

Ο λόγος είναι για να μπεί ο αισθητήρας σε κλωβό μηχανικά αεριζόμενο, που θα φτιάξεις εσύ. Οι σταθμοί αυτοί έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Οι νέοι σταθμοί είναι όλα σ' ένα, αυτό περιορίζει την ευκολία κατασκευής κλωβού επειδή ο αισθητήρας είναι σε συγκεκριμένη θέση κι όχι ελεύθερος. 

Δες εδώ τον Ιταλό να πάρεις ιδέες http://www.meteorete.it/offertameteorete.html είναι μεγάλο μαμούνι 😀

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και κυρίως για το link.

Φαίνεται ψαγμένος ο φίλος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τίποτα .....ακόμα offline είμαι....βοηθάτε χριστιανοιιιιιιιι 😂😂😂

Το site πάντως δεν έχει πρόβλημα Γιώργο ... Δες αν για κάποιο λόγο σβήστηκαν οι ρυθμίσεις από το interface .... Αν είναι και εκεί οκ ...κάνε ένα ρεσετ απλά πρέπει να ξανά ρυθμίσεις την σχετική πιεση... Τσεκαρε και το ρούτερ πριν όλα αυτά καλού κακού

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, freeze είπε:

Το site πάντως δεν έχει πρόβλημα Γιώργο ... Δες αν για κάποιο λόγο σβήστηκαν οι ρυθμίσεις από το interface .... Αν είναι και εκεί οκ ...κάνε ένα ρεσετ απλά πρέπει να ξανά ρυθμίσεις την σχετική πιεση... Τσεκαρε και το ρούτερ πριν όλα αυτά καλού κακού

Στέφανε μη μου τα λες επιστημονικά ρε....😂

Βέβαια κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε γιατί είμαι offline και στα 2 site

Interface????

Reset από που κάνω???

Αυτά για αρχή......🤣😔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Στέφανε μη μου τα λες επιστημονικά ρε....😂

Βέβαια κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε γιατί είμαι offline και στα 2 site

Interface????

Reset από που κάνω???

Αυτά για αρχή......🤣😔

xaxa... Βρε αφού τα έχουμε ξαναπεί .... λοιπόν... αν το ρούτερ σου έχει ιντερνετε και μπαίνεις κανονικά σε σελ .... πάμε να δούμε το interface..... πατάς παρατεταμένα το κουμπί που λέει wi-fi ... (βρίσκεται στην πίσω πλευρά της κονσόλας ) μέχρί να αναβοσβήσει το AP ..... μετά πας σε ένα υπολογιστή και ψάχνεις στα ασυρματα δυκτυα να βρείς PWS-xxxx (οπου χ κάποιοι αριθμοί ) και συνδέεσαι.... μετά ανοίγεις ένα browser (firefox, chrome κτλπ) και πατάς 192.168.1.1 και εντερ

δες αν έιναι τσεκαρισμένα τα εν λόγω site και αν υπάρχουν οι κωδικόι και το ονομα χρηστη .... αυτα για την ώρα ...και ενημερωσε να πάμε στο επόμενο βήμα που είναι το ρεσετ ...(αλλά πριν το κάνεις βγάλτον και για λίγο από την πρίζα και ξαναβάλτον μήπως έχασε απλά την σύνδεση με το ρούτερ )

εγώ την τοπική ip της κονσόλασ την έχω κάνει bind στο ρούτερ και δεν αλλάζει οπότε δεν έχω θέματα να χάσει συνδέσεις και άλλα ... (αλλά τι σου λέω τώρα θα με πείς ..χαχαχαχα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

xaxa... Βρε αφού τα έχουμε ξαναπεί .... λοιπόν... αν το ρούτερ σου έχει ιντερνετε και μπαίνεις κανονικά σε σελ .... πάμε να δούμε το interface..... πατάς παρατεταμένα το κουμπί που λέει wi-fi ... (βρίσκεται στην πίσω πλευρά της κονσόλας ) μέχρί να αναβοσβήσει το AP ..... μετά πας σε ένα υπολογιστή και ψάχνεις στα ασυρματα δυκτυα να βρείς PWS-xxxx (οπου χ κάποιοι αριθμοί ) και συνδέεσαι.... μετά ανοίγεις ένα browser (firefox, chrome κτλπ) και πατάς 192.168.1.1 και εντερ

δες αν έιναι τσεκαρισμένα τα εν λόγω site και αν υπάρχουν οι κωδικόι και το ονομα χρηστη .... αυτα για την ώρα ...και ενημερωσε να πάμε στο επόμενο βήμα που είναι το ρεσετ ...(αλλά πριν το κάνεις βγάλτον και για λίγο από την πρίζα και ξαναβάλτον μήπως έχασε απλά την σύνδεση με το ρούτερ )

εγώ την τοπική ip της κονσόλασ την έχω κάνει bind στο ρούτερ και δεν αλλάζει οπότε δεν έχω θέματα να χάσει συνδέσεις και άλλα ... (αλλά τι σου λέω τώρα θα με πείς ..χαχαχαχα)

Ειδικά το τελευταίο μου ζεματισε τα εγκεφαλικά κύτταρα....Σ ευχαριστώ αδερφέ μου ....σε λίγο πάω σπίτι να τσεκαρω.....για να προλάβω και την κακοκαιρία που έρχεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

IMG_20201214_231356.thumb.jpg.5b39532a2bfd5dc1bca760fed5bf8f61.jpgΣκέφτηκα κάτι άκυρο περί αυτού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει...έχει γενικά να κάνει μήπως με το free membership που είναι για ένα χρόνο νομίζω?...ας πούμε εμένα μου λέει ότι λήγει 19/11/21...οι υπόλοιποι που έχουν τον σταθμό πάνω από χρόνο στο wunderground τους ανανεώνεται αυτόματα?

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, KapelosG είπε:

IMG_20201214_231356.thumb.jpg.5b39532a2bfd5dc1bca760fed5bf8f61.jpgΣκέφτηκα κάτι άκυρο περί αυτού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει...έχει γενικά να κάνει μήπως με το free membership που είναι για ένα χρόνο νομίζω?...ας πούμε εμένα μου λέει ότι λήγει 19/11/21...οι υπόλοιποι που έχουν τον σταθμό πάνω από χρόνο στο wunderground τους ανανεώνεται αυτόματα?

Σωστό ... Έτσι είναι και σε εμένα... Ανανεώνει αυτόματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτελους ηθρε και για μενα η στιγμη να βαλω τον δικο μου σταθμο... Καλες μου μετρησεις!!! Ο σταθμος ειναι ο Bresser ClearView 7in1

IMG_20201215_171550.jpg

IMG_20201215_171539.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, makis είπε:

Επιτελους ηθρε και για μενα η στιγμη να βαλω τον δικο μου σταθμο... Καλες μου μετρησεις!!! Ο σταθμος ειναι ο Bresser ClearView 7in1

IMG_20201215_171550.jpg

 

Καλές μετρήσεις. 

 

Για να έχεις όμως καλές μετρήσεις, χρειάζεσαι δύο πράγματα.

α) Μηχανικά αεριζόμενο κλωβό για τον αισθητήρα και

β) Δέσιμο του ιστού τουλάχιστον στις δύο πλευρές, δεξιά κι αριστερά στο στηθαίο.

Δες στη  19η σελίδα, 3ο μήνυμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/12/2020 at 8:33 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάλι φαίνομαι off από τα sites ενώ ο σταθμός μου μεταδίδει στην κονσόλα κανονικα

Δεν μπορώ να γνωρίζω ... Πάντως τέτοια προβλήματα τα διορθώνουν τα  update .... Και έχει βγάλει 2 για τον σταθμό μας (εγώ τα έχω περάσει ) 

Βρίσκονται εδώ https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

Απλά δες στο ιντερφεις κάτω χαμηλά τι έκδοση έχεις ... Τα τελευταία είναι αυτάIMG_20201215_215015.thumb.jpg.d9f17a80e266438986d0ae0254f280cd.jpg

Θέλει προσοχή με τα update ... Διάβασε καλά τις οδηγίες .... Πολύ προσεκτικά

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...