Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, freeze είπε:

Δεν μπορώ να γνωρίζω ... Πάντως τέτοια προβλήματα τα διορθώνουν τα  update .... Και έχει βγάλει 2 για τον σταθμό μας (εγώ τα έχω περάσει ) 

Βρίσκονται εδώ https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

Απλά δες στο ιντερφεις κάτω χαμηλά τι έκδοση έχεις ... Τα τελευταία είναι αυτάIMG_20201215_215015.thumb.jpg.d9f17a80e266438986d0ae0254f280cd.jpg

Θέλει προσοχή με τα update ... Διάβασε καλά τις οδηγίες .... Πολύ προσεκτικά

Ωχ κατάλαβα....θα τα δυαλυσω ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωχ κατάλαβα....θα τα δυαλυσω ολα

Εγώ πλέον έχω κάνει (με μεγάλη βοήθεια από ένα διαδικτυακό φίλο ) τον σταθμό να μεταδίδει παντού δεδομένα καθώς πλέον εκτός από την κονσολα ... Τον χειρίζεται και το weeWx .... Δημιουργεί και html templates οπότε μπορείς να τον ανεβάσεις σε δικιά σου σελ στο ίντερνετ ... Προς το παρόν δεν τον έχω ανεβάσει αλλά τον βλέπω τοπικά στο δίκτυο του σπιτιού .... Για να εχεις μια εικόνα θα κάνω screenshot 

Screenshot_2020-12-15-22-03-26-724_com.android.chrome.thumb.jpg.b1a42ae48706f62522e018645c191941.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, quarantine είπε:

Καλές μετρήσεις. 

 

Για να έχεις όμως καλές μετρήσεις, χρειάζεσαι δύο πράγματα.

α) Μηχανικά αεριζόμενο κλωβό για τον αισθητήρα και

β) Δέσιμο του ιστού τουλάχιστον στις δύο πλευρές, δεξιά κι αριστερά στο στηθαίο.

Δες στη  19η σελίδα, 3ο μήνυμα.

Σε ευχαριστώ πολύ νάσαι καλά!! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

freeze η οποιος αλλος αν μπορεί να βοηθήσει. 

Έχω ένα WH 1080 touch,  τον έχω συνδέσει,  εμφανίζετε στον υπολογιστή, με το easy weather αλλά το 6, κάτι όχι νεώτερο που πάει 7,8 η και 9.3

Πώς θα τον βγάλω on line. 

Ευχαριστώ. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτός είναι; Από το easy weather είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις το Cumulus, Weather display ή κάποιο άλλο λογισμικό. Νομίζω πως το easy weather δεν το λειτουργεί κανείς στην Ελλάδα τουλάχιστον.

32 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Πώς θα τον βγάλω on line. 

Μπορείς να στείλεις μέιλ στο Meteoclub.gr ή στο Meteology κλπ.

Professional Weather Station PCE FWS 20n WiFi USB (wh1080se)                                   

Πριν τον ανεβάσεις όμως δες το παρακάτω:

Για να έχεις όμως καλές μετρήσεις, χρειάζεσαι δύο πράγματα.

α) Μηχανικά αεριζόμενο κλωβό για τον αισθητήρα και

β) Δέσιμο του ιστού τουλάχιστον στις δύο πλευρές, δεξιά κι αριστερά.

Δες στη  19η σελίδα, 3ο μήνυμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, xirolivado είπε:

freeze η οποιος αλλος αν μπορεί να βοηθήσει. 

Έχω ένα WH 1080 touch,  τον έχω συνδέσει,  εμφανίζετε στον υπολογιστή, με το easy weather αλλά το 6, κάτι όχι νεώτερο που πάει 7,8 η και 9.3

Πώς θα τον βγάλω on line. 

Ευχαριστώ. 

 

 

Από ότι είδα εδώ http://www.weewx.com/docs/hardware.htm είναι συμβατός με το weewx το οποίο πρόγραμμα δημιουργεί html σελίδες και υπάρχουν πολλά skins για όλα τα γούστα .... Μετά είναι εύκολο να βρεις κάποιον σέρβερ (υπάρχουν και δωρεάν) και να ανεβάσεις την σελίδα που ήδη έχει δημιουργηθεί από το πρόγραμμα.... Χρειάζεται καλό διάβασμα του user guide και καλές γνώσεις λειτουργικού  debian (linux) μιας και τρέχει καλύτερα εκεί .... Αλλά αν το μάθεις δεν το αλλάζεις ... Νομίζω πως είναι το καλύτερο ...        Eναλλακτικά πας σε επιλογές όπως σου πρότεινε ο @quarantine 

Για Τον δικό μου σταθμό το weewx το τρέχω σε ένα raspberry pi4 γιατί αντέχει το 24/7 συνεχόμενα και έχει χαμηλή κατανάλωση 

υποψη πως το weewx δεν εχει γραφικό περιβαλλον σαν προγραμμα ...λειτουργει σαν service

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Όπως είχα γραψει παρήγγειλα το Froggit DP1500 (με 1 αιθητήρα εξωτερικό και 2 εσωτερικούς) τον οποίο και παρέλαβα και λειτουργώ από την Παρασκευή.

Συνδέθηκε αμέσως με το router και το προγραμμα του (ws view) και ήδη εκπεμπει σε WU, Weather cloud, Ecowitt, Awekas και δυνατότητα να συνδεθεί και με άλλους servers.

Ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας τοποθετήθηκε σε βορινό και σκιερό σημείο αλλα είναι στο πρόγραμμα να κατασκευάσω μηχανικά αεριζόμενο κλωβό προσεχώς.

Το site ecowitt είναι ωραίο (δειτε εικόνα παρακάτω) και με δυνατότητα να βλέπω τις εσωτερικές θερμοκρασίες και να κατεβάζω το ιστορικό όλων των αισθητήρων σε excel.

Επόμενο βήμα να αγοράσω το αναμόμετρο και το βροχόμετρο ώστε να γίνει ένας πλήρης σταθμός (παράλληλα με τον Bresser).

2020_12_16_21_21_56_.thumb.jpg.b162cfb957a628a9ac873fe7f5e7c807.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Στέφανε για να κάνω update πρέπει να βγάλω τις μπαταρίες από το σταθμό ε ?

Από την κονσόλα να βγάλεις  ..... ΟΧΙ από τον σταθμό

Νομίζω την μικρή που είναι σαν κουμπί λέει το μανουαλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι off ο σταθμός....Προφανώς θέλει να πάρει τις αναβαθμίσεις....πρέπει να βρω χρόνο και ησυχία στο σπίτι για να το κανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, freeze είπε:

@ΧΕΛΜΟΣΤι ακριβώς εννοείς ...για να σε βοηθήσω 

 

Ως άσχετος δεν ξέρω να ξεζιπαρω τα αρχεία και μετά δεν ξέρω που να τα αποθηκεύσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ως άσχετος δεν ξέρω να ξεζιπαρω τα αρχεία και μετά δεν ξέρω που να τα αποθηκεύσω...

Κάνε διπλό κλικ πάνω στο αρχειο zip  να ανοιξει το zip ... και μετά με το ποντίκι κάνε drag & drop το αρχείο που είναι μέσα (το πιάνεις με το αριστερο κλικ πατημένο και το αφήνεις  στην επιφάνεια εργασίας  ας πούμε ..... μετά μόλις τα έχεις εκτός zip κάνε ότι λένε οι οδηγίες ευλαβικά 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, freeze είπε:

Κάνε διπλό κλικ να ανοιξει το zip ... και μετά με το ποντίκι κάνε drag & drop το αρχείο που είναι μέσα (το πιάνεις με το αριστερο κλικ πατημένο και το αφήνεις  στην επιφάνεια εργασίας  ας πούμε ..... μετά μόλις τα έχεις εκτός zip κάνε ότι λένε οι οδηγίες ευλαβικά 

Μείνε on line το ξανακάνω....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μόλις κάνουμε το Upload αφήνουμε το pc χωρίς να πειράξουμε κάτι και κοιτάμε στην κονσόλα στις ενδείξεις ανέμου να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να γράψει το 100 .... μετά χρειάζεται ξανά ρύθμιση της πίεσης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

μόλις κάνουμε το Upload αφήνουμε το pc χωρίς να πειράξουμε κάτι και κοιτάμε στην κονσόλα στις ενδείξεις ανέμου να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να γράψει το 100 .... μετά χρειάζεται ξανά ρύθμιση της πίεσης 

Κάτσε ρε μη βιάζεσαι....ένα ένα....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πρέπει να κάνω extract εδώ ?

IMG_20201224_181630.jpg

Κάντο βρε μικρό το παράθυρο ... Να βλέπεις και τι υπάρχει από πίσω ...και μετά το πιάνεις και το πετάς .... Η αν θες επιλέγεις extract to και μετά βρίσκεις την επιφανεια εργασίας από τους φακέλους που θα σου βγαλει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@ΧΕΛΜΟΣΔεν το ανοίγεις ...πάνε και κάνε αυτό που συνδέεσαι στον σταθμό με το wifi από πίσω .... Μόλις μπεις στο 192.168.1.1 πατάς το αντίστοιχο upload κουμπί από αυτό που θες να βάλεις (προσοχή γιατί είναι άλλο για το wifi και άλλο για το system ) θα σου βγάλει ένα μενού και θα σε ρωτήσει που να βρει αυτό το bin αρχειο και θα του βαλεις τον φάκελο που το έχεις 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...