Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, freeze είπε:

Αν έχει συγκεκριμένη περιοδικότητα. ... Ίσως χάνει τις ρυθμίσεις του ρουτερ...κάνε επανεκκίνηση το ρούτερ και την κονσόλα βγάζοντας τα για 10-20 sec από την μπριζα να δούμε αν θα σε βάλει ον ...και μετά θα σε πω πως να κρατάς σταθερή την στατική ip της κονσολας 

Είμαι πάλι on μέσω interface....την επόμενη φορά θα  κάνω αυτό που είπες  Στεφανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από Καρδίτσα πήγα καθάρισα τον σταθμό από το χιόνι αλλα δεν καθαρισα το βροχόμετρο που είναι μεχρι πάνω με χιόνι, να το καθαρίσω και αυτό ή οχι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, dondinos είπε:

Καλημέρα από Καρδίτσα πήγα καθάρισα τον σταθμό από το χιόνι αλλα δεν καθαρισα το βροχόμετρο που είναι μεχρι πάνω με χιόνι, να το καθαρίσω και αυτό ή οχι;

Αν μπορεις λιώσε το ( με φλόγιστρο λέμε τώρα...)  να το γράψει υετό, αλλιώς άστο  όταν ανέβει η θερμ.

Δεν το καθαρίζεις....είναι κατά προσέγγιση ο μη καταγεγραμμένος υετός.

Επεξεργάστηκε από quarantine
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο φόρουμ συγχωρήστε με κ διορθώστε αν κάνω κάποιο λάθος δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σχετικά με το θέμα. Βρήκα το φόρουμ από αναζήτηση για αγορά μετεωρολογικού σταθμού. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθησει σε επιλογή κάποιου μοντέλου θα το εκτιμήσω γιατί δεν έχω ιδέα. Ο λόγος θέλω να βάλω σταθμό είναι γιατί στην περιοχή μου δεν έχω βρει καμία εφαρμογή που να λέει τί συνθήκες επικρατούν. Έχω 5 εφαρμογές στο κινητό, μπορεί κ οι 5 να λένε ότι βρέχει κ εγώ να βάζω αντηλιακό για να μην καώ. Η δουλειά μου είναι αγρότης κ είναι πολύ βασικό να γνωρίζω την πρόγνωση του καιρού. Εδώ και η μεγαλύτερη απορία μου: έχουν πρόγνωση καιρού αυτού του είδους οι σταθμοί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία απάντηση. Και πάλι συγνώμη αν το πόστ μου είναι λάθος και έπρεπε να το γράψω κάπου άλλου. Θα μάθω σιγά σιγά 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, freeze είπε:

Αν έχει συγκεκριμένη περιοδικότητα. ... Ίσως χάνει τις ρυθμίσεις του ρουτερ...κάνε επανεκκίνηση το ρούτερ και την κονσόλα βγάζοντας τα για 10-20 sec από την μπριζα να δούμε αν θα σε βάλει ον ...και μετά θα σε πω πως να κρατάς σταθερή την στατική ip της κονσολας 

Πάλι τα ίδια σήμερα ....πολύ γρήγορα μου το έκανε αυτή τη φορά....

Θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες και θα σου πω αποτελεσματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Giannis82 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο φόρουμ συγχωρήστε με κ διορθώστε αν κάνω κάποιο λάθος δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σχετικά με το θέμα. Βρήκα το φόρουμ από αναζήτηση για αγορά μετεωρολογικού σταθμού. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθησει σε επιλογή κάποιου μοντέλου θα το εκτιμήσω γιατί δεν έχω ιδέα. Ο λόγος θέλω να βάλω σταθμό είναι γιατί στην περιοχή μου δεν έχω βρει καμία εφαρμογή που να λέει τί συνθήκες επικρατούν. Έχω 5 εφαρμογές στο κινητό, μπορεί κ οι 5 να λένε ότι βρέχει κ εγώ να βάζω αντηλιακό για να μην καώ. Η δουλειά μου είναι αγρότης κ είναι πολύ βασικό να γνωρίζω την πρόγνωση του καιρού. Εδώ και η μεγαλύτερη απορία μου: έχουν πρόγνωση καιρού αυτού του είδους οι σταθμοί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία απάντηση. Και πάλι συγνώμη αν το πόστ μου είναι λάθος και έπρεπε να το γράψω κάπου άλλου. Θα μάθω σιγά σιγά 😀

Γεια σου φίλε Γιάννη ... Οι σταθμοί είναι κυρίως για παρατήρηση των τρεχουσών συνθηκών και όχι για πρόγνωση αν και έχουν οι περισσότεροι στην κονσόλα ένα πεδίο που λέει τις αμέσως επόμενες 12ωρες π.χ τι προβλέπει ο σταθμός με βάση κυρίως τις ενδείξεις βαρόμετρου ... Αλλα μπορείς να τον εγκαταστήσεις κοντά στα χωράφια σου για να μετράς υετό θερμοκρασία και υγρασια για να κανονίζεις τα ποτίσματα κτλπ... Για πρόγνωση μονο 2 μέρες πριν να εμπιστεύεσαι τα σάιτ η τις εφαρμογές .... Πιστεύω να βοήθησα

..βέβαια μπορείς

 Να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο 

Μοντέλα υπάρχουν πάρα πολλά και εξαρτάται από πόσα χρήματα θα διαθέσεις ... Οι πιο γνωστοί και αξιόπιστοι είναι οι davis αλλά ακριβοί 

Μετά μπορείς να πας σε σταθμούς all in one όπως bresser , ecowitt , froggit κτλπ αλλά έχουν κάποια μειονεκτήματα που τα εξηγήσαμε πιο πάνω ....

Επίσης και οι tfa είναι καλοί και όλοι οι τύπου  fine offset

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι πολύ νέο Μέλος και με απειροελάχιστες   γνώσεις πάνω στο καιρό.

Παρ ‘ όλα αυτά όμως, λόγω ότι μου αρέσει απίστευτα το βουνό και το χιόνι , αποφάσισα να στήσω ένα σταθμό davis 6153 (έχει παραληφθεί )ο οποίος θα περιέχει και χιονοκουβερτα(δεν έχει παραληφθεί ), στο Παρνασσό σε υψόμετρο 1.100m.

Ψάχνω να βρω ένα Βίντεο με την τοποθέτηση της Χιονοκουβερτας στο σταθμό , αλλά δεν βρισκω πουθενά. Μήπως έχει κάνει κάποιος , ανάλογη τοποθέτηση να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πως θα την "κουμπώσω" στο σταθμο; ;

Ο σταθμός θα τοποθετηθεί σε σκεπή με κεραμίδια σε μια απόσταση 6 μέτρα μακριά από την καμινάδα του σπιτιού και περίπου 1 μέτρο ποιο ψηλά .

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Idefix&Regina είπε:

Καλησπέρα σε όλους.Ψάχνω να βρω ένα Βίντεο με την τοποθέτηση της Χιονοκουβερτας στο σταθμό , αλλά δεν βρισκω πουθενά. Μήπως έχει κάνει κάποιος , ανάλογη τοποθέτηση να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πως θα την "κουμπώσω" στο σταθμο; ;

Δες εδώ: https://www.davisinstruments.com/product_documents/weather/manuals/07395-096_IM_07720.pdf

 

ΥΓ. Επίσης ανεμόμετρο κι ανεμοδείκτης ψηλότερα από τον κορφιά της στέγης.

Επεξεργάστηκε από quarantine
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, quarantine είπε:

Δες εδώ: https://www.davisinstruments.com/product_documents/weather/manuals/07395-096_IM_07720.pdf

 

ΥΓ. Επίσης ανεμόμετρο κι ανεμοδείκτης ψηλότερα από τον κορφιά της στέγης.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάλι τα ίδια ....εδώ και μια ώρα πάλι offline.....

Στέφανε πάμε σε κάτι πιο δραστικό ??????

Θα το κάνουμε αύριο με video conference ..χαχαχα ... Θα σε στείλω μνμ viber και όταν μπορούμε και οι δύο θα γίνει ον λαιν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, freeze είπε:

Θα το κάνουμε αύριο με video conference ..χαχαχα ... Θα σε στείλω μνμ viber και όταν μπορούμε και οι δύο θα γίνει ον λαιν 

Ωραία φίλε...όποτε θες στειλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 καλησπέρα Σκέφτομαι να πάρω έναν σταθμό βρήκα έναν της national geographic μάλλον της bresser είναι τον ξέρει κανείς; Στα 200€ βγαίνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, fullmoon36 είπε:

 καλησπέρα Σκέφτομαι να πάρω έναν σταθμό βρήκα έναν της national geographic μάλλον της bresser είναι τον ξέρει κανείς; Στα 200€ βγαίνει

Βάλε λινκ φίλε μου να τονε δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, freeze είπε:

Βάλε λινκ φίλε μου να τονε δουμε

https://sealandair.gr/en/weather-stations/1023-weather-station-national-geographic-color-wifi-7in1.html

https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/NATIONAL-GEOGRAPHIC-WIFI-Colour-Weather-Center-with-7in1-Sensor.html

Επεξεργάστηκε από fullmoon36
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

Σαν αυτόν που εχουμε εγώ και ο Γιώργος (Χελμος) μόνο που έχει έξτρα αισθητήρα για ακτινοβολία ... Καλός είναι μόνο που ισχύει αυτό που τονίσαμε πιο πάνω για τον μικρό κλωβό που για να μην τσιμπάει σε μέρες με ηλιοφάνεια και άπνοια θέλει τροποποίηση .... Βασικά όλοι αυτοι οι σταθμοί νομίζω είναι προϊόντα της ccl electronic και απλά παίρνουν μια επωνυμία ανάλογα την εταιρεία που τους προωθεί

https://cclel.com/our-collection/wifi-weather-station/

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτόν https://www.froggit.de/product_info.php?info=p316_wh1080-se-professional-wireless-weather-station-solar-touchscreen-usb--new-outdoor-mast-.html

θα μπορείς να κατασκευάσεις πιο εύκολα μηχανικά αεριζόμενο κλωβό λόγω χώρου.

Επίσης θα είσαι πιο ευέλικτος στο να κάνεις δική σου σελίδα, για να ανεβάζεις τα δεδομένα του σταθμού στο διαδίκτυο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/1/2021 at 9:25 ΠΜ, quarantine είπε:

Με αυτόν https://www.froggit.de/product_info.php?info=p316_wh1080-se-professional-wireless-weather-station-solar-touchscreen-usb--new-outdoor-mast-.html

θα μπορείς να κατασκευάσεις πιο εύκολα μηχανικά αεριζόμενο κλωβό λόγω χώρου.

Επίσης θα είσαι πιο ευέλικτος στο να κάνεις δική σου σελίδα, για να ανεβάζεις τα δεδομένα του σταθμού στο διαδίκτυο.

 

λογικα το καταλληλο μερος ειναι ψηλα κα σε ανοιχτο σημειο υποθετω για να γινονται σωστα οι μετρησεις μεχρι ποση εμβελεια εχουν ωστε να τα βλεπω στο σπιτι μεσα ανετα?γενικα αρκιβα ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικα το καταλληλο μερος ειναι ψηλα κα σε ανοιχτο σημειο υποθετω για να γινονται σωστα οι μετρησεις μεχρι ποση εμβελεια εχουν ωστε να τα βλεπω στο σπιτι μεσα ανετα?γενικα αρκιβα ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν.....Επειδή μου την έχει σπάσει ένα χρόνο τώρα να μου δείχνει ο σταθμός μου έως και 3-4 βαθμούς πάνω τις μέρες με σχετικά μικρή ένταση ανέμου και ηλιοφάνεια αποφάσισα να αγοράσω έναν Davis να τελειώνω.....

Ετοιμαστείτε από αύριο βάζω iban και ξεκινάω έρανο.

😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 31/1/2021 at 4:26 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Λοιπόν.....Επειδή μου την έχει σπάσει ένα χρόνο τώρα να μου δείχνει ο σταθμός μου έως και 3-4 βαθμούς πάνω τις μέρες με σχετικά μικρή ένταση ανέμου και ηλιοφάνεια αποφάσισα να αγοράσω έναν Davis να τελειώνω.....

Ετοιμαστείτε από αύριο βάζω iban και ξεκινάω έρανο.

😂😂😂

 @ΧΕΛΜΟΣ  έχεις κάνει κάποια πατέντα με σκίαση ή ανεμιστηράκι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Alexkok9 είπε:

 @ΧΕΛΜΟΣ  έχεις κάνει κάποια πατέντα με σκίαση ή ανεμιστηράκι;

Έχω προσπαθήσει να σου πω την αλήθεια αλλά ο ήλιος και οι καιρικές συνθήκες είναι αμείλικτες και δεν μου έκατσε τίποτα παρά μόνο για λίγες μέρες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω προσπαθήσει να σου πω την αλήθεια αλλά ο ήλιος και οι καιρικές συνθήκες είναι αμείλικτες και δεν μου έκατσε τίποτα παρά μόνο για λίγες μέρες.....

Κατάλαβα. Εγώ πάντως όταν έφτιαξα την δοκό για να στηρίξω τον σταθμό έφτιαξα και ένα Π σκίαστρο με μονωτικό υλικό αρκετά ελαφρύ στα μέτρα του χωρίς να επηρεάζει τον αισθητήρα ή τον δείκτη κατεύθυνσης ανέμου και το έδεσα με δεματικά προσεκτικά. Μέχρι στιγμής οι θερμοκρασίες με τον κοντινό σταθμό στο Γκάζι που έχει το μετεο είναι σχεδόν ίδια . Σε αυτό συντελεί και ο απεριόριστος αέρας καθώς ο σταθμός είναι στην ταράτσα , δίχως άλλα κτήρια δίπλα. Προσπάθησε να εξανλτήσεις κάθε δυνατή προσπάθεια προτού προβείς στην αγορά καινούργιου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Alexkok9 είπε:

Κατάλαβα. Εγώ πάντως όταν έφτιαξα την δοκό για να στηρίξω τον σταθμό έφτιαξα και ένα Π σκίαστρο με μονωτικό υλικό αρκετά ελαφρύ στα μέτρα του χωρίς να επηρεάζει τον αισθητήρα ή τον δείκτη κατεύθυνσης ανέμου και το έδεσα με δεματικά προσεκτικά. Μέχρι στιγμής οι θερμοκρασίες με τον κοντινό σταθμό στο Γκάζι που έχει το μετεο είναι σχεδόν ίδια . Σε αυτό συντελεί και ο απεριόριστος αέρας καθώς ο σταθμός είναι στην ταράτσα , δίχως άλλα κτήρια δίπλα. Προσπάθησε να εξανλτήσεις κάθε δυνατή προσπάθεια προτού προβείς στην αγορά καινούργιου.

Έχεις καμια φωτό να βάλεις....?

Εμένα είναι σε ιδανικό σημείο τοποθετημένος....

Σε ταράτσα 8οροφης πολυκατοικίας χωρίς να έχω εμπόδιο από καμία πλευρά αφού μένω στο τέρμα στα Άνω Ιλίσια απέναντι από την Πανεπιστημιουπολη.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...