Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ψάχνω έναν οικονομικό μετεωρολογικο σταθμό που να συνδέεται στο Internet για να τον βάλω στην ταράτσα μου. 

Έχω δει κάποιους στο ebay.... 

Έχετε εσείς κάτι κατά νου???? 

Δυστυχώς αυτόν που είχα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου τον κλέψανε σήμερα οπότε επόμενη λύση ΜΟΝΟ ταράτσα και τέρμα οι αναστροφες μου..... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Γιωργο εαν δε σε ενδιαφερουν οι μετρησεις ραγδαιοτητας και το οτι ο ανεμος δεν μετριεται σε χλμ αλλα σε αλλες τιμες οκ.Διαβασε ομως και καποια σχολια εδω για τον συγκεκριμενο. https://www.skroutz.gr/s/1974462/TFA-Nexus.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτος δε πρεπει να συνδεεται στο νετ.Ρωτα το ομως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά ρε Γιώργο τι σταθμός ήτα ν και στον κλέψανε;; και να τον κάνουν τι;

Τι να σου πω ρε Σωτήρη??? 

Δεν ξέρω γιατί τον φάγανε.....

Ενα σωλήνα 2μ από το έδαφος είχα με ένα αισθητήρα θερμοκρασίας και ένα βροχομετρο και μου στέλνανε ασύρματα τα δεδομένα σε μια κονσόλα στο διαμέρισμα μου και τα 2 της Oregon.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Αυτος δε πρεπει να συνδεεται στο νετ.Ρωτα το ομως.

Θοδωρή ο πρώτος ο Oregon που έβαλα παραπάνω συνδέεται???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην τελική ξαναπαίρνω τα ίδια που είχα με 80 ευρώ που ξέρω ότι είναι και τέρατα αξιοπιστίας αφού τα είχα 12 χρόνια χωρίς το παραμικρό προβλημα

Ήθελα όμως κάτι παραπάνω.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.public.gr/product/meteorologikos-stathmos-roloi-ksypnitiri-sencor-sws-9700-mayro/prod9320061pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat4640365pp&sn_id=prod9320061pp

 

Αυτόν εδώ τον παίρνω περίπου 110 ευρώ.... 

Αξίζει??? 

Αποφάσισα ότι δε με νοιάζει να είναι on line... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ θα βρεις ένα σωρό και με εύρος τιμων.Οι αισθητηρες πάνω κάτω ίδιοι είναι σε όλους.Απο κει και πέρα αυτό που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι τι μετρήσεις κάνει και τι ιστορικό κραταει.

Καλό θα είναι να κρατάει ραγδαιοτητες και ριπές ανέμων.Επισης οι μετρήσεις να είναι και στο δικό μας μετρικό σύστημα.Οταν θα καταλήξεις διάβασε και τα σχόλια σε ebat,amazon,skroutz κτλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ θα βρεις ένα σωρό και με εύρος τιμων.Οι αισθητηρες πάνω κάτω ίδιοι είναι σε όλους.Απο κει και πέρα αυτό που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι τι μετρήσεις κάνει και τι ιστορικό κραταει.

Καλό θα είναι να κρατάει ραγδαιοτητες και ριπές ανέμων.Επισης οι μετρήσεις να είναι και στο δικό μας μετρικό σύστημα.Οταν θα καταλήξεις διάβασε και τα σχόλια σε ebat,amazon,skroutz κτλ.

Σ ευχαριστώ φιλαρακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.zipy.gr/p/ebay/profi-funk-wetterstation-wh1080-se-solar-touchscreen-usb-neuer-aussenmast/330475014848/

Και εγώ έχω πρόβλημα με το δικό μου σταθμό και θα αγοράσω αυτόν.Θέλω να συνδέω-ανεβάζω δεδομένα στο internet

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, mademjim είπε:

https://www.zipy.gr/p/ebay/profi-funk-wetterstation-wh1080-se-solar-touchscreen-usb-neuer-aussenmast/330475014848/

Και εγώ έχω πρόβλημα με το δικό μου σταθμό και θα αγοράσω αυτόν.Θέλω να συνδέω-ανεβάζω δεδομένα στο internet

Τον εμπιστεύεσαι??? 

Ξέρω ότι μετά τους Davis είναι οι Oregon πολύ πίσω οι La crosse ακόμα πιο πίσω οι National geographic και μετά το χάος..... 

Πάντως για τα χαρακτηριστικά που διαθετει είναι value for money.... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει ακούσει κανείς για τους Netatmo?????? 

Φαίνoνται  τρομερά προϊόντα με μεγάλες δυνατότητες και εφαρμογή στο κινητο

Βέβαια είναι ακριβό...... 

https://www.netatmo.com/en-eu/weather

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημουν αναμεσα στον wh1080 και wa1091 .τελικα πηρα τον δευτερο γιατι δεν υπηρχε σε αποθεμα ο πρωτος.Τον εχω σχεδον ενα χρονο νταλα μεσα στον ηλιο .αντεξε το ανεμουρι τα 10 μποφωρ στην καταιγιδα του ιουλιου.Και οι δυο εχουν λογισμικο για ανεβασμα στο ιντερνετ, το μονο που δεν μετραει ο wa1091 ειναι ραγδαιοτητα βροχης.τον σενσορα της θερμοκρασιας τον εχω σε κλωβο .Τον πηρα 145 ευρα.δες αγορα απο mi sol

20190601_095336.jpg

20190711_130504.jpg

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Συνδέεται εύκολα???? 

 

οταν λες συνδεεται ενοεις τα εξαρτηματα η στο ιντερνετ.Για τα εξαρτηματα ειναι πανευκολο εχει μανουαλι με οδηγιες εγκαταστασης, οσο για ανεβασμα στο ιντερνετ παλι εχει οδηγιες και ενα σιντι .Αλλα εγω στο κτημα χρειαζομαι υπολογιστη και γραμμη ,ειναι στα μελλοντικα σχεδια αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

οταν λες συνδεεται ενοεις τα εξαρτηματα η στο ιντερνετ.Για τα εξαρτηματα ειναι πανευκολο εχει μανουαλι με οδηγιες εγκαταστασης, οσο για ανεβασμα στο ιντερνετ παλι εχει οδηγιες και ενα σιντι .Αλλα εγω στο κτημα χρειαζομαι υπολογιστη και γραμμη ,ειναι στα μελλοντικα σχεδια 

Οκ κατάλαβα..... Σε τι απόσταση έχεις την κονσόλα απ το σταθμό????? 

Εγώ θα τον έχω δύο ορόφους πάνω από μένα στην ταράτσα.... Περίπου 10-15 μετρα απόσταση με παρεμβολή από τοίχους κτλ...... 

Λες να έχω θέματα στην επικοινωνία????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...