Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μπορώ να πω πως κάτι έγινε με την πατέντα .... Το μεσημέρι έπεσε αρκετά ο αέρας και έγραψα την ίδια μέγιστη με τον σταθμό του Νοεσις στην Θέρμη .... Κάνα δυο μέρες ακόμα και θα βγάλω δελτίου τύπου ....χοχοχο

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν κανετε οτιδηποτε δειτε εαν μπορει να βγει ο αισθητηρας απο την κυψελη. Εαν βγαινει με μια προεκταση των καλωδιων φτιαξτε κλωβο, εαν δεν βγαινει τοτε φτιαξτε πατεντες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Στέφανε τι έγινε τελικά με την πατέντα σου??? 

Με μέρες άπνοιας τι παίζει???? 

Λοιπόν....μικρή διαφορά της τάξης του μισού βαθμού διαπίστωσα με την πατέντα .... Πιστεύω ένας συνδυασμός σκίασης και του ανεμιστήρα θα είναι το ιδανικό και δουλεύω πάνω σε αυτό ...... Θα επανέλθω γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, freeze είπε:

Λοιπόν....μικρή διαφορά της τάξης του μισού βαθμού διαπίστωσα με την πατέντα .... Πιστεύω ένας συνδυασμός σκίασης και του ανεμιστήρα θα είναι το ιδανικό και δουλεύω πάνω σε αυτό ...... Θα επανέλθω γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου 

Τελεια

Βέβαια το καλοκαίρι θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγινε και η τοποθέτηση της κάμερας την προηγούμενη εβδομάδα.... πήρα μια φθηνή από Αλι εξπρες γιατι θα είναι εκτεθημένη και λέω αν πνιγεί η αν χαλάσει να κλάψω μόνο ένα 20αρικο που έδωσα .... Η εγκατάσταση απλή για να συνδεθεί αλλά λίγο μπελαλίδικη (τουλάχιστον για το μοντέλο που πήρα ) να μεταδώσει δεδομένα στο wunderground.... Χρησιμοποίησα για να τα καταφέρω ένα πρόγραμμα που λέγεται http://www.ispyconnect.com/ το οποίο είναι πολύ καλό και δημιουργεί και timelapse βιντεο μόνο του αρκεί να τρέχει στο P.c όλη μέρα ....!! 

η εγκατάσταση είχε ως εξής...

IMG_20200110_120145.thumb.jpg.fed75211568fb4e64c417624bf763eaf.jpgIMG_20200110_120149.thumb.jpg.2df21d489ef3b816292c91f0f5747d79.jpg

η εικόνα την ημέρα είναι μέτρια αλλά το βράδυ είναι πολύ καλή και πιάνει ακόμα και την σκόνη που λέει ο λόγος (να γλιτώσουμε και λίγο λαμπινγκ)

image_14.jpg.21ec11267ebb4651c313171ee80f7b5b.jpg

192_168.1.13_0_20200116180010.thumb.jpg.ece96683df908891a159b31b4ac86a04.jpg

και το timelapse Βίντεο είναι ενδιαφέρον

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, freeze είπε:

εγινε και η τοποθέτηση της κάμερας την προηγούμενη εβδομάδα.... πήρα μια φθηνή από Αλι εξπρες γιατι θα είναι εκτεθημένη και λέω αν πνιγεί η αν χαλάσει να κλάψω μόνο ένα 20αρικο που έδωσα .... Η εγκατάσταση απλή για να συνδεθεί αλλά λίγο μπελαλίδικη (τουλάχιστον για το μοντέλο που πήρα ) να μεταδώσει δεδομένα στο wunderground.... Χρησιμοποίησα για να τα καταφέρω ένα πρόγραμμα που λέγεται http://www.ispyconnect.com/ το οποίο είναι πολύ καλό και δημιουργεί και timelapse βιντεο μόνο του αρκεί να τρέχει στο P.c όλη μέρα ....!! 

η εγκατάσταση είχε ως εξής...

IMG_20200110_120145.thumb.jpg.fed75211568fb4e64c417624bf763eaf.jpg

η εικόνα την ημέρα είναι μέτρια αλλά το βράδυ είναι πολύ καλή και πιάνει ακόμα και την σκόνη που λέει ο λόγος

Ρεύμα από το σπίτι με προέκταση ή μπαταρίες;;

8 λεπτά πριν, freeze είπε:

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, mademjim είπε:

Ρεύμα από το σπίτι με προέκταση ή μπαταρίες;;

 

Σε αυτό ήμουν τυχερός .... ο εργολάβος για να πέρνει ρεύμα ο ενισχυτης της  κεραίας  έβγαλε ένα σωλήνα για να περνάνε τα καλώδια από την σκεπή στην σοφίτα .... και έτσι μόνο με τον αντάπτορα της κάμερας (3m καλώδιο) έχω ρεύμα από την σοφίτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος Στέφανε!!!! 

Μια χαρά εικόνα έχει μέρα - νυχτα

Για δώσε και link από Ali express

Εγώ θα δυσκολευτώ με το ρεύμα στην ταράτσα.... Μάλλον θα πάω στη λύση με τις μπαταριες

Φαντάζομαι λειτουργεί με μπαταρίες έτσι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωραίος Στέφανε!!!! 

Μια χαρά εικόνα έχει μέρα - νυχτα

Για δώσε και link από Ali express

Εγώ θα δυσκολευτώ με το ρεύμα στην ταράτσα.... Μάλλον θα πάω στη λύση με τις μπαταριες

Φαντάζομαι λειτουργεί με μπαταρίες έτσι? 

Το συγκεκριμένο μοντέλο όχι δεν λειτουργει με μπαταρίες .... Πήρα αυτή https://www.aliexpress.com/item/32643097887.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2da14c4dBmzk4M γιατί αναφέρει πως είναι αδιάβροχη (θα φανεί :p) και είχε και τον αντάπτορα για το ρεύμα που άλλες δεν το είχαν .... μέχρι στιγμής άντεξε τα 0,4 μμ που έπεσαν την προηγούμενη εβδομάδα...χααχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα...

Μήπως έχει κάποιος εικόνα από αυτόν το σταθμό;

https://www.indiegogo.com/projects/tempest-a-revolutionary-personal-weather-system#/

Το γεγονός ότι δε καταγράφει χιονόπτωση δε με απασχολεί ιδιαίτερα, και επιπλέον με εξυπηρετεί το ότι είναι all in one και εύκολος στην εγκατάσταση.

Να σημειώσω επίσης ότι πρόκειται για την αναβάθμιση του προηγούμενου μοντέλου τους.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, fuero είπε:

Καλημέρα,

Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα...

Μήπως έχει κάποιος εικόνα από αυτόν το σταθμό;

https://www.indiegogo.com/projects/tempest-a-revolutionary-personal-weather-system#/

Το γεγονός ότι δε καταγράφει χιονόπτωση δε με απασχολεί ιδιαίτερα, και επιπλέον με εξυπηρετεί το ότι είναι all in one και εύκολος στην εγκατάσταση.

Να σημειώσω επίσης ότι πρόκειται για την αναβάθμιση του προηγούμενου μοντέλου τους.

Ευχαριστώ!

Τεχνολογικά είναι από τους κορυφαίους,θα έχεις θέμα με την θερμοκρασία απο τι διάβασα  ,μόνο αίσθηση θερμοκρασιας θα σου δειχνει, απλο στην τοποθετηση ενα ματσουκι μονο βαζεις και εισαι κομπλε.Προιον που είναι καινούργιο και αδοκιμαστο το φοβάμαι, και δεν παίρνεις έναν με το μισό παραδάκι να σου μείνουν τα άλλα μισά για κανένα μπακαρντι😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τη θερμοκρασία αναφέρει αυτό:

"Temperature.  Tempest measures air temperature, but also reports the "feels like" temperature that's more relevant for human beings".

οπότε, θεωρητικά τουλάχιστον, δίνει και τις 2 θερμοκρασίες. Αυτά που διάβασες τα διάβασες φαντάζομαι για το προηγούμενο μοντέλο ε;

Όσο για το κόστος, όντως, είναι λιγάκι τσιμπημένο, απλά επειδή με ξέρω είμαι διατεθειμένος να δώσω κάτι παραπάνω από το να πάρω κάτι που θα μου φανεί βουνό το να το στήσω και να το συντηρώ...🙃 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Για τι κοστος μιλάμε φίλε??? 

Με τα μεταφορικά 270 ευρώ.

Είναι Crowdfunding, δε ξέρω εαν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, fuero είπε:

Με τα μεταφορικά 270 ευρώ.

Είναι Crowdfunding, δε ξέρω εαν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι...

Καλή τιμή.... Για πες τι είναι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρόκειται για πλατφόρμες όπως το site που έστειλα (indiegogo) όπου διάφοροι παρουσιάζουν τα προιόντα τους τα οποία ΘΑ κατασκευάσουν και θα βγάλουν σε μαζική παραγωγή αφού πιάσουν το μπάτζετ που χρειάζονται από τις προσφορές του κόσμου. Υπάρχει η δυνατότητα δηλαδή είτε απλά να τους κάνεις π.χ. δώρο ένα ποσό (φαντάζομαι ελάχιστοι το κάνουν αυτό...) ή να προαγοράσεις το προιόν σε προνομιακή τιμή και να το παραλάβεις τελικά όταν μαζευτεί το απαιτούμενο ποσό και το προιόν μπει σε παραγωγή. Όταν τελειώσει το crowdfunding τότε το προιόν βγαίνει στην αγορά σε τιμή σαφώς υψηλότερη από αυτή που θα είχες τη δυνατότητα να το αγοράσεις μέσω crowdfunding. Υπάρχει βέβαια το ρίσκο τελικά να μη μαζευτεί το απαραίτητο ποσό οπότε σε αυτή τη περίπτωση να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω σίγουρα τι γίνεται με αυτούς που είχαν ήδη προαγοράσει το προιόν. Πάντως στη περίπτωση του σταθμού δεν υπάρχει θέμα γιατί έχουν ήδη μαζευτει περίπου 1,5 εκατομμύριο $, δηλαδή το 1.650% του απαραίτητου ποσού. Αυτά μέσες άκρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, fuero είπε:

Πρόκειται για πλατφόρμες όπως το site που έστειλα (indiegogo) όπου διάφοροι παρουσιάζουν τα προιόντα τους τα οποία ΘΑ κατασκευάσουν και θα βγάλουν σε μαζική παραγωγή αφού πιάσουν το μπάτζετ που χρειάζονται από τις προσφορές του κόσμου. Υπάρχει η δυνατότητα δηλαδή είτε απλά να τους κάνεις π.χ. δώρο ένα ποσό (φαντάζομαι ελάχιστοι το κάνουν αυτό...) ή να προαγοράσεις το προιόν σε προνομιακή τιμή και να το παραλάβεις τελικά όταν μαζευτεί το απαιτούμενο ποσό και το προιόν μπει σε παραγωγή. Όταν τελειώσει το crowdfunding τότε το προιόν βγαίνει στην αγορά σε τιμή σαφώς υψηλότερη από αυτή που θα είχες τη δυνατότητα να το αγοράσεις μέσω crowdfunding. Υπάρχει βέβαια το ρίσκο τελικά να μη μαζευτεί το απαραίτητο ποσό οπότε σε αυτή τη περίπτωση να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω σίγουρα τι γίνεται με αυτούς που είχαν ήδη προαγοράσει το προιόν. Πάντως στη περίπτωση του σταθμού δεν υπάρχει θέμα γιατί έχουν ήδη μαζευτει περίπου 1,5 εκατομμύριο $, δηλαδή το 1.650% του απαραίτητου ποσού. Αυτά μέσες άκρες...

Εμπεριέχει ρίσκο νομίζω ως κάτι καινούριο τεχνολογικά αλλά τα 250 ευρώ δεν ειναι νομίζω κάτι το φοβερό..... Οπότε εγώ θα το ρισκαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βασικότερο από όλα θα ήταν να βρουν μια πατέντα για τον αισθητήρα της θερμοκρασίας, και αυτός πάλι είναι σε μικρή κυψέλη και θα δείχνει παραπανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σήμερα Γιώργο δοκίμασα την άλλη πατέντα (σκίασης με πιατο γλάστρας ) και μπορώ να πω πως έμεινα πολύ ευχαριστημένος γιατί πέτυχα και το ιδανικό μεσημέρι με σχεδόν άπνοια και ο σταθμός τα πήγε εξαιρετικά .... θα σου έχω φωτορεπορτάζ και μια ιδεα στην ιδια πατέντα για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει αν έχει πολύ αέρα..... Βλέπω να απογειώνεται η ο σταθμός όλος η στην καλύτερη το πιάτο.... Του έχω κάνει μια τρύπα αλλά ίσως θέλει και ακόμα μια για καλύτερη ροή αερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τα ανεμιστηρακια τα έχεις πάνω ακόμα????? 

Όχι .. τα έβγαλα για να δοκιμάσω σκίαση με πιάτο γλαστρας και είναι τώρα κάπως ετσι

IMG_20200126_125302.thumb.jpg.b4a0b1d67932b742a606a5203949b2f8.jpgIMG_20200126_125243.thumb.jpg.0ddff4005461d0edcc4ade6d897ab338.jpg

Χρησιμοποίησα από κάτω και dow μονωτικό για να γλιτώσουμε και λίγο την θερμότητα που μπορεί να εγκλωβίζεται από κάτω .... Απλά θα μπορούσα να το είχα βάλει λίγο πιο μπροστά αν και από ότι είδα και έτσι το πιάνει η σκιά γιατί ο ήλιος χτυπάει από πίσω οπότε μικρό το κακο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να βάλω και την μικρότερη διάσταση γιατί αυτή είναι λίγο του ματς .... Θα δούμε .... Γενικά καλά είναι μέχρι τώρα ... Δεν το έχω κολησει απλά είναι στριμωγμένο και κάθεται ... Φυσικά άνοιξα τρύπα για το βροχόμετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...