Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Λιώνω με όλα αυτά😂..

Βρήκαμε άνθρωπο που προσφέρεται να μου φτιάξει τον κλωβό! Απ' την άλλη θέλω και σταθμό που οπωσδήποτε να συνδέεται internet

... θα ακολουθήσω μάλλον μια μέση λύση.. θα τα κάνω όλα μαζί μάλλον χαχαχα.. όρεξη έχω πολλή οπότε..

Υπαρχουν σταθμοι με ξεχωριστο αισθητηρα θερμοκρασιας και συνδεονται στο ιντερνετ.Ψαξτο καλά πρώτα μην αρχίσεις και συ τις πατέντες γιατί βλέπω να παθαίνω ακράτεια από τα γελια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherlover 64 είπε:

Υπαρχουν σταθμοι με ξεχωριστο αισθητηρα θερμοκρασιας και συνδεονται στο ιντερνετ.Ψαξτο καλά πρώτα μην αρχίσεις και συ τις πατέντες γιατί βλέπω να παθαίνω ακράτεια από τα γελια

μα και έναν τέτοιο να έπαιρνε... αν ήθελε να είναι ακριβης,  η πατέντα είναι αναπόφεκτη ... έιτε με επιπλέον πιατάκια είτε με ανεμιστήρα είτε και τα δύο ... απλά είναι πιο ευκολο να γίνει και υπάρχει και μπούσουλας στο ιντερνετ... εμείς πρέπει να γίνουμε μακ γκαιβερ

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, freeze είπε:

χωράνε αν πάμε σε κάτι τέτοιο https://www.ebay.com/itm/5W-Solar-Panel-Powered-USB-Charging-Mini-Portable-Fan-Outdoor-For-Camping-Hiking/312965907643  διότι έχει ξεχωριστό πάνελ και μπορεί να στριμωχτεί κάπου ο ανεμιστήρας .... απλά με το πιάτο σκέφτομαι ότι σε ένα μπουρίνι θα διαλυθεί όσο καλά στερεομένο και αν είναι γιατί δίνει μεγάλη επιφάνεια .... Το παραπάνω ανεμηστήρι παίζει να είναι δυνατό και κάνει και για εξωτερικο χώρο γιατί είναι αδιάβροχο οπότε σήμερα σκέφτομαι πως θα μπορούσε να τοποθετηθεί χωρίς να επιρρεάζεται ο ανεμοδείκτης ..... ειναι και ροζάκι ωραίο χρώμα 😄

Στάνταρ θα στο δυαλυσει το πιατάκι ο αέρας.... Εγώ πραγματικά βαριέμαι να ψαχτω.... έχω και έλλειψη χρόνου οπότε περιμένω να δω που θα κατασταλαξετε εσείς 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, freeze είπε:

μα και έναν τέτοιο να έπαιρνε... αν ήθελε να είναι ακριβης,  η πατέντα είναι αναπόφεκτη ... έιτε με επιπλέον πιατάκια είτε με ανεμιστήρα είτε και τα δύο ... απλά είναι πιο ευκολο να γίνει και υπάρχει και μπούσουλας στο ιντερνετ... εμείς πρέπει να γίνουμε μακ γκαιβερ

Τον αισθητήρα θα τον βάλει στον ξύλινο κλωβό μονάχα και τέλος.Δεν θέλει άλλη πατεντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, freeze είπε:

μα και έναν τέτοιο να έπαιρνε... αν ήθελε να είναι ακριβης,  η πατέντα είναι αναπόφεκτη ... έιτε με επιπλέον πιατάκια είτε με ανεμιστήρα είτε και τα δύο ... απλά είναι πιο ευκολο να γίνει και υπάρχει και μπούσουλας στο ιντερνετ... εμείς πρέπει να γίνουμε μακ γκαιβερ

Λέμε εμείς τώρα εαν έφτιαχνα ξύλινο κλωβό, τον έβαφα λευκό κι έβαζα τον αισθητήρα μέσα..... μακ γκαιβερς😂 εσεις συνεχίστε κανονικά τις πατέντες! Παίζει να μου φανείτε χρησίμοι αναλόγως το τι θα πάρω χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η αλήθεια για μένα είναι ότι έμεινε μονο μια πατεντα.... για δοκιμή ....θα την κάνω και αν πετυχει ... πέτυχε.... αν όχι θα κάνουμε κάτι πιο εύκολο ... θα αφαιρούμε από την μέγιστη κανα 2 βαθμους όταν έχει ήλιο με απνοια και θα είμαστε μέσα ...χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/1/2020 at 4:04 ΜΜ, freeze είπε:

Και κάτι ακόμα γιατί αυτό το κομμάτι δεν το ξέρω .... Όταν λέμε κάνουμε συντήρηση σταθμού ... Τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε ??.... Να ανοιξουμε το βροχόμετρο και να το καθαρίσουμε ?? Να λαδωσουμε το ανεμόμετρο ?? Ας μας πει κάποιος που το κατέχει να το έχουμε στα υποψη

Όταν λέμε συντήρηση μιλάμε για έλεγχο ρωγμών σπασιματων κλπ.Το μονο που ανοιγουμε ειναι το βροχομετρο για καθαρισμα και ελεγχο μηπως εχει πιασει σκουρια το αξονακι της τραμπαλας, ανοιγμα καθαρισμα καθε 4 μηνες, ανοιξοκαλοκαιρο πιο συχνα γιατι ειναι η τελεια καβατζα για να κανουν σεξ τα μπαμπουρια......ξερω τι σας λεω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, freeze είπε:

η αλήθεια για μένα είναι ότι έμεινε μονο μια πατεντα.... για δοκιμή ....θα την κάνω και αν πετυχει ... πέτυχε.... αν όχι θα κάνουμε κάτι πιο εύκολο ... θα αφαιρούμε από την μέγιστη κανα 2 βαθμους όταν έχει ήλιο με απνοια και θα είμαστε μέσα ...χαχα

Έχω δει και +4 κάποιες στιγμές  και μάλιστα χειμώνα.... Φαντάζομαι το καλοκαίρι θα δω τρομερά πραγματα

Ευτυχώς έχω ένα ελεύθερο αισθητήρα σε σκιερό μέρος και μετράω θερμοκρασιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω δει και +4 κάποιες στιγμές  και μάλιστα χειμώνα.... Φαντάζομαι το καλοκαίρι θα δω τρομερά πραγματα

Ευτυχώς έχω ένα ελεύθερο αισθητήρα σε σκιερό μέρος και μετράω θερμοκρασιες

το καλοκαίρι εγώ πέρυσι μέγιστη όλης της εποχής είχα 39,8 C .... που ήταν και σχετικά ακριβής /... δεν υπαρχει προβλημα στην περιοχή που είμαι γιατι πάντα έχει αερα και πολύ το μεσημερι λόγω μελτεμιου από θερμαικό .... μετά πέφτει η ενταση αλλά εχει σουρουπώσει ..... αυτοί οι σταθμοί ειναι ιδανικοί για νησιά οπου παντα φυσαει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω δει και +4 κάποιες στιγμές  και μάλιστα χειμώνα.... Φαντάζομαι το καλοκαίρι θα δω τρομερά πραγματα

Ευτυχώς έχω ένα ελεύθερο αισθητήρα σε σκιερό μέρος και μετράω θερμοκρασιες

Ακριβώς το ίδιο... τώρα για καλοκαίρι δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κατέγραψα αρκετά 40αρια που δε συνέβησαν ποτέ! Πιο συγκεκριμένα 4 40αρια τον περασμένο Ιούνιο! Τα πράγματα ήταν αρκετά καλύτερα όταν φυσούσε σχετικά καλά, μα ειδικά με το μελτέμι όταν ήταν δυνατό, η διαφορά ήταν αμελητέα.........

Βλέπω στο weathercloud και weatherunderground πως κανεις παρα μονο εμεις μπορούμε να δούμε την εσωτερική μας! Εαν λοιπον πάρω all in one αυτή τη φορά, στον νου μου αυτός που έχω έχει και ξεχωριστό, μάλλον extra αισθητήρα εσωτερικής....... ίσως λοιπον να τον ξεγελάσω και να τον κάνω να δείχνει λοιπόν την εξωτερική στη θέση της εσωτερικής, εαν φτιάξω τον ξύλινο κλωβο και τον τοποθετήσω μεσα.... λειτουργώντας κιόλας συγκριτικά και με μια πατέντα ίσως να φέρω και τον άλλο...... έχω κι άλλον ξεχωριστο αισθητήρα επίσης απ' το 2015.. δηλαδή θα βλέπω και την εσωτερική οπωσδήποτε!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχα κι άλλον ένα σταθμό στο μυαλό μου... αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/17080552/TFA-Sinus.html..... έχει ξεχωριστά τους αισθητήρες απλά δεν ήξερα εάν ένας TFA σταθμός μπορεί να συνδεθεί στο internet.. θύρα usb έχει πάντως και λογισμικό για υπολογιστή. Ε σήμερα λοιπόν βεβαιώθηκα πως υπάρχει εν τέλη τρόπος, οπότε το πιο πιθανό είναι να κατασταλλάξω εδώ! Αν και το φοβόμουν λίγο....

Οπότε ναι.. θα δώσω το ΟΚ για τη κατασκευή του κλωβού! Τώρα αύριο, από 'βδομάδα το αργότερο ξεκινάμε.. το δυσκολότερο τελικά να το ψάξεις, να βεβαιωθείς και να πάρεις την απόφαση.. χαχα όλα καλά λοιπόν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες πείτε με τρελό αλλά σοβαρά το σκέφτομαι και για davis vantage vue... παρ' ότι all in one και με μικρο κλωβάκο, έχω διαβάσει τα καλύτερα... δεν έχει λεει μεγάλες αποκλίσεις στις Τ και πιάνονται γενικά ως αξιόπιστοι κι αυτοί.. είναι φτιαγμένοι με τετοιον τροπο που δε γράφει πολύ παραπάνω απ' τους άλλους davis με ανεμιστήρα.... συν της μεγάλης αντοχής και των δυνατοτήτων τους.. τους davis τους εμπιστεύομαι περισσότερο η αλήθεια είναι κι ας κοστίζουν.. προσωπικά μικροαποκλίσεις σε αυτή τη περιπτωση δε θα με ενοχλήσουν... όχι όμως να έχει 36 έξω και να μου γράφει 40αρια σαν αυτον που έχω τώρα..... μπηκα και σε σελίδες vantage vue να δω αποκλίσεις και είναι εκπληκτικό που καταγράφουν υπο συνθήκες, λίγα δεκατα παραπάνω μέγιστες ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες.....

Ξέρω κι ότι το λογισμικό κοστίζει αλλά είμαι τρελός και έχω τη δυνατότητα να τον πάρω......   θα σας ενημερώσω μες τη 'βδομαδα για το τι έκανα τελικά! Είμαι πολύ αναποφάστιστος και ακόμα το ψάχνω🤣.. εαν αξίζει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Παίδες πείτε με τρελό αλλά σοβαρά το σκέφτομαι και για davis vantage vue... παρ' ότι all in one και με μικρο κλωβάκο, έχω διαβάσει τα καλύτερα... δεν έχει λεει μεγάλες αποκλίσεις στις Τ και πιάνονται γενικά ως αξιόπιστοι κι αυτοί.. είναι φτιαγμένοι με τετοιον τροπο που δε γράφει πολύ παραπάνω απ' τους άλλους davis με ανεμιστήρα.... συν της μεγάλης αντοχής και των δυνατοτήτων τους.. τους davis τους εμπιστεύομαι περισσότερο η αλήθεια είναι κι ας κοστίζουν.. προσωπικά μικροαποκλίσεις σε αυτή τη περιπτωση δε θα με ενοχλήσουν... όχι όμως να έχει 36 έξω και να μου γράφει 40αρια σαν αυτον που έχω τώρα..... μπηκα και σε σελίδες vantage vue να δω αποκλίσεις και είναι εκπληκτικό που καταγράφουν υπο συνθήκες, λίγα δεκατα παραπάνω μέγιστες ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες.....

Ξέρω κι ότι το λογισμικό κοστίζει αλλά είμαι τρελός και έχω τη δυνατότητα να τον πάρω......   θα σας ενημερώσω μες τη 'βδομαδα για το τι έκανα τελικά! Είμαι πολύ αναποφάστιστος και ακόμα το ψάχνω🤣.. εαν αξίζει....

αν εισαι λάτρης ακρίβειας να τον πάρεις ...!! Σίγουρα εχει καλύτερο στήσιμο ατράκτου και τον κλωβό μπροστά οπότε έχει καλή σκίαση και σίγουρα τα υλικά του κλωβού θα ειναι ψαγμένα για αυτό και οι ακριβείς μετρήσεις ... απλά θέλει οπως είπες έξτρα χρήματα για το λογισμικό και γενικά πληρώνεις όνομα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποσο έχει ο Davis και πόσο το λογισμικο του???? 

Ρωτάω για σκέφτομαι και εγώ αν βρω να τον πάρω με δόσεις και να βάλω αυτόν που έχω στα καλαβρυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ποσο έχει ο Davis και πόσο το λογισμικο του???? 

Ρωτάω για σκέφτομαι και εγώ αν βρω να τον πάρω με δόσεις και να βάλω αυτόν που έχω στα καλαβρυτα

Τον vantage vue μπορεις να τον βρεις γύρω στα 400 - 500 ευρώ ανάλογα... τώρα για το λογισμικό, το weatherlink, βγαίνει σε 3 εκδόσεις IP, USB Port και Serial Port.... η πρώτη είναι ακριβότερη απ' τις άλλες δύο που βρίσκεις γύρω στα 200.... υπάρχει και το weatherlink LIVE, το οποίο είναι καινούργιο και είναι κατα ένα 100αρικο παραπάνω......

Οι Vantage Pro2 με ανεμιστήρα ή χωρίς είναι αρκετά παραπάνω....... προσσεγγίζουν ή και ξεπερνούν αρκετά το 1000ρικο αναλόγως τι θες......... ο vantage vue για 'μενα είναι υποφερτός, το λογισμικό είναι ακριβούτσικο αλλά αναλογα... χαχαχα εαν είσαι τρελός όπως εγώ........

Θα δω.. αμα τον παραγγείλω και μου έρθει θα σου πω εντυπώσεις.. ασε να κάνω το τεστ εγώ πρώτα χαχα! Ούτως ή άλλως ήταν όνειρο της ζωής μου να πάρω μια μέρα davis, αλλά βιάζομαι λιγάκι παράνω (''λιγάκι''😂.. χαχα ξέρω ότι ακούγεται παράξενο λιγάκι αλλά δε ξέρω)

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Τον vantage vue μπορεις να τον βρεις γύρω στα 400 - 500 ευρώ ανάλογα... τώρα για το λογισμικό, το weatherlink, βγαίνει σε 3 εκδόσεις IP, USB Port και Serial Port.... η πρώτη είναι ακριβότερη απ' τις άλλες δύο που βρίσκεις γύρω στα 200.... υπάρχει και το weatherlink LIVE, το οποίο είναι καινούργιο και είναι κατα ένα 100αρικο παραπάνω......

Οι Vantage Pro2 με ανεμιστήρα ή χωρίς είναι αρκετά παραπάνω....... προσσεγγίζουν ή και ξεπερνούν αρκετά το 1000ρικο αναλόγως τι θες......... ο vantage vue για 'μενα είναι υποφερτός, το λογισμικό είναι ακριβούτσικο αλλά αναλογα... χαχαχα εαν είσαι τρελός όπως εγώ........

Θα δω.. αμα τον παραγγείλω και μου έρθει θα σου πω εντυπώσεις.. ασε να κάνω το τεστ εγώ πρώτα χαχα! Ούτως ή άλλως ήταν όνειρο της ζωής μου να πάρω μια μέρα davis, αλλά βιάζομαι λιγάκι παράνω (''λιγάκι''😂.. χαχα ξέρω ότι ακούγεται παράξενο λιγάκι αλλά δε ξέρω)

Καθόλου παράξενο δε μου ακούγεται..... πίστεψε με.... Έχω φτάσει 40 και το μόνο που μετανιώνω στη ζωή μου είναι που τις εποχές που είχα λεφτά δεν πήρα έναν davis για το σπίτι έναν για το σπίτι στα Καλάβρυτα και ένα για το σπίτι στην Κέρκυρα.... 

Τώρα βέβαια με 3 παιδιά ούτε κατά φαντασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.skroutz.gr/s/14447014/Bresser-WLAN-Profi-Weather-Station.html

Παιδιά καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση σταθμού τι λέτε για αυτον εδώ αξιόπιστος??

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά καταστάλλαξα στον Davis Vantage Vue....  ήδη έχω ξεκινήσει να προετοιμάζομαι να τον υποδεχτώ και για τη φιλοξενία του χαχα! Είμαστε στη φάση της παραγγελίας😉..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, makis είπε:

https://www.skroutz.gr/s/14447014/Bresser-WLAN-Profi-Weather-Station.html

Παιδιά καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση σταθμού τι λέτε για αυτον εδώ αξιόπιστος??

Ευχαριστώ πολύ!

Για μένα καλός είναι... το είχα δει κι εγώ, αν κι απ' ότι καταλαβαίνω δε περιλαμβανει κονσολα.. ανεβαζει ομως κανονικά σε weathercloud και weather underground, αδιακοπα οπότε μπορεις να βλέπεις από εκει κατευθειαν.. τωρα για πατεντούλα δε ξέρω εαν θα χρειαστει... δε ξέρω εαν θα ανεβαζει Τ όσο άλλοι all in one.. λόγω κατασκευής και θεσης του αισθητηρα (εαν σκιαζεται πχ καλυτερα) παιζει να ναι πιο αξιοπιστος όπως γράφουν στο skroutz.... σε σχεση με άλλους all in one πάντα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Για μένα καλός είναι... το είχα δει κι εγώ, αν κι απ' ότι καταλαβαίνω δε περιλαμβανει κονσολα.. ανεβαζει ομως κανονικά σε weathercloud και weather underground, αδιακοπα οπότε μπορεις να βλέπεις από εκει κατευθειαν.. τωρα για πατεντούλα δε ξέρω εαν θα χρειαστει... δε ξέρω εαν θα ανεβαζει Τ όσο άλλοι all in one.. λόγω κατασκευής και θεσης του αισθητηρα (εαν σκιαζεται πχ καλυτερα) παιζει να ναι πιο αξιοπιστος όπως γράφουν στο skroutz.... σε σχεση με άλλους all in one πάντα !

Αυτό είδα και εγώ ότι δεν έχει κονσόλα αλλά νομίζω μια η άλλη είναι αφού τα ανεβάζει... Γενικά έχει καλές κριτικές.. Και η τιμή του είναι οκ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες επιτέλους η ώρα έφτασε!!!!! Τα κατάφερα!! Ο σταθμός είναι εδώ και ειμαι πολύ χαρούμενος με αυτό!!!!😉

Το στήσιμό του τώρα είναι το επόμενο βήμα!!!! Και προφανώς είναι η EU Version!!!

Καλές μου μετρήσεις!!!!!!

20200228_163034.thumb.jpg.9564f1df3cb830fd245296a06b1911a7.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Παίδες επιτέλους η ώρα έφτασε!!!!! Τα κατάφερα!! Ο σταθμός είναι εδώ και ειμαι πολύ χαρούμενος με αυτό!!!!😉

Το στήσιμό του τώρα είναι το επόμενο βήμα!!!! Και προφανώς είναι η EU Version!!!

Καλές μου μετρήσεις!!!!!!

20200228_163034.thumb.jpg.9564f1df3cb830fd245296a06b1911a7.jpg

Αυτά είναι!!!! 

Καλορίζικος φίλε!!!! 

Καλές μετρήσεις!!!! 

Δείχνε μας με φώτο βήμα βήμα την τοποθέτηση κυρίως με την τοποθέτηση κλωβού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με την παροχή δωρεάν χώρου από το Google έφτιαξα μια σελιδα όπου ομαδοποίησα δεδομένα από τον σταθμό και την κάμερα .... Εύκολο να γίνει με λίγη γνώση html και με τον μπούσουλα του google site το αποτέλεσμα είναι κάπως ετσι ... https://sites.google.com/view/pws-tagarades/home

απλά πείτε μου αν σας εμφανίζει κανονικά την σελ ... με εικόνα από κάμερα και δεδομένα από τον σταθμό ... και όποιος θέλει να φτιάξει κάτι ανάλογο να τον βοηθήσω 

Απλά από κινητό είναι καλύτερο να γυρίσετε σε landscape mode

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους τέλος και το με τον στήσιμό του!!!!!! Σήμερα εν τέλη τον στήσαμε και θα τον παρακολουθούμε φυσικά για ότι χρειαστεί αν χρειαστεί!!

ο στύλος βρίσκεται στη βορειοδυτική πλευρά της ταράτσας και μακρια από τοιχους κλπ... ο σταθμός βρίσκεται 2-2,5μ. πάνω απ' τη πλάκα της ταράτσας! Λες και περίμενε για το σταθμό ο στύλος, σωλήνας τέλος πάντων, εδω και χρόνια......... παλιά από εκεί ξεκινούσε σχοινι πανω στο οποιο απλώναν ρούχα!!!! Στύλο στο στύλο, σωλήνας στον σωλήνα με 3 δέστρες και ακόμη μια εκει που πιανεται ο σταθμός επάνω στον στύλο.. την οποια συμπεριλάμβανε ο σταθμός!

Ο σταθμός ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 14:00 το μεσημέρι σήμερα.. πρώτες εντυπώσεις θετικές.. επιτελους σωστή και η ατμοσφαιρική πίεση, που ο προηγούμενος σταθμός μου κι ο αισθητήρας μου έδειχναν άλλα πιο κάτω.. είναι davis βέβαια και με έξυπνη τη τοποθετηση του κλωβου για τις Τ... αυτο φαίνεται..

Θα ενημερώσω και για το που μπορείτε να βλέπετε live τις καιρικές συνθήκες απ' τον σταθμό μου... για την ώρα μένει να εγκαταστήσω το λογισμικό στον υπολογιστή και προχωράμε...

χαχαχα.. μου γράφει και στην κονσόλα του σχολιασμό.. πως είναι μια χαρά καιρός για χαρταετό χαχα! Αυτό μου έκανε πραγματικά εντύπωση.. θετική ... !

20200307_143151.thumb.jpg.f75055c08055d4eca1d9da2080a2b149.jpg

20200307_135513.thumb.jpg.62713f7fa9f97ab87a0b925ea244274f.jpg

Ο κλωβός ήτανε ήδη πάνω στην εξωτερική μονάδα καλύπτοντας τον αισθητήρα... τα υπόλοιπα που δεν ήταν ήδη επάνω τα έβαζες εσύ απλά..και τα έσφυγγες με allen key...

Η εξωτερική μονάδα λειτουγεί με ηλιακό πάνελ και έχει και μια μικρή μπαταρία μεσα.. οταν χρειαστει αλλαγή θα δω τι μπαταρια είναι, δε μου φάνηκε πάντως απ' τις συνηθισμένες........ η κονσόλα τώρα λειτουργεί με 3 μπαταρίες τύπου C, αλλά μπορείς να τη συνδέσεις και στο ρεύμα παράλληλα......

το υψόμετρο της ταράτσας που βρίσκεται ο σταθμός είναι στα 115μ. σε σχεση με το δρόμο κάτω που είναι στα 100μ.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...