Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Επιτέλους τέλος και το με τον στήσιμό του!!!!!! Σήμερα εν τέλη τον στήσαμε και θα τον παρακολουθούμε φυσικά για ότι χρειαστεί αν χρειαστεί!!

ο στύλος βρίσκεται στη βορειοδυτική πλευρά της ταράτσας και μακρια από τοιχους κλπ... ο σταθμός βρίσκεται 2-2,5μ. πάνω απ' τη πλάκα της ταράτσας! Λες και περίμενε για το σταθμό ο στύλος, σωλήνας τέλος πάντων, εδω και χρόνια......... παλιά από εκεί ξεκινούσε σχοινι πανω στο οποιο απλώναν ρούχα!!!! Στύλο στο στύλο, σωλήνας στον σωλήνα με 3 δέστρες και ακόμη μια εκει που πιανεται ο σταθμός επάνω στον στύλο.. την οποια συμπεριλάμβανε ο σταθμός!

Ο σταθμός ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 14:00 το μεσημέρι σήμερα.. πρώτες εντυπώσεις θετικές.. επιτελους σωστή και η ατμοσφαιρική πίεση, που ο προηγούμενος σταθμός μου κι ο αισθητήρας μου έδειχναν άλλα πιο κάτω.. είναι davis βέβαια και με έξυπνη τη τοποθετηση του κλωβου για τις Τ... αυτο φαίνεται..

Θα ενημερώσω και για το που μπορείτε να βλέπετε live τις καιρικές συνθήκες απ' τον σταθμό μου... για την ώρα μένει να εγκαταστήσω το λογισμικό στον υπολογιστή και προχωράμε...

χαχαχα.. μου γράφει και στην κονσόλα του σχολιασμό.. πως είναι μια χαρά καιρός για χαρταετό χαχα! Αυτό μου έκανε πραγματικά εντύπωση.. θετική ... !

20200307_143151.thumb.jpg.f75055c08055d4eca1d9da2080a2b149.jpg

20200307_135513.thumb.jpg.62713f7fa9f97ab87a0b925ea244274f.jpg

Ο κλωβός ήτανε ήδη πάνω στην εξωτερική μονάδα καλύπτοντας τον αισθητήρα... τα υπόλοιπα που δεν ήταν ήδη επάνω τα έβαζες εσύ απλά..και τα έσφυγγες με allen key...

Η εξωτερική μονάδα λειτουγεί με ηλιακό πάνελ και έχει και μια μικρή μπαταρία μεσα.. οταν χρειαστει αλλαγή θα δω τι μπαταρια είναι, δε μου φάνηκε πάντως απ' τις συνηθισμένες........ η κονσόλα τώρα λειτουργεί με 3 μπαταρίες τύπου C, αλλά μπορείς να τη συνδέσεις και στο ρεύμα παράλληλα......

το υψόμετρο της ταράτσας που βρίσκεται ο σταθμός είναι στα 115μ. σε σχεση με το δρόμο κάτω που είναι στα 100μ.

Ωραίος!!!!!!! 

Δώσε πονο!!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν πρώτη μέρα με τα ηλιακά ανεμιστηρακια.... 

Αν και η μέρα ξεκίνησε με βαριά συννεφια κατά το μεσημέρι έβγαλε ήλιο με δυνατό αέρα Άννα διαστηματα.... 

Έγραψα μέγιστη 19.4 όταν ο ΕΜΠ δίπλα μου έγραψε 19.3!!!!!!

Θελω μέρα με σχετική  άπνοια και λιακάδα για να συγκρίνω σωστά παρόλα αυτά είναι ένα πρώτο καλό δείγμα.... 

Θα επανέλθω με νέα στοιχεία όταν ο καιρός είναι ο καταλληλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Update.... 

Γειτονικος σταθμός ίδιος με εμένα κατέγραψε 2.1βαθμους μεγαλυτερη μέγιστη από εμένα οπότε τα ανεμιστηρακια δούλεψαν πολύ καλά σήμερα!!!!!!!!! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

weathercloud: https://app.weathercloud.net/d9463606596#profile

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/3/2020 at 9:29 ΜΜ, Winterlove είπε:

Ωραίος, και πάντα ένα αναλογικό βροχομετρο για τεσταρισμα και διορθωση υετου

20200309_112454.jpg

20200309_112551.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Ωραίος, και πάντα ένα αναλογικό βροχομετρο για τεσταρισμα και διορθωση υετου

20200309_112454.jpg

20200309_112551.jpg

Σωστός... Και εγώ έτσι κάνω παρόλο που έχω 2 σταθμούς κοντά μου ο ένας 100μ και ο άλλος 300μ σε ευθεία γραμμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά την ισχυρή βροχή προχθές τα παίξε η ταινία διπλής όψης και ψιλοπεσανε τα ανεμιστηρακια και ακουμπάνε στο πλαστικο.... Θα πάρω 3Μ  που είναι ότι καλύτερο και θα τα ξαναβάλω.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μετά την ισχυρή βροχή προχθές τα παίξε η ταινία διπλής όψης και ψιλοπεσανε τα ανεμιστηρακια και ακουμπάνε στο πλαστικο.... Θα πάρω 3Μ  που είναι ότι καλύτερο και θα τα ξαναβάλω.... 

Παλι θα σου φυγει αν θες να ξενοιασεις και αν γινεται απο μια τρυπανοβιδα και τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, weatherlover 64 είπε:

Παλι θα σου φυγει αν θες να ξενοιασεις και αν γινεται απο μια τρυπανοβιδα και τελος

Δεν τρυπαω πάνω στο σταθμό με τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φρέσκιες και δροσερές φώτο σήμερα το πρωί απ' το σταθμό.. αυτές ανέβασα στο Weathercloud!!

997283688_VantageVue_01.thumb.jpg.295d27d90cf5c7f2d7faecae99a2c25e.jpg

2032026573_VantageVue_02.thumb.jpg.6552416823b0f83318ea10aebb0babde.jpg

463464560_VantageVue_03.thumb.jpg.a70a51b1feb1c0437b94cd88c2b9e977.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά για να μη το ξεχάσω και αυτό.. το σταθμό μου πλέον, τις τρέχουσες συνθήκες, μέγιστες κι ελάχιστες.. εύκολα και γρήγορα πλεον μπορείτε να τις βλέπετε μέσω μιας και μόνο καρτέλας εδώ: https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/4d4e8b4b3f8048cb822822c3f8e39eb7/summary !!

Επειδή στο Weathercloud μπορει να έχει ελάχιστα δεκατάκια διαφορά η μέγιστη ξερω 'γω που δίνει, ή η ελάχιστη από την απολύτως πραγματική και σωστή τιμή της όποιας μέτρησης.. κι επειδή στο Weathercloud δίνει τον άνεμο σε m/s.. μέσω της παραπάνω WeatherLink καρτέλας και χωρίς να χάνετε δευτερόλεπτο παραπάνω απ' το χρόνο σας, μπορείτε να τσεκάρετε τα ημερήσια ρεκορ και επιπλέον δίνει τον άνεμο κανονικά σε km/h.. και μόνον εκει οι τιμές, δεν απέχουν δεκατάκι από αυτές που καταγράφει η κονσόλα αλλά και το software, όπως και τα NOAA αρχεία που κρατάει!

Τώρα για γραφήματα κλπ αλλά και ρεκορ τιμών του τρέχοντος μήνα και έτους.... Weathercloud! (εξαίρεση ο υετός, μιας και σου λέει τον μηνιαίο - ετήσιο υετό και μέσω της καρτέλας WeatherLink)... εννοείται πως ο ετήσιος υετός που αναγράφεται δεν είναι ο σωστός, μιας κι ο σταθμός μου, ξεκίνησε αυτό το μήνα τη λειτουργία του! Γνωστό είναι άλλωστε αλλά ας το αναφέρω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα συνεβει το εξής περίεργο.... Ο σταθμός έγραψε 4,8 mm από μόνος του με ηλιοφανεια φυσικά και με την μια χωρίς δλδ διακιμανση ... Αυτό που υποψιάζομαι είναι κάποιο πουλί η να έπεσε με δύναμη πάνω η να καθότανε και να ζευγαρωνε με κάνα άλλο ( το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι) ...χαχα...  

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος γενικά σε σταθμό .... Και η αλήθεια είναι ότι το βροχόμετρο είναι πολύ ευαίσθητο στις αναταράξεις και θυμάμαι στην πρώτη τοποθέτηση του σταθμού έγραψε υετό από το κούνημα μεχρι να στερεωθεί 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, freeze είπε:

Σήμερα συνεβει το εξής περίεργο.... Ο σταθμός έγραψε 4,8 mm από μόνος του με ηλιοφανεια φυσικά και με την μια χωρίς δλδ διακιμανση ... Αυτό που υποψιάζομαι είναι κάποιο πουλί η να έπεσε με δύναμη πάνω η να καθότανε και να ζευγαρωνε με κάνα άλλο ( το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι) ...χαχα...  

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος γενικά σε σταθμό .... Και η αλήθεια είναι ότι το βροχόμετρο είναι πολύ ευαίσθητο στις αναταράξεις και θυμάμαι στην πρώτη τοποθέτηση του σταθμού έγραψε υετό από το κούνημα μεχρι να στερεωθεί 

Τι σταθμός έχεις φίλε; Νομίζω ότι εαν έγραψε τόσο υετό η μόνη περίπτωση είναι να κρατήθηκε το "κουταλάκι" κάτω για λίγα δευτερόλεπτα. Ίσως καποιο ζουζούνι να είχε  μπει μέσα.  Nα ανεβοκατέβει 25 φορές ( έστω ότι κάθε κατέβασμα είναι 0,2mm ) είναι δύσκολο διαφορετικά .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τι σταθμός έχεις φίλε; Νομίζω ότι εαν έγραψε τόσο υετό η μόνη περίπτωση είναι να κρατήθηκε το "κουταλάκι" κάτω για λίγα δευτερόλεπτα. Ίσως καποιο ζουζούνι να είχε  μπει μέσα.  Nα ανεβοκατέβει 25 φορές ( έστω ότι κάθε κατέβασμα είναι 0,2mm ) είναι δύσκολο διαφορετικά .

Μπράβο ρε μαν ... Δεν το είχα σκεφτεί αυτό και μάλλον ταιριάζει περισσότερο .... Έχω έναν bresser 5in1 σαν του Γιώργου (Χελμός)

Αύριο θα το ανοίξω και θα δω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παίδες η κονσόλα του σταθμού μου εκεί που γράφει την αίσθηση ζέστης - κρύου μου βγάζει εδώ και ώρες ένα LO

Τι επαθε????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ρε παίδες η κονσόλα του σταθμού μου εκεί που γράφει την αίσθηση ζέστης - κρύου μου βγάζει εδώ και ώρες ένα LO

Τι επαθε????? 

Δοκιμασε να αλλαξεις μπαταριες και δες εαν εξαφανιστει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θοδωρή αποκλείεται ρε φιλε....

Τις πιο ακριβές μπαταρίες λιθιου είχα βάλει.... Μολις 5 μήνες τις έχω.... 

Edit.

Μολις επανήλθε μόνο του.... Οπότε το παρακολουθώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θοδωρή αποκλείεται ρε φιλε....

Τις πιο ακριβές μπαταρίες λιθιου είχα βάλει.... Μολις 5 μήνες τις έχω.... 

Edit.

Μολις επανήλθε μόνο του.... Οπότε το παρακολουθώ 

Ωραιος.Τσεκαρε και στο εγχειριδιο η στη κονσολα να δεις αν σου εχει ενδειξη για χαμηλη μπαταρια.Λογικα καπως πρεπει να σε ειδοποιει οπως κανουν ολες.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, teo_73 είπε:

Ωραιος.Τσεκαρε και στο εγχειριδιο η στη κονσολα να δεις αν σου εχει ενδειξη για χαμηλη μπαταρια.Λογικα καπως πρεπει να σε ειδοποιει οπως κανουν ολες.😉

Κάτσε.... Μιλάμε πάντα για τις μπαταρίες του σταθμού... Οχι της κονσόλας.. Ε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κάτσε.... Μιλάμε πάντα για τις μπαταρίες του σταθμού... Οχι της κονσόλας.. Ε? 

Δεν ειναι σιγουρο Τζορτζ.Αν δε σου εχει extra ενδειξη της μπαταριας της κονσολας καπου,μπορει να στη βγαζει και εκει.Αλλα μπορει να ειναι καλλιστα και απο τον σταθμο.Παντως αυτη η ενδειξη συνηθως προειδοποιει για χαμηλη μπαταρια καπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Δεν ειναι σιγουρο Τζορτζ.Αν δε σου εχει extra ενδειξη της μπαταριας της κονσολας καπου,μπορει να στη βγαζει και εκει.Αλλα μπορει να ειναι καλλιστα και απο τον σταθμο.Παντως αυτη η ενδειξη συνηθως προειδοποιει για χαμηλη μπαταρια καπου.

 

 

4 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κάτσε.... Μιλάμε πάντα για τις μπαταρίες του σταθμού... Οχι της κονσόλας.. Ε? 

Αυτό είναι... κάπου το είχα διαβ'ασει ...δες και στο φυλλάδιο οδηγιών Γιώργο και μάλλον είναι ο Σταθμός (ισως και της κονσόλας αλλα με πιο μικρή πιθανοτητα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...