Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωχ κατάλαβα..... Θα περιμένω...σν ξαναβγάλει αλλάζω μπαταρίες

Πολύ περίεργο κατ εμέ να θέλει τόσο γρήγορα μπαταρίες..... Στον παλιό που είχα μετά από 5 περίπου χρόνια έβγαλε στην κονσόλα λήψης το σημάδι έλλειψης ενέργειας. Εμένα μου φαίνεται κάτι σαν διακοπή δεδομένων από τον πομπό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, mademjim είπε:

Πολύ περίεργο κατ εμέ να θέλει τόσο γρήγορα μπαταρίες..... Στον παλιό που είχα μετά από 5 περίπου χρόνια έβγαλε στην κονσόλα λήψης το σημάδι έλλειψης ενέργειας. Εμένα μου φαίνεται κάτι σαν διακοπή δεδομένων από τον πομπό. 

Πιο λογικό μου φαίνεται αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/4/2020 at 11:03 ΠΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πιο λογικό μου φαίνεται αυτο

λοιπον το έψαξα γιατι με ενδιαφέρει και εμένα οπότε δεν είναι οι μπαταρίες ... η ενδειξη για χαμηλή μπαταρία είναι στην εικόνα με τους 2 κυκλους 

το LO που βγάζει στην αίσθηση κρυόυ είναι να μπερδευει τα δεδομένα που στέλνει ο σταθμός για το heat index διοτι το υπολογίζει από 27 C και πάνω... λεω εγω τώρα ... πάντως μπαταρία δεν είναι τελικά

εγώ έχω βάλει κάτι αλκαλικές SONY  και είμαι στον ένα χρόνο και 3 μήνες χωρίς αλλαγή ... θα τις αφήσω μέχρι να ξεραθούν για να έχω μια εικονα του πόσο κρατάνε

1395429494_batterybresser.jpg.eaf10a3fba572c7e66bfa9271e78337f.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, freeze είπε:

λοιπον το έψαξα γιατι με ενδιαφέρει και εμένα οπότε δεν είναι οι μπαταρίες ... η ενδειξη για χαμηλή μπαταρία είναι στην εικόνα με τους 2 κυκλους 

το LO που βγάζει στην αίσθηση κρυόυ είναι να μπερδευει τα δεδομένα που στέλνει ο σταθμός για το heat index διοτι το υπολογίζει από 27 C και πάνω... λεω εγω τώρα ... πάντως μπαταρία δεν είναι τελικά

εγώ έχω βάλει κάτι αλκαλικές SONY  και είμαι στον ένα χρόνο και 3 μήνες χωρίς αλλαγή ... θα τις αφήσω μέχρι να ξεραθούν για να έχω μια εικονα του πόσο κρατάνε

1395429494_batterybresser.jpg.eaf10a3fba572c7e66bfa9271e78337f.jpg

Ωραίος Στέφανε... Με έβγαλες από κοπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά????? 

Τοπικος τυφώνας χτύπησε την ταράτσα μου???? 

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έγινε... 

 

Screenshot_20200604-144246.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...... 😀

Δες εδώ....κάθε μέρα.....βρέχει.... https://penteli.meteo.gr/stations/mykonos/

....και βρέχει..... όχι αστεία 342,2χιλ σήμερα! Χθες 214,4χιλ......

Επεξεργάστηκε από quarantine
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, quarantine είπε:

Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...... 😀

Δες εδώ....κάθε μέρα.....βρέχει.... https://penteli.meteo.gr/stations/mykonos/

....και βρέχει..... όχι αστεία 342,2χιλ σήμερα! Χθες 214,4χιλ......

Ναι ναι το έχω παρατηρήσει... Τύφλα να χουν τα Τζουμέρκα και η Διρφυς.... 

Μετα από αυτό το κουλό που έγραψε στιγμιαία όλα ήταν φυσιολογικά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/3/2020 at 7:52 PM, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τι έγινε ρε παιδιά????? 

Τοπικος τυφώνας χτύπησε την ταράτσα μου???? 

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έγινε... 

 

Screenshot_20200604-144246.jpg

 

On 6/4/2020 at 2:18 PM, quarantine said:

Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...... 😀

Δες εδώ....κάθε μέρα.....βρέχει.... https://penteli.meteo.gr/stations/mykonos/

....και βρέχει..... όχι αστεία 342,2χιλ σήμερα! Χθες 214,4χιλ......

Καλημέρα στην παρέα, τα ανεμόμετρα και τα βροχόμετρα στηρίζουν τη λειτουργία τους σε διακόπτες (reed switches).

Οι διακόπτες αυτοί παρουσιάζουν το φαινόμενο "bounce - debounce"

Τρόποι αντιμετώπισης,

1) hardware debouncing με χρήση διάταξης πυκνωτού - αντιστάτη (resistor capacitor circuit).

2) software debouncing  με κατάλληλο κώδικα στον μικροελεγκτή

και

3) εάν συνδέεται η κονσόλα σας με pc , η αποκοπή των spikes μέσω του προγράμματος cumulus

(έχουμε φροντίσει προηγουμένως ανεμόμετρο και ιδιαιτέρως το βροχόμετρο να είναι σταθεροποιημένα με ακλόνητο κατά το δυνατόν τρόπο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, meteoippol είπε:

 

Καλημέρα στην παρέα, τα ανεμόμετρα και τα βροχόμετρα στηρίζουν τη λειτουργία τους σε διακόπτες (reed switches).

Οι διακόπτες αυτοί παρουσιάζουν το φαινόμενο "bounce - debounce"

Τρόποι αντιμετώπισης,

1) hardware debouncing με χρήση διάταξης πυκνωτού - αντιστάτη (resistor capacitor circuit).

2) software debouncing  με κατάλληλο κώδικα στον μικροελεγκτή

και

3) εάν συνδέεται η κονσόλα σας με pc , η αποκοπή των spikes μέσω του προγράμματος cumulus

(έχουμε φροντίσει προηγουμένως ανεμόμετρο και ιδιαιτέρως το βροχόμετρο να είναι σταθεροποιημένα με ακλόνητο κατά το δυνατόν τρόπο)

Φαντάζομαι είναι περιττό να σου πω ότι δεν κατάλαβα λέξη απ όσα έγραψες!!! 😅😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν, πριν από χρόνια, ξεκίνησα το ταξίδι αυτό, δεν ήξερα και εγώ τίποτα. Στη διάθεσή σας να εξηγήσω ό,τι μπορώ (αν και δεν είμαι ειδικός). Για αρχή θα πρότεινα να δείτε εάν ο σταθμός σας συνεργάζεται με το ανοικτού κώδικα πρόγραμμα  Cumulus

Η απλούστερη έκδοση για windows είναι η 1.9.4

 

Επεξεργάστηκε από meteoippol
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, meteoippol είπε:

Όταν, πριν από χρόνια, ξεκίνησα το ταξίδι αυτό, δεν ήξερα και εγώ τίποτα. Στη διάθεσή σας να εξηγήσω ό,τι μπορώ (αν και δεν είμαι ειδικός). Για αρχή θα πρότεινα να δείτε εάν ο σταθμός σας συνεργάζεται με το ανοικτού κώδικα πρόγραμμα  Cumulus

Η απλούστερη έκδοση για windows είναι η 1.9.4

 

Καλησπέρα.Από την αρχή του έτους έχω της PCE INSTRUMENTS το σταθμό fws20.Δουλεύει με το cumulus 1.9.2 .Ο σταθμός τα πάει αρκετά καλά και δεν ξεφεύγει σε αποκλίσεις.Αλλά κάποιες φορές σε εξάρσεις βροχής ,μεγάλες ραγδαιότητες,συμβαίνουν δύο πράγματα: ή χάνει την εκπομπή ο πομπός ή δεν βλέπει ο δέκτης τιμές.Αποτέλεσμα να έχω παύλες και δεν επανέρχονται οι τιμές.Αυτό που κάνω είναι να βγάζω τις μπαταρίες του δέκτη αλλά χάνω τα mm βροχής που έριξε.Τί λες να φταίει ο πομπός ή από το configuration του σταθμού;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@mademjim

Καλησπέρα,

ο σταθμός σου πρέπει να είναι κλώνος Fine Offset.

Έναν παρόμοιο χρησιμοποιούσα για χρόνια. Κάθε 48 sec (αν θυμάμαι καλά) ο πομπός μεταδίδει ένα πακέτο με τις τιμές των εξωτερικών παραμέτρων. Δυστυχώς οι τιμές του υετού αφορούν τα τελευταία 48 sec μόνο, οπότε εάν ένα πακέτο δεν ληφθεί, το χάνεις για πάντα.

Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα καλό υετικό συμβάν. Οι Fine Offset το μεταδίδουν ως εξής:

                 Date/time        temp    hum     wind..........rain between intervals

Πακέτο 0  12:59:12            10.1     97       3.5  ......... 0.0

Πακέτο 1  13:00:00            10.1     97       3.5  ......... 0.4

Πακέτο 2  13:00:48            10.1     97       3.5  ......... 3.0

Πακέτο 3  13:01:36            10.1     97       3.5  ......... 1.6

Πακέτο 4  13:02:24            10.1     97       3.5  ......... 0.2

Η εσωτερική κονσόλα θα προσθέσει και θα δείξει 0.4+3.0+1.6+0.2=5.2mm

Εάν π.χ. δεν λάβει τα πακέτα 2 και 3 θα σου δείξει 0.4+0.2=0.6mm !!!

Οι σταθμοί τύπου davis το μεταδίδουν (απλουστευτικά) κάπως έτσι

                Date/time        temp    hum     wind..........rain counter

Πακέτο 0  12:59:12            10.1     97       3.5  ......... 0.0

Πακέτο 1  13:00:00            10.1     97       3.5  ......... 0.4

Πακέτο 2  13:00:48            10.1     97       3.5  ......... 3.4

Πακέτο 3  13:01:36            10.1     97       3.5  ......... 5.0

Πακέτο 4  13:02:24            10.1     97       3.5  ......... 5.2

Η εσωτερική κονσόλα αφαιρεί από την παρούσα ένδειξη την τελευταία ληφθείσα και γνωρίζει που βρίσκεται.

Έτσι ακόμη και εάν χαθούν τα πακέτα 2 και 3, θα αφαιρέσει 5.2-0.4=4.8 , και στη συνέχεια θα προσθέσει το αποτέλεσμα στο τελευταίο που είχε λάβει 4.8+0.4=5.2mm .

Δυστυχώς στις καλές καιρικές φάσεις (καταιγίδες με μεγάλη ραγδαιότητα) η διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων γίνεται δυσχερής, και η εσωτερική κονσόλα των Fine Offset χάνει την επαφή με τον εξωτερικό πομπό, λόγω χαμηλής ποιότητας υλικών και εξαρτημάτων. Τα πακέτα χάνονται , στην κονσόλα εμφανίζονται παύλες και το μήνυμα Lost sensor contact στο Cumulus.

Οι λύσεις που προτείνονται είναι μπαταρίες καλής ποιότητας στον πομπό (κατά προτίμηση λιθίου) και προσθήκη κεραίας στην εσωτερική κονσόλα (άνοιγμα κονσόλας, και κόλληση με κολλητήρι καλωδίου μήκους λ/4 στην εσωτερική κεραία , αναλόγως αν ο σταθμός σου εκπέμπει στα 434 ή 868 Mhz).

Μπορείς να δείς εδώ και εδώ κάποιες ιδέες.

Ακόμη και με αυτές τις τροποποιήσεις όμως, παρότι σε αίθριο καιρό η εμβέλεια βελτιώθηκε και έφθανε τα 60-70 μέτρα, όταν είχα καταιγίδα η κονσόλα μπορούσε να χάσει επαφή με τον πομπό στα 8 μέτρα (χάνοντας και πολλά χιλιοστά υετού).

Αρκετές φορές και ασχέτως καιρικών συνθηκών η κονσόλα εμφάνιζε και το φαινόμενο usb lock up, που μπορεί να αμβλυνθεί παρεμβάλλοντας ένα usb hub.

Καλή λύση (και μην το πάρεις ειρωνικά) είναι και η παράλληλη χρήση αναλογικού βροχομέτρου, τόσο για να βλέπεις πόσα χιλιοστά "έχασε" η κονσόλα, όσο και για να καλιμπράρεις το βροχόμετρο του σταθμού, όταν δουλεύει "κανονικά".

----------------------------------

Φίλε ΧΕΛΜΟΣ ζητώ συγγνώμη εάν έχω βγει εκτός θέματος.

Επεξεργάστηκε από meteoippol
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/6/2020 at 5:17 ΜΜ, meteoippol είπε:

..... και προσθήκη κεραίας στην εσωτερική κονσόλα (άνοιγμα κονσόλας, και κόλληση με κολλητήρι καλωδίου μήκους λ/4 στην εσωτερική κεραία , αναλόγως αν ο σταθμός σου εκπέμπει στα 434 ή 868 Mhz).

Αρκετές φορές και ασχέτως καιρικών συνθηκών η κονσόλα εμφάνιζε και το φαινόμενο usb lock up, που μπορεί να αμβλυνθεί παρεμβάλλοντας ένα usb hub.

Καλησπέρα, τι εννοείς; Εξαρτάται το μήκος από τη συχνότητα; Ο 868 Μhz είνιαι πιο ''ασθενικός''

Αν μπορείς εξήγησε λίγο και το usb lock up

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, quarantine said:

Καλησπέρα, τι εννοείς; Εξαρτάται το μήκος από τη συχνότητα; Ο 868 Μhz είνιαι πιο ''ασθενικός''

Αν μπορείς εξήγησε λίγο και το usb lock up

Από τη θεμελιώδη εξίσωση της κυματικής c= λ*v , όπου c η ταχύτητα του φωτός (~300.000km/sec), λ το μήκος κύματος και ν η συχνότητα εκμπομπής. Αν επιλύσεις ως προς λ, τότε τότε λ=c/ν και αντικαθιστώντας με τη συχνότητα που σε ενδιαφέρει θα καταλήξεις ότι το μήκος κύματος είναι 69,24cm (γα τους 433Mhz) και επομένως λ/4=17,3cm μήκος καλωδίου ευθύ ή υπό μορφή σπείρας, που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ως κεραία. Στην περίπτωση των 868Mhz το λ/4 είναι περίπου 8,6cm.

Σε αυτό το link μπορείς να δεις με φωτογραφίες μια τέτοια επέμβαση σε κονσόλα Oregon, αλλά και στον Fine Offset που είχα εγώ ήταν παρόμοια η διαδικασία.

Στη συχνότητα των 433Mhz εκπέμπει πληθώρα συσκευών (συναγερμοί, walkie talkie, ασύρματοι αισθητήρες κλπ), οπότε θεωρητικά είναι πιθανότερη η ύπαρξη παρεμβολών.

Με τον όρο usb lockup εννοούμε την κατάσταση στην οποία η κονσόλα του Fine Offset επικοινωνεί κανονικά με την εξωτερική μονάδα και εμφανίζει όλες τις παραμέτρους, αλλά σταματά να μεταδίδει τα δεδομένα αυτά μέσω usb στον υπολογιστή και στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Το Cumulus εμφανίζει την ένδειξη  "Error: no response". Εάν συμβεί, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αποσυνδέσεις την κονσόλα από τον υπολογιστή και να κάνεις reset βγάζοντας τις μπαταρίες.

Ως τρόπος αποφυγής του φαινομένου προτείνεται η χρήση καλής ποιότητας θωρακισμένου καλωδίου usb, η σύνδεση της κονσόλας σε ενεργό powered usb hub και όχι απευθείας στο pc, και εάν χρησιμοποιείς το Cumulus το μαρκάρισμα στο Station settings του "Synchronise Fine Offset Reads".

Περισσότερα μπορείς να δεις στα link1

link2

link3

link4

Καλό βράδυ

Επεξεργάστηκε από meteoippol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο και όσοι έχουν τον ίδιο σταθμό με εμάς Bresser 5 in 1 sensor (Art. No. 7002580 ) έχει νεό update όπου μπορείς να το κατεβάσεις στον παρακάτω συνδεσμο... δεν ξέρω τι διορθώνει αλλά το πέρασα με επιτυχία.... 

https://cms.bresser.de/fileadmin/user_upload/PWS_SYS_18003_v1.09.zip

1449079640_Annotation2020-06-22215955.png.6b3227f0f48532f7f593c08089515d9c.png

πλέον από 1.04 είναι στο 1.09 στο firmware 

η διαδικασία περιγράφεται εδώ https://cms.bresser.de/fileadmin/user_upload/Firmware_Update_Instructions.pdf

αλλά αν θέλει κάποιος έξτρα βοήθεια μου λέει ..... 

μόλις κάνουμε το Upload αφήνουμε το pc χωρίς να πειράξουμε κάτι και κοιτάμε στην κονσόλα στις ενδείξεις ανέμου να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να γράψει το 100 .... μετά χρειάζεται ξανά ρύθμιση της πίεσης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βροχόμετρο μας Γιώργο είναι πολυ αξιόπιστο.... χθες 10μμ που έπεσαν ηταν σε πλήρη ταύτιση με αναλογικό και σταθμού ... μέχρι στιγμής το έχω τσεκάρει στα 5μμ και στα 10μμ  (στα 100μμ είχε ξεχειλίσει χαχα)  .... θέλω μία μέτρηση στα 30+ (40μμ βαθμονόμιση έχει ) και είμαστε κομπλέ και πλέον θα είμαστε σίγουροι ... 

το μόνο που έμεινε είναι η θερμοκρασία  και θα δοκιμάσω το τελευταίο που έχω να κάνω και αν πετύχει  θα το ποστάρω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος Στέφανε.... Θα δοκιμάσω και εγώ το Update κάποια στιγμή.... 

Όσο για το βροχομετρο πραγματικά όταν δε βρεχει με θυελλώδη άνεμο γράφει ακριβώς το ίδιο με το αναλογικό μου.... Τώρα όταν φυσάει πολύ υποεκτιμαει τα χιλιοστα σε ποσοστό περίπου 10%

 

Edit: Και μόνο που διάβασα ότι πρέπει να βγάλω τις μπαταριες από το σταθμό δε βλέπω να κάνω update... 😅😅😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωραίος Στέφανε.... Θα δοκιμάσω και εγώ το Update κάποια στιγμή.... 

Όσο για το βροχομετρο πραγματικά όταν δε βρεχει με θυελλώδη άνεμο γράφει ακριβώς το ίδιο με το αναλογικό μου.... Τώρα όταν φυσάει πολύ υποεκτιμαει τα χιλιοστα σε ποσοστό περίπου 10%

 

Edit: Και μόνο που διάβασα ότι πρέπει να βγάλω τις μπαταριες από το σταθμό δε βλέπω να κάνω update... 😅😅😅😅

Από την κονσόλα βρε ,.... όχι από τον σταθμό .... !! εκείνη που είναι σαν κουμπί .... cr2032 νομίζω ... αυτήν βγάζεις .... εντωμεταξύ βγάζουν ένα Update και δεν γράφουν τι διορθ'ωνει .... ....!! 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, freeze είπε:

Από την κονσόλα βρε ,.... όχι από τον σταθμό .... !! εκείνη που είναι σαν κουμπί .... cr2032 νομίζω ... αυτήν βγάζεις .... εντωμεταξύ βγάζουν ένα Update και δεν γράφουν τι διορθ'ωνει .... ....!! 

Α οκ.... 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι για σταθμό και μου αρέσει ο παρακάτω ο οποίος όμως κοστίζει 300+...

image.thumb.png.235222b9eff41d4ce8a9168e70be019d.png

Και η δεύτερη σκέψη είναι ο παρακάτω τον οποίο από ότι είδα τον έχετε αναλύσει παρά πολύ και καλά εδώ μέσα:

image.thumb.png.cbf68039bb64a7391fdd050a821f55db.png

Περιμένω γνώμες προκειμένου να με βοηθήθουν στην επιλογή μου...(ο προβληματιμός μου είναι κυριώς εάν αξίζει τα παραπάνω χρήματα ο 6 σε 1 ή δεν είναι τέτοια η διαφορά σε σχεση με τον 5 σε 1 ώστε να δικαιολογεί την διπλάσια τιμή).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...