Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, μετά απο πολύ σκέψη, παρήγγειλα τον Bresser 6 in 1:

image.png.c88473274e96a90cb8fca63e95c10e21.png

Θα τον έχω σε λίγες ημέρες και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις (ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μια αποροία και εάν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Τον σταθμό θα τον τοποθετήσω ταράτσα (κάγκελο στη βορεινή πλευρά στα 2μ ύψος) αλλά δεδομένου ότι είναι all in one πολύ πιθανόν τις μέρες με άπνοια και ήλιο να τσιμπάει προς τα πάνω η θερμοκρασία.

Σκέφτηκα, δεδομένου ότι ο σταθμός υποστηρίζει πολλαπλούς αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, να αγοράσω έναν και να τον τοποθετήσω σε ξυλινο κλωβό που θα κατασκευάσω. Έτσι θα βλέπω και τις διαφορές ανάμεσα σε κλωβό και σταθμό.

Το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να αγοράσω αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας (868 mhz που δουλεύει ο σταθμός) από άλλη εταιρεία λόγω ότι της Bresser είναι λίγο τσιμπημένος και δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά ετοιμοπαράδοτος.

Βρίσκω στα μισά λεφτά ίδιο αιθητήρα της TFA και ετοιμοπαράδοτο. Το ερωτημα είναι εάν θα λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα ή να παραγγείλω τον δικό του και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Παίδες μια αποροία και εάν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Τον σταθμό θα τον τοποθετήσω ταράτσα (κάγκελο στη βορεινή πλευρά στα 2μ ύψος) αλλά δεδομένου ότι είναι all in one πολύ πιθανόν τις μέρες με άπνοια και ήλιο να τσιμπάει προς τα πάνω η θερμοκρασία.

Σκέφτηκα, δεδομένου ότι ο σταθμός υποστηρίζει πολλαπλούς αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, να αγοράσω έναν και να τον τοποθετήσω σε ξυλινο κλωβό που θα κατασκευάσω. Έτσι θα βλέπω και τις διαφορές ανάμεσα σε κλωβό και σταθμό.

Το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να αγοράσω αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας (868 mhz που δουλεύει ο σταθμός) από άλλη εταιρεία λόγω ότι της Bresser είναι λίγο τσιμπημένος και δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά ετοιμοπαράδοτος.

Βρίσκω στα μισά λεφτά ίδιο αιθητήρα της TFA και ετοιμοπαράδοτο. Το ερωτημα είναι εάν θα λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα ή να παραγγείλω τον δικό του και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου?

 

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.... Απλά κάνε μια αναζήτηση στα αγγλικά στο γκουγκλ μήπως κάποιος στον πλανήτη να το έχει δοκιμάσει.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.... Απλά κάνε μια αναζήτηση στα αγγλικά στο γκουγκλ μήπως κάποιος στον πλανήτη να το έχει δοκιμάσει.... 

Ο.κ. ευχαριστώ, θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω εάν βρω κάτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, quarantine είπε:

Αν βάλεις δύο αισθητήρες θερμοκρασιας, πώς θα γίνει να παίρνεις δύο τιμές, ενώ έχεις ενα δέκτη; (κονσόλα)

Απο ότι έχω διάβασει σε διάφορα site, υποστηρίζει μέχρι 7 δέκτες ο σταθμός. Εμφανίζει τον κύριο στην κονσόλα αλλά μπορείς να επιλέξεις να δεις και τους άλλους (ch.1, ch.2, ch.3...).

Εξάλλου η bresser πουλάει επιπλέον αισθητήρα εξωτερικού χώρου ως accessories.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, quarantine είπε:

Αν βάλεις δύο αισθητήρες θερμοκρασιας, πώς θα γίνει να παίρνεις δύο τιμές, ενώ έχεις ενα δέκτη; (κονσόλα)

Γίνεται .... Και στο δικό μου μοντέλο μέχρι 7 αισθητήρες .... Προφανώς το έχουν για διάφορους χώρους του σπιτιού γιατί είναι για εσωτερική χρήση.... Βέβαια με κατασκευή κλωβου κάνουν παντού .... Επίσης μόνο από το σταθμό μεταδίδουν τα δεδομένα στο ιντερνετ .... από τον έξτρα  αισθητήρα μόνο προβάλονται στην κονσόλα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρα αν το βγάλεις στο ίντερνετ, θα δείχνει τιμές αυξημένες. Προσάρμοσε τον αεριζόμενο κλωβό στον υπάρχοντα αισθητηρα ή κατάργησέ τον (αν γίνεται)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, quarantine είπε:

Άρα αν το βγάλεις στο ίντερνετ, θα δείχνει τιμές αυξημένες. Προσάρμοσε τον αεριζόμενο κλωβό στον υπάρχοντα αισθητηρα ή κατάργησέ τον (αν γίνεται)

Ναι έχεις δίκιο θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Και online πλέον στο wunderground

Γιατί δεν φαίνεται το  link του σταθμού στην υπογραφή μου αφού το έβαλα...

Τώρα εμφανίζεται...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

20200821_180744.jpg

Καλορίζικος φίλε !!!! Να μας πεις εντυπώσεις.. εαν δε καταστάλαζα σε davis vantage vue, πιθανότατα αυτόν θα έπαιρνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Καλορίζικος φίλε !!!! Να μας πεις εντυπώσεις.. εαν δε καταστάλαζα σε davis vantage vue, πιθανότατα αυτόν θα έπαιρνα!

Καλημερα, ευχαριστω!

Βεβαιως θα μεταφερω εντυπωσεις και ελπιζω να ειναι καλες😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να συνδεσω τον σταθμό μου με το Weathercloud?

Έχω κάνει λογαριασμό, βάζω ID & KEY στο weather tool και κλικάρω auto upload όπως περιγράφεται στις οδηγίες αλλα τίποτα...(το έχω επαναλάβει αρκετές φορές και περιμένω αρκετή ώρα κάθε φορά).

image.thumb.png.0a67c0f7c9a69f4c5b6e41a3a030aa9b.png

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Παίδες ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να συνδεσω τον σταθμό μου με το Weathercloud?

Έχω κάνει λογαριασμό, βάζω ID & KEY στο weather tool και κλικάρω auto upload όπως περιγράφεται στις οδηγίες αλλα τίποτα...(το έχω επαναλάβει αρκετές φορές και περιμένω αρκετή ώρα κάθε φορά).

image.thumb.png.0a67c0f7c9a69f4c5b6e41a3a030aa9b.png

 

Δεν τσεκαρεις και τα υπόλοιπα ....να δεις τι παίζει... και μετά το πας αφαιρετικα .... σε εμάς έχει άλλο ιντερφεις και το μεταδίδει απευθείας η κονσόλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, freeze είπε:

Δεν τσεκαρεις και τα υπόλοιπα ....να δεις τι παίζει... και μετά το πας αφαιρετικα .... σε εμάς έχει άλλο ιντερφεις και το μεταδίδει απευθείας η κονσόλα

Το έκανα τσεκάροντας ολα αλλα τιποτα, θα το προσπαθησω και αφαιρετικα να δω εαν γινεται κατι και μακαρι να δουλεψει, θα ενημερώσω, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δημήτρη τι έκανες τελικά με το θεμα του ηλιου τις ημέρες με άπνοια???? 

Γιώργο έκανα πατέντα για προστασία από ήλιο (θα βγάλω φωτο αύριο ή μεθαύριο και θα την ανεβάσω για να δειτε).

Μέχρι στιγμής πάει καλά, το στεκάρω με ένα αισθητήρα από ενα Oregon που έχω σε σκιερό μέρος και οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Το καλό είναι ότι έχω τη θαλασσα ακριβώς από κάτω και σε τέτοια θέση το σπίτι που έχω σχεδόν πάντα αεράκι την ημέρα.

Σκέφτομαι πάντως για ανεμιστηράκι παράλληλα με πατέντα κλωβό αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Γιώργο έκανα πατέντα για προστασία από ήλιο (θα βγάλω φωτο αύριο ή μεθαύριο και θα την ανεβάσω για να δειτε).

Μέχρι στιγμής πάει καλά, το στεκάρω με ένα αισθητήρα από ενα Oregon που έχω σε σκιερό μέρος και οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Το καλό είναι ότι έχω τη θαλασσα ακριβώς από κάτω και σε τέτοια θέση το σπίτι που έχω σχεδόν πάντα αεράκι την ημέρα.

Σκέφτομαι πάντως για ανεμιστηράκι παράλληλα με πατέντα κλωβό αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη.

Οκ Δημήτρη περιμένω φώτο... 

Αντε και καλές μετρήσεις!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

όπως υποσχέθηκα ποσταρω μερικές φωτο από το σταθμό όπως είναι τοποθετημένος τώρα.

1η φωτο όπου φαίνεται που είναι τοποθετημενος ο σταθμός (ταράτσα 2.1μ ο ιστος)

 

20200827_171146.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2η φώτο και 3η φώτο για να δείξω την προσωρινή πατέντα μου για την προστασία από την ηλιακή ακτινοβολία

20200827_171451.jpg

20200827_171220.jpg

Έχω χρησιμοποιήσει ένα ελαστικό πλαστικό που υπήρχε στην δουλεία μου. Αρχικά ένα κομμάτι για την προστασία του αισθητήρα και σε δεύτερη φάση πρόσθεσα και τα πλαινά διότι με το μαυρο χρώμα που έχει ο σταθμός στο πλάι και κατω θερμαινόνταν πολύ και η θερμοκρασία αυτή μεταφερόταν και στον αισθητήρα.

Τις 2 τελευταίες μέρες που τον έχω έτσι πήγε καλά, σε σύγκριση με άλλους κοντινούς σταθμους και αισθητήρα που έχω σε σκιερό μέρος. Οπτικά δεν είναι ότι καλύτερο βεβαια αλλά δεν θα είναι και η τελική του μορφή αυτή.

Έχω σκοπό τις επόμενες ημέρες τα πλαινά να αντικατασταθούν με 3cm μονωτικό το οποίο θα κοπεί και δεθεί κατάλληλα. Στον μέλλον σκέφτομαι να φτίαξω κάτι ανάλογο με ξύλο μάλλον και να μπει και ανεμιστηράκι.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και βέβαια το αναλογικό βροχόμετρο κάπου εκεί κοντά για τσεκάρισμα του σταθμού.

20200827_171119.jpg

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να συμπληρώσω ότι παρατήρησα ότι όταν φυσάει με ταχύτητα πάνω από 8-9 km/h η θερμοκρασία του σταθμού συμπίπτει (ή καταγράφει αποκλίσεις της τάξης του 0.1 - 0.2 βαθμών) σε σχέση με αυτή του αισθητήρα Oregon που έχω σε σκιερό μέρος στην βορινή πλευρά του κτηρίου. Σε φάσεις που σταματάει τελείως ο άνεμος, και ο ήλιος είναι ακόμη ψηλά, τσιμπάει 0.5 με 0.7 βαθμούς σε σχέση με τον αισθητήρα.

Εντωμεταξύ οι μέρες αυτές που διανύουμαι (και οι επόμενες δυστυχώς) νομίζω ότι είναι ιδανικές για τεστάρισμα δεδομένου ότι έχει όλη την ημέρα ηλιοφάνεια, πολύ ζέστη και ασθενείς ανέμους.

Κατά άλλα ο σταθμός φαίνεται πολύ καλός, έχει φουλ σήμα με την κονσόλα τοποθετημένη ένα όροφο κάτω και από την αντίθετη πλευρά του κτηρίου. Η κονσόλα πάντως είναι πάρα πολύ ωραία, φωτεινή, ευανάγνωστη (από γωνία αλλά και μακρια) και μεγάλη (μοιάζει σαν tablet).

Ελπίζω να κρατήσει χρόνια και να καταγράψω πολλές κακοκαιρίες και ένα ιστορικό χιονιά...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...