Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές χειμωνιάτικης κακοκαιρίας 3-5/12....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία χειμωνιάτικη μέρα στον Βόλο με αρκετό νερό μέσα στην νύχτα με θυελλώδεις βοριάδες που έφθαναν τα 50km/hr και τις χιονοστρώσεις στο Πήλιο πάνω από 1000μ.

EwvAYr2.jpg

Αναλυτικά οι ελάχιστες θερμοκρασίες κατά την διάρκεια των φαινομένων και τα συνολικά χιλιοστά της κακοκαιρίας

Καλαμπάκα 3.2oC και 13.8mm  

Αγιά Λάρισας 3.8oC και 21.6mm

Γόννοι Τεμπών 4.4oC και 6.8mm

Νέσσωνας Τεμπών 4.4oC και 15.0mm

Τύρναβος 4.6oC και 16.2mm

Ελασσόνα 4.7oC και 9.2mm

Λάρισα 4.8oC και 23.4mm

Τρίκαλα 4.8oC και 17.4mm

Φάρσαλα 4.9oC και 16.0mm

Χάλκη Λάρισας 5.3oC και 21.2mm

Καρδίτσα 6.3oC και 27.6mm

Βόλος 6.3oC και 12.0mm

Οι χιονοπτώσεις έφθασαν στα βόρεια-βορειοανατολικά ορεινά του διαμερίσματος γύρω στα 650-750μ. στα ανατολικά από τα 700-900μ. και στα δυτικά-νοτιοδυτικά 800-900μ.

Περτούλι Τρικάλων 1150μ.

y79D2Gr.jpg

Σπηλιά Κισσάβου 850μ.

kAVzhaE.jpg

Χάνια Πηλίου 1100-1200μ.

b4GGzWg.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γειά σας βγήκα πριν μια βόλτα και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες από τον δικό μας χειμωνιάτικο καιρό                 ανατολικα μας :20191204_165357.thumb.jpg.4a6ad75fe932003112d69dc3e5df3bf7.jpgδυτικα:20191204_165402.thumb.jpg.56b9b59d7e724f04a727ccfffa205990.jpg20191204_165812.thumb.jpg.e89b6d6c0dcb852a623d4eaedb55ca2e.jpgκαι κάτι χηνες από ένα δρομάκι που περνούσα 😂 😉   τώρα έχουμε 5 βαθμούς και βαριά συννεφιά χωρίς να δεινει κάποιο φαινόμενο εννοείται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2,1mm εδώ στα Μελίσσια από την σημερινή βορίσια βροχούλα.....7,9 - 12,7οC η σημερινή κύμανση.....φαντάζομαι αν ανοίξει το βράδυ θα πέσει κι άλλο η ελάχιστη.....στην Πάρνηθα χιονίζει και τώρα ασθενώς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο απολογισμος της κακοκαιριουλας εδω

10,5μμ Ιπποκρατειος

8μμ Δροσοπηγη

4,4μμ Διονυσος στα 500,ο αλλος εχει προβλημα

3,4 Αγ.Στεφανος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κρυακι σημερα στο κεντρο Αθηνας που κινηθηκα, σποραδικες ψεκαδες/βορισμα μεχρι μετριας εντασης βροχουλα ανευ διαρκειας ως επι το πλειστον. τα περισσοτερα νερα στην Αττικη φαινονται στην αναφορα ακριβως απο πανω μου. 0-2μμ πρεπει να πεσαν στο λεκανοπεδιο. χειμερινο mood παντως με βορια ξυραφι και σκοτεινο ουρανο.

Τα πηγε αρκετα καλα η Βορεια Ελλαδα, εχω 2-3 φιλους που παιζουν στρατο Εβρολιγκα και μου ειπαν ειχε χιονακι!

Η Φλωρινα κλασσικα το χαβα της, ειδε καλο χιονακι!

Εις ανωτερα! Το ενδιαφερον μετατοπιζεται εν μερη για 10-12 Δεκ (κυριως στις ιδιες περιοχες που ευνοηθηκαν απο αυτη την κακοκαιρια). Απο κει και περα θα χρειαστει λιγο υπομονη ακομα για να βγαλουμε καποιο ασφαλες συμπερασμα. 

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονίζει λογικά σε όλα τα ορεινά της κεντρικής Ευβοίας πάνω από τα 1100 με 1200 m υψόμετρο καθώς αυτή τη στιγμή έχουμε πολύ έντονο στο χιονόνερο στη θέση Σεττα στα 925m υψόμετρο με 3c... και 6c στην Στενή!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η πρωτη προσπαθεια του χειμωνα να δηλωσει παρον αντικειμενικα ηταν φτωχη.....κραταμε μονο τις χειμερινες εικονες συννεφιας αλλα και την ψυχρα λογο του ισχυρου βορισματος...ο υετος στην Αττικη ελαχιστος....αντιθετα στην βορεια χωρα κατα τοπους ακομα και στην θεσσαλονικη ο υετος περισσοτερος οπως και το κρυο φυσικα....εχουμε χρονο μπροστα μας αλλα μπροστα σε τετοιες κακικαιριες εχπρεσσ χιλιες φορες να εχουμε Βικτοριες και Γηριωνηδες...χωρις φυσικα τις καταστροφες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

η πρωτη προσπαθεια του χειμωνα να δηλωσει παρον αντικειμενικα ηταν φτωχη.....κραταμε μονο τις χειμερινες εικονες συννεφιας αλλα και την ψυχρα λογο του ισχυρου βορισματος...ο υετος στην Αττικη ελαχιστος....αντιθετα στην βορεια χωρα κατα τοπους ακομα και στην θεσσαλονικη ο υετος περισσοτερος οπως και το κρυο φυσικα....εχουμε χρονο μπροστα μας αλλα μπροστα σε τετοιες κακικαιριες εχπρεσσ χιλιες φορες να εχουμε Βικτοριες και Γηριωνηδες...χωρις φυσικα τις καταστροφες....

Eτσι ακριβως θωμα...Χιλιες φορες νοτιας,μπιχλα και καταιγιδαρες...0.2mm στην αθηνα..Οχι οτι περιμενα παραπανω..Αλλα για τα βορεια του νομου πιστευα σε καλυτερα φαινομενα και διαρκεια..Μια χαρα διαταραχη για την βορεια χωρα..Αλλα μεταξυ μας...Υπο αλλες συνθηκες ουτε που θα ασχολουμασταν με κατι τετοιες μαιμου ψυχρες εισβολες..Η να ρθει κατι να μας θαψει η αλλιως νοτιαδουρες και καταιγιδες...Τζαμπα κρυα...Απορω τι βρισκετε στον φολοβορια...??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, Άγγελος said:

Χιονίζει λογικά σε όλα τα ορεινά της κεντρικής Ευβοίας πάνω από τα 1100 με 1200 m υψόμετρο καθώς αυτή τη στιγμή έχουμε πολύ έντονο στο χιονόνερο στη θέση Σεττα στα 925m υψόμετρο με 3c... και 6c στην Στενή!

 

 

Οι Παπαδες κανους παππαδες. 87mm ημερησιο.

https://www.weatherlink.com/map/42aa27a3-eaa5-42aa-8b7e-584ee858971b

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Eτσι ακριβως θωμα...Χιλιες φορες νοτιας,μπιχλα και καταιγιδαρες...0.2mm στην αθηνα..Οχι οτι περιμενα παραπανω..Αλλα για τα βορεια του νομου πιστευα σε καλυτερα φαινομενα και διαρκεια..Μια χαρα διαταραχη για την βορεια χωρα..Αλλα μεταξυ μας...Υπο αλλες συνθηκες ουτε που θα ασχολουμασταν με κατι τετοιες μαιμου ψυχρες εισβολες..Η να ρθει κατι να μας θαψει η αλλιως νοτιαδουρες και καταιγιδες...Τζαμπα κρυα...Απορω τι βρισκετε στον φολοβορια...??

Υγεία... φρεσκάδα & επιτέλους καθόλου υγρασία!!!
Έναν χειμώνα που να τα έχει όλα θελουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Υγεία... φρεσκάδα & επιτέλους καθόλου υγρασία!!!
Έναν χειμώνα που να τα έχει όλα θελουμε...

Δεκτο αλλα σ εναν καταιγιδακια τα παραπανω επιχειρηματα δεν με πειθουν...😋.Τραγικο παντως 4-12 και δε μπορει να το στρωσει ουτε στην κορυφη της Παρνηθας...Γουσταρω το βοριαδοκαιρο οταν μου δινει φαινομενα...Χιονια στα ψηλα και ας τρωω εγω ολη μερα ποτιστικες..Τι να τις κανωτις ψεκαδες??Ναι πεθαναν σημερα τα κουνουπια και οι μυγες αλλα εγω που δουλευω σε αποθηκη χωρις θερμανση σε ορισμενα σημεια γυρισα σπιτι και ψαχνα το κατω κεφαλι...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Οι Παπαδες κανους παππαδες. 87mm ημερησιο.

https://www.weatherlink.com/map/42aa27a3-eaa5-42aa-8b7e-584ee858971b

Είναι το χωριό μου... δεν είχα ιδέα ότι έβαλαν σταθμό! Πως μπορώ να δω το ιστορικό; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Δεκτο αλλα σ εναν καταιγιδακια τα παραπανω επιχειρηματα δεν με πειθουν...😋.Τραγικο παντως 4-12 και δε μπορει να το στρωσει ουτε στην κορυφη της Παρνηθας...Γουσταρω το βοριαδοκαιρο οταν μου δινει φαινομενα...Χιονια στα ψηλα και ας τρωω εγω ολη μερα ποτιστικες..Τι να τις κανωτις ψεκαδες??Ναι πεθαναν σημερα τα κουνουπια και οι μυγες αλλα εγω που δουλευω σε αποθηκη χωρις θερμανση σε ορισμενα σημεια γυρισα σπιτι και ψαχνα το κατω κεφαλι...

Και πίστεψε με θα καταλάβεις την αξία του βοριά όταν έρθει με το καλό και το μωράκι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Άγγελος said:

Είναι το χωριό μου... δεν είχα ιδέα ότι έβαλαν σταθμό! Πως μπορώ να δω το ιστορικό; 

Μπηκε πολυ προσφατα θυμησε μου να σου στειλω τελος του μηνα η οποτε ερθουν σοβαρες κακοκαιριες.Εχω προ και βλεπω το ιστορικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Άγγελος είπε:

Και πίστεψε με θα καταλάβεις την αξία του βοριά όταν έρθει με το καλό και το μωράκι!

Το ξερω ρε Αγγελακο..Πλακιτσα κανω μωρε...😘Αλλα μεταξυ μας..100mm δεν τα αλλαζω παρα μονο με μισο μετρο στη πορτα μου..Και επειδη μισο μετρο δεν θα δω ποτε...Νοτιας και παλι νοτιας και 100mm..😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το ξερω ρε Αγγελακο..Πλακιτσα κανω μωρε...😘Αλλα μεταξυ μας..100mm δεν τα αλλαζω παρα μονο με μισο μετρο στη πορτα μου..Και επειδη μισο μετρο δεν θα δω ποτε...Νοτιας και παλι νοτιας και 100mm..😋

Έντονα φαινόμενα και ξερό ψωμί  λοιπόν... με βοριά ή νότια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην τον αφήσω παραπονεμενο μιας και καταγράφει 11 χρόνια.

Τελικά κάπου 10cm η πρώτη χιονοστρωση του χειμώνα

IMG_20191204_163114.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Σημερα εριξε 13.4 mm και storm total 19.2 mm ( Ευοσμος) ... Ξεκινησε χθες το βραδυ κατι τις 23:00 και κρατησε ως τις 7:00 το πρωι με αυξομειωσεις... Επισης εχω την εντυπωση οτι πρεπει να εριξε πολυ προσκαιρα χιονονερο... Το πρωι οταν εφυγαν οι χαμηλες νεφωσεις απο Ωραιοκαστρο και στα γυρω χωριαφια φανηκε η χιονοστρωση...Παμε τωρα για τις 11 Δεκεμβριου που δειχνουν λιγα χιονια καποια ensembles του τζιφου...

Η θερμοκρασια κυμανθηκε απο 3.3 εως 6.6 ... Τωρα ειμαστε κολλημενοι στους 6.2

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το ξερω ρε Αγγελακο..Πλακιτσα κανω μωρε...😘Αλλα μεταξυ μας..100mm δεν τα αλλαζω παρα μονο με μισο μετρο στη πορτα μου..Και επειδη μισο μετρο δεν θα δω ποτε...Νοτιας και παλι νοτιας και 100mm..😋

Δεν τα ειδες το 2008? Τοτε δυτικα και ανατολικα προάστια ειχαν 40-50 εκ. Ηταν πραγματικα ανεπανάληπτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Δεν τα ειδες το 2008? Τοτε δυτικα και ανατολικα προάστια ειχαν 40-50 εκ. Ηταν πραγματικα ανεπανάληπτο

Οχι δυστυχως..Τοτε εμενα πετραλωνα..17 ποντους ειχα μετρησει στο δρομο..Και στις ευκολες επιφανειες γυρω στους 20-22 ποντους..Ενω το 2004 και το 2002 ακομα πιο λιγα εκατοστα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ομορφη χειμωνιατικη μερα για την Κατερινη και την ευρυτερη περιοχη φτανει στο τελος της...κυρια χαρακτηριστικα της η βαρια συννεφια, το ψιλοβροχο, τα χιονακια στα (ημι)ορεινα και οι χειμωνιατικες θερμοκρασιες...

Μεχρι τους 3 βαθμους επεσε η ελαχιστη το πρωι εδω στη Κατερινη (σβηνοντας καθε ελπιδα για το "ονειρο") με τη μεγιστη να μην ξεπερναει τους 6.4...στους 5.4 τωρα με τη συννεφια να παραμενει αλλα τα φαινομενα εχουν σταματησει εδω και ωρες...

Οι χιονοπτωσεις στο νομο Πιεριας εφτασαν προσκαιρα μεχρι και τα 250 μετρα (περιοχη Κολινδρου) αλλα κατα μεσο ορο εντοπιζοταν απο τα 500-600 μετρα και πανω, χωρις να παρατηρηθουν ωστοσο ιδιαιτερα μεγαλες χιονοστρωσεις...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...