Jump to content
Jimmyrogue1984

Χειμώνας 2019/20

Δυναμική εφετινού χειμώνα (2019/20)  

16 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πως πιστεύετε ότι θα είναι ο φετινός χειμώνας (2019/20);

    • Ήπιος με κατά βάση χιόνια στα ορεινά/μεγάλα υψόμετρα και υγρός στα πεδινά
    • Κανονικός ως προς τα κλιματικά της χώρας μας, με χιονοπτώσεις ακόμα και σε χαμηλά υψόμετρα/πεδινά
    • Θερμότερος των κλιματικών της χώρας μας, με αραιά χιόνια ακόμα και στα ορεινά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλε! Όσο στραβά κι αν ξεκινάει, εγώ εξακολουθώ να μη χάνω τις ελπίδες μου... καλή και η βρόχα αλλά χιονιάς και πάλι χιονιάς, όλο και κάποιος θα σκάσει και για πεδινά...

Εύχομαι τουλάχιστον να είναι κανονικός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Καλησπέρα φίλε! Όσο στραβά κι αν ξεκινάει, εγώ εξακολουθώ να μη χάνω τις ελπίδες μου... καλή και η βρόχα αλλά χιονιάς και πάλι χιονιάς, όλο και κάποιος θα σκάσει και για πεδινά...

Εύχομαι τουλάχιστον να είναι κανονικός...

Γιατί ξεκινάει στραβά; 4 Δεκεμβρίου και παραλίγο να είχαμε χιονόνερο στην Πολίχνη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι ξεκίνησε καλά γενικά. Η συνέχεια δεν φαίνεται σοβαρή για τα πεδινά όμως. Από την άλλη το φτιάχνει κάπως αυτό για τις 9-11 του μήνα αλλά όχι για τα πεδινά εδώ δυστυχώς. Άντε να δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πιστεύω ότι φέτος θα έχουμε κάτι κοντα στον χειμώνα του 2017-18. Εκείνος ο χειμώνας ήταν πολύ μαλακός γενικά, στην αρχή ο Δεκέμβρης κύλησε με πολλή ζέστη και ξηρασία(ωστόσο ειχε μια καλη χιονοκαιρία για τα κεντρικά ημιορεινά, χιονισε και στα πεδινά) , αλλά από Γενάρη και μετά είχε πολλές κακοκαιρίες, ειδικά ο Φλεβάρης το είχε τερματίσει(ο Φεβρουάριος είχε και κάποιες καλές χιονοκαιρίες για τα ημιορεινά και τα πεδινά της βόρειας χώρας θυμάμαι). Κάτι τέτοιο πιστεύω θα γίνει και φέτος.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχοντας υποψιν τα κοληματα της κυκλοφοριας πιστευω οτι φετος υπαρχουν 2 πιθανες εκδοχες  του χειμωνα

1) να ειναι ενας χειμωνας τυπου 2009-2010,2012-2013,2017-2008.....δηλαδη ηπιος  γενικα με χιονια σε ορεινες περιοχες , βροχες στα πεδινα, και μια αντε 2 ευκαιριες για τα πεδινα(χωρις να μετρησω την σημερινη)

2)να χωριστει ο χειμωνας σε 2 μερη, το 1ο μισο με ημιζωνική-ζωνικη και εμας στις ζεστες ειτε με βροχες ειτε χωρις,και το 2ο μισο με μεσεμβρινη κυκλοφορια και εμας στον ευνοημενο τομεα οπως εγινε το 2002-2003 η 2004-2005

 

προφανως ευελπιστω να γινει το 2ο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί ξεκινάει στραβά; 4 Δεκεμβρίου και παραλίγο να είχαμε χιονόνερο στην Πολίχνη. 

Φέτος είμαι λιγάκι πιο ανυπόμονος απ' όσο πρέπει... έτσι φαίνεται χεχε

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Εγώ πιστεύω ότι φέτος θα έχουμε κάτι κοντα στον χειμώνα του 2017-18. Εκείνος ο χειμώνας ήταν πολύ μαλακός στην αρχή, ο Δεκέμβρης κύλησε με πολλή ζέστη και ξηρασία(ωστόσο ειχε μια καλη χιονοκαιρία για τα κεντρικά ημιορεινά, χιονισε και στα πεδινά) , αλλά από Γενάρη και μετά είχε πολλές κακοκαιρίες, ειδικά ο Φλεβάρης το είχε τερματίσει(ο Φεβρουάριος είχε και κάποιες καλές χιονοκαιρίες για τα ημιορεινά και τα πεδινά της βόρειας χώρας θυμάμαι). Κάτι τέτοιο πιστεύω θα γίνει και φέτος.

Ηταν φρικτος εκεινος ο χειμωνας... Εδω θεσσαλονικη ειχε χιονισει μονο στις 26 φεβρουαριου για 2-3 ωρες με χιονοστρωση 1 εκ. στις ευκολες επιφανειες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ηταν φρικτος εκεινος ο χειμωνας... Εδω θεσσαλονικη ειχε χιονισει μονο στις 26 φεβρουαριου για 2-3 ωρες με χιονοστρωση 1 εκ. στις ευκολες επιφανειες...

Και για τον Αλμυρό που έμενα ήταν ένας πολύ κακός χειμώνας από άποψη κρύου και χιονιού, μόνο δύο μέρες χιόνισε και το έστρωσε τον Δεκέμβρη και κανονικό χειμερινό κρύο έκανε ελάχιστο για το υπόλοιπο του χειμώνα... Από άποψη βροχών όμως ήταν εξαιρετικός χειμώνας, από τον Γενάρη και μετά είχαμε μουχλιασει. Τον Φλεβάρη μάλιστα είχαμε για ένα συνεχόμενο 10-15ήμερο βροχές/συννεφιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια στην ελλαδα ζουμε,το να κανει εναν σχετικα ηπιο χειμωνα απο αποψη θερμοκρασιας ειναι φυσιολογικοτατο....ο 17-18 ηταν μετριος ως προς τις θερμοκρασιες προς το θερμο αλλα ξεσκιστηκε να βρεχει και να χιονιζει στα βουνα...ειδικα κεντρικη ελλαδα....φρικτος χειμωνας ηταν ο 06-07 η ο 13-14 που στον 1ο δεν εβρεχε πουθενα επι μηνες και στο 2ο οι θερμοκρασιες ηταν κατα πολυ υψηλοτερες του μεσου ορου το διμηνο γεναρης-φλεβαρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικά πιστεύω σε μια χειρότερη version toy 17-18. Δηλαδή ναι μεν θα έχει ευκαιρίες από ατλ,αντικό όμως, και γενικά πολύ μικρές πιθανότητες για κάποια σοβαρή κατάβαση χειμερινής υφής, με λιγότερα συνολικά νερά παντού σε σχέση με 17-18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πάλι μιας κι έβαλα και το γκάλοπ, νομίζω ότι θα έχουμε ενα χειμώνα όπως του 2017-18 βροχερό κατα περιόδους, μαλακό όμως ταυτόχρονα θερμοκρασιακά με εναλλαγές ηλιοφάνειας και βροχοχαμηλών και χιόνια στα ψηλά-ημιορεινά...Θεωρώ ότι το Φλεβάρη φέτος, θα χουμε 1 ή 2 "φωτοβολίδες" όμως με χιόνια πεδινών το που, θα το δούμε!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες, ωραία αυτά τα γκάλοπ και πολύ καλή δουλειά στο σαιτ απ τους διαχειριστές.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...