Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ''ΖΗΝΟΒΙΑ'' 27-31/12/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.8 - 6.7 σήμερα εδώ.... Τώρα 4.6

14mm 

Μεγιστη ριπη 58χλμ/ωρα και ελάχιστο Wind chill - 2.6

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι αστραπές, πάλι μπουμπουνητα  αλλά η θερμοκρασία πλέον στον 1 βαθμό . Βασικά ειναι θέμα αέρα. Μόλις στρίβει λίγο σε ΒΔ χιονίζει αλλιώς χιονόνερο. 

Ίσως κάποια χωριά από τον  Αλίαρτο μέχρι την Θήβα που είναι στα 300μ περίπου και δεν τα πιάνει εύκολα ο ΒΑ οπως εμάς  να έχουν κανένα 30ποντο. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιοχοκουρτινες στο καλλιδρομο ΝΑ της λαμιας.Γενικα εχει κλεισει για τα καλα καλα ο καιρος εκει οπως και απεναντι στη βορεια ευβοια!Εδω ακομη συννεφια,ισως το βραδυ καταφερουμε να ξεκλεψουμε καμια νιφαδα χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω βολο εχουμε χιονοκουρτινες στο πηλιο παλι παιδια. Εγω ανακασια που ειμαι ξεκινησε ενα ψιλοχιονο κατω δε γνωριζω τι γινεται. Ελπιζω στην υποτροπη αυτη να καταφερει να κανει λευκα εστω και τα περιχωρα τπυ βολου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Εδω βολο εχουμε χιονοκουρτινες στο πηλιο παλι παιδια. Εγω ανακασια που ειμαι ξεκινησε ενα ψιλοχιονο κατω δε γνωριζω τι γινεται. Ελπιζω στην υποτροπη αυτη να καταφερει να κανει λευκα εστω και τα περιχωρα τπυ βολου 

Γεια σου γειτονα. Κηπια Ανακασιας εγω, πρεπει να τα ειχαμε πει και στο γειτονικο φορουμ παλια μεσω πμ.
Τα κηπια βρισκονται σε υψομετρο 90-100μ περιπου, δυστυχως οχι τοσο ευνοημενα οσο η Ανακασια. Αλλα οταν κλεινει η Ανακασια και χιονιζει ειναι μια ανασα απο εμας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εχει ενταθει το τελευταιο μισαωρο ο ΒΑ ανεμος και η Τ σε κατακορυφη πτωση απο 6.1C στους 4.5C. Ομοιως και το σημειο δροσου απο τους 3C στους 2.1C πλεον. Συμφωνα με τα μοντελα η ελαχιστη Τ850 της Ζηνοβιας για το Λεκανοπεδιο θα σημειωθει σημερα λιγο πριν την αλλαγη της ημερας. Για να δουμε.

Προς το παρον διασπαρτες ψιχαλες.

Περιοχή;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Πάλι αστραπές, πάλι μπουμπουνητα  αλλά η θερμοκρασία πλέον στον 1 βαθμό . Βασικά ειναι θέμα αέρα. Μόλις στρίβει λίγο σε ΒΔ χιονίζει αλλιώς χιονόνερο. 

Ίσως κάποια χωριά από τον  Αλίαρτο μέχρι την Θήβα που είναι στα 300μ περίπου και δεν τα πιάνει εύκολα ο ΒΑ οπως εμάς  να έχουν κανένα 30ποντο. 

Μήτσο χρόνια πολλά, μιας κ το αναφέρεις λογικά χωριά όπως η Ευαγγελίστρια στα 600μ ή έστω η Άσκρη των 380μ πρέπει να βάζουν καλό χιόνι με αυτόν τον καιρό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, cptbill said:

Γεια σου γειτονα. Κηπια Ανακασιας εγω, πρεπει να τα ειχαμε πει και στο γειτονικο φορουμ παλια μεσω πμ.
Τα κηπια βρισκονται σε υψομετρο 90-100μ περιπου, δυστυχως οχι τοσο ευνοημενα οσο η Ανακασια. Αλλα οταν κλεινει η Ανακασια και χιονιζει ειναι μια ανασα απο εμας. 

Διπλα ειμαστε, θελω να πιστευω οτι σημερα κ αυριο ειναι οι μερες μας, κανονικα η T πρεπει ν πασεξ στο 0 και να εχουμε και υετο ικανο εστω να το στρωσει μια πετσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Διπλα ειμαστε, θελω να πιστευω οτι σημερα κ αυριο ειναι οι μερες μας, κανονικα η T πρεπει ν πασεξ στο 0 και να εχουμε και υετο ικανο εστω να το στρωσει μια πετσα 

πιστευω οτι περιοχες πανω απο τον περιφερειακο μπορουν να δουν και 5 ποντο μεχρι αυριο μεσημερι,για να μην πω παραπανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρουσιάζει ένα φρενάρισμα ο καιρός....υπάρχει ισχυρός ΒΒΑ άνεμος στο παιγνίδι, έχουμε αρκετά ανοίγματα στον ουρανό και η δορυφορική φαντάζει λίγο περίεργη, με ανάστροφα στριμ, που για την ώρα δεν εμπνέουν εν όψει συνέχειας.....το χαμηλό κάπου χαμένο (στο live βαρομετρικών δεν εμφανίζεται), αναμένοντάς το να το δούμε στα ΝΑ της χώρας....το περίεργο επίσης είναι και οι θερμοκρασίες, που μάλλον δείχνουν ή καθυστέρηση από τα στοιχεία που βλέπαμε στα μοντέλα, ή αποτυπώθηκαν λανθασμένα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η θερμοκρασία με ήλιο το μεσημέρι στους 7 χάλια σιγά την ψυχρή εισβολή Τώρα λίγο κάτω από 3β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επανέναρξη φαινομένων Θρακομακεδόνες, αλλά όχι με χιονόπτωση αυτη τη φορα. Ισχυρό χιονονερο και χιονοχάλαζο με λιγες νιφάδες μεσα. Κολλημένη εδώ και ώρα στος 2,1 η Τ. 

Επεξεργάστηκε από Bakounin
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Μήτσο χρόνια πολλά, μιας κ το αναφέρεις λογικά χωριά όπως η Ευαγγελίστρια στα 600μ ή έστω η Άσκρη των 380μ πρέπει να βάζουν καλό χιόνι με αυτόν τον καιρό...

Χρόνια πολλά Σταύρο! Ναι ,σε  αυτά αναφέρομαι αλλά και για Θεσπιές, Λεοντάρι Μαυρομάτι,Βάγια. Οριακά είναι αλλα μπορεί να έχουμε βάλει πολύ πράγμα. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46mm στο αναλογικό και ρίχνει ακόμη πολύ πράγμα. Τουλάχιστον  τα 40 mm έχουν πέσει με θερμοκρασίες κάτω του ενός βαθμού  και εγώ είμαι με 3 πόντους χιόνι πλέον .Μιλάμε για επικό τρολάρισμα ! 🤯🤯🤯

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο, λόγω πιθανής εντυπωσιακής ραγδαιότητας των φαινομένων (50 χιλιοστά σε μια μέρα δεν βλέπουμε ούτε σε φθινοπωρινά χαμηλά, πόσω μάλλον σε κακοκαιρία Βορείου ρεύματος) δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε σημαντικές εκπλήξεις ως προς τα υψόμετρα;

 

Επιπλέον, βλέπω ότι στη μέση της ημέρας οι άνεμοι θα γυρίσουν για κάποια ώρα σε ισχυρούς ΒΒΔ στο λεκανοπέδιο, οπότε ενδεχομένως θα ρίξουν τα υψόμετρα παγοποίησης... 

Τι πιστεύετε οι ειδήμονες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψεκαδες κ 6 βαθμούς αυτή τη στιγμή κ στους γειτονικούς Αμπελόκηπους, όπου βρίσκομαι αυτές τις ημέρες. Δυνατές βροχές αυτή τη στιγμή κάτω στη Ρόδο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλα τα παραμυθακια και τα χιονια αλλα η ουσιαστικη επιδεινωση ειναι αυριο...Καθως το χαμηλο θα κινηθει προς τις κυκλαδες,θα δημιουργηθει ενα πολυ ισχυρο θερμο μετωπο που θα σαρωσει την Αττικη με ισχυροτατες βροχες,μεγαλα υψη χιονοστρωσης στα βουνα και θυελλωδεις ανεμους..Η αυριανη μερα θελει προσοχη...

Και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...Ψυχρη εισβολη ειχαμε και εχουμε..Χιονιας ομως αυτο το πραγμα δεν λεγεται...Και μονο το γεγονος οτι οι δημοσιογραφοι οι κακομοιροι ετρεχαν στη στενη και στα βιλια για να μας δωσουν εικονες,αυτο τα λεει ολα...Στους πραγματικους χιονιαδες τα τηλεοπτικα συνεργεια πηγαιναν μεχρι το συνταγμα αντε μεχρι το μαρουσι και εκαναν τη δουλεια τους..Πως να το κανουμε??Δεν τους βγηκε...Και οπως λεει ο λαος..Οποιος δεν εχει μυαλο,εχει ποδια...Ουτε κρυονερι,ουτε ρεα,ουτε βαρναβα,ουτε αγ.Στεφανο δεν υπηρξαν χιονια..Τι να λεμε τωρα..Μια χαρα διαταραχη αλλα οχι και χιονιας...

Προσοχη αυριο παιδες...Καλη συνεχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Καλα τα παραμυθακια και τα χιονια αλλα η ουσιαστικη επιδεινωση ειναι αυριο...Καθως το χαμηλο θα κινηθει προς τις κυκλαδες,θα δημιουργηθει ενα πολυ ισχυρο θερμο μετωπο που θα σαρωσει την Αττικη με ισχυροτατες βροχες,μεγαλα υψη χιονοστρωσης στα βουνα και θυελλωδεις ανεμους..Η αυριανη μερα θελει προσοχη...

Και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...Ψυχρη εισβολη ειχαμε και εχουμε..Χιονιας ομως αυτο το πραγμα δεν λεγεται...Και μονο το γεγονος οτι οι δημοσιογραφοι οι κακομοιροι ετρεχαν στη στενη και στα βιλια για να μας δωσουν εικονες,αυτο τα λεει ολα...Στους πραγματικους χιονιαδες τα τηλεοπτικα συνεργεια πηγαιναν μεχρι το συνταγμα αντε μεχρι το μαρουσι και εκαναν τη δουλεια τους..Πως να το κανουμε??Δεν τους βγηκε...Και οπως λεει ο λαος..Οποιος δεν εχει μυαλο,εχει ποδια...Ουτε κρυονερι,ουτε ρεα,ουτε βαρναβα,ουτε αγ.Στεφανο δεν υπηρξαν χιονια..Τι να λεμε τωρα..Μια χαρα διαταραχη αλλα οχι και χιονιας...

Προσοχη αυριο παιδες...Καλη συνεχεια...

Αυτο ακριβώς ήθελα να γράψω σε προηγούμενο post αλλά το είπα σε μια γραμμή και στεναχωρησα τον φίλο μου τον Κωστα(Beach snow) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Ρέα που εβλεπα χθες την κάμερα από το λαιβκαμερας έριχνε ωραίο χιόνι και είχε πιάσει καμία 7-8 εκ ...δεν ξέρω μετά αν το γύρισε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Στην Ρέα που εβλεπα χθες την κάμερα από το λαιβκαμερας έριχνε ωραίο χιόνι και είχε πιάσει καμία 7-8 εκ ...δεν ξέρω μετά αν το γύρισε 

Το γυρισε και κει φιλε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Π Φάληρο Τζακάρα , εξω ξυρίζει ο αερας , εχω αράξει κάτω στη φλοκάτη με καφέ , η πρώτη «χειμωνιάτικη με τα ολα της» μερα σημερα , θερμοκρασία > αξία λόγου 

Αυριο ομορφιές μονο ψηλά , λογικά τα Βιλια θα σηκώσουν ανάστημα 

Ξέρουμε αν η Φθιωτιδα Ευρυτανια  έχουν  ψυχη αυριο ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...